Skocz do zawartości

520i LPG e39 - Wskazania ekonomizera a rodzaj paliwa


madseason

Rekomendowane odpowiedzi

  • Zasłużeni forumowicze

Witajcie,

Ostatnio na autostradzie przełączyłem sobie z LPG na benzynę. W reakcji ekonomizer pokazał spalanie ~10L (na LPG pokazywał ~13).

Sprawdziłem kilka razy jadąc na tempomacie, zwracając uwagę czy przypadkiem górki nie mają wpływu na pomiar, odczyty podobne.

 

Stąd pytanie. Skąd ekonomizer bierze dane? Wyciąga dane z kompa o aktualnej mieszance? Byłem przekonany, że to działa bardziej na zasadzie położenia pedała gazu i przepustnicy, ale widocznie jestem w błędzie.

Domyślam się, że LPG jest mniej kaloryczne od benzyny, tym bardziej od V-power racing, którą mam w baku, ale nie brałem pod uwagę, że dane mogą być tak dokładne. (oceniając spalanie po ekonomizerze zakładałem dodatkowo 20%, bo tyle średnio więcej powinien palić, ale chyba błędnie robiłem)

Edytowane przez madseason
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na 100% pokazuję spalanie benzyny.

u mnie spalanie 10l/100km benzyny

cały zbiornik 60l

trasa

zasięg na butli 500km

a gdyby było inaczej zrobił bym 600

spalanie bardziej liczone od obrotów i obciążenia, ale jak dokładnie to nie powiem

Robota to prymitywny sposób spędzania wolnego czasu ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Jeśli chodzi o odczyty z BC to masz rację, na gazie cały czas pokazuje benzynowe, ja mam na myśli to co pokazuje wskazówka pod obrotomierzem (spalanie chwilowe, które ewidentnie różni się od tego średniego z kompa, który chyba nie bierze pod uwagę jak bogata jest mieszanka paliwa).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na 100% pokazuję spalanie benzyny.

u mnie spalanie 10l/100km benzyny

cały zbiornik 60l

trasa

zasięg na butli 500km

a gdyby było inaczej zrobił bym 600

spalanie bardziej liczone od obrotów i obciążenia, ale jak dokładnie to nie powiem

 

Dużo robisz tych km :shock: Ja mam identyczną butlę, jeżdżę w terenie mieszanym i max to 240-250km na butli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale Ty masz 540i, a ja mam 530i to po pierwsze. a mowie tylko o trasie. W cyklu mieszanym, a tym bardziej w mieście to tyle nie wyjdzie.
Robota to prymitywny sposób spędzania wolnego czasu ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie jest oparte na podstawie czasów otwarcia wtrysków,

Dodatkowo uwzględniając jeszcze prędkość pojazdu :cool2:

Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym,ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale Ty masz 540i, a ja mam 530i to po pierwsze. a mowie tylko o trasie. W cyklu mieszanym, a tym bardziej w mieście to tyle nie wyjdzie.

 

Różnica silnikowa jest, ale wychodzi Ci 12l gazu na 100km w trasie. tyle to mi 2.0 e46 coupe wychodziła w trasie i to czystej benzyny. Chociaż ja już czytałem, że 4.4 to 9,5l gazu pali w trasie i 11l w mieście hehe :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi dokladnie wyszlo 11.5l LPG, trasa 3000 km Polska - Czarnogora, 4 osoby, bagaż po dach, 2.8 touring.

ja mysle, ze na wskazania ekonomizera ma rowniez ilosc zasysanego powietrza, nie wiem dokladnie w jaki sposob sie to przeklada, ale jakos tak to zaobserwowalem, w e34 jak mialem kiedy LPG z BLOSEM, jak ustawilo sie uboga mieszanke, to ekonomizer pokazywal wieksze spalanie, jak bogatą to mniejsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no co ja poradzę, że mi tyle pali w trasie, spalanie na kompie 9,5-10l/100km a gazu 20% więcej. Zapytaj kogo chcesz kto ma m54b30, że przy normalnej jeździe, w długich trasach tyle pali :)

W samym mieście od świateł do świateł to i 20 komputer pokazuje

nie zamierzam nikomu udowadniać, ale tak jest :)

Robota to prymitywny sposób spędzania wolnego czasu ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Mi kiedyś pokazywał 6,8 na BC jak eskortowałem moją kobietę i jej jazza, tempomat, piątka i 80km/h przez 200km. :mrgreen: ale to tylko BC, realnie nie wiem ile wyszło.

 

Na 1 listopada wyszło realnie 10L gazu, ale wtedy taki korek był, że 90km/h w trasie bez opcji wyprzedania.

Realnie przy mojej jeździe 13-15L/100km gazu bierze, na co BC mówi 11,5, więc się zgadza z zasadą +20%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kiedy ekonomizer pokazuje 9,3 to auto pali troszkę powyżej 10l. (cała jazda na LPG bez PB)

Jak kiedyś spaliłem troszkę powyżej 9l to ekonomizer ten od średniego pokazywał 8,5l- trasa 300km

 

Teraz nie kasuje średniego zużycia bo nie pamiętam ani mnie to nie interesuje. Wiem, że trzeba liczyć średnio 12-13l i tego się trzymam. Wskazania ekonomizera analogowego można traktować z przymrużeniem oka, ale jest pomocny bo widać ile mniej więcej (-+ 2l) pali auto i można w jakiś sposób je zredukować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale masz konie i moment, w trasie piękna sprawa ;)

 

 

Tak, ale w lecie :mrgreen: Teraz byle przedni napęd mnie bierze, ze świateł :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie najniższe spalaniew trasie wyniosło 10,5 l/100km wyliczone z tankowania. To była zima i włóczęga 80km/h. Jak normalnie jeżdżę to w trasie około 11,5-14l/ 100km zależy czy mi się spieszy czy nie. Najczęściej jest to około 12l/100km. W mieście to 15l/100km jest minimem. Oczywiście mowa jest tu o LPG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Gdy na BC na trasie mam 7 to realnie gazu spala mi 10L.

W mieście na BC mam 11 to realnie gazu spala mi 14L.

Zawsze dodaję ok.3 litry gazu do wyświetlonego spalania na BC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi na gazie pokazuje troszeczke wiecej, ale mam wrazenie ze to przez przymus wciskania pedału troche mocniej :D

 

Co do spalania 530i to potwierdzam ze bardzo ekonomiczna. Tez mam butle 60l, do pelna wchodzi okolo 52l ale nigdy nie uzyskalbym zasiegu na gazie 500km. Zawsze tankuje okolo 350-400km za 100-120zl :D

Xdrive

Koder

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.