Treść opublikowana przez Jac3kBMW
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Akurat ja nie kupiłem Tesli dla FSD a autopilot obecnie działa super. Z TMS też jestem bardzo zadowolony. Nawet jak miałbym teraz wydać 400tyś na samochód to nie miałbym czego kupić ponieważ nic lepszego nie ma na rynku. Może tak napiszę, pewnie wersje EQE są trochę lepszymi samochodami ogólnie ze względu na doświadczenie i długą obecność na rynku. Natomiast ja wybierając samochód elektryczny chciałem najlepszego elektryka jaki jest na rynku i takim jest zdecydowanie TMS jeśli chodzi o software, baterie, zasięg, infrastrukturę ładowania i ogólnie zastosowaną technologię nie ma obecnie nic lepszego na polskim rynku. Do tego dochodzi długa gwarancja oraz brak serwisów. Elon obiecuje to fakt ale to jest marzyciel i on wierzy w to co mówi, Czasami zajmuje mu to więcej czasu. Robi rzeczy, których nie zrobił nikt przed nim. Zobacz powracające rakiety. Z drugiej strony marki premium maję dużo bardziej zaawansowany proces robienia klientów w jajo, patrz serwis, proces sprzedaży, celowe postarzanie komponentów, marketing budujący ego potencjanego klienta, lichwiarskie usługi finansowe, itp. Doszli w tym procesie do perfekcji i niektórzy klienci np. Mercedesa tego nie zauważają 😉 Przykładem mogą tu być wersje AMG EQE gdzie np EQE 500 jest dużo lepszym samochodem elektrycznym niż z mniejszą baterią i zasięgiem wersje AMG. Ale klient kupi przecież znaczek AMG. Przykład: Gościu pojechałby mocniej po tym AMG ale następnym razem nie dostałby Mercedesa do testu. Tak wyglądają zresztą wszystkie testy na Youtube. Za krytykę przecież dostają bany na testy i nie dostają zaproszeń na premiery. Każdy jeden to youtube biznesmen pociskający kity.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Super, cieszę się, że jesteś zadowolony z autopilota w Mercedesie. W Tesli mówimy o pełnej jeździe autonomicznej w mieście a nie autopilocie. Czasami trzeba zrobić trzy kroki do tyłu żeby pobiec 10 do przodu. Zobaczymy po dostosowaniu przepisów w EU jak to będzie działało.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Tak się dzieje w obecnej wersji. To co widzisz jest udostępnione tylko dla pracowników i wybranych użytkowników w końcowej fazie testów. Przepisali wszystko od nowa z języka C++. To jest pełny AI (machine learning). Wersja 12 to ma być nowe rozdanie jeśli chodzi o Autopilota. Zobaczymy. Narazie są bardzo dobre opinie w sieci. Tesla zrezygnowała z czujników ponieważ nie idzie to w parze z AI i machine learning które sobie wymyślili. To dla nich dodatkowe urządzenie do oprogramowania. Obecnie wszystko ma bazować na kamerach. Czekamy na pełne udostępnienie i więcej testów. @BMFun, tu masz więcej info, https://www.notateslaapp.com/news/1883/tesla-sets-new-standards-in-autonomy-with-fsd-beta-v12-1-2-launch
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Proszę zobaczyć jak działa FSD w wersji 12. Fajnie to widać w okolicach 1 minuty jak omija straż pożarną. Czekamy na zmianę przepisów w EU, która ma być w tym roku. Wszyscy zostaną mocno w tyle jeśli chodzi o autonomiczną jazdę i znowu będą gonili. To już jest public edition. @Slonik, czy Twój obecny EQE będzie kiedyś potrafił tak jeździć ? Moja TMS zdecydowanie tak ;-). Wystarczy kliknięcie w apce o dokupienie FSD.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
To tak z ciekawości wyjazd na narty i Chorwacja, są to miejsca w które często jeżdzę. Dorzuciłem też dojazd do jednego z moich klientów w DE. Sami oceńcie czy jest to problematyczne. Oczywiście samochód TMS LR. Mieszkam na południu polski więc każdy kierunek na południe i zachód mam fajnie obstawiony Superchargerami, które według Slonika nie są żadną zaletą Tesli. Ja tylko ładuje się w trasie na Superchrgerach lub hotelach. Nawet jadąc z południa nad morze mam fajne ładowanie na Superchargerach lub ewentualnie Ionity. Czyli jadąc nad morze z południa ładowanie to jeden postój i 30 minut. Slonik, widzę, że Twój hejt przerzucił się z elektryków na Tesle. Kup sobie w końcu Tesle i skończy się Twoje hejtowanie 😉 Zobaczcie, że praktycznie na każdym ładowaniu mam jeszcze spory zapas. Na każdej z poniższych tras mijam kilka Superchargerow. Np. przed Wiedniem mam jeszcze Olomuniec, Brno, Poysdorf. Wszystkie na trasie.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Ludzie kupili i używają, są zadowoleni z samochodu. To chyba dobrze. Te kilka sztuk to handlarze, którzy kupili samochód na flipa. Może trzy sztuki od prywatnych osób, które zdecydowały się sprzedać. Byle tak dalej, na TMS nie będzie zbyt dużej utraty wartości. Ja jestem zadowolony ponieważ nie można kupić używanej TMS w cenie, którą ja zapłaciłem za nową. Za to EQE i EQE SUV jest od zatrzęsienia jak to mówisz glutów 😉
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Ostatnio kolega pytał o aktualizacje map podczas serwisu w Cayenne 2019 rok. Uwaga, nie da się tego zrobić ponieważ PCM jest już starszej generacji. Trzeba całego PCM wymieniać. Porażka na całego. Można kupić Taycana, wykupić Porsche approved i bulić kupę kasy za przeglądy 😉 elektryka.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Stocki na S-ke są prawie puste w EU . Najbliższe dostawy są na Maj. Mój kolega czeka już na czerwonego Plaida z białym wnętrzem od Października, dostanie chyba w Maju. Zapytaj w salonie Mercedesa ile EQE i innych EV zalega im na placach, z rabatami przebili już Teslę 🙂
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Tak, na TMS była fajna cena we Wrześniu. Ja wziąłem w kolorze ultra red za 415pln, sam kolor kosztował 20tyś. W USA już przywrócili dopłaty za kolory. Pewnie u nas też tak będzie. Od września cały czas TMS/X idą stopniowo do góry. W sumie na S/X nie musza obniżać cen ponieważ w tej cenie i tak znajdzie się klient. @BMFun, jeszcze BMW bo mam 2 motocykle BMW a z tego raczej się nie wyleczę. Jak BMW zacznie produkować elektryczne motocykle to ja przestanę jeździć 😉 Zresztą nie wiem jak długo pojeżdżę TMS. Może mi się znudzi i sprzedam ale obecnie nie ma ciekawej alternatywy do modelu S, przynajmniej dla mnie. Ostatnio myślałem, że jakbym sprzedał TMS to nie miałbym czego kupić w podobnej kasie tj. okolice 400tyś. Za Taycana w podobnym wyposażeniu musiałbym wyłożyć dobrze ponad 600tyś, trzeba by celować w GTSa, za i7 podobnie po rabatach.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Tesla traci na wartości tak jak każda inna marka. Pamiętam czasy jak kupiłem BMW za 280 tyś po prawie 20% rabatach a po 3 latach z przebiegiem 90tyś sprzedałem za 170tyś, w salonie BMW w rozliczeniu dawali 140tys. W porównaniu do innych marek Tesla ma oficjalny cennik bez żadnych negocjacji. Marki premium i inne tradycyjne dają rabaty i oficjalny cennik rzadko się zmienia. Kuszą klienta na miejscu w salonie mega rabatami a tak naprawdę cena sprzedaży samochodu to napewno nie ta z cennika. Przykładem jest powyższy EQE rabatowany obecnie 100tyś. Slonik ekscytuje się, że Tesla oficjalnie zmieniła cennik o 10% a tak naprawdę w tych cenach można było dostać samochody ze stocku w ostatnim kwartale 2023. Można zobaczyć wątek rabatów dotyczący innych modeli BMW. Jest tam zawsze gorąco. Ja zdecydowanie wolę podejście Tesli z oficjalnymi cenami bez możliwości negocjacji.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
To nie ma znaczenia, tak jak Kriss pisał. TM3 będę używał w domu do końca gwarancji. Już jeden syn czeka w kolejce na ten samochód. Stratę masz jak sprzedajesz. Jeśli chodzi o S/X to ida do góry. W US i CA dodali dopłatę do kolorów.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Nie tylko Tesla obniża ceny. Moją TM3 z 2021 kupiona za 217 tys po dotacjach dzisiaj można spokojnie sprzedać za 160tyś czyli utrata wartości akceptowalna. TMS jest droższa od ceny którą zapłaciłem o 50tyś pln. Nie czuje się ubrany przez Teslę. TM3 jest drugim samochodem na miasto więc jeszcze pojeździ u mnie do końca gwarancji na silniki i na baterie czyli jeszcze 6 lat. Mercedes też trochę osób ubrał w EQE SUV, bagatela 100tyś w dół.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Zobaczymy co Mercedes pokaże G-klasą. Może być niezła lipa. Poczekamy na produkt finalny. Ja się nudzę szybko samochodami. Co do ładowania to ja kompletnie nie zwracam uwagi na koszt ładowania ponieważ w trasie ładuję się na Superchargerach. Rzadko jeżdżę po polsce. Większość tras mam na południe lub zachód a tam mam co kawałek superchargery. Pewnie cena G-klasy będzie i tak zaporowa. Co do X to nigdy nie chciałem i nie kupię obecnej wersji. Na moich najczęściej uczęszczanych trasach jadę Ska jak poczciwym dieslem. Do Wiednia mam 350km więc jadę bez ładowania, tak samo dalej na południe. Tak S-ka jest dotychczas moim najszybszym samochodem.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Jak dla mnie nie ma wielkiej różnicy w jakości między moim poprzednim G31 a TMS a miałem wersję full. Według cennika ponad 320tys w 2018 kupiony za niecałe 280tyś. Na tym samochodzie straciłem trochę. Jak patrzę na Otomoto to na mojej Sce nie mam narazie utraty wartości. Po dwóch latach ledwo 20% utraty wartości na TM3. Jest to samochód żony to pewnie z 5 lat nim pojeździ. Jeśli chodzi o TMS to wystarczy jak będzie w połowie tak jak ta S-ka. Fun z jazdy i użytkowania TMS w porównaniu to G31 jest olbrzymi. W życiu bym nie zrobił kroku w tył. Poczekam na nową G-klase w 2024. Jak dla mnie jedyny samochód który można rozważyć, oczywiście wersję elektryczną 😉 https://moto.co.pl/tesla-model-s-po-380-000-km-koszt-napraw-i-serwisu-0-zl-7382528.html
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Może chwilę pojeździć i sprzedać. Dwa razy więcej do zepsucia. Nawet serwisy sobie jeszcze z nimi nie radzą. Dla mnie opcja bez sensu. Dostajesz beznadziejny napęd spalinowy, elektryczny i do tego wysoką masę okupioną często wielkością bagażnika.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Jak ktoś ma swojego wallboxa, elektrownie na dachu to aż grzech nie skorzystać. Ja chcę na wiosnę dorzucić jeszcze 10kW w panelach i baterię około 20kW taką, żeby działała automatycznie w offgrid. Ma się sama automatycznie przełączać w przypadku braku napięcia z sieci. W TM3 mam przejechane prawie 50tyś więc przy zużyciu 20kW i porównaniu do ICE spalającego 10l benzyny łatwo policzyć ile kasy zostało w kieszeni. W TM3 koszty serwisu dosłownie 180pln za filtr kabinowy wymieniony samodzielnie plus koszt wymiany opon zimowych :-). @słonik40 Dlatego zamiast ICE wjechała TMS LR po dwu letnim testowaniu TM3. Mniejszą Tesla jeździ żona, która nie chce już nic innego. Mówi, że może 10 lat Tesla jeździć. Od 2 lat nie była na stacji czego nie lubiła.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Dokładnie dlatego u mnie wjechała TMS LR i się tego nigdy nie wypierałem. Ja mam do tego jeszcze super frajdę z jazdy ponieważ 3,5s do 100 spokojnie mi wystarczy ;-). Dorzuć jeszcze do tego brak obowiązkowego serwisu. Jak wyskoczy jakaś pierdoła to przyjedzie technik mobilny i podłubie. Moja Ska stoi teraz prawie tydzień na lotnisku. Zostawiłem ją naładowaną z 69%. Dam znać jaki będzie stan baterii po 5 dniach przy ponad 10 stopniowym mrozie.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Jak już piszesz o przyjemności z jazdy to do większości Tesli powinieneś porównywać samochody z silnikami 6 i 8 cylindrowymi. Nawet z takim porównaniem ciągłe działanie systemu start/stop całkowicie psuje jakąkolwiek radość z jazdy. Wydaje mi się, że Mikciuk nawiązywał do tzw. perełek motoryzacyjnych stanowiących w Polsce 2% sprzedaży samochodów. Nawet BMW 5 to 95% sprzedawało się w silnikach 2.0 😉 i gdzie tu mówić o przyjemności z jazdy. Może przy BMW 5 550 zaczyna się przyjemność z jazdy. Przyjemność z jazdy to dla każdego indywidualna sprawa. Jeden będzie miał większą frajdę z TMS a drugi BMW 5 550.No i kluczowa rzecz, koszt utrzymania. Trasa na lotnisko, temperatura ujemna prędkość jak widać, pada śnieg, błoto pośniegowe, koszty przejechania 100km to 22pln. Można pisać, że jak ktoś kupuje samochód za pół bańki to nie liczy się z kosztami co jest nie prawdą 😉
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Ja finalnie zdecydowałem się na TMS po 2 letnim używaniu TM3. Zgadza się TM3 była mi za mała i męcząca na dłuższe trasy, na szczęście potestowałem kilka samochodów przed zamówieniem TMS. Zasięg TMS mi w pełni wystarcza i nie potrzebuję nic więcej. Moje najczęstsze wyjazdy zimą to około 700km na narty co robię z jednym ładowaniem, wyjazd nad morze 650km to też jedno ładowanie.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Hehehe, Słonik, czy byłeś ostatnio u psychiatry. totalne rozdwojenie jaźni. Dlaczego nie kupiłeś GLE ? Skusili Cię promką na elektryki. Mogłeś kupić TMS LR miałbyś 400km zasięgu a nie ledwo 250 w zimie. Ja na Katschberg na deski jadę z jednym ładowaniem za Wiedniem i to z boxem na dachu.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
To dokładnie tyle co ja mam średnio z ostatnich 2600km w 5m samochodzie 3.2s do setki. Tu jest różnica w technologii ;-). Nie muszę za tirami jeździć 😉
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
U mnie jest bardzo dobrze, jedynie mam krzywo spasowaną przednią maskę. Różnica szczelin między prawą a lewą stroną. Wezwałem zdalny serwis poregulował trochę ale to jeszcze nie to i jeszcze uszczelki dookoła drzwi musiał podklejać. Jak chcę to do Body Shopu mogą mnie skierować na regulację ale narazie mi to nie przeszkadza. Wnętrze super bez zastrzeżeń. Jeśli chodzi o spalanie to jazda wczoraj i dzisiaj na mrozie. Jak było ciepło to spokojnie 17-18. To jest na oponach zimowych i z belkami na dachu. Na autostradzie przy 130-140km/h miałem z belkami przy minus 2 zużycie około 250. Ja kompletnie na zużycie nie patrzę bo po co.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Moja TMS ma już prawie 5tyś i kompletnie nie żałuję wyboru, kupiłbym raz jeszcze, zasięg super. Wyjazd z południa do Gdańska to jedno ładowanie i siku na 20 minut. Trzeba też dodać, że w Tesli dostaje się super osiągi za grosze. Jeszcze nie tak dawno za każdą sekundę dopłacało się w markach premium tysiące a nawet setki złotych. Ciekawe jak mają sie koszty utrzymania M5 w okresie 5 lat i TMS Plaid gdzie nie trzeba robić serwisów, gwarancja na baterię i silniki 8 lat. Z innej strony, Musk zrobił samochód dla rolnika i ma niezłą bekę z Porsche 911 podczas drag race 🙂
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Straszenia ciąg dalszy. TMS o wartości 417tyś, pełne ubezpieczenie 6700 na rok przy pełnych zniżkach. Za TM3 mam 4200 na rok.
-
Quo Vadis BMW? G20 a Norwegia, Tesla M3, elektromobilnosc
Idź i zajmij miejsce w tych samochodach to zobaczysz o czym mówię 🙂