Skocz do zawartości

mirkomz

Zarejestrowani
  • Postów

    268
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez mirkomz

  1. No to polityka dotarła i tu. Ale rozumiecie, że to na nasze WŁASNE życzenie Chińczycy opanowują kolejną dziedzinę gospodarki? Przed chwilą na kanale Balkana obejrzałem test Mercedesa C-klasy za 420 tys.zł(!). Kto wyprodukował taki szajs wartości mieszkania? Do kogo pretensje, że Chińczykom się chce?
  2. Na kanale wujka właśnie pojawił się filmik - wibracje przy 110 spowodowane uszkodzoną przekładnią hydrokinetyczną, po naprawie ustały.
  3. A co decyduje jakiej częstotliwości ten tłumik ma być w konkretnym egzemplarzu? Bo chyba nie robią pomiarów każdego auta na linii produkcyjnej.
  4. Po co samemu przekopywać cały Internet jak w mig zrobi to CzatGPT? "Wibracje w BMW G30 (czyli serii 5 produkowanej od 2017 roku) to dość często zgłaszany problem(...) Skoro wibracje w Twoim BMW G30 pojawiają się tylko w przedziale 120–150 km/h, to najczęściej winne są koła, opony lub elementy zawieszenia odpowiedzialne za prowadzenie osi przedniej. Ten zakres prędkości to tzw. „klasyczny objaw niewyważenia dynamicznego”. Najbardziej prawdopodobne przyczyny: Niewyważone koła (nawet minimalnie) – już 5–10 gramów może dać efekt przy 130 km/h. Zniekształcona opona – np. tzw. "jajko", czyli odkształcenie wewnętrznej struktury – często niewidoczne gołym okiem. Felga z lekkim skrzywieniem – szczególnie przy felgach aluminiowych 18”+. Zużyte tuleje wahaczy przednich (np. dolnych) – mogą powodować rezonans i niestabilność przy wyższych prędkościach. Zabrudzony lub źle zamontowany pierścień centrujący (przy felgach nieoryginalnych) – problem niedoceniany, a bardzo częsty. Kwestia zbieżności/geometrii – jeśli koła są nieidealnie ustawione, może dochodzić do drgań tylko przy konkretnych prędkościach. Co warto zrobić (krok po kroku): Wyważenie dynamiczne na nowoczesnej maszynie z testem drogowym (Hunter Road Force) – bardzo ważne! Sprawdzenie bicia felg i opon na maszynie (w pionie i poziomie). Zamiana kół przód ↔ tył (jeśli rozmiar na to pozwala) – zobacz, czy wibracje się przeniosą. Sprawdzenie zawieszenia przedniego (tuleje, sworznie, łączniki stabilizatora). Ewentualna diagnostyka napędu xDrive (jeśli masz wersję 4x4) – choć mniej prawdopodobne w tym przypadku." Nie ma za co.
  5. Najstarsze G30 nie ma 18 a 8 lat, nie sądzę aby jakiekolwiek na świecie było po 10 wypadkach. Tak że ten... Po prostu różni ludzie mają różny próg wrażliwości/akceptacji. Ja w swoim aucie, jak pisałem, czasami przez krótki czas czuję minimalne wibracje (fakt że nigdy na kierownicy), a nikt kto ze mną jeździ tego nie odczuwa.
  6. Temat wałkowany na całym świecie, ludzie chyba doktoraty z tego robią. BMW ma w ofercie specjalne podkładki cierne na styk felgi z piastą - niektórym pomogło. Innym pomogły jakieś tulejki kasujące luz na otworze centrującym. Można kombinować z ciśnieniem, można sprawdzić geometrię i sto innych tematów. U mnie czasami pojawia się to na kilka, kilkanaście minut po czym samo znika. Ja nie doszedłem do jednoznacznych wniosków. Nie jest to uciążliwe ale jednak irytuje. Zawsze pomaga najprostsze rozwiązanie - wyjście poza zakres 120-150.
  7. Drogi w całej Polsce średnio są takie same. Robiłeś więc geometrię? Po jakim przebiegu i jaki był wynik? Możesz jeszcze napisać, czy w większości jeździsz po dziurach w Łodzi czy po autostradzie między Piotrkowem a Częstochową.
  8. Swoją drogą to ciekawe, dlaczego ten tylny zdecydowanie szybciej ulega uszkodzeniu.
  9. (powtórzę bo moderator bez słowa wątek usunął) Czy sprawdzaliście geometrię w tym modelu prewencyjnie tj. gdy nie było żadnych objawów lub uszkodzeń? Czy wymagała regulacji, a jeśli tak to co i po jakim przebiegu.
  10. Też jestem inż. mechanikiem i dlatego wymieniłem, wbrew stanowisku inżynierów BMW. Możliwe że jednak mają rację, ja nie zauważyłem żadnej zmiany po wymianie tego łącznika. Jednak na ruskim kanale рекмонт редукторов majster uczula na uszkodzenia tego elementu i nie raz pokazywał rozwalone przez to mosty i flansze. Tak czy owak jest to jeden ze słabych punktów BMW.
  11. pl | Edi nowy TIS Strona główna / BMW G30 530d xDrive Sedan / Instrukcje napraw i dane techniczne / 26 Wał napędowy / 26 00 Wał napędowy, ogólny / 26 00 ... Kryteria oceny dysków elastycznych Funkcja elastycznego dysku: Elastyczny dysk jest również nazywany elastycznym sprzęgłem stałym. Łączy dwa wały jak wał napędowy i ze względu na sztywność sprężyny może wpływać na częstotliwość drgań własnych pasm wału. Tłumi skoki momentu obrotowego, pulsacje uderzeniowe (odgłos stukania z kół zębatych) i izoluje hałasy. Dwa wały, które mają zostać połączone, muszą być idealnie wyrównane. Centrowanie końców wałów z wystarczającą sztywnością promieniową jest niezbędne, aby zapewnić zachowanie buta. Dzięki centrowaniu ze sztywnością promieniową unika się występowania większych sił odśrodkowych, które mogą wystąpić również w przypadku dokładnie wyrównanych wałów na skutek sprężystego zachowania się giętkich tarcz. Budowa elastycznego dysku: Wewnętrzna struktura elastycznego dysku (funkcja: monitorowanie momentu obrotowego) (1) Pakiety wątków (2) Tuleje stalowe Widok zewnętrzny elastycznego dysku (funkcja: odsprzęganie, tłumienie i kompensacja kąta) (3) Materiał zewnętrzny wykonany z gumy Poniższe rysunki przedstawiają kryteria oceny elastycznych dysków, zgodnie z którymi nie należy ich wymieniać ! Ocena OK Widoczne pęknięcia w części gumowej, ale nie widać gwintów (→ jedynie zmiana optyczna) Wielkość i liczba pęknięć nie mają znaczenia dla oceny Elastyczny dysk jest w pełni funkcjonalny i gotowy do użycia Oczekiwany pozostały okres użytkowania > 50% całkowitego okresu użytkowania Ocena OK → Nie jest wymagana żadna wymiana Ocena OK → Nie jest wymagana żadna wymiana Ocena OK → Nie jest wymagana żadna wymiana Ocena OK → Nie jest wymagana żadna wymiana Poniższe rysunki przedstawiają kryteria oceny elastycznych tarcz, według których należy je wymienić ! Ocena nie jest OK Widoczne są pęknięcia w części gumowej i pojedyncze gwinty. Komponent o ograniczonej funkcjonalności Oczekiwany pozostały okres eksploatacji <50% całkowitego okresu eksploatacji Ocena nie jest OK → Zaleca się wymianę elastycznego dysku. Ocena nie jest OK → Zaleca się wymianę elastycznego dysku. Ocena nie jest OK → Zaleca się wymianę elastycznego dysku. Ocena nie jest OK → Zaleca się wymianę elastycznego dysku. Linki sponsorowane Ustawienia dotyczące prywatności i plików cookie Zarządzana przez Google. Zgodność z zasadami TCF organizacji IAB. ID platformy: 300 Tylko w celach informacyjnych. Zastrzeżenie>> Wiadomość nie została określona.
  12. Miałem zdecydowanie mniejsze spękania, ale na wszelki wypadek wymieniłem. Może powodować wibracje, grozi uszkodzeniem łożyska. Natomiast wg dokumentacji BMW jeśli nie wyszły na wierz nitki kordu, nie ma potrzeby wymieniać. Tak też mi odpowiedziało ASO po zgłoszeniu gwarancyjnym. Ale co ciekawe po gwarancji przy okazji przeglądu zdecydowanie zalecili już wymianę. Ogólnie to słaby punkt, spękania u mnie pojawiły się po zaledwie 60 kkm.
  13. Wykombinowałeś czym obracać wał?
  14. mirkomz

    530e vs 530i

    Wg badań Consumer Reports plug-in są o 70% bardziej awaryjne od aut jednonapędowych, był kilka tygodni temu artykuł. I myślę że samo zdiagnozowanie uszkodzenia może być b.trudne. Przejedziesz załóżmy 40kkm, jeśli z tego nawet 30kkm na prądzie, który jest powiedzmy o połowę tańszy od benzyny, to zaoszczędzisz jakieś 9 tys. zł. To teraz sprawdź sobie ile kosztuje akumulator trakcyjny, silnik (nazywany przez BMW maszyną elektryczną) czy jego sterownik. I zadzwoń do paru serwisów czy to naprawiają, oraz komisów czy to się sprzedaje. Mam prąd za darmo, jeżdżę podobnie jak Ty i też się zastanawiałem. Doszedłem do wniosku, że zdecydowanie sensowniejszym wyborem będzie pełny elektryk.
  15. Jaki to samochód/silnik? Ostatnie auto jakie miałem gdzie były jakieś zalecenia co do wypalania DPF to było w 2007 roku Volvo z 5cyl. 2.4. I faktycznie przez 180 kkm dwa razy na wyświetlaczu pojawił się komunikat żeby "kontynuować jazdę ze stałą szybkości..." i coś tam jeszcze. Zadziałało, auto jeżdżone głównie w mieście na krótkich dystansach.
  16. Na YT na kanale BMW Kamienna Góra pokazują takie auto tylko z silnikiem B48. Ma ponad 400kkm i jest to ich samochód zastępczy, wszystko ok. To jest chyba z partii którą sprzedawała jakaś firma z Dubaju, któryś z jutuberów też pokazywał inny egzemplarz i też ok. Chyba na Autoblogu był o tym artykuł, w jednym egzemplarzu z całej floty wymienili silnik, a poza tym do tych 400 kkm zwykły serwis. Informacji jest ogólnie mało, bo i mało się dzieje. Poza standardowymi sprawami trzeba uważać na uszczelkę podstawy filtra oleju. Zdarza się niewidoczny przeciek powodujący mieszanie się płynu chłodniczego z olejem silnikowym - zatarcie pewne. Zdarzają się uszkodzenia tłoka spowodowane LSPI - jak ktoś ma od nowości należy jeździć na 98. W ogóle to samochód składa się z wielu innych części które też się zużywają lub nagle psują, a w BMW mogą być bardzo kosztowne. Generalnie od serii G jakość bardzo się poprawiła, co widać nawet na tym forum.
  17. W ogóle tym się nie przejmuj, wypala się niezauważalnie i w każdych warunkach, nawet w czasie zwykłej jazdy miejskiej w ciągu 10-15 minut. Jeśli w czasie wypalania wyłączysz silnik, dokończy przy następnej jeździe. Monitorować możesz np. Bimmer-tool'em.
  18. Podobno w Niemczech tego problemu nie ma. Co w Polsce jest w ON?
  19. Wspomaganie w G30 jest elektryczne. Wymiana oleju w dyfrze wymagana tylko w M, a i to z tego co pamiętam po jeździe torowej. Wszyscy natomiast zalecają wymianę w ATC. Zainteresuj się jednak ubytkami płynu chłodzącego, bo nie ma prawa grama znikać. Albo idzie skądś do cylindrów, albo idzie do oleju z wymiennika. Jedno i drugie groźne. Mogli jednak nie zauważyć jakiegoś drobnego wycieku na zewnątrz, bo małe ilości odparowują szybko.
  20. Cyt. z serwisówki: dla pojazdów z napędem na wszystkie koła: Rozmiar opony, producent i bieżnik opony muszą być identyczne na wszystkich kołach; różne rozmiary opon między osią przednią i tylną są dopuszczalne tylko w przypadku zamontowania opon mieszanych. Różnica bieżnika pomiędzy oponami we wszystkich pozycjach kół nie może przekraczać 2 mm (normalna jakość systemów sterowania kołami i wymagania dotyczące geometrii kół) Linki sponsorowane
  21. mirkomz

    550d

    Od ponad roku widzę egzemplarz PL bezwyp. z bardzo małym przebiegiem za chyba małe pieniądze i nie może znaleźć kupca. Inny egzemplarz ale droższy i z większym przebiegiem za to wyposażenie po kokardy stoi co najmniej od poprzedniej zimy. Co ciekawe oba auta nie sprzedaly się nawet gdy były jeszwcze na gwarancji. Innych egzemplarzy też jest sporo np. jakiś z prawie nowym kompletnym silnikiem z turbinami. Nie wiem, może forumowicze handlujacy autami to wytłumaczą, bo model trudniej sprzedawalny np. od 550i sprowadzanych z USA, które są nieporównywalnie bardziej ryzykowne a osiagi mają takie same.
  22. Laminowana to potrójna - szkło, folia, szkło. Chyba nie ma innych w żadnym samochodzie. Już nawet w 126p były.
  23. Przez kilka godzin testowałem 520d. Mało dynamiczne, przechyla się, słabe hamulce, zupełny brak responsywności na kierownicy, słabe tłumienie drobnych nierówności (auto na zwykłych 19", żadne runflaty). Bardzo dobre wyciszenie (ale silnik nieprzyjemnie warczy), wnętrze bardziej przestronne niż w G30, ale zdecydowanie bardziej surowe i zupełnie nie premium. Dźwięk z HK rozczarowujący. Do tabletów pewnie bym się przyzwyczaił, z konieczności tylko. Ogólnie rozczarowanie, na pewno nie kupię. Może gdyby chociaż to auto było ładne... Ale nie jest, do Mercedesa nawet się nie umywa.
  24. Ale co widać? Egr - wymieniają bezpłatnie. Czujnik ciśnienia paliwa - wystarczy co jakiś czas zajrzeć do wtyczki czy nie ma ropy. Co sto parę tysięcy trzeba wyczyścić dolot. Tych silników wyprodukowano wiele milionów, duża część ma kilkustet tysięczne przebiegi, więc na tym tle to są żadne problemy. Benzynowe faktycznie są jeszcze bardziej bezproblemowe, ale np. zdarza się LSPI i jego skutki.
  25. Gdy silnik jest rozgrzany na wolnych obrotach 1,2 bara. Zimny po uruchomieniu 1,5 bara. Ciśnienie rzeczywiste dokładnie takie jak zadane. Nie natknąłem się aby w B57 działo się coś podobnego jak w VAG. Nie widziałem oferty na podwyższanie ciśnienia.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.