Skocz do zawartości

[E53] Proźba o pomoc.Wymiana stereo na DSP w e53


xxflippo97xx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam w tej chwili X5 (2001r) z systemem audio stereo czyli 8 głośników, do tego navi MK3 monito 4:3.

Mam możliwość kupienia komplet audio z DSP z X5 (2000r) tzn. 10 głośników z drzwi, subwoofer, wzmacniacz.

Pytanie czy da się to przełożyć?

Czy potrzebuje coś jeszcze do tego?

Co dokładnie musiał bym zmienić aby DSP zadziałało w moim aucie?

Czy wymiana glośników i dołożenie wzmacniacza wraz z subuferem wystarczy aby naglosnienie DSP chodzilo??

Z góry dzięki za wszelkie info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

DSP jest to system dźwięku przestrzennego i gra to fenomenalnie jest to najwyższa pólka w systemach car audio BMW. Lift nie ma tu nic do rzeczy była to rzecz opcjonalna przy zakupie BMW. W BMW x5 E53 występowały 3 typy nagłośnienia stereo, HIFI i DSP . Moje BMW posiada stereo a chciałbym zmienić je na DSP gdyż miałem okazje usłyszeć to w realu. Wrażenia były nie do opsiania! :norty:

Pozdrawia xxflippo97xx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Z tym "fenomenalnie" to bym nie przesadzał,bo przecież nie jest to sprzęt klasy audiofilskiej.Choć muszę przyznać że wrażenia słuchowe owszem są dość mile.Pierwszy raz usłyszałem je u kumpla w e39.Teraz gdy mam to samo u siebie wiem że te pozostałe systemy dają jakiś dźwięk niewarty modelu X5.

 

 

Kolego kup te taile które wymieniłeś,zamontuj,a jak będzie czegoś brakowało to Ci pomożemy.Ja swojego bez wyraźnej potrzeby nie będę rozkręcał.

 

 

SPOKOO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

Ja posiadam system DSP i na inny bym nie zamienił. Tak jak pisali poprzednicy był dostępny przed i po lifcie. Gra super, ekualizer w nawigacji po prostu bomba. Skrót jest od Dolby Surround Prologic. Nie mam pojęcia jak to będzie z przełożeniem ale wiem że jest to dość skomplikowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 7 miesięcy temu...

Ja mam u siebie nagłośnienie Hi-Fi i myślę o zmianie na DSP. Co jest potrzebne do podłączenia wszystkiego? Tzn jakie elementy musze zakupić i zamontować?

Wiem że:

głośniki DSP

wzmacniacz DSP

kabelek łączący zmieniarkę z wzmacniaczem DSP

 

wtyczki takie niebieskie mam wyprowadzone z prawej strony bagażnika i pod kołem zapasowym... Czy jakaś specjalna wiązka jest potrzebna? czy jest już ona w aucie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam,

 

miałem u siebie w E53 M57 z 2002r. monitor 16:9 z telewizją i nawigacją MKIV z głośnikami zamontowanymi na desce rozdzielczej pod szybą, na przednich drzwiach na dole i na tylnych drzwiach na dole.

 

Postanowiłem zainstalować DSP i w tym celu zakupiłem wymontowane z rozbitego auta następujące części:

 

1. Oryginalny wzmacniacz DSP Lear montowany w E53 w bagażniku po lewej stronie

2. Subwoofer oryginalnie montowany po prawej stronie w bagażniku

3. Komplet głośników niskotonowych DSP montowanych na dole w drzwiach przednich i tylnych (trzeba je wymienić bo te wcześniejsze mają inną impedancję)

4. Głośniki wysokotonowe montowane w trójkątach w przednich drzwiach (jest tylko jedna wersja ... jeśli ktoś ma już zamontowane to nie musi ich zmieniać)

5. Głośniki średniotonowe montowane w tylnych drzwiach w górnej części boczków

6. Boczki tylne z oryginalnymi maskownicami do głośników średniotonowych (często w używanych boczkach są już zamontowane głośniki) trudno jest jednak dobrać tę samą wersję boczka ... w moim przypadku skóry się różniły pomimo tego, że obie były czarne ... skończyło się przełożeniem samych maskownic, w ten sposób pozostały mi też fabryczne rolety, których nie było w zakupionych boczkach od systemu DSP :).

 

Wiązkę łączącą wzmacniacz z systemem nawigacji/zmieniarki, oraz wiązki prowadzące z bagażnika do słupków drzwi wykonał dla mnie elektronik w czasie montażu tego zestawu. Wiązki w samych drzwiach są montowane seryjnie pod wszystkie głośniki i nie ma potrzeby ich kupowania.

Po instalacji potrzebne będzie zakodowanie całego zestawu ... co też w moim przypadku uczynił wcześniej wspomniany elektronik.

Namiary do niego mogę podać na PW.

 

System gra dobrze, czysto, bez szumów nawet przy głośniejszym słuchaniu "ciszy" ... lecz nie jest to zestaw audiofilski. Brakuje mu trochę wysokich tonów i nie czuć dynamiki z głośników niskotonowych montowanych w drzwiach. Najniższe tony z subwoofera dla mnie są na odpowiednim poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odgrzewam kotleta, przesiadłem się z Audi z nagłośnieniem BOSE do X5 i brakuje mi lepszego dźwięku,

 

Chcę domontować u siebie DSP, nie ma problemu ze znalezieniem wzmacniacza oraz tuby, jednak nie wiem jak rozpoznać głośniki montowane w drzwiach? Czy mają jakieś nr albo wyglądają jakoś charakterystycznie?

 

Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego sebos17,

głośniki mają większe magnesy i inną impedancję.

 

Całość DSP jest oczywiście lepsza, też założyłem.

Ale i tak finalnie np. ten subwoofer, który jest w plastikowej obudowie to jak 'kijem w karton'.

Głośniki też są raczej średniej pólki a nie audiofilskiej.

 

Więc wniosek że przeskok z podstawowej wersji lub top hifi jest ogromny,

ale nie wiem czy każdy będzie w 100% zadowolony.

 

Moim zdaniem zamontowanie subwoofera np. z bavsound da dużą poprawę:

http://www.bavsound.com/Subwoofer-System/

lub zbudowanie czegoś takiego:

viewtopic.php?f=15&t=228573

 

dodatkowo wymiana na dobre głośniki i będzie dużo lepiej.

 

pozdrawiam,

 

Piotr

www.radiocar.pl - profesjonalne nagłośnienia, elektronika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No brakuje glosnikow wysokotonowych. Roznicy nie ma czy to przed czy po lifcie. Tylko nie wiem jak z podlaczeniem tych wysokotonowych czy sa kable czy trzeba by bylo wpinac sie pod niskotonowe lub uzyc zwrotnic.

 

Widzisz, bo ktoś mi gdzieś mówił że kostki jakieś się różnią, chyba od suba, starsze są na okrągłe piny a nowsze na prostokątne

 

Kolejna sprawa, czy do tamtego zestawu potrzebna jest też wiązka czy można to zrobić na tym co jest w aucie?

 

Jeszcze jedno pytanie Panowie, wiem że idę na skróty ale może ktoś mi podesłać jakieś linki bo nic nie mogę znaleźć na temat możliwości nawigacji tej 16:9 (chodzi mi o to czy można tam wgrywać nowsze oprogramowanie, co ono daje, czy są nowe mapy do navi i czy warto z tego korzystać czy pozostać przy automapie?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi sie ze kostki beda inne. Nie spotkalem sie z tym. Wiazki powinny byc wszystkie w aucie. Jedynie jak wspominalem to do gwizdkow nie ma. Ale pewnosci nie mam. Ja mam DSP wiec jak cos bedziesz przerabial to moge pomoc.

 

Jesli zas chodzi o navi to jedynie mozesz spolszczenie wgrac. Mapy sa w dziale z nawigacja i tam sa nowe aktualne mapy. Mam nowa na 2014 rok i nie zdarzylo mi sie pogubic w miescie ktorego nie znam. Jedynym minusem jest to ze czytnik caly czas chodzi i laser dostaje po dupie. Juz jestem po zabiegach wymiany wiec wiem co pisze. Nie lubie podczepianych navigacji dlatego uzywam ori. Kwestia gustu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Cala Polska :D . Podjade jutro do znajomego, ma szrot samych bmw. Rozbieral ostatnio na czesci "is" , pokazywal mi caly zestaw dsp, zobacze czy jeszcze ma? i ile funcikow za niego chce...Ja nigdy nie bylem zainteresowany dsp...w sumie nie wiem czemu...odnosnie navi to nowy soft da perspektywe 3d a mapy beda aktualne. Ja osobiscie nie uzywam ori wogule. Jest tylko awaryjnie. Navi w x5 odstaje juz, stare jest. Poza tym, jadac do Pl musze miec live servis, na korki, wiec u mnie TomTom...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cala Polska :D . Podjade jutro do znajomego, ma szrot samych bmw. Rozbieral ostatnio na czesci "is" , pokazywal mi caly zestaw dsp, zobacze czy jeszcze ma? i ile funcikow za niego chce...Ja nigdy nie bylem zainteresowany dsp...w sumie nie wiem czemu...odnosnie navi to nowy soft da perspektywe 3d a mapy beda aktualne. Ja osobiscie nie uzywam ori wogule. Jest tylko awaryjnie. Navi w x5 odstaje juz, stare jest. Poza tym, jadac do Pl musze miec live servis, na korki, wiec u mnie TomTom...

 

Dzięki kolego, jak będziesz miał chwilkę to popatrz co tam ma kolega i daj znać.

 

Edit 12.06.2014

 

Panowie, znaleźć zestaw DSP graniczy z cudem...

Jest jeden kompletny ale sprzedawca chce opchnąć wszystko z navi, dvd, tv boczkami itp itd za 5 tys zł!

 

Tak więc jeżeli nie DSP to co? Czy np kupić ori sub i wzmacniacz (jest tego trochę na allegro) i dołożyć tylko lepsze głośniki w drzwi, czy może kompletować coś na niezależnych podzespołach i dawać wzmacniacz, korektor dźwięku, głośniki, kable itp itd czyli cały Car Audio?

 

Priorytetem jest dla mnie poprawa dźwięku a nie audiofilskie odczucia. Nie chciał bym też nadszarpywać swojego budżetu...

 

Proszę o porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak możecie tanio kupić DSP to jest to warte świeczki, ale czasem handlarzyne niesie fantazja złotego interesu i ceny mają z kosmosu...

 

Odnośnie bavsound słyszałem wiele złych opini w internecie...

 

Ja mam zestaw hifi i mam zamiar póki co dołożyć ten sub zaprojektowany specjalnie do X5 i wzmacniacz, później głośniki:

 

http://www.jlaudio.ca/sb-b-x5-10w1v2-car-audio-stealthbox-94280

 

Robią fajny kit to E70 szkoda że nie do e53 :/

 

Czytam o tym DSP i czytam i dałem sobie spokój. Jestem audiofilem słyszałem DSP w e60. Volvo robi lepsze audio od bmw...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Volvo robi lepsze audio od BMW ;-)

chyba żartujesz i nie widziałeś głośników z Volvo ;-)

magnesy to maja jak zakrętka od butelki,

oczywiście w BMW słabe wersje nagłośnienia są też do bani ale bez przesady

www.radiocar.pl - profesjonalne nagłośnienia, elektronika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HU650 jest o niebo lepsze od HIFI w BMW (ten sam standard wyposarzenia) mówię o autach z lat 2002-2006 nie wiem jak jest w nowszych. Tak samo jest z DSP i HU850 w volvo. Słyszałem wiele BMW i Volvo z tych roczników i zawsze na plus dla volvo. Tutaj w USA w nowszych bmw chłopaki też zmieniają nawet zestawy harman kardon na jakieś aftermarketowe...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.