Skocz do zawartości

Kto wstawiał elektryke szyb POMOCY?


STOLARZ

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnosnie ZKE chce wstawic elektryke szyb kupiłem podnośniki i przełączniki myslałem ze to wystarczy ale słyszałem ze ten zke który jest w „golasach”jest okrojony i trzeba zmienić go na inny ?

Co o tym myślicie może ktoś z was wstawiał elektryke szyb?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a.sadek@wp.pl dzieki !

ZKE pewnie wiesz jest to skrót od „centrale karoserie elektronik groundmodul”on steruje wszystkim w aucie elektryk mówił oryginalnych podnośników do bety się bez wymiany tego nie da podłączyć a przełączniki mają za mało kabelków i są za cienki żeby mogły sterować bezpośrednio szybami no ale może ty masz rację i czas zmienić elektryka hehe dzieki pozdrowiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przełączniki mają wszystkie po 4 piny jeden masa ,plus i dwa wyjścia które zmieniają biegunowość w zależności jak się przełączy przycisk! gdyby miałby być jeszcze jakiś sterownik to nie trzeba byłoby zmieniac biegunowości ! a z tego co wiem to zterownik do szyb i centralnego w jednym jest dopiero w 5kach bo widziałem w E34 ale w E36 napewno nie ma sterownika szyb....

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko jasne wysiegniki które dorwałem wraz zwiazkami instalacji są od rocznika 98 (moja to 94) i juz w silniczku sa dwie kości z mnóstwo kabelków więc schemat który dostałem od ciebie niestety nie jest aktualny :cry2: potrzeba mi nowszego moze ktoś wie gdzie taki mozna dorwac byłbym bardzo wdzięczny :D

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam!

ja temat mam juz za sobą dwa oryginalne przełączniki (ale żółte one na wyjściu nie zmieniaja polaryzacji tylko sterują masą) i dwa mechanizmy od rocznika 94, do tego dwa podwójne przekaźniki lub jak kto woli cztery zwykłe i wszystko ładnie chodzi z tym ze nie mam automatycznego domykania !!! wszystko podłączone na bezpieczniku 15A a przewody podłaczone tylko do jednej wtyczki w siłowniku na którą idzie napięcie z przekaźników o zmiennej polaryzacji!!!

ta druga wtyczka w siłowniku to nic innego jak czujniki impulsowe czyli liczniki obrotów silnika o oznakowaniu

1-A1

2-A2

3- nie podłaczony

4-+12V z wtyczki od czujnika przy klamce lub lusterka

i z tych czujników idzie sygnał do modułu który włacza przekaźniki sterowania szybami... jeśli ktos ma nowszy schemat instalacji szyb do 3-ki to też poprosze bo z chęcia sobie wszystko uruchomie do końca

gracjanp@poczta.onet.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GACUS7-masz może schemat(nawet ten starszy)?jak tak to prześlij, jesli możesz, mi na pocztę- paproszek007@tlen.pl .Był bym bardzo happy.Z góry dzięx za pomoc. :modlitwa:

Poziom poczucia humoru jest wprost proporcjonalny do Twojego IQ.

http://img407.imageshack.us/img407/5961/roxbury9je.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 lata później...

Podeślę ci schemat jaki dostałem od gościa z forum "Gracjan" nie wiem czy jest dobry nie wstawiłem tych podnośników wszystko leży i garażu i czeka może kiedyś wstawię :D pozdrawiam i powodzenia.

ps. daj znac czy ci sie udało wstawić i czy ten schemat jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w e36 byly stosowane 2 rodzaje szyb i przelacznikow - z grubymi pinami (nie potrzeba modulu) i z cienkimi pinami i jest potrzebny modul albo sterowniki przy silnikach. te z cienkimi szybami mialy opcje domykania i otwierania szyby po 1 krotnym wcisnieciu przycisku. te z grubymi pinami nie mialy tego bajeru. te z grubymi pinami byly na poczatku produkcji i ciezko je dostac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sory ale podalem bledny adres to jest poprawny ali3n_1@wp.pl jesli mozesz jeszcze raz przeslac bede wdzieczny.

 

to ze sa rozne rodzaje to wiem ja moge miec te z domykaniem tylko wlasnie poszukuje dobrego do tego schematu by podlaczyc to

 

i walsnie mam jeszcze pare pytan

otoz poprawcie mnie jesli jestem w bledzie

 

tymi szybami z domykaniem steruje sterownik ktory powinien znajdowac sie przy schowku i sluzy on takze do obslugi centralnego tak ?

(przydal by sie tez pewnie schemat od centralnego zamka jezeli ktos ma :) )

 

a co z tym przekaznikiem od szyberdachu co jest pod kierownica

czy on tez ma cos z tym wspolnego bo wedlug jego opisu z ksiazki"sam naprawiam " odpowiada on rownierz za szyby i czy walsnie musze go wymienic czy ten co teraz mam tez pasuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez mnie to interesuje :-) sasiadowi zamontowalem na razie na krotko na przekaznikach bo nikt nie potrafil nam podpowiedziec. ale.....

 

ostatnio robilem inna e36 i miala sterowniki w drzwiach, przy silnikach. tam tez byly cienkie kable i wystarczylo na chwilke wcisnac i szyba leciala do konca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki troche poszukalem i sie dowiedzialem ze od 94r. elektrycznymi szybami i centralnym steruje jeden sterownik o nazwie " body electronics control module" (ZKE) odpowiada on rowniez za domykanie itp.

 

w sobote rozkrece schowek i zobacze co ja tam mam bo schematy to jedno a w praktyce roznie bywa :shock: szkoda tylko ze cala instalacje elektrycznych szyb bede mial dopiero przed swietami (zastanawia mnie czy w kazdym samochodzie montowali identyczny sterownik z ta sama liczba wtyczek czy moze jakas mieli okrojona wersje) :mad2:

bo jezeli te sama to sprawa nie wyglada tak strasznie :D

 

dobralem sie do schematow i mniej wiecej wiem juz ocb i jak to powinno byc zrobione potrzebuje jeszcze tylko odrobine pomocy :modlitwa:

 

1. chodzi mi o zidentyfikowanie tych dwoch zaznaczonych mikrowylacznikow (gdzie one sie znajduja i do czego sluza)

2. o co chodzi z tymi zaznaczonymi przewodami w silnikach w przednich drzwiach (domyslam sie ze to do wersi coupe/cabrio tak ?)

3. i jeszce jedno zastanawia mnie gdzie znajduje sie ten modul od tylnych szyb i za co on dokladnie odp. (zadlugo juz sie na te schematy patrze i nic mi do glowy nie przychodzi :oops: )

 

http://img137.imageshack.us/img137/5519/save0001fx3.th.jpg

http://img139.imageshack.us/img139/8215/saveku3.th.jpg

 

http://img443.imageshack.us/img443/8870/save0002vn6.th.jpg

 

http://img136.imageshack.us/img136/2582/save0003la0.th.jpg

 

http://img137.imageshack.us/img137/9104/saveeeeyk8.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.