Skocz do zawartości

Czy oleje (plyny) do wspomagania kier. ATF sa mieszalne?


boss22

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie o plyn do ukladu wspomagania kierownicy w E39 528i 1999 rok lipiec. Mam niski poziom plynu do wspomagania w zbiorniczku. Napewno jest to plyn ATF jak jest napisane na korku od zbiorniczka. Mam juz kupiony ATF Castrol TQ III koloru czerwonego. W zbiorniczku mam tez cos czerwonego ale jakby jasniejszego koloru i o calkiem innej woni. Czy dolewac go bo jest klasy ATF i nie zwracac uwagi na inne preferencje? Czy oleje klasy ATF sa mieszalne latwo miedzy soba?

Dziekoweczka za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie ATFy są mieszalne, a kolor ma inny bo zuzyty, dlatego też inaczej pachnie. Wyciągnij resztke sktrzykawką i dolej nowego. Możesz powtórzyć czynność kilka razy, po odpaleniu. Wymienisz na trochę świeższy :D

Taka prosta metoda :norty:

QUATTRO

Diesel ? No thanks....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie ATFy są mieszalne, a kolor ma inny bo zuzyty, dlatego też inaczej pachnie. Wyciągnij resztke sktrzykawką i dolej nowego. Możesz powtórzyć czynność kilka razy, po odpaleniu. Wymienisz na trochę świeższy :D

Taka prosta metoda :norty:

 

 

Hmm ale nie wiesz czy akurat ten typ bedzie dobry do e39? Czy moze zalac jakis inny ale tez ATF? Nie chcialbym aby po dolaniu nastapily jakies rozszczelnienia w przekladni itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie ATFy są mieszalne, a kolor ma inny bo zuzyty, dlatego też inaczej pachnie. Wyciągnij resztke sktrzykawką i dolej nowego. Możesz powtórzyć czynność kilka razy, po odpaleniu. Wymienisz na trochę świeższy :D

Taka prosta metoda :norty:

 

 

Hmm ale nie wiesz czy akurat ten typ bedzie dobry do e39? Czy moze zalac jakis inny ale tez ATF? Nie chcialbym aby po dolaniu nastapily jakies rozszczelnienia w przekladni itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ATF jest mieszalny, jest kilkadziesiąt olejów dopuszczonych przez BMW na dolewkę, większości to oleje klasy Dexron II. Z Castrola jest to:

Castrol TQ Dexron II D-22 765

Castrol Transmax S D-21 923

i można nimi zalać przekładnię od nowa.

 

a np. Mobila można stosować tylko na dolewkę (nie jest dopuszczony co całkowitego, nowego zalania):

Mobil ATF220 D-21 685/21 394

Mobil ATF220 D-20 104

Mobil ATF220 D-21 412/21 297/22 187

 

Pozdrawiam

typer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika ze olej ktory kupilem czyli Castrol Dextron TQ III to bedzie kicha....... Mimo wszystko dziekoweczka panowie.

 

Może tak być niestety. Dexron III jest bodaj mineralnym olejem, natomiast Dexron IID (bo taki w większości przypadków figuruje jako zalecany przez BMW) to półsyntetyk (przynajmniej u Valvoline).

 

A z Valvoline dopuszczony tylko na dolewkę jest:

Valvoline ATF DII

 

Typer, jest jeszcze takie coś u Valvoline jak "MaxLife ATF" - podejrzewam, że listy zatwierdzonych którymi dysponujemy (TIS) nie uwzględniają w/w z prozaicznego powodu: w tamtym czasie jeszcze po prostu go nie było.

Wg. danych Valvoline może on być używany wszędzie tam, gdzie zalecany jest DXIID (podejrzewam, że to może także być półsyntetyk..).

 

AKTUALIZACJA:

 

Sprawdziłem właśnie zalecane do skrzyń i figuruje tam Valvoline ATF Type D. Okazuje się, że ów olej jest także minerałem lecz spełnia normy DXIID więc konkluzja taka, iż potwierdzone mogą być głosy mówiące o Dexron III jako jedynie rozwinięciu standardu, kolejnej generacji "kompatybilnej" wstecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy mojej wymianie oleju w skrzyni zwiedzilem kilkadziesiat sklepow i mialem w rece chyba wszystkie oleje jakie sa na rynku. moze i to przypadek ale zawsze na atf3 byl napis " wysokiej jakosci olej syntetyczny" lub cos w ten desen, na atf2 nigdy nie przeczytalem tego tekstu. wiec skoro producent nie chwali sie ze to syntetyk to chyba jasne ze mineral, innych nie ma. jesli olej byl polsyntetyczny tez o tym informuja. nie twierdze ze sie nie myle, po prostu takie ujednolicenie stosowali producenci na opakowaniach olejow ktore mialem w rekach. pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.