Skocz do zawartości

E39 Polskie komunikaty na liczniku High OBC, składanie lusterek z pilota i efekty świetlne


szumrak

Rekomendowane odpowiedzi

  • Zasłużeni forumowicze

Razem z kolegą Piotr520 zrobiliśmy niewielki program korzystając z biblioteki ibusTrx dla Arduino. Żaden z nas nie jest informatykiem ani programistą więc było to dla nas mega wyzwanie! Może znajdzie się ktoś kto poprawi i ulepszy program. 

Możliwości programu:

Można utworzyć własny komunikat który zastąpi oryginalny. 

Składanie i rozkładanie lusterek z pilota przy zamykaniu/otwieraniu auta.

Możliwość zrobienia pokazu świetlnego znanego z modLight.

Program jest ciągle poprawiany. Wyzwaniem było wysyłanie kilku ramek jedna po drugiej do sterowania światłami, dlatego jest to zrobione w nieco inny sposób niż założenia biblioteki ibusTrx. Tym sposobem program nie liczy samoczynnie sumy kontrolnej j trzeba ją dopisać do ramki. 

Teraz żeby nie było za kolorowo. Wymagania :

LCM 3 (3A, 3B) lub 4 

(Prawdopodobnie komunikaty będą działać na LCM2, światła raczej wątpliwe)

GM3 ponoć poniżej 99r nie odczytuje ramek więc może nie działać składanie lusterek (może ktoś to sprawdzi na własnym aucie, mój jest grudzień 98 i wszystko działa).

Język musi być ustawiony na Angielski. (Jak ktoś ma czas i pozbiera ramki przy języku niemieckim to mogę szybko zrobić wersję na niemiecki)

Sercem układu jest Arduino NANO, oraz układ komunikacyjny TJA1020. Z Arduino zalecam wylutować rezystor od POWER LED, dzięki temu pobór prądu to zaledwie 16mA (może ktoś dopisze kod do usypiania i wybudzania urządzenia gdy pojawią się dane na szynie I-BUS.

Kwestia instalacji:

instalujemy ARDUINO IDE i pobieramy bibliotekę ibusTrx, biblioteka zainstaluje się w moje dokumenty/Arduino/library/ibusTrx podmieniany folder src na ten który ją dodaję. Układ TJA1020 podłączamy według opisu. Chcąc wgrać nowy program na Arduino konieczne jest odłączenie 5v od układu TJA1020.

do Arduino podpinamy 12v stałe pod VCC, masę do GND, linia I-BUS do TJA1020.

pliki pod tym linkiem:

https://chomikuj.pl/szumrak/E39+Arduino+NANO

Hasło do folderu: www.bmwklubpolska.pl

Dobrym miejscem do podłączenia jest kostka zasilająca zmieniarkę 3pin, jest tam wszystko co potrzeba.

Koszt złożenia całości to ok 50zł

 

 

IMG-20240217-WA0017.jpeg

IMG-20240219-WA0021.jpeg

 

Edytowane przez szumrak
Nawet zepsuty zegar dwa razy na dobę pokazuje właściwą godzinę ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Ja to tak bardziej na przylepkę, taki tester 😂, czarną robotę wykonał kolega szumrak, i jemu podziękujcie za kupę czasu który w to włożył 🤗.

Ogólnie bardzo fajna sprawa, komunikaty można po swojemu wpisać, składanie lusterek testowałem na swoim aucie i działa elegancko.

IMG_20240126_161249.jpg

Po czterdziestce człowiek ma, trochę z osła, trochę z lwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

To się chyba nazywa inżynieria wsteczna :classic_biggrin:

Kiedyś czytałem, że był jakiś gość co potrafił zmienić komunikaty na polski. Ingerował bezpośrednio w licznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Program jest wzorowany na programie który miał podmieniać ramki z kierownicy do nieoryginalnego radia, niestety tu nie chciał działać i jest napisany od początku, jedynie korzysta z gotowej biblioteki Ibutrx. My też zaczęliśmy od licznika, a co się okazało w liczniku nie ma żadnych komunikatów🤨, gość musiał podobne urządzenie chować w liczniku.

Edytowane przez piotr520
Po czterdziestce człowiek ma, trochę z osła, trochę z lwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Godzinę temu, piotr520 napisał(a):

gość musiał podobne urządzenie chować w liczniku.

O tym nie pomyślałem. Zakładałem, że tekst jest gdzieś ukryty i wystarczy podmienić jego zawartość, żeby co innego się wyświetlało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

A problem jest taki, że można je odczytać, ale nie da się wgrać nowych. Z opisu procesora lcm wynika, że ta część pamięci jest programowana na etapie produkcji procesora. 

Mając licznik z małym wyświetlaczem oprócz braku komunikatów resztą będzie działać normalnie, czyli światła i lusterka. Światła można też konfigurować jak się komu podoba, ale to już może opiszę dokładnie kolega szumrak. Może ktoś przetestuje na lcm2, bo pewności nie mamy że nie będzie działać.

Po czterdziestce człowiek ma, trochę z osła, trochę z lwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Zasłużeni forumowicze

Siema. Fajny projekt. Obecnie chcę rozbudować swój o sterownie z kierownicy i już jakiś czas temu trafiłem na tą bibliotekę. Mógłbyś mi dać namiar na tego kolegę? Mam parę pytań odnośnie układu, którego użyliście - TJA1020.

Pozdro ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
12 godzin temu, saku82pl napisał(a):

Siema. Fajny projekt. Obecnie chcę rozbudować swój o sterownie z kierownicy i już jakiś czas temu trafiłem na tą bibliotekę. Mógłbyś mi dać namiar na tego kolegę? Mam parę pytań odnośnie układu, którego użyliście - TJA1020.

Pozdro 😉

Do kogo chcesz namiary? Co chcesz wiedzieć odnośnie układu tja1020?

Nawet zepsuty zegar dwa razy na dobę pokazuje właściwą godzinę ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
5 godzin temu, saku82pl napisał(a):

Do kolegi, z którym jak napisałeś, robiłeś ten projekt?

Kolega szumrak rozgrył ten program i wykonał interfejs, jak masz pytania to wal do niego, a najlepiej to pisz w temacie.

Po czterdziestce człowiek ma, trochę z osła, trochę z lwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Opublikowano (edytowane)

Na chwilę obecną jest jeszcze w fazie testów, zasilanie bezpośrednio z auta przez diodę prostowniczą.

Edytowane przez szumrak
Nawet zepsuty zegar dwa razy na dobę pokazuje właściwą godzinę ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Opublikowano (edytowane)

Dzięki pomocy jednego dobrego człowieka, mamy komfortowe (autostradowe) kierunkowskazy i obniżenie prawego lusterka przy wbiciu wstecznego przy skrzyni automatycznej. Narazie w fazie testów niebawem będzie udostępnione. Szykuje się również modyfikacja fabrycznego tunera TV na DVB-T, podpinając do niego pendrive mamy MP3, filmy itp.

https://vm.tiktok.com/ZGeygbvBP/

https://youtube.com/shorts/B6SRFh1rJgk?si=-j8DWB9vWnTjSfV3

https://vm.tiktok.com/ZGeyggu7s/

https://youtu.be/b1yINM_YUw4?si=NzIUDFUriDKmp8py

Edytowane przez szumrak
Nawet zepsuty zegar dwa razy na dobę pokazuje właściwą godzinę ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
33 minuty temu, szumrak napisał(a):

mamy komfortowe (autostradowe) kierunkowskazy

👍

34 minuty temu, szumrak napisał(a):

obniżenie prawego lusterka przy wbiciu wstecznego przy skrzyni automatycznej

Dla fotel bez pamięci ? W lusterkach bez pamięci też są encodery w silniczkach ? Jeśli nie ma to w jaki sposób realizowany jest powrót lusterka do pozycji wyjściowej ? Na czas ? Do manuala nie zadziała ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
52 minuty temu, Fuser napisał(a):

👍

Dla fotel bez pamięci ? W lusterkach bez pamięci też są encodery w silniczkach ? Jeśli nie ma to w jaki sposób realizowany jest powrót lusterka do pozycji wyjściowej ? Na czas ? Do manuala nie zadziała ?

Fotele bez pamięci, wszystko na czas, w manualu nie działa bo nie ma informacji na ibus.

Nawet zepsuty zegar dwa razy na dobę pokazuje właściwą godzinę ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy ten układ do ibusa bez problemy zadziała z płytka na 3.3V typu stm32 i inne? Nie znam sie zbyt dobrze na elektronice a akurat mam te klony Arduino na ARMach, z innych względów też by mi to bardzie pasowało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Stany logiczne dla Arduino jak i układu TJA1020 to 0-5v więc raczej odpada.

Nawet zepsuty zegar dwa razy na dobę pokazuje właściwą godzinę ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Światła mijania zapalane po zmierzchu. Pomijam automatyczne wycieraczki, wg mnie zbyt duży koszt, funkcjonalność z mojego doświadczenia jest średnia.

Od 09/2001 zamiast czujnika deszczu 6904012 jest czujnik RLS (deszczu i świateł) 6923954. Czujnik drogi i mała dostępność. Dużo tańsze są od E60 i pochodne, wyglądem identyczne, ale komunikacja jest po CAN, chyba, że jakoś można to przerobić na I-bus. Mimo wszystko i tak problematyczny będzie montaż na szybie, bo podstawka niedostępna jako część osobna, wydaje mi się, że występuje łącznie z szybą. Ewentualnie wykorzystanie tylko czujników zmierzchu z całego sensora, aczkolwiek pod Arduino jest kilka dedykowanych. Nie wiem czym się różnią i jak dobrać do tego zastosowania tak, żeby, np. światła nie gasły podczas jazdy pod lampami ulicznymi lub w przypadku oślepiania z innego samochodu. 

Kwestia wyciągnięcia z oryginalnego czujnika komunikatów odpowiadających za sterowanie światłami i zakodowanie modułu. Nie wiem, który LCM obsługuje RLS, podejrzewam, że te wyższe i jak to ugryźć bez wymiany jeśli nie obsługuje. Jeśli INPA pokazuje to mogę odczytać co jest u mnie. Na koniec S8 Light Switch 6909779, również mała dostępność i wysoka cena, ale może da radę przerobić standardowy 8363683, już go rozbierałem. W tygodniu postaram się wymontować ten z automatyką świateł i zobaczę jak koduje światła do czujnika zmierzchu, bo w schematach tego nie znalazłem. Jest tylko zwykły wyłącznik.

image.png.dc4b04506b04af7398b2a81698a3a99a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Tak właściwie to chyba nie ma sensu sterować światłami przy pomocy mikrokontrolera. Wystarczy czujnik zmierzchu na fotorezystorze XH-M131, który przekaźnikiem zasymuluje załączenie świateł mijania zamiast przełącznika 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Można na wiele sposobów, sam RLS z podstawką to jakieś 60zł plus żelek do przyklejenia coś koło 40zł do tego moduł LCM IIIB ok 120zł lub LCM IV ale cena kosmos, przełącznik kupiłem razem z ramką licznika za 30zł. W moim przypadku wycieraczki działają zadowalająco.

Nawet zepsuty zegar dwa razy na dobę pokazuje właściwą godzinę ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
10 minut temu, szumrak napisał(a):

RLS z podstawką to jakieś 60zł

No, tak jak się trafi z podstawką. I przykleiłeś to do zwykłej szyby (?), bo tam jakiś filtr jest oryginalnie namalowany czy coś ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.