Skocz do zawartości

Koledzy Proszę o pomoc. "Czyja to wina" mówiąc żartobliwie...


huragan1971

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Koledzy czy ktoś z Was miał taki sam problem? Zaznaczę, że nie zawsze pojawia mi się ten komunikat. Zauważyłem, że na przykład gdy gwałtownie skręcę lub samochód wpadnie w jakiś dołek a i zdarzyło się, że ktoś nieco..."cięższy" usiadł na fotelu pasażera n i komunikat ten pojawił się po krótkiej chwili. Nie zauważyłem aby miało to jakiś wpływ na jazdę tylko co jakiś czas "piknie gong". Pogrzebałem już dość sporo w sieci i znalazłem info, że może być to wina (sensora) czujnika poziomu wysokości zawieszenia . Piszę tu na forum , bo tak na prawdę nigdzie nie znalazłem konkretnej odpowiedzi. Wiem też, że jest i sterownik i przekaźnik. Zaznaczę tylko, że mieszkam w Anglii i jak wiecie kierownica jest po prawe stronie.

Proszę o pomoc

 

Samochód to BMW F07 M Sport GT (N57) z 2012. 3.0 D automat

IMG_0113.jpeg

IMG_0114.jpeg

IMG_0153.jpeg

IMG_0154.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Zajrzyj pod auto i zobacz w jakim stanie są czujniki poziomowania.

Nie zauważyłeś czy jedna lub dwie strony opadają np. po nocy?

Gdyby powietrze zeszło z miechów to jest to odczuwalne podczas jazdy. A skoro piszesz, że w twoim przypadku tak nie jest to może właśnie czujnik(i) mogą świrować.

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego "yaz" też mam takie podejrzenia, że to czujniki poziomowania ale, mam pytanie czy wiesz dokładnie gdzie one się znajdują i ile ich jest? Czy to są te same czujniki , które poziomują światła czy inne? Szczerze trochę się w tym pogubiłem...

Żadna ze stron po nocy nie opada przypatrywałem się temu wiele razy i jestem wręcz pewien, że poziom jest ten sam zarówno po prawej czy po lewej stronie z tyłu auta. 

Według mnie miechy działają prawidłowo jak i sprężarka też jest sprawna (sprawdzałem programem ISTA, który posiadam). 

Zauważyłem też, że zazwyczaj komunikat ten i ostrzeżenie pojawia się gdy wpadnę w dołek lub nagle skręcę. Może jakiś styk nie styka w czujnikach lub po prostu któryś z nich jest uszkodzony no właśnie ponowie pytanie ile ich jest i gdzie dokładnie są zlokalizowane.

 

Będę wdzięczny za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Teraz spojrzałem na rocznik twojego auta i schematy i widzę taką notkę

Cytat

F00x, F1x: As of 09/2010 direct connection of the ride height sensors to the EHC control unit has been discontinued. The EHC control unit receives the signals via the bus system.

Zajrzałbym do sterownika EHC (electronic height control) i zobaczył czy np we wtyczce wiązki wszystkie piny mają kontakt.

Sterownik jest w bagażniku, po prawej stronie, w tej małej wnęce - A61.

image.png.259fa71ad119aebc20d99a20055aed6d.png

Edytowane przez yaz

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego "RobertP" za podpowiedź tylko jeśli możecie doprecyzować, który przewód i w którym miejscu? Oczywiście zajrzę też i do sterownika EHC. Na pewno mogę wykluczyć przekaźnik, bo już go wymieniłem.

Tak jak pisałem wcześniej gdy samochód lekko podskoczy lub(albo) się przechyli.. tak żartobliwie mówiąc gdy któregoś dnia wsiadł do auta mój kolega ważący ze 130 kg na fotel pasażera to od razu pojawił się ten komunikat...

 

Koledzy Proszę podpowiedzcie jeszcze dokładnie w którym miejscu i ile jest czujników regulacji poziomu zawieszenia.

Pozdrawiam

a przy okazji Szczęśliwego Nowego Roku

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Zgodnie z cytatem, który wkleiłem we wcześniejszym poście, u Ciebie nie ma czujników poziomu.

Sterownik bierze sygnał z sieci BUS. Stąd sugestia do zajrzenia w sterownik i sprawdzenia poprawności połączeń.

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Bardzo kolego "yaz" właśnie o to mi chodziło, żeby w końcu ustalić czy te czujniki są czy ich nie ma. Jeden z kolegów napisał , żeby sprawdził jeden z przewodów elektrycznych, ale ja nie wiem które i gdzie znajdujące się...

zastanawiam mnie tylko czy w innych modelach bmw i rocznikach owe czujniki poziomu się znajdują a piszę, ponieważ przeglądając jeden ze znanych portali sprzedażowych natknąłem się na ogłoszenia sprzedaży "BMW 5 Gran Turismo (F07) - Czujnik poziomowania zawieszenia" i dlatego zastanawiam się czy to jest ten czujnik czy to po prostu zwykły czujnik poziomowania świateł, bo w zasadzie tak wygląda. Co Wy koledzy na to?

 

Pozdrawiam

P.s. pisze i pytam o wszystko tak bardzo szczegółowo, ponieważ chciałbym poznać moje auto wiedzieć czym jeżdżę i w razie jakiś awarii abym wiedział jak sam się do czegoś zabrać a przede wszystkim szybko zdiagnozować usterkę.

 

https://www.autoparts24.pl/bmw-5-gran-turismo-f07-2009/czujnik-poziomowania-zawieszenia/1/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

F07 do września 2010 były wyposażone w czujniki poziomowania, z których sygnał przesyłany był do EHC i na tej podstawie regulowana była wysokość auta.

Po 09.2010, tak jak napisałem, EHC dostaje informacje z sieci bus zapewne na podstawie sygnału z innych czujników, czujnika przechyłu auta, czujników żyroskopowych, etc.

 

RobertP napisał o przetartym przewodzie i zapewne miał na myśli przewód od jednego z czujników poziomowania, który występował w jego aucie.

Edytowane przez yaz

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Yaz, nie wprowadzaj w blad. 

Czujniki sa zawsze, w kazdej wersji, w kazdym roczniku. Od nich zaczynamy sprawdzanie. Sa dwa, na tylnym wahaczu L+P. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za wszystkie informacje. Sami widzicie jak wiele jest niejasności dlatego wywołałem ten temat. Kolego "kkx5" któregoś dnia sprawdzę czy faktycznie są z tyłu auta te czujniki, ale zapewne też mam i czujniki poziomowania lamp...we wcześniejszych wpisach chodziło mi o to aby ustalić które i ile ich jest to znaczy które są od poziomowania lamp a które od regulacji zawieszenia. Gdy właśnie zacząłem się bardziej pochylać nad tematem i pogrzebałem w sieci to widziałem takowe czujniki znaczy wyglądają tak samo (może prawie tak samo) a opisy są różnie i to właśnie dało mi do myślenia i paradoksalnie czym bardziej "grzebałem w sieci" tym miałem większy mętlik w głowie dlatego właśnie Was prosiłem o pomoc i ustalenie jak dokładnie jest..

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Może źle się wyraziłem.

po 09.2010 EHC nie dostaje bezpośrednio sygnału z czujników poziomowania tylko z sieci bus.

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Może zacznę od EHC , bo jest lepszy dostęp. Czy ja dobrze rozumiem, że przed 09.2010 takowy sygnał był przekazywany właśnie z czujników poziomowania zawieszenia? Przed chwilką znowu troszkę pogrzebałem i już całkiem jestem wręcz zdezorientowany, bo jedni piszą o tych właśnie czujnikach, że są od poziomowania świateł a inni ,że od poziomowania zawieszenia...weź bądź mądry i pisz wiersze🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Jest tak jak napisalem. Kazde f07, na nivo,  ma dwa czujniki "poduszek" z tylu L+P. Stary system ma bezposrednie do nich podlaczenie, nowy system jest podlaczony do lini can. Do poziomowania lamp jest dodatkowy czujnik na przednim lewym wahaczu, badz, przy systemie EDC, dwa, na lewym i prawym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie Dziękuję Wszystkim kolegom za cenne podpowiedzi. W ciągu najbliższych dni gdy już choroba całkiem mnie opuści przyjrzę się jak to wygląda w moim aucie. Jeszcze dodam tylko, że po skanowaniu ISTA nie pokazuje żadnych błędów związanych z miechami a tak dla konkretnego info dodam tylko, że ISTA również jako datę produkcji mojego auta pokazuje 01/09/2011 i tak jak pisałem wcześniej , że mieszkam w Anglli , więc jest to wersja RHD z silnikiem N57D30O0

 

Na pewno dam Wam znać chłopaki jaki będzie wynik mojego śledztwa oczywiście po Waszych bardzo wartościowych podpowiedziach.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.