Skocz do zawartości

Dobór opony do felgi, F40, 118i


RalfPi

Rekomendowane odpowiedzi

Serwus,

nabyłem wczoraj felgi E6,5 18 cali M Y-Speiche 711 i chciałem dobrać opony - zastanawiam się czy opona o szerokości 215/40-45/R18 będzie.. ok? 

https://intercars.pl/blog/kola/dobor-opon-do-felg-czyli-szerokosc-opony-a-szerokosc-felgi/#:~:text=Im szersze ogumienie zastosuje w,i 175%2F70 R 14.

Zasadniczo, według powyższego źródła powinno być ok.

Za BMW Group Polska: Możliwe kombinacje kół i opon w zależności od modelu: https://www.bmw.pl/content/dam/bmw/common/topics/fascination-bmw/bmw-efficientdynamics-2020/tyre-energy-labels/pdf/F40_Reifenliste.pdf.asset.1620658651735.pdf

All-round 18" 205/45 R 18 90 H ...

All-round 18" 225/40 R 18 92 Y XL...

Ale brakuje 215/45 oraz 215/40 ?

Poradzicie?

Dobrej niedzieli.

 

 

Edytowane przez RalfPi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Kupiles felgi od X1 F48, czyli nie do Twojego auta. Sa zdecydowanie za waskie na 18 cali w F40 i maja inne osadzenie. Felga 18 calowa do F40 powinna miec parametry 8Jx18 ET:54. Opony do tego 225/40R18. Felgi, ktore kupiles maja 6.5Jx18 ET:41.

Felga 6.5 cali jest zdecydowanie za waska do opony o szerokosci 225 mm. Pozostaje Ci wiec 205/45/18. Nie bedzie duzej roznicy w obwodzie i wysokosci kola w porownaniu do 225/40/18, ale tak jak pisalem musisz, dokladnie sprawdzic jak to osiadzie na piascie.

 

Edytowane przez mmw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję ze rzeczową odpowiedź. Wzór felgi wybrałem ze względów estetycznych i nie sądziłem, że będzie jakiś problem (w aukcji było napisane, że pasują do F40 - następnym razem lepiej 2 razy przeczytać aukcję, zastanowic się, podpytać i dopiero kupować). Poderzwam, że dystanse spowodują, że zarówno felga, jak i opona będą wystawały - de facto nie ma to sensu, bo opona będzie wąska.. i pewnie będzie to wyglądać nieco śmieśnie z oponą o szerokości 205mm. Pozostaje chyba sprzedać kupione felgi i szukać innych.. Niestety nie udało mi się w tym wzorze znaleźć o innej szerokości felgi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Wiesz co. Faktycznie. Ja to sprawdzalem w ETK offline, a tam sa dane do 12/2019 roku. Teraz sprawdzilem juz online w AOS i rzeczywiscie te felgi rowniez dorzucili do F40. Musieli to dopiero zrobic w ostatnich trzech latach, bo przed 2020 rokiem katalog czesci nie pokazuje ich stosowania w F40.

Jedno co jest dziwne, to te felgi sa przeznaczone tylko do wersji silnikowej 120i w przypadku F40 i F44 (220i i 220iX). W przypadku X1, mozna je miec z kazdym silnikiem. Do konca 2019 roku nie bylo jeszcze wersji 120i w ofercie i pewnie dopiero wprowadzajac ja, podczepili te felgi. Dziwne kombinacje ogolnie, bo stosuja dwie szerokosci kol 18 calowych, co jest generalnie ewenementem chyba w BMW i nie zdziwie sie jak w innych markach tez. No ale wyglada, ze jak BMW uznalo, ze bedzie ok, to bedzie ok.

 

 

Edytowane przez mmw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiwedzi. Nie jest to tak przypadkiem, że mniejsze ET (Einpresstiefe ) spowodóje większe odsadzenie felgi od piasty, co spowoduje, że felga o mniejszym ET wystaje w kierunku zewnętrznym tj. węższa felga potrzebuje mniejsze ET (co w tym przypadku ma mniejse - felge 6.5cala i ET41mm.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Tak, oczywiscie masz racje. Ja pokrecilem niestety. Sorry. 🙂

Juz skorygowalem glupoty, ktore popisalem w poprzednich wypowiedziach, zeby nie wprowadzac w blad ludzi, ktorzy beda przegladali temat.

Edytowane przez mmw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wszystkie kompakty od X lat jezdza na 225 mm. Taka moda nastala przynajmniej od poczatku 2010r. i poprzedniej generacji kompaktow.

Wczesniej mialem Leona i tez bylo 225/45 R17 (oby juz nigdy wiecej tak malego kola). Ale tam to byl problem z trakcja na mokrym przy dodaniu gazu nawet pomimo silniczka 1.4L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Ja miałem f20 z 2014 roku na 16tkach I byly opony 205. Żona jezdzila więc jej było wszystko jedno. Niestety na autostradzie tak wysoki profil powodowal, ze auto dosc mocno reagowalo na podmuchy wiatru. 17tki bylyby lepsze w tym przypadku. W F11 mam 225 na 17tkach i jest akurat. Komfort jest, prowadzi się dobrze. Pewnie wielu powie, że 17tki w F10 to lipa i nie wyglądają. Ok, ale ja osobiście mam w głębokim poważaniu opinie innych i nie dbam o to. Wyglądem się nie jeździ, kompleksów nie muszę leczyć samochodem itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.10.2023 o 09:30, karlos91 napisał(a):

Wszystkie kompakty od X lat jezdza na 225 mm. Taka moda nastala przynajmniej od poczatku 2010r. i poprzedniej generacji kompaktow.

Wczesniej mialem Leona i tez bylo 225/45 R17 (oby juz nigdy wiecej tak malego kola). Ale tam to byl problem z trakcja na mokrym przy dodaniu gazu nawet pomimo silniczka 1.4L

W 2010 standardem w segmencie C było 205/55R16 i wszystko, co dało się kupić wyjeżdżało na takim kapciu - wszystkie focusy (2FL i 3), octavie, golfy, c4, 308, partnery i ceed'y dostawałem zawsze w takiej konfiguracji. 17-stki owszem były, ale nie jako standard w tym segmencie 😉 O ile dobrze pamiętam, to w jeszcze okolicach 2012/13 dopłacałem do 17" w mondeo i passacie 🙂 

odebrane 24.10.2022 / 150: 40W22 / 112: 16W22, 22W22, 30W22, 33W22, 39W22, zamówione 29.09.2021
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.