Skocz do zawartości

Bluetooth - E39


jjbm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,


Małe pytanko z mojej strony - posiadam E39 - WBADS21050GS32006, trochę mnie irytuje brak BT do słuchania muzyki z telefonu. Nie bardzo mi zależy na możliwości prowadzeniu rozmów, przede wszystkim na samej muzyce.


Wiem, że mogę zmienić całe radio i założyć chińczyka lub coś podobnego, ale w tym konkretnym samochodzie chciałbym zachować oryginał.


Przeszukałem już pół internetu i niestety nie znalazłem żadnego wiążącego rozwiązania na mój problem.


Tak więc, czy ktoś miał może okazję podłączyć bluetooth do w/w - w miarę szybko i sprawnie, bez rozpruwania całego auta?


Poniżej zamieszczam zdjęcie radia które jest w samochodzie - radio zgodne z VINem - nigdy nie było nic kombinowane.


https://drive.google.com/file/d/1a6epDphN9BDBg_CFpakkbCQ2CuxKU7dH/view?usp=sharing


Z góry dzięki za wszelką pomoc w tej sprawie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Co prawda nie próbowałem jeśli chodzi o muzykę, ale coś takiego powinno zatrybić. Podejrzewam, że podłączenie zamiast zmieniarki.


Jeśli chodzi o telefon (Android lub ios) to jak najbardziej jest to wykonalne przy średnich kosztach. Dzięki koledze Szumrak uruchomiłem u siebie taką opcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Ten BT co Fuser proponuje podłączasz pod AUX, przy dużej navi powinieneś mieć poprowadzony kabelek z wtyczką. Jeśli nie masz to moduł podpinasz do radia BM54 w bagażniku, złącze C i zasilanie do samego BT. Taki moduł możesz też dostać w wersji z mikrofonem dzięki czemu możesz go wykorzystać jako zestaw głośno mówiący (na chinczyku koło 30zł). Oczywiście cała obsługa z telefonu.
Nawet zepsuty zegar dwa razy na dobę pokazuje właściwą godzinę ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie zobaczę na początek, czy mam w ogóle wyjście AUX/Jack. O ile się nie mylę, to w e39, powinno być w schowku po stronie pasażera, tak?


Druga sprawa, rzuciłem okiem na tą ofertę z Allegro i z tego co widzę, to niestety ale pasuje do e39 od 2002 roku wzwyż - moja jest niestety 2001 :|


Bo generalnie, o ile się nie mylę to ten moduł będzie działać jako emulator zmieniarki, tak? Czy coś pomyliłem..? Sorry, ale jeśli chodzi o car audio to akurat nie jestem mega specem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
...o ile się nie mylę to ten moduł będzie działać jako emulator zmieniarki...

Nie, mój błąd, Szumrak ma rację. Mnie się wydawało, że to ma być emulator zmieniarki, bo wtyczka podobna. To ma działać jako AUX. Wyciągnij monitor i szukaj kabla.

http://www.bmw3er.pl/viewtopic.php?t=60292&sid=0412aafdb536f152a1132844b3c4e88d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała poprawka z mojej strony - mam już linka - z krótkim opisem jak wyjąć radio.


Miejmy teraz nadzieję, że znajdę tam gdzieś przewód AUX :)


Poniżej wrzucam linka, może się kiedyś komuś przyda :)


https://www.seicane.com/blog/top-tutorial-on-the-removal-and-installation-for-a-1996-1997-1998-1999-2003-bmw-5-series-e39-520i-523i-525i-m5-gps-navigation-usb-wifi-carplay-car-stereo-unit/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Jak nie znajdziesz wtyczki za monitorem to nic straconego. W bagażniku masz tuner radia, zapewne BM54. W tym poście wrzuciłem pinologię tunera:

https://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=83&t=382571

Musisz podpiąć się do gniazdka C AUX (sygnał L, R, GND) a te dwa dodatkową kabelki to GND i + po zapłonie.

Wszystko znajdziesz przy radiu.

Nawet zepsuty zegar dwa razy na dobę pokazuje właściwą godzinę ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki bardzo za jeszcze bardziej precyzyjne info.


Niestety jestem zajęty w weekend majowy i nie dam rady ogarnąć tematu na szybko.


Zaraz po weekendzie wymontuję wyświetlacz w desce. Gdybym nic nie znalazł, będę dalej działać w bagażniku.


Dam na pewno znać czy udało się ogarnąć temat :)


Jeszcze raz dzięki i miłego weekendu majowego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem kiedyś odpalić coś takiego, niestety, u mnie nie zdaje egzaminu - używam ładowarki na 4 wyjścia USB, ładuję dwa telefony, papierosa elektronicznego i często GPSa.


Dodatkowo, zauważyłem, że było zawsze sporo zakłóceń i generalnie nie przepadam za takimi dostawianymi systemami.


Za kilka dni będę miał trochę więcej wolnego czasu i na pewno pogrzebię w tych kablach za radiem oraz bagażniku i zobaczymy co z tego będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Też walczę z bluetoothem od dłuższego czasu.

Mam chyba podobną wersję e39 do Twojej.

Po wielu próbach udało się podłączyć adapter do kostki radia bm54 w bagażniku.

Sam adapter kupiłem na aliexpres, taki 10-cio pinowy:

https://pl.aliexpress.com/item/33021914467.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.69ad5c0f9o8xzI

Ten z allegro jest 3-pinowy:

https://allegro.pl/oferta/adapter-modul-bluetooth-aux-do-bmw-e46-e39-x5-e53-9979792048


Aux'a nie mam fizycznego, nie mogłem go nigdzie znaleść za monitorem, tak jak to tutaj ktoś pokazał:

http://www.bmw3er.pl/viewtopic.php?t=60292&sid=0412aafdb536f152a1132844b3c4e88d

W radio mam tylko odblokowaną funkcję Aux.


Adapter Bluetooth (ten z aliexpres) łączy mi się z telefonem i dźwięk słychać. Jednak jego jakość jest absolutnie nieakceptowalna. Gra bardzo cicho, duże szumy. Być może jest to kwestia samego adaptera bluetooth. Nie wiem


Ciekawy jestem, czy uda Ci się zrobić coś przyzwoicie grającego.

Daj znać jak podłączysz: czy działa, jak z jakością dźwięku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Ale BM54 ma wtyk 12 pinowy. W większości przypadków kanał AUX gra ciszej bo nie wiadomo co komu przyjdzie do głowy tam podłączyć.
Nawet zepsuty zegar dwa razy na dobę pokazuje właściwą godzinę ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Może masę źle podpiąłeś ? Podłącz po kablu poprzez Jack stereo i sprawdź jak wtedy gra, bo może ten moduł masz zwalony. 10 pin to do radia z okrągłymi stykami w dużym gnieździe, a BM54 ma gniazdo Quadlock 40-pin ze stykami nożowymi. Zdjęcie zapożyczone z maxbimmer.


IMG_0407.PNG.a4f287316d4844e2c1f6de353337ef47.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Podłącz po kablu poprzez Jack stereo i sprawdź jak wtedy gra,

Czy mógłbyś wyjaśnić? Co to znaczy przez Jack stereo?


Zmieniłem kiedyś tuner bo oryginalny padł. Mam teraz ten z innymi pinami i zrobioną przejściówkę do wpięcia się w oryginalna kostkę.

Jedynie poprzez podłączenie tego 10-cio pinowego modułu bluetooth pod tape dało mi jakikolwiek efekt/dźwięk. Jednak jest on bardzo słabej jakości (cichy, liczne szumy).

Chciałem sie podpiąć pod zmieniarkę CD (które to piny?) lub cokolwiek innego i nie wiem co robię źle, ale nie mogę uzyskać jakiegokolwiek dźwięku.


20210612-132251.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Mini jack stereo - taka wtyczka jak od słuchawek do telefonu. Wpisz na Alle 'kabel aux bmw' to zobaczysz o co chodzi. Nie podłączaj pod magnetofon tylko pod AUX. Wcześniej masz tabelkę i tam w złączu B masz się podpiąć pod AUX L, R i GND. Jeśli po kablu nie będzie działać to tym bardziej ten BT się nie połączy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Jaki masz model Radia.

Tylko CD53 Alpine made in Hungary po 2002 roku jeśli dobrze pamiętam mają opcję AUX.

W starszych radiach tylko wirtualna zmieniarka działa, do której można podpiąćmoduł BT dedykowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.