Skocz do zawartości

Rabaty na nową serię 3 g20


wehyr

Rekomendowane odpowiedzi

@==maly== pelna zgoda co do chorych przepisow z jednym wyjatkiem. Nie jesem na 100% pewien ale limit 150 tysiecy obowiazuje od wartosci splaconej auta co znaczy ze jak wezmiesz auto np za 300k w leasing i 150k splacisz ratami leasingu, reszta to wykup i pozniejsza amortyzacja. To placac leasing nie odliczysz 30k (okolo 19% podatku od 150k) ale proporcjonalnie 15k bo splaciles tylko 50% auta. Im samochod drozszy od limitu tym wychozi to gorzej. Taniej jest nie odliczyc 15k, niz zaplacic 60k w odsetkach przy 20% oprocentowaniu. Niech ktos mnie popawi jesli sie myle.

 

nie no, odliczysz 19% od 150 tys...mogę zapłacić np tylko 10 rat i od 10 rat odliczę....a potem pozbyć się auta cesją....

zawsze miałem leasingi ale teraz kupuję jako os fizyczna... jak mam oddać przy sprzedaży prawie 50% to wolę sprzedać na umowę KS i nic od tego nie zapłacić....

 

Mozesz tez przy JDG zrobic darowiznę na bliska osobę i po pol roku również sprzedać bez podatku

 

dzisiaj możesz ale czy będzie można za pół roku albo 3 lata tego już nie wie nikt....a tendencje jest taka, żeby uje... wszystko co tylko się da

ja np wykupiłem auto w grudniu z leasingu (przedwcześnie) ale dużo ludzi, którym nie minęło 2 lata nie mogli tego zrobić i zostali w czarnej d...

zmiana przepisów do umów zawartych np rok temu, bez żadnych okresów przejściowych itd to zwykłe okradanie ludzi...

brałeś leasing w innym stanie prawnym i nagle wszedł polski ład, który wszystko zmienił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no, odliczysz 19% od 150 tys...mogę zapłacić np tylko 10 rat i od 10 rat odliczę....a potem pozbyć się auta cesją....

Dawno i nie prawda. Odliczasz proporcjonalnie do wartości auta.

Auto za 300k, spłacasz 150k to odliczasz połowę z limitu, czyli od 75k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....


dzisiaj możesz ale czy będzie można za pół roku albo 3 lata tego już nie wie nikt....a tendencje jest taka, żeby uje... wszystko co tylko się da

ja np wykupiłem auto w grudniu z leasingu (przedwcześnie) ale dużo ludzi, którym nie minęło 2 lata nie mogli tego zrobić i zostali w czarnej d...

zmiana przepisów do umów zawartych np rok temu, bez żadnych okresów przejściowych itd to zwykłe okradanie ludzi...

brałeś leasing w innym stanie prawnym i nagle wszedł polski ład, który wszystko zmienił...

 

Dokladnie jest tak jak napisałeś. JA z kolei na jesień scedowałem swój leasing na kogoś i wszedłem w najem. Auto miałem skalkulowane mniej więcej jako leasing + późniejsza odsprzedaż a wprowadzony znienacka nowy lad rozjechal plany w tym zakresie - moje wstępne kalkulacje całkowitych kosztów w całym okresie użytkowania auta rozjechały się totalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no, odliczysz 19% od 150 tys...mogę zapłacić np tylko 10 rat i od 10 rat odliczę....a potem pozbyć się auta cesją....

Dawno i nie prawda. Odliczasz proporcjonalnie do wartości auta.

Auto za 300k, spłacasz 150k to odliczasz połowę z limitu, czyli od 75k.

 

ok, masz rację...

ciekawe jak długo będzie jeszcze limit 150k, skoro fabia czy polo kosztuje już prawie 100k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Co do darowizny to jest przepis mówiący o omijaniu opodatkowania i wszystko można pod to podciągnąć wszysyko można do czasu kontroli.

Co do odliczeń macie racje 150 proporcjonalnie z wartości auta więc nie cale bo zmniejszone o odliczenie z części wykupowej i później już od wykupu drugi raz czyli nawet nie odpiszemy od 300 tylko od sporo mniejszej kwoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnych oprocentowaniach leasingu czy wynajmu i przejsciu na ryczalt zdecydowalem ze bede bral za gotowke... Kosztow i tak nie potrzebuje, nie musze sie uwiazywac... A posiadajac na srodkach trwalych benzynowe Volvo - no coz... zacznie byc moze wiecej troche palic... kto wie... W koncu roznie z tymi samochodami bywa... ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Przy obecnych oprocentowaniach leasingu czy wynajmu i przejsciu na ryczalt zdecydowalem ze bede bral za gotowke... Kosztow i tak nie potrzebuje, nie musze sie uwiazywac... A posiadajac na srodkach trwalych benzynowe Volvo - no coz... zacznie byc moze wiecej troche palic... kto wie... W koncu roznie z tymi samochodami bywa... ;)

Tylko przy sprzedaży zaplacisz podatek i składkę zdrowotną od wartości auta :) Nie ma dobrego wyjścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko przy sprzedaży zaplacisz podatek i składkę zdrowotną od wartości auta :) Nie ma dobrego wyjścia.

 

Przeciez nie wciagne tego samochodu w srodki... Wiec nic nie zaplace... Bede sprzedawal jako osoba prywatna... Poza tym jeszcze go nie mam wiec nie bede sie martwil co bedzie jak bede chcial sprzedac... 1000x sie wszystko zmieni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Na ryczałcie składka zdrowotna jest stała :D chyba ze sprzedaż przekroczy próg bo sa 3.


Swoją droga na rycZalcie nie ma kosztów, wiec nie ma sensu wrzucać w koszta auta, jak kosztów się nie odliczało i chyba przy sprzedaży to tez jakoś inaczej ten przychód się liczy ale szczegółów nie znam.

Edytowane przez słonik40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Tak, dlatego uciekłem na ryczałt, z tego co wiem wielu programistów tak zrobiło bo się stawka obniżyła z 15 na 12 procent. Niektórzy bawią się w ulgi ip box i podstawki 5 procent ale dla mnie za duzo z tym zabawy.


Coś takiego znalazłem na szybko

Jak wynika z powyższego, sprzedaż samochodu firmowego przez ryczałtowca należy opodatkować stawką ryczałtu w wysokości 3% wartości przychodu
Edytowane przez słonik40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez FV nie da się sprzedac auta powyżej 100tyś bez dużej promocji więc i tak zle i tak nie dobrze :wink:

 

Nie bardzo kumam... :) No ale moze nie jestem za biegly w ksiegowosci. :) Kupuje samochod, biore fakture. Ode mnie zalezy co teraz zrobie. Wciagam w srodki trwale, odliczam tam ciut VATu a w obecnej sytuacji jestem w czarnej takiej tamtej przy sprzedazy (oddawanie VATu ew, podatki itepe). Ale moge nic nie robic, przelknac kwote brutto i wtedy mi to wszystko wisi i powiewa... korzysci podatkowe i tak bede mial wieksze bo przy sprzedazy nie zaplace nic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dpassent jak odliczasz VAT to chyba musisz wciągnąć auto. Ale jako ryczałtowiec przy sprzedaży płacisz tylko 3 procent dochodu z tego co znalazłem

 

No wlasnie nie odlicze, bo to odliczenie bedzie duzo mniejsze niz podatki jakie musze zaplacic przy sprzedazy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Dokładnie, taniej może wyjść kupic za gotowe, fakturę do kosza a później sprzedać umowa kupna-sprzedaży. Mały ma racje ze niektórzy mogą kręcić nosem ze nie ma faktury VAT ale nievatowcom np lekarzom czy osobom prywatnym jako kupującym jie będzie to przeszkadzało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Podatkowo biorąc auto do firmy będziemy zawsze w plecy odliczamy dużo mniej niż zaplacimy przy sprzedaży chyba że auto do 150tyś netto i używane tylko firmowo na pełnym odpisie. Lepiej kupić za gotówkę prywatnie i tak też sprzedać tyle że ciężko o drugiego takiego szaleńca a reczaj o kogoś kto ma gotówkę w ręku. Większość ludzi chce fv nie dla odpisu tylko żeby placić ratę a nie całą.kwotę od razu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Przy tym oprocentowaniu to szalony również będzie leasing samochodu używanego :D przeważnie na nowe auta oprocentowanie było niższe niż na używane, jeśli ten trend się utrzyma to na używki będzie kosmiczne. Era taniego pożyczonego pieniądza się skończyła na jakis czas. Ja to jestem bardzo ciekawy jak będzie wyglądała sprzedaż dealerów w tym roku, pewnie za kilka miesięcy się przekonamy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam predko tego swojego zamowienia (M340i) to sprzedawac nie zamierzam... No chyba ze po 2-3 latach bede wsiadal do niego z obrzydzeniem, dzwiek 6 cylindrow bede chcial zamienic na "wicherek" Hansa Zimmer'a, albo zamkna z powodow ekologicznych wszystkie cepeeny... :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Nie ma się co martwić moim zdaniem sprzedażą, zawsze jakis chętny sie znajdzie a zawsze bedziemybw lepszej sytuacji niż jakis komis czy chandlarz bo jednak auto pewne, niebite. Może warto maks gwarancje kupic bo jednak sprzedaż samochodu jeszcze na gwarancji to fajna opcja potrafiąca potencjalnie zachęcić kupującego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Leasing pozwala chociaz odpisać 150tyś x2.

 

Możecie wyjaśnić o co chodzi z tym podwójnym odliczeniem 150k? Na jakiej zasadzie to zrobić?

 

Zapewne o to ze wykup z leasingu na FVat to osobna transakcja w kontekscie podatku dochodowego (z osobnym limitem odliczenia do 150k).


Oczywiscie na dzien dzisiejszy - co bedzie w momencie wykupu za rok/dwa/trzy - tego nie wie nikt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.