Skocz do zawartości

Mała sprawność katalizatora


daro05

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,


Jakiś czas temu zaczął mi się pojawiać check, po podłaczeniu inpy wyskakuje błąd miedzy innymi - 29F5. Poniżej informacje które się wyświetlają przy błędzie:


29F5 CDKKAT2 - Katalysator-Konvertierung (Bank2)

P0430 Katalysatorsystem (Bank 2) - Wirkungsgrad unter Schwellwert

Error counter: 3

Logistic counter: 40

1. Umweltsatz

Mileage 191230 km

Abgasmassenfluss gefiltert Bank2(msabg2) 32.00 kg/h

relative Luftfuellung (rl) 36.75 %

Abgastemperatur Kat. aus Modell B2(tikatm2) 595.00 Grd C

Lambda-Istwert vKat Bank2(lamsoni2_u) 0.94 -

2. Umweltsatz

Mileage 191580 km

Abgasmassenfluss gefiltert Bank2(msabg2) 24.00 kg/h

relative Luftfuellung (rl) 29.25 %

Abgastemperatur Kat. aus Modell B2(tikatm2) 730.00 Grd C

Lambda-Istwert vKat Bank2(lamsoni2_u) 1.00 -

3. Umweltsatz

Mileage 191960 km

Abgasmassenfluss gefiltert Bank2(msabg2) 20.00 kg/h

relative Luftfuellung (rl) 28.50 %

Abgastemperatur Kat. aus Modell B2(tikatm2) 600.00 Grd C

Lambda-Istwert vKat Bank2(lamsoni2_u) 0.94 -

Katalysatorwirkungsgrad unter Schwellwert

Testbedingungen erfüllt

Fehler momentan nicht vorhanden, aber bereits gespeichert

Fehler würde das Aufleuchten einer Warnlampe verursachen

Diagnose gestoppt

MIL ein

Error code: 29 F5 A2 12 04 30 03 28 4A B3 08 31 81 0F 4A D6

06 27 9C 10 4A FC 05 26 82 0F

=============================================================


Wszedłem dodatkowo w Analog Value i wartości na poszczególnych sondach są takie:


https://zapodaj.net/67d7e80533dc5.jpg.html


Moje pytanie jest takie, czy do wymiany jest katalizator (jeśli tak to który, na których cylindrach?) czy może same sondy lambda niedomagają?

Zakładam że Bank1 sondy przed katalizatorem, a Bank2 za katalizatorem - proszę mnie poprawić jeśli źle myślę.


Z góry dzięki za odpowiedz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W samochodzie masz dwa katalizatory podłączone równolegle: bank 1 to cylindry 1 i 3, a bank 2 to cylindry 2 i 4. Sondy lambda są cztery: dwie regulacyjne przed katalizatorami i dwie monitorujące za katalizatorami.

Co do problemu to nie pomogę. U mnie jest to samo i na razie jeżdżę z "checkiem" na desce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeżdżę już tak jakieś 4-5 miesięcy ale checka co jakiś czas usuwam żeby mnie nie denerwował. Wcześniej jeździłem na castrolu i check wracał co jakieś 700 km. Teraz zalalem liqui moly 5W/50 i miałem spokój z checkiem jakieś 3500km ale wczoraj znowu się wyswietlil.


Ciekawy jestem czy zmiana sond coś by tutaj zmieniła?


U mnie też będzie trzeba zrobić w końcu te uszczelniacze bo trochę oleju znika, ale jak narazie nie mogę znaleźć odpowiedniego mechanika który się tego podejmie bez zdejmowania glowicy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W samochodzie masz dwa katalizatory podłączone równolegle: bank 1 to cylindry 1 i 3, a bank 2 to cylindry 2 i 4. Sondy lambda są cztery: dwie regulacyjne przed katalizatorami i dwie monitorujące za katalizatorami.

Co do problemu to nie pomogę. U mnie jest to samo i na razie jeżdżę z "checkiem" na desce.

 

A możesz mi powiedzieć która jest która w inpie? Co oznaczają poniższe skróty?

O2 sensor v. kat bank 1

O2 sensor h. kat bank 1

O2 sensor int. kat bank 1

O2 sensor add. kat bank 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W samochodzie masz dwa katalizatory podłączone równolegle: bank 1 to cylindry 1 i 3, a bank 2 to cylindry 2 i 4. Sondy lambda są cztery: dwie regulacyjne przed katalizatorami i dwie monitorujące za katalizatorami.

Co do problemu to nie pomogę. U mnie jest to samo i na razie jeżdżę z "checkiem" na desce.

 

A możesz mi powiedzieć która jest która w inpie? Co oznaczają poniższe skróty?

O2 sensor v. kat bank 1

O2 sensor h. kat bank 1

O2 sensor int. kat bank 1

O2 sensor add. kat bank 1

 

Bank 1 to cylindry 1 oraz 4

Bank 2 - 2 i 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam serdecznie, dawno mnie nie było na forum bo nie miałem za bardzo czasu ale w tym tygodniu udało mi się uporać z błędem katalizatora - P0430, mała sprawność katalizatora.

Podjechałem na stację diagnostyczna i sprawdziłem spaliny, wszystko wyszło w normie, więc stwierdziłem że winna może być sonda za katalizatorem. Kupiłem zamiennik uniwersalny za zawrotną cenę 95 zł. Trzeba było zarobić kable do starej wtyczki. Udało mi się stara sondę odkręcić bez większych problemów, parę uderzeń gumowym młotkiem w klucz oczkowy i gwint puścił. Sondę wymieniłem, usunąłem błędy inpa i jak narazie błąd się nie pojawił a zrobiłem już ponad 500km. Dodatkowo nie wiem czy to tylko moje odczucie ale silnik tak jakby lepiej pracuje. Jeśli coś się będzie działo dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W poniedziałek mój kolega będzie mył katalizator, tyle że w Audi A4 - jeśli błąd nie będzie mu się pojawiał dam znać ;)

 

Wiadomo coś jak tam sprawy z czyszczeniem kata? jakaś znaczna różnice?

 

Nic to nie dało, błąd o niskiej sprawności katalizatora koledze wraca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

To i ja się wypowiem, miałem to samo. Rozbierz korek wlewu oleju, podstawę jego wywal i zakręć sam korek, skasuj błąd. Może pomoże, bo te korki miały wadę i puszczały lewe powietrze i miałem ten sam błąd katalizatora. Pojawiał mi się po około 40km od skasowania błędu, teraz zrobiłem jakieś 400km i nic na razie. Odpukać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam,

To i ja się wypowiem, miałem to samo. Rozbierz korek wlewu oleju, podstawę jego wywal i zakręć sam korek, skasuj błąd. Może pomoże, bo te korki miały wadę i puszczały lewe powietrze i miałem ten sam błąd katalizatora. Pojawiał mi się po około 40km od skasowania błędu, teraz zrobiłem jakieś 400km i nic na razie. Odpukać :)

Wciąż nic się nie pojawiło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam serdecznie, poczyniłem pewne kroki w sprawie powracającego błędu małej sprawności kata. Wymieniłem sondę lambda za katem na 2 banku, niestety po pokonaniu kilkuset km błąd znowu wywaliło.... Podjechałem do serwisu i goście włączyli mi opcję czyszczenia katalizatora (zakładam że zwiększa się wtedy dawka paliwa z tym, że trzeba utrzymywać odpowiednią prędkość, ponad 80km/h i obroty silnika powyżej 3.5 tys/min). Przejechałem się A4-ką przez 20 min i jak narazie błądnie pojawił się.

Jeżdze już 2 tyg i nic więc może to w końcu pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
żadne czyszczenie katalizatora.... po prostu usunęli kod z tablicy błędów i ECU go nie rejestruje. Co mylnie jest przez większość ludzi nazywane "wyłączaniem" sondy lambda

Diagnostyka silników N53 i N43

Możliwość zdalnej diagnostyki, szczegóły zapraszam na PRIV

6CiWSrm.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żadne czyszczenie katalizatora.... po prostu usunęli kod z tablicy błędów i ECU go nie rejestruje. Co mylnie jest przez większość ludzi nazywane "wyłączaniem" sondy lambda

 

Powiedzieli mi, że po prostu usunęli błąd i włączyli magiczną opcję "czyszczenia katalizatora". Tyle wiem xD


Będę i nich pewnie za jakiś czas to zapytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
nie masz co pytać, po prostu nawineli ci makaron na uszy.. a skoro wciskaja Ci takie kity to strach pomyslec z czym cie jeszcze w ch*ja zrobią

Diagnostyka silników N53 i N43

Możliwość zdalnej diagnostyki, szczegóły zapraszam na PRIV

6CiWSrm.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.