Skocz do zawartości

E90 320i - rozwalona sprężarka klimy


toy85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam panowie.

 

Mam zdiagnozowaną rozwaloną sprężarkę klimy. Auto chodzi przez to gorzej niż stary traktor.

Nie znam sie do końca więc pytanie brzmi.

 

Czy możliwe jest wyjęcie jej całkowie i jeżdzenie bez tej sprężarki ? Naprawiłbym sobie na wiosne / lato.

Nie wiem czy tak sie da bo ta sprężarka jest napędzana przez pasek.

 

1. Czy jak wyjmę sprężarkę to nie bedzie brakować 1 rolki i przez to nie założy się paska ?

2. Czy ta sprężarka klimatyzacji to również część odpowiedzialna za np ciepły nawiew ?

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś dziwna ta diagnoza,

Sprężarka jest na sprzęgle i jak nie używasz klimy to nie kręci się, przejdź na tryb ręczny na klimatyzacji i zobacz czy hałas zniknie (Tylko sprawdź czy sprężarka się zatrzymała bo może się spiekło/zablokowało sprzęgło i przez to się rozleciała)

Sprężarki nie może tak po prostu wyciągnąć bo napędza ją pasek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hałas jest cały czas. Obojętne czy klima jest włączona wyłączona. Rzęcholi jakby sie tłoki w silniku połamały.

Podczas wł/wył klimy zmienia sie troche ten głośny rzęchot ale o ciszy nie ma mowy.

 

Mówisz ze jest elementem całego układu paska - Ok czyli jedynym wyjściem jest kupno sprężarki np po rozbiórce innej e90 i wymiana..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedź może do jakiegoś innego mechanika, ogólnie jeśli cały czas tak jest to albo sprzęgło się zapiekło i chodzi cały czas sprężarka i się rozleciała albo tylko koło pasowe sprężarki jest rozwalone, a sprężarka sprawna.

 

Myślę, że przed rozpięciem układu warto najpierw wymienić samo koło sprężarki bo jak rozszczelnisz układ to potem już ciężko uzyskać pełną szczelność w starszym aucie.

 

PS. Sprężarkę musisz i tak kupić używana całą bo samego koła nie kupisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu

Sprawdź, czy to na pewno sprężarka klimy. Napinacz też potrafi rzęzić.

Ściągnij pasek i pokręć każdym kołem osobno, nie powinno hałasować albo się zacinać.

(Weź klucz oczkowy 16 mm, załóż na napinacz i przekręć w lewo, możesz ściągnąć pasek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego po pierwsze ja bym wcale nie jeżdził z uszkodzoną sprężarką . Moja żona tak jezdziła aż kompresor się zatarł pasek się spalił co za tym idzie nie było ładowania wspomagania i co najgorsze chłodzenia silnika . Skończyło się na lawecie , do tego oczywiście wymiana kompresora a że poszły opiłki metalu to trzeba było jeszcze wymienić chłodnice klimy i płukać cały układ . Suma sumarum pękło 6 tyś . co prawda nie było to e90 tylko droższe auto . Ale myślę że w e90 taka operacja również nie będzie należała do najtańszych .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego po pierwsze ja bym wcale nie jeżdził z uszkodzoną sprężarką . Moja żona tak jezdziła aż kompresor się zatarł pasek się spalił co za tym idzie nie było ładowania wspomagania i co najgorsze chłodzenia silnika . Skończyło się na lawecie , do tego oczywiście wymiana kompresora a że poszły opiłki metalu to trzeba było jeszcze wymienić chłodnice klimy i płukać cały układ . Suma sumarum pękło 6 tyś . co prawda nie było to e90 tylko droższe auto . Ale myślę że w e90 taka operacja również nie będzie należała do najtańszych .

Trzeba było "rozpiąć" mechanicznie koło pasowe od sprężarki to by się sprężarka nie zatarła i mogłaby tak jeździć do końca świata (tego auta), a żonę poinformować o możliwych "atrakcjach" ;)

 

A do autora tematu.

Sprawdź czy sprężarka stoi kiedy masz wyłączoną klimę w ręcznym trybie, jeśli tak to można jeździć, jak ciągle rzegocze to któreś koło pasowe, jak przestało to sprężarka i tyle. I tak w ogóle jakbyś pojechał do jakiegoś normalnego mechanika to by Ci to zdiagnozował w 15 minut, a tak to się tu rozpisujemy nad w sumie banalną i bardzo przyjemną rzeczą do diagnozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Tak z ciekawości zapytam bo słyszałem że są kompresory które cały czas się kręcą niezależnie czy klima włączona czy nie... W N46 jak to wygląda? Koło ma się kręcić a środkowa część już nie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey!

Co prawda mam E87 ale też z silnikiem N46 - z klimą jest tak, że sprężarka chodzi non stop niezależnie czy klimę na panelu sie włączy czy też nie - wydajnością sprężarki reguluje się za pomocą zaworu rozprężnego regulowanego - bez "klimy" sprężarka ma wydajność 2% a z klimą do 100%. Sprzęgło na kole pasowym to jest tylko zrywalne w razie blokady sprężarki.

Pozdrawiam!

Mam do sprzedania 2 szt. felgi M-pakiet WZ 400 R18 9Jx18H2 IS 42
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za dokładny opis.

Zastanawiam się teraz czemu bez klimy czuję wibracje na lewarku a z klimą nie. Klima działa super, nic nie hałasuje. Z większym oporem który stawia sprężarka lepiej jest wyważony silnik? Sprzęgiełko alternatora mam sprawne. Raczej nie jest to powód lekkiego zwiększenia obrotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za dokładny opis.

Zastanawiam się teraz czemu bez klimy czuję wibracje na lewarku a z klimą nie. Klima działa super, nic nie hałasuje. Z większym oporem który stawia sprężarka lepiej jest wyważony silnik? Sprzęgiełko alternatora mam sprawne. Raczej nie jest to powód lekkiego zwiększenia obrotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam,

 

aby nie zakladac nowego tematu podepne sie tutaj...

 

mam problem z praca mojej sprezarki od klimy, po kilku minutach jej pracy zaczyna strasznie glosno chodzic (rzezic) i czuc, ze znacznie obciaza prace silnika jak sie zalaczy.

 

podejrzewam, ze to lozysko albo sama klima sie sypie.

 

ponizej zalaczam link spod maski - praca slinika z wlaczona klima

 

 

czy u was tez to tak wyglada, ze sprzeglo sie zalacza i wylacza na przemian?

 

dodam, ze na filmiku ciezko uslyszec jak ona rzezi bo praca silnika wszystko zaglusza ale w rzeczywistosci slychac to wyraznie, szczegolnosci w kabinie auta.

 

pozdr

e34 520i '90 M50B20; 2006-2007

e34 520i '94 M50B20; 2007-2009

e46 320d '02 M47N; 2009-2015

e91 318d '09 N47; 2015-....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Ma chodzić z przerwami, tylko u Ciebie ta przerwa jest bardzo długa. Klima daje radę schłodzić kabinę?

Mój czarnuch

Drugi czarnuch-540i

E32 740IL

Kupię do e46 sedan przedlift:

- maskę cosmosschwarz 303

- osłonę dźwigni automat 51167059413 ("-" do przodu)

- listwę spryskiwaczy mgłowych polift (303 cosmosschwarz)

Najlepiej Dolny Śląsk, tel. 782-784-200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klima chlodzi jak nalezy, tylko dziwieki wydaje nie takie :mad2:

 

podpytalem dzisiaj kilku mechanikow co moze byc tego powodem i wnisokuje, ze jak sie tego nie rozbierze to ciezko stwieddzic co to...

 

sprzeglo klimy chodzo ok, lozysko jakby mialo wyc to robiloby to tez wtedy jak klima jest wylaczona. obawiam sie, ze sprezarka moze sie konczyc....

 

przerabial ktos z was naprawe/wymiane sprezarki?

e34 520i '90 M50B20; 2006-2007

e34 520i '94 M50B20; 2007-2009

e46 320d '02 M47N; 2009-2015

e91 318d '09 N47; 2015-....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

jezeli kogos interesuje moje rozwiazanie problemu....

 

przyczyna buczenia/rzezienia sprezarki byl problem z wiatrakiem chlodzenia silnika. byl niesprawny poprzez co nie schladzal czynnika klimatyzacji a to powodowalo, ze sprezarka sie grzala.

 

po naprawie wentylatora wszystko wrocilo do normy,

 

pozdrawiam

e34 520i '90 M50B20; 2006-2007

e34 520i '94 M50B20; 2007-2009

e46 320d '02 M47N; 2009-2015

e91 318d '09 N47; 2015-....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.