Skocz do zawartości

Jak podłączyć podgrzewane fotele w e39?


sebastian196

Rekomendowane odpowiedzi

Moja e 39 z grudnia 99 nie posoadala ani elektrycznych ani podgrzewanych foteli. Teraz sa wsadzone skory i przednie fotele manualne mają funkcje podgrzewania. Od kumpla dostalem panel DSC z przyciskami grzanych foteli. Do tej pory mam panel ASC i nie wiem czy to istotna zmiana. Pod fotelami mam tylko pojedyncze żółte duże kostki natomiast do grzania osobnych nie mam. Zatem musze pociagnac kable...i tu proszę o pomoc ze schematem. Przewertowalem troche i jest sporo opisow ale tak naprawde sa niezrozumiale i nie oparte o grafike...jeśli ktoś potrafi w kilku chłopskich zdaniach opisać co do czego to stawiam mu flaszke :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Służę oryginalnym schematem z retrofitu BMW, także jeśli masz ochotę na schemacik, podaj maila na PW, to ci wyślę.

Ogólnie do panelu asc/dsc ciągniesz 3 kabelki, jak pamiętam to stały plus, plus po zapłonie i jakiś jeden do komunikacji.

Z panelu na każdy fotel lecą 2 przewody, plus i czujka temperatury, i z fotela leci jeszcze masa, gdzieś do podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
A masz też inne schematy? Interesuje mnie grubsza rzeźba, czyli podłączenie elektrycznych, podgrzewanych komfortów z masażem ;)

Niestety, ale takiego retrofitu nie widziałem, więc i schematu od zera też raczej nie będzie.

Grzanie robisz jw., jadąc na owym schemacie. Jeśli chcesz do tego samą elektrykę fotela, to do każdego z nich potrzebujesz tylko + i -, jeśli ponadto chcesz mieć pamięć, to do fotela kierowcy potrzebujesz załadować dodatkowo połączenie do modułu komfortu (który musi być w wersji HI, czyli najwyższej), przycisk w drzwi który również wpinasz do tego modułu, i odpowiednie kodowanie.

Masaż wymaga podciągnięcia dodatkowo tylko jednego kabelka z panelu z przyciskami do każdego fotela, oraz jednego k-busa (chyba k, nie pamiętam już) do fotela pasażera, żeby była komunikacja z modułem masażu. W fotelu kierowcy jeśli zrobisz pamięć, to ten kabelek już będziesz mieć. Jeśli pamięci nie robisz, to do masażu też musisz go podciągnąć.

Ogólnie miałem trochę takich schematów, ale dużo pogineło po formacie, musiał bym szukać. Zerknę, może jednak jest takowy do el foteli czy masażu, w razie gdybym jakimś cudem go znalazł, to na pewno dam znać.

 

a może masz takie schematy do e46 poliftowej?

Niestety, siedzę głównie w e39, także do e46 nie specjalnie zbierałem informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Schematy są ogólnnodostępne w sieci.

Do jakiej chcecie serii, wersji, rocznika itd.

Jeżeli chodzi o podłączenie aktywnych siedzeń to do modułu siedzeń wchodzi sygnał z bezpiecznika 13(fotel kierowcy), bezpiecznik 10 (fotel pasażera), sygnał z GM (P-BUS) oraz przycisk załączania funkcji.

Reszta to wyjścia na dwa czujniki ciśnienia, zawór i pompkę. Do tego jeszcze jeden przewód z uziemieniem.

Rzeźby trochę jest, ale tragedii nie ma.

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedzi. Chociaż na razie i tak jestem przerażony i chętnie bym to powierzył komuś, kto ma pojęcie. Wiele tego typu rzeczy robiłem w samochodzie, ale jakoś się boję tej operacji.

 

Jak już jesteśmy w temacie, mam dodatkowe pytanie, które mnie nurtuje. Mam panel z przyciskami włączania grzania i masażu, ale nie mam do niego żadnej wtyczki, poza moją oryginalną, gdzie są tylko piny do DSC i PDC. Pozostałe są puste. Podobnie kostki foteli. Można jakoś dorobić te piny? O ile do foteli mogę przylutować na stałe do przewodów, to już przy panelu nie mam pomysłu jak to ruszyć. Podobnie nie mam kostki do przycisków pamięci (same przyciski mam w boczku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Na allegro napisz do ludzi co rozbierają e39, instalacje zazwyczaj się nie sprzedają tylko idą na przetop, więc myślę że żaden problem żeby ktoś obciął takie kostki i wysłał.

Nie liczył bym że będą wszystkie piny, ale część można podebrać z innych kostek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.