Skocz do zawartości

Aktualizacja oprogramowania - ryzyko?


ferendil

Rekomendowane odpowiedzi

Część,

 

W ASO dowiedziałem się, że istnieje możliwość zaktualizowania oprogramowania w moim F30, dzięki czemu w Statusie pojazdu będzie się wyświetlała informacja o ciśnieniu w każdym kole (o problemie pisałem tu: viewtopic.php?f=163&t=251106).

 

1. Na czym polega aktualizacja oprogramowania? Czy będzie ona dotyczyła jakiegoś wycinaka softu (pojedynczego programu), czy też wiążę się z wymianą całego systemu? Innymi słowy - czy stanowi ona istotną ingerencję w samochód?

2. Jak długo trwa taka aktualizacja? W ASO powiedzieli, że prawdopodobnie będę musiał zostawić samochód na cały dzień. Czy to normalne?

3. Najważniejsze - jakie jest prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak (aktualizacja robiona przez ASO)? Co może się stać? Czy warto ryzykować?

4. Czy taką aktualizację można cofnąć w razie czego?

 

Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Sam nowszy soft nie uaktywnia wskazania temperatur i ciśnień. Chyba ze przy okazji kodowania chcą cie naciagnac na aktualizację.
http://www.bimmerdiag.pl/ - WROCŁAW, LEGNICA, LUBIN dolnośląskie http://www.facebook.com/bimmerdiag/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Najważniejsze - jakie jest prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak (aktualizacja robiona przez ASO)? Co może się stać? Czy warto ryzykować?

4. Czy taką aktualizację można cofnąć w razie czego?

 

Dzięki za pomoc.

 

Ad.3 jakieś ryzyko istnieje ale raczej małe. Ostatnio była taka sytuacja, że jeden z nowych soft'ów do F25 zawierał błędy i BMW zaznaczyło, że aktualizacja softu może spowodować uszkodzenie sterownika silnika. Oczywiście błąd został wyeliminowany w kolejnych wersjach softu, ale gdyby ktoś nie uważał to potencjalnie mógł uwalić sterownik silnika.

 

Ad. 4 nie można cofnąć aktualizacji softu do wersji wcześniejszej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jak na twój koszt, oni podejmując się aktualizacji biorą za to pieniądze i to oni pokrywają ewentualne koszty.

Niby czego miał by paść jakiś sterownik, Jeżeli pracownik trzyma się określonych przez producenta zasad to ryayko jest praktycznie zerowe.

tj. -samochód jest podłączony pod odpowiedni prostownik/ładowarkę.

-komunikacja z autem po przez kabel a nie przez bluetooth.

-tester diagnostyczny podłączony do sieci elektrycznej.

-tester diagnostyczny podłączony do internetu przez kabel a nie przez WI FI.

Całkiem proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety ale ryzyko uwalenia istnieje:

-niektóre sterowniki mają zakodowaną ograniczoną liczbę programowań

-jeżeli przed programowaniem w sterowniku zapiszą się określonego rodzaju błędy to tez to implikuje ryzyko uszkodzenia sterownika

Ale ogarnięty fachowiec (nie mam na myśli ludzi z ASO) na pewno przed programowaniem wszystko to sprawdzi i w ten sposób zminimalizuje ryzyko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hey,

 

Może komuś sie przyda, szukam właśnie kogoś kto zaktualizuje mi całe auto przed chipem. W tej chwili wygląda to tak:

 

- Inschcape Wrocław 800zł i nie biorą odpowiedzialności, właściwie to chyba nie chcą tego robić lol

- Forumowi koledzy od 500 do 600zł

- Dealer BMW w Łodzi 378zł :D, jeżeli dogadam się z TC na chipa to planuje skoczyc rano na update a po 5h na chipa :8)

 

Mały update:

 

Aktualizacja w ASO Łódź Premium Arena, wszystko tip top. Sprawnie, ok 4h, wszystko podniesione do najnowszej wersji. Cena mega, nie do przebicia.

 

Seb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

WEŹCIE PRZESTAŃCIE PISAĆ CZŁOWIEKOWI BZDURY ! ! !


Zanim ASO przystąpi do aktualizacji oprogramowania dostaniesz do podpisania oświadczenie, że w razie jakby coś poszło nie tak to ASO za to nie bierze odpowiedzialności.

Pytam więc ASO co to znaczy "w razie jakby coś poszło nie tak?"

Odpowiedź, że "mógłby nie wstać jakiś sterownik" i mieli również sytuację gdzie wóz aktualizował się ponad 48 godzin. :shock:


Pytam dalej... bo nie dociera to do mnie JAK MOŻE NIE WSTAĆ STEROWNIK? Przecież nie zostanie on uszkodzony mechanicznie więc niby co może mu się stać, poza tym tak jak w przypadku aktualizacji oprogramowania komputera NAGLE MIAŁABY MI SIĘ USZKODZIĆ np. KARTA MUZYCZNA czy GRAFICZNA?


Odpowiedź ASO, że "może właśnie się tak stać" ale jeśli chodzi już o techniczne zagadnienia to oni nie mają pojęcia.


Czyli, działa coś prawidłowo i nagle po aktualizacji może przestać działać.

Dziwne bardzo ale w tym przypadku jeśli wszystko w aucie działa to dałbym sobie spokój z tym "czymś".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Nie ma ryzyka ? Mi powiedzieli, ze jak padnie jakis sterownik to wymieniaja na moj koszt, info z aso w bydgoszczy i poznaniu ...

 

No to ciekawe jak radzą sobie w sytuacji akcji serwisowej i konieczności aktualizacji sterownika.

Wtedy centrala BMW serwisuje takie działania i nie boją się kosztów bo dostaną zwrot za sterownik od centrali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawdzić jaką mam wersję oprogramowania i jaka jest aktualnie dostępna?

No, własnie. Jak ?

Update: pytanie nie aktualne. Wczoraj sprawdzili mi w firmie zajmującej sie kodowaniem. Mam aktualne, a przy okazji odkodowali mi pulsujące przy gwałtownym hamowaniu ( musi załaczyć się ABS ) światła : pulsują wtedy światła hamowania.

Na RTV znam się dobrze (moja branża ) lecz na samochodach, to jakby dziewica prowadziła blog o sexie :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Panowie jestem na forum nowy i dopiero zaczynam przygodę z BMW po marce Renault, ale może ja coś powiem z praktyki ... znam narzędzia stosowane w produkcji jak również w ASO jednej z najpopularniejszej marki ciężarówek. Kasety bo tak nazywane są potocznie ECU programowane są wielokrotnie różnymi metodami i nie dzieje się z nimi nic. Zdarza się, że na etapie testów sterownik programuje się kilkadziesiąt razy a nawet setki razy i nic się z nim nie dzieje. Osoboście próbowałem zabić ECU na różne sposoby :evil: - oczywiście mówią programowo i mi się to nie udało :) Oczywiście są kasety, których nie zaprogramujesz przez sieć CAN ale to wyjątki i do tego trzeba programatorów i podłączenia bezpośredniego.


Co jest najważniejsze:

- odpowiednie narzędzie i oprogramowanie!!

- laptop ze sprawną baterią i zasilaniem stabilnym

- auto podłączone do zasilania w trybie buforu bo w czasie programowania potrafi zjeść trochę "prundu"


Reszta nie ma znaczenia ;)


Ale co ważniejsz ... czy ktoś z Was odczuwa różnicę po aktualizacji? Zauważa jakieś zmiany? Osobiście nie wiem jak często BMW robi aktualizacje wydanego już oprogramowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • Zasłużeni forumowicze

Robisz to na gwarancji czy będziesz płacić?

Jak ostatnio byłem w ASO to poprosiłem żeby oprogramowania skrzyni i silnika nie ruszać i bez problemu moja prośba została zrealizowana :)

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz to na gwarancji czy będziesz płacić?

Jak ostatnio byłem w ASO to poprosiłem żeby oprogramowania skrzyni i silnika nie ruszać i bez problemu moja prośba została zrealizowana :)

Za darmo, w ramach akcji serwisowej. Pan z ASO powiedział że wszystkie sterowniki są aktualizowane przy okazji i rzeczy które były pokodowane (np brak czujników ciśnienia w kołach) zostaną wgrane wartości domyślene...

Tak wiec narazie przełożyłem to, muszę dołożyć czujniki w letnich kolach i się wybiorę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.