Skocz do zawartości

webasto THERMO TOP C 320d


miglancq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pogrzewacz, przez 2 lata wogole nie chodzi, nie probowalem go uruchomic, i teraz chcialbym sie za to zabrać. Jak pojezdze autem to on jest cieply, jednak nie slychac zeby chodzil ani nie widac efektu. Moze wystarczy go jakos odpowietrzyc, w serwisie bmw po podpieciu do kompa podobno trzeba przeczyscic kociołek webasto. Odkrecilem 4 srubki do sterownika i widac ze wyglada wszystko w tym webasto jak nowe. Jak to sprawdzic , nie mam zielonego pojecia.

 

Z tego co tam zerkałem , wszystko jest ciepłe, płyn dochodzi, jednak efektu dogrzewania ani 1 %. Może ktos wkoncu mi pomoze, albo da wskazówke co zrobic, co przeczyscic , jak sprawdzic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno trzeba podłączyc kompa i INPĄ sprawdzisz webasto bez problemu ,sprawdzisz czy są jakieś błędy następnie wykasujesz .

Potem klikniesz ACTIWATE i piec powinien wystartowac ,jak proces rozpalania i wygaszania potrwa dłużej niż 5 minut webasto jest sprawne jesli nie to trzeba znowu sprawdzic błędy i wyeliminować usterke. Pamiętaj przed wcisnięciem ACTIWATE załącz climatronic żeby zawór obiegu wody był otwarty ,bo momentalnie zagotuje się woda w webasto powodzenia :cool2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety diagnostyka komputerowa odpowie Ci na pytanie czy webasto jest tylko sprawne. Nie odpowie za to co jest uszkodzone. Dlaczego? Ponieważ nawet gdy będziesz mieć błąd pompki powietrza, świecy żarowej, pompy wody, czy innego elementu webastu, to nie znaczy w 100%, że element ten jest uszkodzony, ponieważ uszkodzony sterownik da te same błędy. Z doświadczenia powiem tak, miałem webasto w którym komputer wskazał na uszkodzone: pompa powietrza, świeca żarowa, pompa wody, po czym okazało się, że żaden z elementów nie był uszkodzony, a za wszystkie błędy odpowiadał uszkodzony sterownik. Po kilku tygodniach walki z modułem udało mi się go naprawić, i tak jak mówiłem wszystko było sprawne poza modułem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można miernikiem, albo najlepiej podpiąć pod zasilanie i zobaczyć czy działa, bo sam miernik wskaże na sprawny nawet zatarty silnik. A sam komputer Ci nie odpowie jednoznacznie czy dany element jest uszkodzony. Po takich odpowiedziach autor tematu powinien być zadowolony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale organoleptycznie tego nie naprawisz, komp da jakąś wykładnie ,najczęściej siada pompka cyrkulacyjna,którą nie wiadomo czy kolega miglancq wogóle ma bo podobno ma pdgrzewacz. Ona działa ale ma zwarcie ,no i sprawdzisz ją na krótko bez kompa i uznasz że jest dobra :D .Poza tym kompem możesz zrobic test poszczególnych komponentów i próbować wystartować webasto ,a tak na czuja to jak je wystartujesz jak nie masz pojecia gdzie podac +12 .Można się pobawic bez kompa ale najpierw trzeba poświęcić z 3 dni i poczytać na różnych forach ,jest tam napisane bardzo dużo ciekawych żeczy o webastach różnego typu .Ja nie jestem kaszpirowski że bym zgadł co sie u kolegi miglancq dzieje, przy tak malej ilosci informacji o piecu jak nawet nie wiadomo czy startuje w trybie awaryjnym czyli tylko przedmuchuje ,ale za to wiemy że robi się ciepłe :D . Cieple to ono bedzie zawsze gdy silnik pracuje bo nawet jeśli webasto nie dziala to i tak przez nie przepływa plyn chlodzący, bo przecież jest wpięte w obieg silnika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale organoleptycznie tego nie naprawisz, komp da jakąś wykładnie ,najczęściej siada pompka cyrkulacyjna,którą nie wiadomo czy kolega miglancq wogóle ma bo podobno ma pdgrzewacz. Ona działa ale ma zwarcie ,no i sprawdzisz ją na krótko bez kompa i uznasz że jest dobra :D .Poza tym kompem możesz zrobic test poszczególnych komponentów i próbować wystartować webasto ,a tak na czuja to jak je wystartujesz jak nie masz pojecia gdzie podac +12 .Można się pobawic bez kompa ale najpierw trzeba poświęcić z 3 dni i poczytać na różnych forach ,jest tam napisane bardzo dużo ciekawych żeczy o webastach różnego typu .Ja nie jestem kaszpirowski że bym zgadł co sie u kolegi miglancq dzieje, przy tak malej ilosci informacji o piecu jak nawet nie wiadomo czy startuje w trybie awaryjnym czyli tylko przedmuchuje ,ale za to wiemy że robi się ciepłe :D . Cieple to ono bedzie zawsze gdy silnik pracuje bo nawet jeśli webasto nie dziala to i tak przez nie przepływa plyn chlodzący, bo przecież jest wpięte w obieg silnika.

 

Nie uważam, że podpinanie pod kompa jest nie potrzebne, bo tak nie jest ;) Tak jak pisałeś, bez kompa nawet nie spróbujesz odpalić webasto, bo niby jak, jak działa jako dogrzewacz? Kompa trzeba podłączyć, skasować błędy i spróbować odpalić webasto za pomocą chociażby INPA, bo może się okazać, że webasto jest tylko zablokowane po kilku nieudanych próbach odpalenia i kasowanie błędów pomoże. Jeśli nie zadziała, to odczytanie błędów daje tylko pewność, że coś może być uszkodzone, bo pewność czy jest uszkodzone da tylko sprawdzenie na zewnątrz. Dlaczego? Bo uszkodzony sterownik może podać dla przykładu błąd informujący o zwartym silniku pompy powietrza, co jest całkowita nieprawdą, bo ani łożyska nie są tam zatarte, nie stawia żadnego oporu, a pobór prądu dla tego silnika w normie podczas jego pracy. Tak samo błąd świecy żarowej zawiera w opisie informację o zwarciu, a mimo to świeca jest sprawna, a błędy te generuje uszkodzony sterownik. Wystarczy poczytać na forum o przypadkach ludzi, którzy podłączyli kompa, odczytali błąd, wymienili część na nową, wcale nie tanią, a webasto jak nie działało, tak dalej nie działa, a błąd wciąż ten sam. Niestety historia zawsze kończyła się na naprawie sterownika. Wiem co mówię, bo miałem problem z webasto i za wszystkie błędy odpowiadał sterownik, który udało mi się naprawić, co łatwe nie było i wszystkie podzespoły zadziałały od razu bez wymiany.

 

mam THERMO TOP Z/C -D 12v/ 45w macie jakis schemat np ile napiecia gdzie powinno byc, jakas budowe?

 

Podłącz pod komputer, sprawdź jakie błędy są, skasuj je i próbuj z poziomu komputera uruchomić webasto. Później odczytaj jeszcze raz błędy i podaj tutaj na forum, wtedy powiemy Ci w której wtyczce co sprawdzić i zdiagnozujemy Ci czy uszkodzony jest element, czy sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego trandolf w pełni się zgadzam z twoją wypowiedzią masz racje co do sterownika ja tez mialem uwalony ale mój nie nadawał sie do naprawy . Kupilem całe webasto od e39 ,zamontowalem i Inpa sprawdzenie błedów ,żadnych nie ma no to ACTIVATE poszło proces rozpalania i wygaszania prawie 7 minut , no to mysle sobie wszystko ok .

Rano wsiadam do auta a tu zonk piec nie odpalił :D . A wszystko było ok, no to znowu sprawdzam błedy ,żadnych nie ma :shock: .Pomoglo dopiero kodowanie DIS-em modulu IHK :)

Oczywiście cały pakiet diagnostyczny mam od Ciebie :) :cool2:

 

Tak że kolega miglancq ma wszystko pod nosem,a szuka gdzie indziej :search:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diagnostyka komputerowa nie polega na odczytaniu bledu i wymianie elementu, ktorego blad dotyczy. Majac np. blad z pompki wody nie wymieniamy jej odrazu. Zaczynamy od jej sprawdzenia a pozniej w zaleznosci od wyniku diagnostyki podejmujemy dalsze kroki. Nie wyobrazam sobie innego poszukiwania usterki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz uwalony sterownik i nie chce się połączyć z webasto .Jak odpalisz auto zimne to przystaw ucho do webasta i powinienes słyszeć wiatrak w środku webasta. Jak będzie chodził to podejdz do tylnego prawego koła poczekaj troche i powinneś usłyszeć cykanie pompki paliwa od webasta słychać to dość wyraźnie jeśli nie zacznie cykać to następny problem :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.