Skocz do zawartości

Jaki olej do mojego BMW - wszystkie modele i silniki


cosmo--pl

Rekomendowane odpowiedzi

  • Zasłużeni forumowicze
To i ja poproszę o radę bo mam mętlik w głowie.

e91 328xi

n52 (3.0l)

mały 22 tyś:)

styl dynamiczny ale bez katowania

70% miasto/30% trasa

Zużycia na tą chwilę brak

Zalany na tą chwilę Castol Magnatec 5w40 c3, który spełnia normę LL-04

rocznie 30 tyś.

 

Proponuje zmienić na lepkość 0W40 lub 0W30 ewentualnie 5W30 i nie polecam Castrol, lepiej Millers, Motul lub Valvoline.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja poproszę o radę bo mam mętlik w głowie.

e91 328xi

n52 (3.0l)

mały 22 tyś:)

styl dynamiczny ale bez katowania

70% miasto/30% trasa

Zużycia na tą chwilę brak

Zalany na tą chwilę Castol Magnatec 5w40 c3, który spełnia normę LL-04

rocznie 30 tyś.

 

Proponuje zmienić na lepkość 0W40 lub 0W30 ewentualnie 5W30 i nie polecam Castrol, lepiej Millers, Motul lub Valvoline.

 

Dzięki za pomoc, ale wytłumacz proszę jaka lepkość według Ciebie będzie optymalna?

Zaproponowałeś 3 opcje, jak rozumiem wszystkie dobre. Czym się kierować, a może z zaproponowanych wybrać po prostu wariant najtańszy:)? Jak rozumiem wszystkie ww wymienione powinny spełniać normę LL04, czy lepsze będą LL01 dla tego motoru?

 

No i pytanie, które mi się nasunęło wchodząc na stronę Motul-a, czemu nie zalać: Specific LL-04 5W40?

 

t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Dzięki za pomoc, ale wytłumacz proszę jaka lepkość według Ciebie będzie optymalna?

Zaproponowałeś 3 opcje, jak rozumiem wszystkie dobre. Czym się kierować, a może z zaproponowanych wybrać po prostu wariant najtańszy:)? Jak rozumiem wszystkie ww wymienione powinny spełniać normę LL04, czy lepsze będą LL01 dla tego motoru?

 

No i pytanie, które mi się nasunęło wchodząc na stronę Motul-a, czemu nie zalać: Specific LL-04 5W40?

 

t.

 

Kierujesz się przede wszystkim specyfikacją która w Eu powinna być LL-04 a jesli chodzi o lepkość to sam musisz podjąć decyzję, np. 0W30 jest olejem o mniejszej lepkości co przekłada się na łatwiejszy rozruch zimnego silnika, mniejsze opory a razem z tym większa moc + niższe spalanie, 0W40 jest bardziej lepki ale za to film olejowy jest bardziej wytrzymały na zerwanie podczas ekstremalnych temperatur takich jakie np. wystąpią podczas długiej jazdy autostradą na wysokich obrotach w upalne dni albo przy jeździe na gazie gdzie temperatura spalania jest wyższa niż przy benzynie, lepkości 5WX w większości to oleje HC czyli wyprodukowane w technologi syntetycznej a bazą jest w większości mineralny i na pewno nie posiadają takich właściwości jak prawdziwe full syntetyki których bazą są np. PAO i Estry. Co do twojego pytania to oczywiście może być specyfic ll-04 5W40 ale uważam że jest za bardzo lepki i ja bym wolał 0W40 od Millersa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, teraz chyba mam jasność, ale...

 

...ciekaw jetem jeszcze czy normy ll-01 i ll-04 wiążą się z rodzajem i specyfiką paliwa jakie jest oferowane w Europie? Czy to chodzi właśnie o to? A może ma to znaczenie dla aut z filtrem cząstek stałych? Na czym polega ta specyfikacja...?

 

Pytanie mnie ciekawi dla tego bo producent bardzo wyraźnie zaleca ll-01. Na amerykańskim forum nikt nawet nie wspomni o ll-04...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Super, teraz chyba mam jasność, ale...

 

...ciekaw jetem jeszcze czy normy ll-01 i ll-04 wiążą się z rodzajem i specyfiką paliwa jakie jest oferowane w Europie? Czy to chodzi właśnie o to? A może ma to znaczenie dla aut z filtrem cząstek stałych? Na czym polega ta specyfikacja...?

 

Pytanie mnie ciekawi dla tego bo producent bardzo wyraźnie zaleca ll-01. Na amerykańskim forum nikt nawet nie wspomni o ll-04...

 

Polega to na tym że twój samochód jest użytkowany w europie i rocznik jaki masz powinien spełniać normy eu4 i dlatego powinieneś stosować oleje które zawierają mniejsze ilości popiołów siarczanych, fosforu i siarki czyli te ze specyfikacją LL-04, w USA są inne normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne...

 

Norma normą a smarowanie smarowaniem..., widzę że pytanie co jest lepsze dla silnika nie równa się temu co jest lepsze dla środowiska...:)!

 

Raz jeszcze dziękuję za ciekawą rozmowę.

 

ps.

Czy Millers ma w specyfikacji olej jaki sugerujesz? Na ich stronie nie mogę znaleźć 0w40...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
To i ja poproszę o radę bo przyszla pora na wymiane

e46

320i

145tys

styl raczej ekonomiczny

85% trasa/15% miasto

Zużycia na tą chwilę brak

Zalany elf 5w30

czy ten olej jest dobry? jesli orginalny olej to co ile go bedzie trzeba wymieniac?

 

A konkretnie jakiego Elfa masz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja poproszę o radę :).

e46 320D

m47 136KM

Przebieg: 290.000

styl umiarkowany

70% miasto/30% trasa

Zużycia na tą chwilę raczej brak wlewam 4,5L i później dolewam 0,5 w trakcie roku

Zalany na tą chwilę Genuie GM 10w40 (nie wiem dokładnie ale pewnie ok 3 lata był lany 10w40)

rocznie 10-15 tyś.

 

Chciałbym przejść na 5w40 lub 0w40 , płukanka jeśli tak to jaka i jak ją sie stosuje? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
To i ja poproszę o radę :).

e46 320D

m47 136KM

Przebieg: 290.000

styl umiarkowany

70% miasto/30% trasa

Zużycia na tą chwilę raczej brak wlewam 4,5L i później dolewam 0,5 w trakcie roku

Zalany na tą chwilę Genuie GM 10w40 (nie wiem dokładnie ale pewnie ok 3 lata był lany 10w40)

rocznie 10-15 tyś.

 

Chciałbym przejść na 5w40 lub 0w40 , płukanka jeśli tak to jaka i jak ją sie stosuje? :)

 

Tobie proponuje olej Motul X-cess 5W40 a płukankę LIQUI MOLY ENGINE FLUSH z serii PRO-LINE: http://allegro.pl/liqui-moly-engine-flush-2662-plukanka-proline-i2912852620.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja poproszę o radę bo przyszla pora na wymiane

e46

320i

145tys

styl raczej ekonomiczny

85% trasa/15% miasto

Zużycia na tą chwilę brak

Zalany elf 5w30

czy ten olej jest dobry? jesli orginalny olej to co ile go bedzie trzeba wymieniac?

 

A konkretnie jakiego Elfa masz ?

nie wiem tego, pisze na karteczce jedynie elf 5w30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

nie wiem tego, pisze na karteczce jedynie elf 5w30

 

Pewnie masz Solaris LLX lub MSX, są to zwykłe dobre oleje HC, jeśli jesteś zadowolony to możesz pozostać przy Elf ale osobiście wolał bym wlać np. Motul X-clean + 5W30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

 

mam namysli olej z etykietą bmw a czy to castrol to nie wiem;)

obecnie mam elfa evolution sxr co o nim sądzicie?

 

Nie posiada aprobaty BMW tak że ja bym zmienił na twoim miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

 

mam namysli olej z etykietą bmw a czy to castrol to nie wiem;)

obecnie mam elfa evolution sxr co o nim sądzicie?

 

Nie posiada aprobaty BMW tak że ja bym zmienił na twoim miejscu.

 

na jaki zmienić proponujesz zeby bylo ok?

i pytanie drugie co ile zmieniac olej w bawarce?

 

Proponuje Motul X-clean + 5W30 i zmieniać co rok lub co 15 tyś. km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Zasłużeni forumowicze
hej;

jaki olej dla mnie proponujecie ?

535 d chip na 336 KM,

jazda tylko na sport i na max-a oczywiście;

dotąd był Castrol;

 

Dla Ciebie polecam Millers 0W40 XFS będzie w sam raz dla twojej specyfikacji jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja poproszę o radę .

Model: e87

Silnik: 118d

Przebieg: 90 000 km

Styl jazdy: umiarkowany

Użytkowanie: 60 miasto 40 trasa

Zużycie bieżące na l/1000km: sporadyczne

Instalacja LPG: nie

DPF: Tak

Dotychczas: brak danych

moze ten ? bedzie ok ?

Valvoline Synpower MST Fully Synthetic 5W30 Engine Oil

i ile oleju wchodzi 5.2 l ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
To i ja poproszę o radę .

Model: e87

Silnik: 118d

Przebieg: 90 000 km

Styl jazdy: umiarkowany

Użytkowanie: 60 miasto 40 trasa

Zużycie bieżące na l/1000km: sporadyczne

Instalacja LPG: nie

DPF: Tak

Dotychczas: brak danych

moze ten ? bedzie ok ?

Valvoline Synpower MST Fully Synthetic 5W30 Engine Oil

i ile oleju wchodzi 5.2 l ?

 

Bardzo dobry olej tak że śmiało możesz go lać, katalogowo wchodzi 5,2 ale pewnie przy 5 L. będzie już poprawny stan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.