Skocz do zawartości

[E90]Czy można zakodować automatyczne opuszczanie lusterek?


poli_x

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,mam takie pytanie czy jest możliwość zaprogramowania jakoś tak komputera żeby po włączeniu wstecznego lusterka delikatnie się opuszczały-dzięki temu widać krawężniki i nie ma możliwości porysowania felg.

Widziałem taki bajer w Citroenie C5,wydaje mi się że była to też dodatkowa płatna opcja w konfiguracji samochodu ale głowy nie dam.

i takie drugie pytanie przy okazji,ile kosztowało by zrobienie automatycznie składanych lusterek w E90? chodzi o to że po wyjściu z samochodu i zamnięciu go-lusterka same by się składały.

Co do opuszczania lusterek to mam na myśli coś takiego

 

 

Co do składanych lusterek mam na myśli coś takiego.

http://www.youtube.com/watch?v=NIIr8PMG6cY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu
Witam,mam takie pytanie czy jest możliwość zaprogramowania jakoś tak komputera żeby po włączeniu wstecznego lusterka delikatnie się opuszczały-dzięki temu widać krawężniki i nie ma możliwości porysowania felg.

Widziałem taki bajer w Citroenie C5,wydaje mi się że była to też dodatkowa płatna opcja w konfiguracji samochodu ale głowy nie dam.

i takie drugie pytanie przy okazji,ile kosztowało by zrobienie automatycznie składanych lusterek w E90? chodzi o to że po wyjściu z samochodu i zamnięciu go-lusterka same by się składały.

 

Jeśli nie masz elektrycznie składanych lusterek to niestety nie ma takiej możliwości.

 

Jeśli chcesz taką funkcjonalność musisz kupić kompletne lusterka w wersji składanej, panel sterujący szybami z opcją składanych lusterek, zmodyfikować połączenia przy lusterkach i module oraz zakodować auto :)

 

Całość w zależności od tego czy ma być zrobione na nowych czy też używanych elementach oscyluje mniej więcej od 800 pln (przy dużym szczęściu i trafieniu używanych w dobrym stanie) nawet do 4 tyś. jeśli wszystkie elementy miałyby być nowe...

 

Pozdrawiam :cool2:

Edytowane przez prmax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu
Brzmi drogo....

 

A jak sprawa się ma z opuszczaniem lusterek po włączeniu wsteczego?

 

Na zwykłych lusterkach tj. bez funkcji składania jest to niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o lusterka to na allegro są w dziale tuningu M5 looc czarne w cenie 379zł do tego jeszcze sterowanie myślę że nawet taniej bd niż owe 700

 

 

http://allegro.pl/lusterka-m5-look-black-migacze-led-bmw-e90-e91-i2212864883.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o lusterka to na allegro są w dziale tuningu M5 looc czarne w cenie 379zł do tego jeszcze sterowanie myślę że nawet taniej bd niż owe 700

 

 

http://allegro.pl/lusterka-m5-look-black-migacze-led-bmw-e90-e91-i2212864883.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu
Jeśli chodzi o lusterka to na allegro są w dziale tuningu M5 looc czarne w cenie 379zł do tego jeszcze sterowanie myślę że nawet taniej bd niż owe 700

 

 

http://allegro.pl/lusterka-m5-look-black-migacze-led-bmw-e90-e91-i2212864883.html

 

Jest mały problem - te lusterka nie składją się elektrycznie :nienie: a kolega chce składanie elektryczne…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak powiedział "prmax" musisz mieć lusterka elektryczne składane. Później trzeba zakodować ncs-em lub innym programem funkcję składania i obniżania na wstecznym. Ja u siebie już miałem składane po przytrzymaniu przycisku zamknięcia auta, a przy sterowaniu regulowania lusterkami mam na panelu wewnątrz przycisk do składania lusterek od środka auta. Natomiast po włączeniu wstecznego obniża mi się wkład prawego lusterka

http://desmond.imageshack.us/Himg535/scaled.php?server=535&filename=dsc0230kopiay.jpg&res=landing

http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=15&t=160396 Czyszczenie parownika

http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=158&t=160013 MOJE E-90 skradziona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmi drogo....

 

A jak sprawa się ma z opuszczaniem lusterek po włączeniu wsteczego?

 

Na zwykłych lusterkach tj. bez funkcji składania jest to niemożliwe.

 

Ja mam nieskładane, a wkład prawego lusterka po wrzuceniu wstecznego się pochyla.

Jedyny warunek to regulacja, która musi być przestawione na stronę kierowcy.

Jak przestawi się na stronę pasażera to pochylanie jest zablokowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu
Brzmi drogo....

 

A jak sprawa się ma z opuszczaniem lusterek po włączeniu wsteczego?

 

Na zwykłych lusterkach tj. bez funkcji składania jest to niemożliwe.

 

Ja mam nieskładane, a wkład prawego lusterka po wrzuceniu wstecznego się pochyla.

Jedyny warunek to regulacja, która musi być przestawione na stronę kierowcy.

Jak przestawi się na stronę pasażera to pochylanie jest zablokowane.

 

A z którego roku masz auto ?

 

Z tego co wiem, nie da się tego zakodować bez składanych lusterek, ponieważ uruchomienie samej funkcji pochylania spowoduje owszem wyzwolenie komendy pochylenia ale przez szynę LIN_BUS, której zwykłe lusterka nie mają i nie są w stanie jej odebrać nie wspominając już o jej wykonaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z którego roku masz auto ?

 

Z tego co wiem, nie da się tego zakodować bez składanych lusterek, ponieważ uruchomienie samej funkcji pochylania spowoduje owszem wyzwolenie komendy pochylenia ale przez szynę LIN_BUS, której zwykłe lusterka nie mają i nie są w stanie jej odebrać nie wspominając już o jej wykonaniu.

 

Mylisz się, pochylanie wykorzystuje ten sam mechanizm co elektryczna regulacja. Ręcznie samemu możesz sobie pochylić wkład lusterka w ten sam sposób.

Dlatego ważne jest aby ręczne sterowanie było przestawione na drugą stronę i nie blokowało automatu.

 

Auto mam z 2008 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu
A z którego roku masz auto ?

 

Z tego co wiem, nie da się tego zakodować bez składanych lusterek, ponieważ uruchomienie samej funkcji pochylania spowoduje owszem wyzwolenie komendy pochylenia ale przez szynę LIN_BUS, której zwykłe lusterka nie mają i nie są w stanie jej odebrać nie wspominając już o jej wykonaniu.

 

Mylisz się, pochylanie wykorzystuje ten sam mechanizm co elektryczna regulacja. Ręcznie samemu możesz sobie pochylić wkład lusterka w ten sam sposób.

Dlatego ważne jest aby ręczne sterowanie było przestawione na drugą stronę i nie blokowało automatu.

 

Auto mam z 2008 roku.

 

Sterowanie lusterek z funkcją składania jest zupełnie inne niż lusterek bez tej funkcji.

 

Zwykłe lusterka wymagają 5 przewodów do sterowania pochylaniem i podgrzewaniem i jest to zwykły sygnał elektryczny a nie sterowanie protokołem LIN_BUS.

 

Natomiast lusterka z funkcją składania mają tylko 3 przewody i komunikują się przez protokół LIN_BUS.

 

Kodując FRMa aby pochylał lusterko podczas włączenia biegu wstecznego powoduje, że FRM wystawia komendę pochylenia ale na szynę LIN_BUS, których zwykłe lusterka nie są w stanie przetworzyć bo nie obsługują protokołu LIN_BUS wiec wg. mnie jest to niemożliwe aby zwykłe lusterko mogło się pochylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby szkło lusterka sie opuszczało przy cofaniu potrzeba jest pamieć lusterek i foteli. Lin nie jest do tego potrzebny. jak kolega wczesniej wspominał sa dwa rodziaje lusterek 5 pin i 3 pin.

5 pin analogowe - 3przewody regulacja + 2przewody podgrzewanie) te lusterka nie mają składania ani fotochromu, ale moga mieć pamięć a za tem opuszczanie

3 pin lin-bus - przewody w nich występujące to plus minus i dane te maja wszystkie funkcje poprzedniego oraz składanie i mogą mieć fotochrom ( wkład ma plastykową obwódkę dookoła szkła oraz inna elektronika sterująca wewnątrz lusterka)

Więc Opuszczanie nie jest bezpośrednio związane z rodzajem lusterka tylko z pamięcią fotela kierowcy, juz w e38 i e39 tak było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu
Zeby szkło lusterka sie opuszczało przy cofaniu potrzeba jest pamieć lusterek i foteli. Lin nie jest do tego potrzebny. jak kolega wczesniej wspominał sa dwa rodziaje lusterek 5 pin i 3 pin.

5 pin analogowe - 3przewody regulacja + 2przewody podgrzewanie) te lusterka nie mają składania ani fotochromu, ale moga mieć pamięć a za tem opuszczanie

3 pin lin-bus - przewody w nich występujące to plus minus i dane te maja wszystkie funkcje poprzedniego oraz składanie i mogą mieć fotochrom ( wkład ma plastykową obwódkę dookoła szkła oraz inna elektronika sterująca wewnątrz lusterka)

Więc Opuszczanie nie jest bezpośrednio związane z rodzajem lusterka tylko z pamięcią fotela kierowcy, juz w e38 i e39 tak było.

 

Dziwne bo w E87 nie miałem pamięci foteli tj. były sterowane ręcznie a miałem pakiet lustrek składanych i fotochrom i lusterko się pochylało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Chciałbym odświeżyc temat bo również interesuje mie sprawa zakodowania opuszczania prawego lusterka przy wbiciu wstecznego.

 

Piszecie że trzeba mieć pamięć foteli i kierownicy. A wyczytałem w necie że w poprzednich modelach za opuszczanie prawego lusterka odpowiedzialny był moduł w zegarach.(Ktos nawet pisałę że w e39 podmienił licznik ze stwojej starej BMW i lusterko zaczeło działąć) Orientujecie się ewentualnie które komendy było by trzeba zmienić aby spróbować czy to zadziała?? Mam auto z 2006 roku i lusterka 5 pinowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba mieć żadnej pamięci fotela ani kierownicy. Ja mam w E90 manualne fotele, elektrycznie składane lusterka przyciskiem koło szyb i jak wrzucę wsteczny to prawe lusterko się pochyla w dół. Nie składa mi tylko lusterek z pilota ale to podobno można zakodować.
http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma takiej możliwości. W lusterku na 3-pin w obudowie jest dodatkowy sterownik, który umożliwia precyzyjne sterowanie silniczkami które zgaduję są krokowe. Do lusterka na 5 pin podawane jest tylko sygnał "wyżej/niżej" i FRM nie ma precyzyjnej informacji o jego aktualnym położeniu a to za mało ustawić go ponownie w pozycji wyjściowej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Odkopie trochę temat.

Mam pytanko do Was, przestało mi się opuszczać lusterko prawe przy biegu wstecznym? Wczesniej to działało?Miałem ostatnio odlaczony Aku na jakiś czas. Zdejmowalem również nakładki lusterek do lakierowania? Mogłem coś odłączyć? Czy jakoś się rozkodowala ta funkcja? Jakieś podpowiedzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie o tym wiesz ale na wszelki wypadek - lusterko prawe się opuszcza tylko gdy ręczna regulacja jest albo na środku albo na lewe lusterko (ten przełącznik decydujący które lusterko się ustawia ręcznie).

Ja na początku też myślałem, że mi się zepsuło zanim to zauważyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie o tym wiesz ale na wszelki wypadek - lusterko prawe się opuszcza tylko gdy ręczna regulacja jest albo na środku albo na lewe lusterko (ten przełącznik decydujący które lusterko się ustawia ręcznie).

Ja na początku też myślałem, że mi się zepsuło zanim to zauważyłem.

Kolega ma racje ustawienie regulacji w panelu sterowania w drzwiach kierowcy to klucz do sukcesu(opcja ze składanymi lusterkami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.