Skocz do zawartości

Arek-Gniezno

Zarejestrowani
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Arek-Gniezno

  1. Witam, Po usunięciu problemu z paskiem, napinaczem i wspomaganiem została jeszcze jedna sprawa. Wyświetla mi się kontrolka silnika, skasowałem ja Bimmerem ale nadal się włącza. Zrobiłem diagnostykę pełną wersją aplikacji i z tego co widziałem chyba większość rzeczy wygląda ok. Wrzucam też błędy które mi pokazuje Bimmer. Macie może pomysł czy sugestia EGR jest słuszna? chyba 3-4 lata temu wymieniłem chłodniczkę EGR bo pękła i wydzielały się spaliny pod maską i i do środka. Obecnie jakoś specjalnie ich nie czuć. Wiem że tutaj najlepsi są fachowcy a AI już nie raz wprowadziła mnie w błąd więc wole dopytać : ) Będę również na dniach wymieniał filtr powietrza oraz filtr paliwa. Screeny są na nie do końca dogrzanym silniku, ale logi już na rozgrzanym. Logów nie moge załączyć bo CSV - ale wrzuciłem do AI i wyrzucił: " Przejrzałem logi. Ogólnie: DPF i wtryski wyglądają dobrze, temperatura robocza też jest dobra. Jeśli błąd 4501 EGR wróci, to z tych logów najbardziej pasuje problem z EGR / podciśnieniem / sterowaniem EGR, a nie z DPF. 1. Temperatura silnikaW logach silnik dochodzi do około 89°C. To jest bardzo dobrze. Wcześniej na screenach było 66–69°C, ale tam silnik nie był jeszcze w pełni dogrzany. Teraz wygląda, że termostaty raczej są OK. 2. WtryskiwaczeKorekty na rozgrzanym silniku: cylinder 1: około +0,32 mg/skok cylinder 2: około 0,00 mg/skok cylinder 3: około -0,70 mg/skok cylinder 4: około +0,40 mg/skok To są bardzo dobre wartości. Nie widzę tu problemu z wtryskami. Wtrysk 3 ma największą korektę, ale -0,7 mg/skok to nadal normalnie. Martwiłbym się bardziej przy okolicach ±2 mg/skok i więcej. 3. DPFZ logu DPF: temperatura płynu: 88,95°C temperatura spalin: około 174°C popiół: 36,1 g sadza: 18,5 g regeneracja aktywna: nie regeneracja zaplanowana: nie dystans od regeneracji: 341 km To wygląda normalnie. DPF nie wygląda na zapchany po tych danych. Sadza 18,5 g to nie jest tragedia, popiół 36 g też nie wygląda źle jak na takie auto. Brakuje mi tylko jednej ważnej wartości: ciśnienie różnicowe DPF / ciśnienie przed DPF. To najlepiej pokazuje, czy filtr realnie jest przytkany. Ale z tego, co wysłałeś, DPF nie jest głównym podejrzanym. 4. Masa powietrza — tu jest najważniejszy trop pod błąd 4501W logu „aktualne-oczekiwane” widać, że masa powietrza często jest wyższa niż oczekiwana, szczególnie na wolnych obrotach. Średnio: masa powietrza rzeczywista: około 422 mg/skok masa powietrza oczekiwana: około 348 mg/skok Na biegu jałowym / niskich obrotach różnica jest największa: rzeczywista około 442 mg/skok oczekiwana około 311 mg/skok Czyli sterownik oczekuje mniej świeżego powietrza, a dostaje go więcej. To bardzo pasuje do błędu EGR. Dlaczego? Bo gdy EGR się otwiera, część spalin wraca do dolotu i wtedy masa świeżego powietrza z przepływomierza powinna spaść. Jeżeli sterownik chce otworzyć EGR, a przepływomierz dalej widzi dużo świeżego powietrza, komputer uznaje: EGR nie działa tak, jak powinien. Czyli jeśli 4501 wróci, najbardziej podejrzane są: 1. EGR nie otwiera się prawidłowo Może być zabrudzony, przycięty albo zablokowany. 2. Problem z podciśnieniem EGR W M47 to bardzo prawdopodobne. Sprawdź cienkie wężyki podciśnienia, elektrozawór EGR, trójniki, sparciałe przewody. Jeżeli EGR nie dostaje podciśnienia, nie otworzy się. 3. Nieszczelność albo problem przy chłodniczce/rurze EGR U Ciebie to szczególnie ważne, bo już miałeś pękniętą chłodniczkę EGR i spaliny w kabinie. Sprawdź połączenia, obejmy, uszczelki i metalową rurę EGR. Szukaj sadzy/czarnego nalotu. 4. Przepływomierz MAF może przekłamywać Ale nie zaczynałbym od wymiany MAF. Najpierw filtr powietrza, EGR i podciśnienia. 5. DoładowanieDoładowanie rzeczywiste jest miejscami trochę niższe niż oczekiwane przy obciążeniu. Nie wygląda to jak dramat, ale może być powiązane z tym samym układem podciśnienia. W M47 podciśnienie steruje różnymi elementami, więc jeśli masz stare, sparciałe wężyki, mogą pojawiać się jednocześnie tematy z EGR i lekkie odchyłki turbo/doładowania. " Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi!
  2. Udało się założyć jakoś ze śrubokrętem i kręceniem koła pasowego , na szczeście pompa chyba działa bo wspomaganie wróciło :) Dzięki za informacje, gdybyś nie napisał pojechałbym do warsztatu a tak mi się udało : )
  3. Niestety nadal AI musi się dużo nauczyć nawet po otrzymaniu zdjęcia.
  4. Niestety nadal AI musi się dużo nauczyć nawet po otrzymaniu zdjęcia.
  5. niestety nie żartuje, jestem amatorem i spytałem ChataGPT i kilka filmików - ale wiem że tutaj najlepiej się znają ludzie więc jak coś nie gra to lubię wejść bo zawsze może i dostanę po głowie na początku to zawsze coś uda się ustalić jak np. z koronką do trakcji DSC i migotania. Dziękuje że odpisałeś, mam drugi pasek więc jakoś go założę ale nie ma tam napinacza więc macie jakiś sposób na to?
  6. Cześć, mam problem z BMW E90 320d 163 KM, rocznik 2007, silnik M47. Ostatnio urwała mi się rolka od napinacza paska osprzętu, oba paski spadły ( klimatyzacji, wielorowkowy) i od tego momentu przestało działać wspomaganie kierownicy. Obecnie wymieniłem sam całość: rolkę, pasek główny osprzętu, napinacz z rolką. Drugiego paska od klimatyzacji jeszcze nie założyłem, ale z tego co widzę, w moim aucie ten pasek idzie tylko między kołem pasowym wału a sprężarką klimatyzacji, więc raczej nie powinien mieć wpływu na wspomaganie. Pompa wspomagania jest napędzana głównym paskiem. Po odpaleniu auta wygląda na to, że koło pompy wspomagania kręci się razem z paskiem ( film) . Koło pasowe wału też wygląda normalnie — nie widzę rozwarstwienia gumy, sparciałej gumy ani dużego bicia. Problem jest taki, że wspomagania nadal nie ma — kierownica chodzi bardzo ciężko. Próbowałem odpowietrzać układ: kręcenie kierownicą lewo/prawo, sprawdzanie płynu itd. Efektu brak. Płynu w zbiorniczku jest dużo, nie pieni się. Korek zbiorniczka ma napis „ATF OIL ONLY”, ale kolor płynu wygląda raczej żółto-zielony niż czerwony, więc nie wiem, czy wcześniej ktoś nie zalał złego płynu albo nie pomieszał. Pytanie do Was: Czy w takiej sytuacji bardziej obstawiacie pompę wspomagania, zapchany filtr w zbiorniczku, przewód ssący/przewód ciśnieniowy, czy jednak coś innego? Czy sama pompa może się kręcić z zewnątrz, ale nie robić ciśnienia? Auto stoi w garażu podziemnym, więc mam ograniczone warunki — nie mam jak go podnieść ani zdjąć dolnej osłony. Będę wdzięczny za sugestie, co sprawdzić zanim kupię pompę i oddam mechanika - bo niestety będę musiał kawałek dojechać. Video Project (1).mp4
  7. Dziękuje za sugestie! Rozumiem że jeśli chodzi o półosie napędowe to będzie dotyczyło tylnej osi i tu może być problem? czy wraz z tym warto wymienić czujniki ABS? jak pisałem gość niby sprawdził komputerem że kręcą i wszyscy mówią że jeśli wymieniać to tylko na oryginały bo zamienniki robią dużo problemów - oryginały są dość drogie i w ciemno nie chciałbym ich wymienić. Pierścienie widzę że bardzo tanie - ile za taka wymianę mechanik powinien wziąść? Pozdrawiam!
  8. Cześć, Mam następujące problemy jeśli chodzi o BMW, posiadam je już od 7 lat i coś zaczęło się dziać z kontrolkami i trakcją. Jak uruchamiam silnik, ruszam i nawet przy małym rozwijaniu prędkości załącza się ASC i auto zaczyna zachowywać się jakby traciło trakcję ( czkanie, i wyhamowywanie), gdy przycisnę ASC zapala się kontrolka, auto wraca w pełni do normy, po osiągnieciu ok 70-80km/h zapalają się kontrolki ABS oraz ręcznego, ale innych objawów brak. Przejrzałem i były sugestię że to ponoć może być czujnik ABS ale byłem u jednego niby podpiął pod program i mówił że "kręcą" wszystkie czujniki. Parę dni temu pojawiła się kontrolka podnośnika jaka w załączeniu - nie wiem czy może to mieć coś wspólnego czy całkowicie inna sprawa. Jestem z Poznania więc może ktoś za jakiś dobry warsztat który mógłby załatwić sprawę. Próbowałem kasować błędy za pomocą kolegi z forum aplikacji do BMW Bimmer ale nic nie pomaga - mam adapter BT. z góry dzięki za sugestie!
  9. Cześć, Panowie mam problem bo przy ustawianiu zbieżności ( lewy tył) zapiekła się śruba i została ukręcona - foto poniżej https://zapodaj.net/55285a5f08802.jpg.html Kupiłem komplet śruba + nakrętka i podkładka z BMW. Oddając auto do mechanika powiedział, że będzie trzeba kupić tuleje najprawdopodobniej bo nie wykręci się tego inaczej. I teraz pytanie jaką? czy tą poniżej z linka? Bo chyba nie chodzi o tą z wahacza od zbieżności? Mówił że najprawdopodobniej będzie trzeba uciąć śrubę z obu stron i część śruby wraz z tuleją wywalić i później ją wprasować nową - chciałbym kupić odpowiednią. https://allegro.pl/oferta/tuleja-wahacza-tyl-meyle-do-bmw-e36-e46-e86-e85-9553423061 Na poniższym wykresie to by była nr : 3 ( części oznaczone jako 16,17,13 mam) https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=VU31-EUR---E91-BMW-320d&diagId=33_1230 Z góry dzięki za info.
  10. Panowie Sukces - odpaliło. Zgodnie z sugestią kolegi Gorus. Na szczęście nic nie padło, nie trzeba było nic wymieniać. INPA niestety coś nie chciało pójść - wyskakiwał błąd manipulacji EWS, nie dało się go wykasować. Ostatecznie udało się przeprowadzić synchronizację CAS i Silnika przez Apkę Bimmer - podziękowałem koledze z moich okolic - Poznania. Wersja lite nie ma tej opcji dlatego możecie jej nie widzieć nawet po wbiciu kodu. pzdr.
  11. Dodam również że zamykanie drzwi, bagażnika, komputer - przebieg itd pokazuje normalnie. Reset doznała tylko godzina. Przy próbie uruchomienia zassało na chwilę kluczyk - nie można było go wyciągnąć ale w końcu puściło - może to też jakiś objaw. Obecnie można normalnie go włożyć ale jak napisałem kręci ale nie odpala. Spróbuję załatwić kabel i sprawdzić wasze rady. Z góry dzięki za zainteresowanie tematem i wasze sugestie!!
  12. DDE 6 to M47 Tak m47 - 2007 , zrobiłem EDIT w poście z opisem.
  13. Sorki za brak doprecyzowania - uzupełnione , 320d 163KM. EDIT: M47
  14. Dzięki wam za sugestie :) a ten przekaznik, i skrzynka to chodzi o tą pod schowkiem z przodu gdzie bezpieczniki czy jakaś inną? Rozumiem że przy takim założeniu jak powyżej wystarczyło by sparować poprzez kompa + przekaznik nowy( chodzi o bezpiecznik?) bez wymiany całego sterownika lub komputera. Czy możecie mi powiedzieć ile powinien skasować za to elektromechanik ( robocizna) żebym wiedział czy nie chce mnie ogolić, i potencjalnie części. Z góry dzięki!
  15. Dzięki bardzo za link, ale aż tak biegły nie jestem w tym języku nazw części itd, nawet po polsku. Czy to może być coś poważnego? Czy raczej upora się z tym szybko elektromechanik - bo raczej on niż zwykły.
  16. Cześć, Mam niestety problem bo rozładowywał mi się często akumulator i musiałem go awaryjnie ładować, niestety przez rozpęd i brak czasu na chwilę zostały kable źle podłączone (odwrotnie), po refleksji zmieniliśmy na prawidłowe podłączenie i czekaliśmy aż się podładuje. Niestety coś chyba padło bo obecnie kreci, ale nie odpala, zresetowała się godzina, wyskakiwała jakaś kontrolka kierownicy, podłączyliśmy pod kompa, inne błędy się wykasowały ( nie wiem czy były wcześniej), obecnie został błąd immobilajzera jak w załączeniu, który się ponawia i nie znika. Wypięcie czarnej klemy na 30 min, i ponowne podłączenie niestety nie pomogło. Czytałem jakiś inny stary wątek o takim przypadku, tylko tam było ostrzej bo dymiło spod maski, ale udało się odpalić, u mnie niestety nie chce. Czy macie jakieś pomysły co można z tym zrobić? Czy coś konkretnie mogło paść? Z góry dzięki za sugestie i prośba o brak krytyki ze względu na przyczynę - pośpiech niestety robi swoje..... :-///// https://zapodaj.net/ae507e2ccc20e.jpg.html https://zapodaj.net/f0845b4ba6f06.jpg.html https://zapodaj.net/96f2ba2566d04.jpg.html Pozdrawiam!
  17. dzięki za wszystkie porady :) zakupie więc części i postaram się pogrzebać w następny week :) napisałeś że w e46 ale obecnie mam e90 tam też jest gdzieś ten korek spustowy żeby zlać płyn? To jeszcze tylko pytanie bo w e46 jak kiedyś wymieniałem termostat to tych odpowietrzników chyba było z 5 a w e90 widziałem chyba 2 - przy erg i koło wlewu płynu, jest gdzieś jeszcze? Pozdrawiam
  18. Dzięki za szybką odpowiedz :) w tym głównym co jest wyciek może to być uszczelka czy cały do wymiany? Dużo jest z tym roboty? sam dam radę bez podnośnika? Rozumiem że taki zestawił załatwiłby sprawę: https://allegro.pl/behr-termostat-egr-bmw-3-e90-318d-320d-325d-330d-i6697056196.html Pozdrawiam
  19. Cześć Wszystkim, Mam następujący problem z ustaleniem jak się nazywają części które są na poniższych fotkach: https://zapodaj.net/8f5887ccaaa10.jpg.html https://zapodaj.net/2097a2b3fd0fc.jpg.html Mam wyciek płynu chłodzącego i zostało to zdiagnozowane jako wyciek z tego czegoś czarnego plastikowego do którego dochodzi rura, a szczegółowo z okolic tej śruby ( widać pocenie foto 2), druga sprawa to mechanik mówił że będzie musiał rozbierać to coś z fotki 1 i widać tam pękniecie i możliwe że również to trzeba będzie wymienić. Czy jesteście mi w stanie powiedzieć co to są za części i czy wymiana tego będzie kłopotliwa? :) Z góry dzięki!
  20. Witam, Panowie z racji że pewnie większość z was ma BMW i może ktoś miał podobny problem poniżej link do mojego problemu który pomagają również rozwiązać koledzy z elektrody http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15145438#15145438, Może uda nas się wspólnie rozwiązać problem. Jakby się komuś nie chciało klikać na linka to poniżej problem "Mam problem, kupiłem nowe radio - JVC KD-310BT i chciałem je podłączyć zamiast oryginalnego BMW, jest to model e90. Radio zostało podpięte - kupiona kostka ISO do danego modelu. Wszystko zrobione (ustawienia) pod siebie i po wyjęciu panelu na dłuższy czas - nie wiem może 10-15 min wszystko się resetuje tylko zostają zapisane stacje radia - przeczytałem już kilka tematów i prawdopodobnie wychodziło by na to że jest jakiś problem z kablami żeby stały prąd był - z tym że byłem u elektryka zmienił te kable - jeśli chcecie to wrzucę foto z instrukcji radia i foto jak zostało to zrobione lecz problem nadal występuje - ustał tylko jeden problem że radio można odpalić gdy niema kluczyka w aucie - tak miało być, ale niestety jest nadal problem z ustawieniami.... czy ktoś miał z was taki problem? Zapomniałem dodać jest jeszcze jeden problem - gdy zostawiłem Panel w radiu ( radio zostało wcześniej wyłączone) radio samo się włącza po jakimś czasie... ktoś się spotkał z takim czymś? Pozdrawiam"
  21. Cześć, Moje pytania: 1. jaki koszt chipa e90 163km ? 2. do ilu może dojść +/- ? 3. lokalizacja ? - najlepiej Poznań :) Pozdrawiam
  22. Na zakończenie tematu tak jak kolega wyżej napisał :) zdjąć pasek , poluzować obie śruby napinacza , i porostu się go wyjmuje nic się nie dzieje, wymiana ok 30 min :) Dzięki pzdr
  23. Tylko że to buczenie powyżej 110 km było już przedtem , dlatego zostały wymienione te podpory walu ,jak wymieniłem przednia i na złość pojawił się ten tzw puchacz przy niskiej prędkości jak ktoś pisał w innym poście ze to raczej od niej bo ma inne łożysko niż oryginał ;( , olej w dyfrze wymieniony , łącznik elastyczny wygląda na idealny , poduszki silnika na oko wyglądają ok tylko jak pisałem wcześniej przy gaszeniu ta pod kierowca jak patrzyłem to czasem dość mocno rzucało na boki, jeśli podniosę koło do góry i zakręcę kołem to jakoś bardzo niema wyczuwalnego odgłosu do łożyska tylko jest coś takiego jakby klocek tarł o tarcze i to mi wydało się dziwne, klocki i tarcze mam na przodzie nowe łyżeczki raczej by się nie wsadziło pomiędzy nie , może coś w tym tez jest , auto było na serwisie ponieważ przy zmianie biegów i przy nagłym puszczeniu sprzęgła i mocnym gazowaniu , np ściganiu spod świateł do świateł to jest tąpniecie jak w takim filmiku co pokazane jest jak zużyta tuleja wózka uderza , wiec sprawdzili mocowanie ok tylko stwierdzili ze tuleje ale ok to od uderzania ale żeby powyżej 110 jechać się nie dało to ciężka sprawa jak ok 140 to już jak w samolocie i jakby auto miało zaraz się na części rozpaść taki odgłos i drgania ale one są dość małe w porównaniu z tym dźwiękiem :/:/ a skąd ten odgłos no na pierwszy rzut oka wydaje sie ze z przodu ale nie wiem bo przeważnie jeżdżę sam i nie mam jak tego spr :/ Zrobię filmik to wrzucę zobaczycie może coś się uda ustalić :)
  24. Właśnie to jest dziwne bo obie podpory nowe najpierw tylna wymieniona ponad rok temu - meyle bo była oberwana , później przednia ponieważ była tak jakby naciągnięta do dołu takie jajo, macie foto w moich innych postach - wymieniona na FEBI. Nawet na postoju jak depnę w gaz wydaje mi się że jest dość głośno jest w kabinie , nawet trochę za głośno. Kolejny objaw to jest również buczenie rezonans od 110km/k i powyżej które się coraz bardziej nasila czym większa prędkość może to ma jakiś związek z tym buczeniem na niskich. Co do odgłosu to nagram dźwięk bardzo słyszalny że jak dłuższej jeździe miedzy miastami gdzie niema za dużych prędkości to jest bardzo nie komfortowe . Nie wiem czy samemu uda mi się dobrze go nagrać ale spróbuje tel jest niezły wiec coś powinno być słychać :)
  25. to jest odgłos takiego mielenia jak łożysko koła by padło z częstotliwością czym mocniej się wciska gaz tym szybciej mieli w miarę równomierne + mały rezonans i buczenie w tym samym momencie, przy ok 2000 tys mielenie i buczenie ustępuje , wydaje mi się ze z przodu samochodu gdzieś to dobiega :/ :/

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.