Treść opublikowana przez piotr.piskozub
-
320d - wywala olej przez korek do wspomagania
Witam, Moja 3er to 320d z 2004r. a więc M47N, manualna skrzynia biegów, 140kkm pewnego przebiegu. Po niedawnych przygodach z odpalaniem auta (więcej: http://bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=69&t=131828) chciałem sprawdzić, czy gdzieś nie widać jakichś niepokojących zmian na silniku. Po otwarciu maski rzuciło mi się w oczy, że wokół korka do wlewu płynu do wspomagania (tego z napisem ATF OIL ONLY) jest mokro od oleju. Po odkręceniu plastikowej obudowy stwierdziłem, że olej "stoi" wokół korka. Wytarłem i teraz mam zamiar obserwować. Ale moje pytanie brzmi - z czego to się mogło wziąć? Czemu wywala mi olej od wspomagania? Dodam, że w okresie problemów z odpalaniem notoryczna była sytuacja w której samochód kręcił ale nie zapalał. Nasunęła mi się więc diagnoza, że być może pompa od wspomagania zaczynała pracować, wytwarzała ciśnienie ale nic się nie działo - silnik nie zaskakiwał. No i nadmiar ciśnienia mógł wybić olej korkiem - ma to sens czy nie bardzo? Pozdrawiam, Piotr
-
320d nie zawsze chce odpalić
Witam, Dla potomnych - może ktoś kiedyś będzie miał podobny problem (chociaż ciężko pewnie będzie przyłożyć dokładnie takie samo rozwiązanie). Usterką okazało się być przerwanie instalacji na linii DDE - komputer sterujący DSC. Z tego powodu w wilgotne i zimne dni nie było połączenia a samochód nie chciał odpalać. Po wymianie komputera na drugi problem pozostawał taki sam i to nakierowało na diagnozę, że awaria leży poza samym sterownikiem DDE. Instalacja naprawiona, 3er śmiga aż miło... :-) Pozdrawiam, Piotr
-
320d - pekniety wał korbowy ,dwumasa
Człowiek z misją czy fanatyk? Bo zasadniczo cienka linia oddziela te dwie postawy... A co do tematu - na Twoim miejscu postawiłbym na remont, jeśli chcesz tym autem jeździć. W ten sposób będziesz wiedział co masz i w jakim stanie. A tak kupisz używany silnik, wsadzisz i za chwilę możesz mieć podobną historię.
-
320d - pekniety wał korbowy ,dwumasa
Fantastyczne - ciekawe jak długo tak jeszcze możesz - nic dziwnego, że masz 3399 postów - i wszystkie o tym samym... Sorry za OT.
-
320d nie zawsze chce odpalić
Jest 29 Października i jest diagnoza... Uszkodzony sterownik silnika... :mad2: Sterownik musi zostać wymieniony, gdyż z powodu faktu, że błędu nie da się "spowodować" na zawołanie, nie wiadomo gdzie szukać przyczyny w samym sterowniku... Przy okazji znalazłem bardzo podobny temat na innym forum: http://bmw-sport.pl/viewtopic.php?f=1&t=21395&hilit=wymiana+dde+e46 Po 1 Listopada ma być wsadzony inny sterownik do auta i weryfikacja diagnozy... Jeśli tak to trzeba będzie podmieć i mieć nadzieję, że wszystko będzie działać... Napiszę co i jak po wszystkim... :mad2: Pozdrawiam, Piotr
-
320d nie zawsze chce odpalić
No i stan na dzisiaj jest taki, że 26 Października moja 3er trafi do elektromechanika, który - mam szczerą nadzieję - będzie w stanie jej pomóc... Zdam relację co i jak. Pozdrawiam, Piotr
-
320d nie zawsze chce odpalić
Hmm... Zawsze paliła się przed uruchomieniem silnika. Po uruchomieniu zawsze gasła i nigdy nie zaświeciła się w trakcie jazdy. Instrukcja mówi, że ta ikonka odpowiada za informacje o pogorszeniu jakości spalin - trochę bez sensu, skoro ona pali się tylko, gdy auto nie chodzi... No chyba, że mam uwaloną sondę lambda. Również ta sama instrukcja mówi: "Gdy jeden z układów ma usterkę, jego lampka nie zgaśnie po uruchomieniu silnika, wzgl. zapali się ponownie podczas jazdy." Pozdrawiam, Piotr
-
320d pisk przy gaszeniu
No to koło pasowe czy dwumasowe koło zamachowe? Bo to jakby z dwóch różnych stron silnika - pasowe z przodu a dwumas z tyłu przed skrzynią...
-
320d nie zawsze chce odpalić
Witajcie, Nowy objaw do kompletu, który zauważyłem dopiero teraz - dzisiaj rano było chłodno i wilgotno, więc moja 3er zaczęła odwalać swoje fochy. Zauważyłem jednak, że wskazówka od temperatury, w momencie wystąpienia błędu idzie maks na ciepłe (chociaż samochód zmarznięty). Webasto nie mam - czy ktoś może miał podobny przypadek? Bo przyznaję, że mam już powoli trochę dosyć... Poniższy filmik obrazuje zjawisko: http://www.youtube.com/watch?v=TMWrg0of5Ts Pozdrawiam, Piotr
-
320d dławi, dusi się
co ile wymieniasz? Co tyle, ile przewidzieli inżynierowie z Bawarii - średnio co 20kkm. Pozdrawiam, Piotr
-
320d dławi, dusi się
A to chyba bierze się właśnie z oleju 10W40 - z tego co pamiętam to czujnik oleju w M47N sprawdza gęstość oleju przez podgrzewanie go chwilowe i i mierzenie gęstości na bardzo małej próbce - jeśli olej jest za gęsty (a półsyntetyk jest gęstszy niż syntetyk) to kontrolka świeci się na żółto... Czy jakoś tak... :8) Niech mnie koledzy poprawią, jeśli się mylę. A co do oleju - również dobrym olejem jest MOTUL 5W40 X-Cess, również z aprobatą BMW LL04. Poprzednio na Castrolu Edge 5W30 pod koniec okresu między przeglądami zapalała mi się kontrolka oleju na żółto, bo olej tracił swoje właściwości. Przy MOTULu mi się to nie zdarzyło. Pozdrawiam, Piotr
-
320d nie zawsze chce odpalić
Tak - dokładnie taki jak w pierwszym poście: 5E14 CAN Timeout DME/DDE
-
320d nie zawsze chce odpalić
No i DIS nie wyrzucił nic więcej ponadto, co INPA... Ale jest ślad - znajomy, który mi pomagał z diagnostyką podpowiedział, że ten błąd wskazuje na przerwy w komunikacji pomiędzy komputerem/modułem sterującym DSC a komputerem samochodu - teraz muszę znaleźć dobrego elektronika od BMW w Krakowie i odstawić auto na sprawdzenie wiązki, czy gdzieś coś się nie zwiera albo nie jest przetarte... Pozdrawiam, Piotr
-
320d Na co patrzec przy kupnie automatu
A ile to auto ma przebiegu? Kiedy wymieniał olej ostatnio (bo zakładam, że skoro wie ile do wymiany oleju to sam ją robił już co najmniej raz)? Zapytaj go gdzie robił wymianę i czy wymieniał dynamicznie czy statycznie - jeśli robił wymianę to będzie wiedział (głownie ze względu na różnicę w cenie samej robocizny i fakt, że niewiele zakładów wciąż chce się podjąć wymiany dynamicznej bez podpisania przez Ciebie papierka, że nie obciążysz ich odpowiedzialnością za uszkodzenie skrzyni). Nie ma co oceniać uczciwości ludzkiej na oko, bo na oko to góral na Podhalu umarł, jak mówi stare porzekadło. :-) A co do wymian - statyczna to zlanie starego oleju i uzupełnienie nowym (wymienia się wtedy zazwyczaj około 40 - 50% całego oleju w skrzyni, reszta jest w kanalikach i innych mechanizmach skrzyni) a dynamiczna to zlanie starego oleju na pracującej skrzyni przy jednoczesnym ciągłym uzupełnianiu oleju - taka forma płukania (wtedy wymienia się dużo więcej procentowo starego oleju). Pozdrawiam, Piotr
-
320d Na co patrzec przy kupnie automatu
Wymieniał koło pasowego czego? Wspomagania, alternatora? Co ma piernik do wiatraka? :-) Masz na myśli przebieg? Że jak wymienił koło pasowe to już auto ma taki przebieg, że olej w skrzyni też trzeba wymieniać? Jeśli powiedział Ci, że za 5 tyś musisz zmienić olej w skrzyni to ja bym był ostrożny. Nie chcę Cię straszyć - jedź i sprawdź to auto (no chyba, że masz bardzo daleko), ale jeśli ktoś na wstępie zaznacza, że za 5kkm jest olej w skrzyni do wymiany, to albo był bardzo dokładny w serwisowaniu auta (co oczywiście mu się chwali), albo wie, że ze skrzynią są problemy i później Ci powie: "Panie, trzeba było szybciej olej wymienić".... :-) Olej w tych skrzyniach wymienia się chyba co 45kkm - 50kkm, więc dokładność do 5kkm jest dla mnie podejrzana... Kupujesz od prywatnej osoby czy od handlarza? "Teoretycznie" to tutaj słowo klucz. Olej jest dożywotnio, bo producent skrzyń (a te skrzynie to słynne skrzynie od GM, które GM przehandlowało za silniki TDS do Omeg) zakłada ich życie na 160kkm - 180kkm. Więc faktycznie dożywotnio, tylko nikt nie zakłada, że autko z DE trafia do nas i tu ma drugie życie... Pozdrawiam, Piotr
-
320d Na co patrzec przy kupnie automatu
Najprostszy sposób sprawdzenia automatu: 1. Stań pod delikatną górkę/wzniesienie, wrzuć D i puść hamulec - jeśli ciśnienie w skrzyni jest dobre to auto powinno ruszyć bez dodawania gazu (oczywiście bez przesady z tym wzniesieniem... :-) ). 2. Stań pod delikatną górkę/wzniesienie tyłem, wrzuć R i puść hamulec - analogicznie jak w punkcie 1. 3. Z zatrzymania rusz nagle z butem w podłodze - skrzynia powinna bez szarpania zmieniać biegi. 4. Rozpędź auto do 80 - 100 km/h i wyhamuj nagle do 0 km/h - skrzynia powinna zrzucić biegi bez szarpnięć - UWAGA! również przy zatrzymaniu nie powinno być żadnych szarpnięć. 5. Rozpędź auto do 60 km/h i nagle depnij gaz do podłogi - skrzynia powinna zrzucić bieg (lub dwa) płynni i bez szarpnięć. Do tego w E46 skrzynie miały problemy z szarpaniem - bez względu na przebiegi (viewtopic.php?f=69&t=116267&hilit=e46+asb). No i oczywiście olej w skrzyni się wymienia! :-) Więc przygotuj się, że po zakupie będziesz musiał to zrobić. Pozdrawiam, Piotr
-
320d czasem słabiej świeci podświetlanie zegarów
Może moja odpowiedź nie wniesie wiele do tematu, ale miałem ten sam problem, który ustał po... wymianie akumulatora na nowy... Dodatkowym objawem u mnie było, że wyświetlacz z przebiegiem przygasał po włączeniu świateł - po wymianie aku to również ustąpiło. Pozdrawiam, Piotr
-
320d nie zawsze chce odpalić
Nie, sprawdzałem tylko INPA - chyba czas zainstalować DIS w takim razie... Dzięki za sugestię! Pozdrawiam, Piotr
-
320d nie zawsze chce odpalić
Witajcie, Wracam do tematu - filtr paliwa został wymieniony a problem NIE ustąpił! Ostatnio z całą pewnością stwierdziłem, że problem pojawia się wtedy, gdy jest wilgotno lub jechałem w deszczu i na następny dzień ma problemy z odpalaniem - co to może być? BARDZO proszę o pomoc, bo już nie bardzo wiem, co z tym robić! A co najdziwniejsze - po takich akcjach komputer nie wywala błędów. Pozdrawiam, Piotr
-
INPA - zbiór problemów
A jak mam to zrobić? :duh: :norty: Ktory rok auta? Wtyk obd z can ma obsadzone: pin nr 6 - D_CAN_H pin nr 14 - D_CAN_L Rok auta: 2007r. A może jakiś obrazek poglądowy tych pinów? :)
-
330xd skrzypienie sprzegła
Jeśli kogoś to interesuje... U mnie po zdjęciu skrzyni koło dwumasowe było bardzo zużyte - praktycznie w dwóch :wink: częściach (zrobię zdjęcia, jak będę miał chwilę). Do tego docisk sprzęgła w tragicznym stanie. Wymiana obu rzeczy - 3,5k PLN. Swoją drogą do 320d po 2003 roku idą te same części co do E90/E91, E87 i E60 a także właśnie E46 330xd. Pozdrawiam, Piotr
-
INPA - zbiór problemów
A jak mam to zrobić? :duh: :norty:
-
330xd skrzypienie sprzegła
No właśnie u mnie na wyłączonym silniku jest cichutko a słychać tylko na włączonym... Pozdrawiam, Piotr
-
330xd skrzypienie sprzegła
Witaj celion, Mam u siebie dokładnie ten sam objaw co Ty, tylko może nie przyrównałbym tego do starych drzwi... :-) Jak wciskam sprzęgło to na samym początku skoku pedału słychać takie delikatne rzężenie. Jak wcisnę pedał do końca to ustępuje. No i właśnie z tego powodu przygotowuję się do wymiany dwumasu... Ale wyprzęgnik przy okazji również wymienię. Pozdrawiam, Piotr
-
Ciekawostka z INPY ile czasu świeciły żarówki
A u mnie się to nie zgadza... Auto ma pewny przebieg (kupione w polskim salonie, jestem jego drugim właścicielem), przebieg 132kkm a wciśnień ponad 450 tysięcy.. :D Ale moja żona jeździ do pracy stojąc przez 30 minut w korku i tam cały czas gaz-stop, gaz-stop.... Pozdrawiam, Piotr