Skocz do zawartości

[F10] Zakup auta u brokera - ktoś ma doświadczenie?


Zodiac

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Im dłużej myślę nad kolejnym BMW, tym bardziej skłaniam się w stronę auta fabrycznie nowego. Zainteresowała mnie oferta jednego z brokerów (konkretnie Eurobrokers, http://www.eurobrokers.pl/). Czy ktoś korzystał z ich usług lub podobnej firmy?

 

Pytam, bo cenowo na prawdę są atrakcyjni w stosunku do ASO.

 

Pozdrawiam

Zodiac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
cały myk polega na tym że w UK możesz zamówić kierownicę po europejskiej stronie, jest za to jakaś dopłata, wiem że kolega z Londka zamawia dla swojego ojca z Belgii auto w UK bo jest po prostu taniej :) I dostajesz podobno auto w cenie netto (nawet jako os. prywatna) i płacisz VAT w miejscu zamieszkania.

pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cały myk polega na tym że w UK możesz zamówić kierownicę po europejskiej stronie, jest za to jakaś dopłata, wiem że kolega z Londka zamawia dla swojego ojca z Belgii auto w UK bo jest po prostu taniej :) I dostajesz podobno auto w cenie netto (nawet jako os. prywatna) i płacisz VAT w miejscu zamieszkania.

 

Potwierdziłem - kierownica jest po dobrej stronie. Oni już podają ceny z VAT i płace całość tutaj z tego co wiem. Auto jest do odbioru w tej firmie po prostu - tak mnie poinformowali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
jezeli jest to EUROBROKERS z Katowic/Krakowa to ja w 2007 kupilem przez nich SUBARU z Litwy, "obsugiwal" mnie P. Grzegorz z Krakowa a auto odebralem w Katowicach, wszystko bylo OK, nie bylo zadnych poslizgow, ksiazka serwisowa byla "podbita" tak jak wymagalo SUBRAU Polska...firme polecam w 100% - mega konkret, przed dostarczeniem jednak kompletu dokumenow sugeruje wizyte w ASO, w ktorym bedziesz serwisowal auto zeby Ci powiedzieli: ile i jakich pieczatek ma sie znalezc w dokumentach aby bylo wszystko u nich OK :mrgreen: ....kupilem poniewaz zalezelo mi glownie na czasie: w Polsce na nowe auto czekalbym okolo ~5miesiecy z Litwy Eurobrokers sprowadzil mi je w 1,5 miesiaca, dodatkowo ~25% taniej :cool2:

było:

E87, 120d, 2004, chip: 191KM/437Nm - 2004-2007, 30 miesięcy funu z jazdy :)

E91, 320d, 2007, chip: 193KM/406Nm - 2007-2010, 30 miesięcy czołgania się z "A" do "B" :(

E90 LCI, 330d, 2010, chip: 286KM/600Nm - 2010-2013, 42 miesiące przyjemności z skromności :cool2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
no wlasnie, ciekawy jestem czy zalatwiaja tez homologacje do odliczenia 22% VAT... taki 520d bylby w dobrej cenie...

Run flats? NEIN, DANKE!


Yn0sTYR.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Zasłużeni forumowicze

dzwonilem wczoraj do jednego brokera - np. bmw 520d touring do odbioru za ok. 7 miesiecy (tlumaczenie - bo model bardzo popularny), wydaje mi sie, ze po prostu tego modelu jeszcze bmw nie dostarcza, ale moge sie mylic

 

to co najbardziej mnie interesuje to kwestia odliczenia 22% VAT od kosztu zakupu samochodu oraz paliwa - jak wiadomo taka mozliwosc daja kratkowozy, dla ktorych dealerzy zrobili homologacje w polsce; broker mowi, ze oni przerabiaja nowe samochody w niemczach na lkw, do polski ten samochod trafia juz jako ciezarowy i nie ma problemu z odliczeniem VAT

 

ta gadke traktuje z przymrozeniem oka, ale moze ktos z Was ma doswiadczenie z kwestia odliczalnosci VAT w przypadku samochodow osobowych sprowadzonych jako lkw...? chodzi mi o interpretacje MF lub doswiadczenia z kontroli podatkowych

 

pozdr

Run flats? NEIN, DANKE!


Yn0sTYR.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu z taką przeróbką. Problem stwarza tu kwestia czasu. Przepisy miały się zmienić od lipca, ale w związku z zawirowaniami - Smoleńsk + powódź - nastąpi to prawdopodobnie w nowym roku (1 stycznia?). Ja zamawiam na nowy rok u brokera 520d w wersji sedan i mam gdzieś przeróbki, bo przy kwocie, która wychodzi to oszczędność rzędu 10-15 tys. Od paliwa w wersjach ciężarowych też nie będzie można odliczać VAT (KE już się zgodziła), więc ten argument odpada.

 

ORZECZENIA I INNE W SPRAWIE VAT (możliwość pełnego odliczenia)

 

Dla przykładu…

 

Interpretacja indywidualna, sygnatura: ILPP/443-12/09-2/SJ

Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

 

Interpretacja indywidualna, sygnatura: IPPP2/443-558/09-2/KK

Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

 

Wyroki:

 

* WSA w Olsztynie, sygn. akt I SA/0159/09 z 12 marca 2009 r.,

* WSA w Opolu, sygn. akt I SA/Op 18/09 z 9 marca 2009 r.,

* WSA w Gorzowie Wielkopolskim: z 3 marca 2009 r. - sygn. akt I SA/Go 5 7/09, z 17 lutego 2009 r - sygn. akt I SA/Go 38/09, z 12 lutego 2009 r. sygn. akt I SA/Go 35/09, I SA/Go 36/09, I SA/Go 3 7/09, I SA/Go 39/09,

* WSA w Warszawie, sygn. akt III SA/Wa 1542/08 z 2 marca 2009 r.,

* WSA w Bydgoszczy, sygn. akt I SA/Sd 789/08 z 24 lutego 2009 r. oraz z 17 lutego 2009 r, sygn. akt I SA/Sd 23/09,

* WSA we Wrocławiu, sygn. akt I SA/VVr 969/08 z 19 lutego 2009 r.,

* WSA w Rzeszowie, sygn. akt I SA/Rz 735/08 z 5 lutego 2009 r.

 

Opinia prawna:

 

http://www.ksplegal.pl/userfiles/Do%20odliczenia%20VAT%20nie%20jest%20potrzebna%20homologacja%281%29.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

przy zakupie touringa vat to min. ok. 30k zl, za osobowke odliczysz max 6k zl, dla mnie 24k zl, to pieniadze nad ktorymi warto sie pochylic

 

dzieki za spis interpretacji (nie wiem czy czesc z nich nie zostala uchylona - pewnosci nie mam) oraz wyrokow

 

jestem swiadom, ze sa rozne podejscia (skrajne podejscie - i wedlug mnie najwlasciwsze z prawnego punktu widzenia - to to, ze jedynym ograniczeniem prawa do odliczenia VAT od samochodow / paliwa jest zwiazek z prowadzona dzialalnoscia gospodarcza, nie wiem na jakiej podstawie organy podatkowego twierdza, ze obecnie zastosowanie maja przepisy uchylone 1 maja 2004 r., te przepisy sa martwe i kropka) - pytanie tylko czy komus sie chce isc z tym do WSA lub NSA, pytalem raczej czy ktos mial praktyczna stycznosc z organami podatkowymi np. podczas kontroli niemieckich lkw

 

wszystkie zmiany wymagaja implementacji - z tego co wiem projekt zmian nie wyszedl nawet z uzgodnien miedzyresortowych, wiec przed nim bardzo dluga droga

 

pozdr

Run flats? NEIN, DANKE!


Yn0sTYR.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2.0d będzie produkowane od września/października, a że to najciekawszy cenowo model to nie dziwi mnie, że czas oczekiwania jest długi.

 

Z LKW jest tyle kombinacji, że mi sie odechciewa. Poza tym kupować touringa kiedy chce sie sedana ("towarem" jakim woże jest kawa i laptop) tylko po to, żeby odliczyc VAT, to też nie jest do końca rozsadne rozwiązanie - tak więc nie dla wszystkich. A na LKW przerobią w DE wszystkie auta, które są kombi i suv (takie mam zapewnienie od firmy która sie tym zajmuje).

 

Czy ktoś z Panów może wie, jak jest z tematem odliczenia tych 6k na osobówke - bo słyszałem że po 6 miesiącach sprzedaje takie auto bez VATu, czyli już po 6 mies mamy oszczędnośc 6 tys PLN. Ale nie sprawdzałem u księgowej, wyczytałem tylko na (tym) forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2.0d będzie produkowane od września/października, a że to najciekawszy cenowo model to nie dziwi mnie, że czas oczekiwania jest długi.

 

Z LKW jest tyle kombinacji, że mi sie odechciewa. Poza tym kupować touringa kiedy chce sie sedana ("towarem" jakim woże jest kawa i laptop) tylko po to, żeby odliczyc VAT, to też nie jest do końca rozsadne rozwiązanie - tak więc nie dla wszystkich. A na LKW przerobią w DE wszystkie auta, które są kombi i suv (takie mam zapewnienie od firmy która sie tym zajmuje).

 

Czy ktoś z Panów może wie, jak jest z tematem odliczenia tych 6k na osobówke - bo słyszałem że po 6 miesiącach sprzedaje takie auto bez VATu, czyli już po 6 mies mamy oszczędnośc 6 tys PLN. Ale nie sprawdzałem u księgowej, wyczytałem tylko na (tym) forum.

 

Pytałem swojej księgowej i niestety jest tak, że owszem odliczysz 6k zł, ale przy sprzedaży samochodu, niezależnie od czasu jaki upłynie, musisz zapłacić 22% vat :mad2: Logiki i sprawiedliwości w tym zapisie nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli odliczasz 6k zl, to mozesz po 6 miesiacach zastosowac zwolnienie z VAT

 

Upewniałem się u różnych źródeł i niestety nie da rady. Jeśli możesz zacytować przepis, paragraf to byłoby fajnie przynajmniej księgową zawstydzę :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli to prawda (jeszcze zobacze, co na to moja księgowość), to odliczenie 6k wcale nie jest złe. Wszystko zależy co kupujemy i na jak długi okres czasu.

 

Przykładowo:

1. E60 sedan 100k netto, 122k z vat, odliczamy 6k. Koszt zakupu 100k + 16k vat = 116k.

2. E60 kombi 100k netto, 122k z vat, odliczamy 22k. Koszt zakupu 100k.

 

Sprzedajemy po 1 roku:

1. E60 sedan 80k netto, vatu nie ma wiec za 80k brutto auto schodzi, jesteśmy do przodu o VAT: 6k.

2. E60 kombi 80k netto, z czego vat 17.6, czyli sprzedajemy za 97.6k brutto (musimy liczyc na nabywce-firme, bo kto jako osoba prywatna kupi od nas auto za 20k wiecej niz sedan). 22k vat odliczony, do zaplacenia mamy 17.6k vatu. Zyskaliśmy 4.4k na vacie przez ten okres.

 

Tak więc LKW ma tutaj same minusy według mnie:

- musisz zaniżyć cenę, żeby była rozsądna, sedana z VATem zwolnionym możesz sprzedać z mniejszą stratą wartości,

- i tak na sedanie w ciągu roku jesteś więcej do przodu na vacie, wiadomo że im dłużej auto masz i im więcej ono straci, tym wiecej zyskasz, ja patrze raczej pod siebie i czas użytkowania 1-2 lata.

 

Zyskujemy głównie podczas zakupu aut nowych czy przy autach ekstremalnie drogich, gdzie tego vatu jest sporo i auto leci na wartości szybko.

 

Poprawcie mnie jeśli coś gdzieś źle rozumiem, bo zakupy firmowe to dla mnie świeży temat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
generalnie dobre rozumowanie, ale... pamietaj, ze od lkw odliczasz vat od paliwa (jeszcze - na razie nie wiadomo, kiedy polska ograniczy to prawo, wiec za bardzo nie ma co gdybac), firmy wliczaja amortyzacje w koszty, wiec sa w stanie zejsc troche wiecej z ceny netto niz fizol, od lkw nie placisz akcyzy (mysle, ze to dosc istotne przy silnikach powyzej 2 litrow)

Run flats? NEIN, DANKE!


Yn0sTYR.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie dobre rozumowanie, ale... pamietaj, ze od lkw odliczasz vat od paliwa (jeszcze - na razie nie wiadomo, kiedy polska ograniczy to prawo, wiec za bardzo nie ma co gdybac), firmy wliczaja amortyzacje w koszty, wiec sa w stanie zejsc troche wiecej z ceny netto niz fizol, od lkw nie placisz akcyzy (mysle, ze to dosc istotne przy silnikach powyzej 2 litrow)

 

Akcyza - od LKW czy od 2 miejscowego LKW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

akcyza nalezy sie za samochod osobowy, lkw jest ciezarowy (nawet jesli jest 5 miejscowy), to jest oczywiscie troche szary temat, ale generalnie bym powiedzial, ze za lkw akcyza sie nie nalezy tak jak czesc podatnikow na tej podstawie odlicza vat w calosci

 

kwestia nieplacenia akcyzy od lkw nie jest tak skomplikowana jak kwestia odliczania vat

Run flats? NEIN, DANKE!


Yn0sTYR.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akcyza nalezy sie za samochod osobowy, lkw jest ciezarowy (nawet jesli jest 5 miejscowy), to jest oczywiscie troche szary temat, ale generalnie bym powiedzial, ze za lkw akcyza sie nie nalezy tak jak czesc podatnikow na tej podstawie odlicza vat w calosci

 

kwestia nieplacenia akcyzy od lkw nie jest tak skomplikowana jak kwestia odliczania vat

 

Ale jak znam zycie, to w celnym beda robic 37 problemow na sekunde. Pamietam jakie mialem problemy z ostatnim E65, bo wedlug ich cennika auto bylo warte 30% wiecej niz np. cennika ubezpieczyciela.

 

Straszna mina z tymi odliczeniami jest, jakby nie patrzec. Zero pewnych informacji, wszytstko zalezy od tego, czy urzednik ktory nas obsluguje, bedzie mial dobry czy zly dzien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do odliczenia 6 tys. to ja robię to 2 razy i już nie ma takiej różnicy w kwestii odliczenia podatku. Co do paliwa...silnik 2.0d w cyklu mieszanym będzie palił około 6-7l, więc nie wiem czy będą, aż takie oszczędności na VAT, tym bardziej że prędzej czy później to odliczenie zniknie.

 

Co do akcyzy..Powiem szczerze, że miałem sprowadzać ciężarowe X5 z Niemiec bez akcyzy. Pytałem się co na to UC i WSZYSTKIE źródła w Urzędach Celnych były mocno oburzone tym pytaniem. Potwierdziłem to także u członka swojej rodziny zatrudnionego w tej uroczej placówce. Nie można uciec od akcyzy z "pseudo ciężarówek", bo prawo celne ma swoją definicję samochodu osobowego. Analizowałem przepisy i ja osobiście nie widzę problemu z oszczędnością na akcyzie, ale... mam gdzieś chodzenie po sądach, wiem również, że zostały wszczęte pierwsze postępowania w sprawie zapłaty nieuiszczonego podatku akcyzowego.

 

Mistrzostwem świata jest to:

Pismo

 

z dnia 29 maja 2009 r.

 

Izba Skarbowa w Warszawie

 

IPPP3-443-168/09-2/JK

 

Nabywca samochodu bez uprzednio zapłaconej akcyzy przejmuje obowiązek podatkowy.

 

Wszyscy sprzedawcy sprowadzający samochody bez akcyzy zarzekali się, że to na nich ciąży obowiązek podatkowy, ja dostaję fakturę i nie interesuje mnie nic. Zgodnie z ustawą tak, ale nie zgodnie z wykładnią urzędniczą.

 

 

Co prawda na gruncie poprzedniej ustawy, ale nie straciło to aktualności:

OBWIESZCZENIE

MINISTRA FINANSÓW

z dnia 1 czerwca 2006 r.

w sprawie wyjaśnień do Taryfy celnej

 

kod taryfikacyjny 8703 - POJAZDY SAMOCHODOWE I POZOSTAŁE POJAZDY MECHANICZNE PRZEZNACZONE ZASADNICZO DO PRZEWOZU OSÓB (INNE NIŻ TE OBJĘTE POZYCJĄ 8702), WŁĄCZNIE Z SAMOCHODAMI OSOBOWO-TOWAROWYMI (KOMBI) ORAZ SAMOCHODAMI WYŚCIGOWYMI

 

Przejawem cech projektowych zwykle stosowanych do pojazdów, które objęte są tą pozycją, są następujące cechy:

 

(a) obecność stałych siedzeń z wyposażeniem zabezpieczającym (np. pasy bezpieczeństwa lub punkty kotwice oraz wyposażenie do zainstalowania pasów bezpieczeństwa) dla każdej osoby lub obecność stałych punktów kotwiących i wyposażenie do zainstalowania siedzeń i wyposażenia zabezpieczającego w przestrzeni tylnej powierzchni dla kierowcy i przestrzeni siedzeń pasażerów; takie siedzenia mogą być zamocowane na stałe, składające się ze zdejmowanych z punktów kotwiących lub składane;

 

(b) obecność tylnych okien wzdłuż dwubocznych paneli;

 

© obecność przesuwnych, wahadłowych lub podnoszonych drzwi (jedne lub więcej) z oknami na bocznych panelach lub z tyłu;

 

(d) brak stałego panela lub przegrody pomiędzy przestrzenią dla kierowcy i przednich siedzeń pasażerów a przestrzenią tylną, która może być używana do przewozu zarówno osób, jak i towarów;

 

(e) wyposażenie całego wnętrza pojazdu w sposób kojarzony z częścią pojazdu przeznaczoną dla pasażerów (np. dywaniki, wentylacja, oświetlenie, popielniczki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.