Skocz do zawartości

OC-wznowienie umowy-zapomniałem opłacić w terminie składki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam pytanie w sprawie ubezpieczenia OC w PZU. Minęło 12 miesięcy, a ja jak zwykle przegapiłem o kilka dni opłacenie składki na kolejny rok. Jeździłem prawie tydzień na starym OC z zeszłego roku, a druczki do wpłaty leżały w szufladzie.

Tak się zastanawiam, czy jeśli w tym czasie zatrzymałby mnie patrol drogówki to należałby mi się mandat za brak posiadania dokumentu zawarcia umowy OC?

Nie wypowiadałem umowy z PZU a w regulaminie OC PZU jest napisane, iż "Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC została zawarta, nie powiadomi na piśmie PZU SA o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy. Zawarcie następnej umowy nie następuje (pomimo braku wypowiedzenia), jeżeli nie została opłacona w całości składka za mijający okres 12 miesięcy".

 

Czyli z tego co rozumiem, umowa jest zawarta tylko ja nie opłaciłem składki i mandat by mi się nie należał? :-)

 

Co myślicie?

 

Pozdrawiam.

Piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie dostałbyś mandatu. Po 1. masz polise OC, ale w danym momencie nie miałeś jej po prostu przy sobie, i po 2. teraz już nie ma chyba obowiązku wożenia polisy ze sobą.

jest. dodatkowo policjant sporzadza druk do funduszu gwarancyjnego i potem musisz udowonic, ze ta polise faktycznie posiadales a nie tylko 'zostawilem w domu'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
polisy OC nie ma obowiązku przy sobie posiadać, a jeżeli starej nie wypowiedziełeś to oni automatycznie Cię przepisują na następny rok

 

Jest obowiązek posiadania OC , dowodu rejestracyjnego oraz prawa jazdy przy sobie.

Za brak któregokolwiek dokumentu jest teraz mandat wysokości 50pln.

Przy braku prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego policja sprawdza w bazie danych czy takie

użytkownik w ogóle posiada (aktualne).

Przy braku OC policja wystawia mandat i powiadamia fundusz gwarancyjny który sprawdza

czy polisa OC jest i czy jest aktualna.

http://images.spritmonitor.de/353206_2.png

353206.jpg?stamp=1263766861 795500.jpg?stamp=1505496641

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polisy OC nie ma obowiązku przy sobie posiadać, a jeżeli starej nie wypowiedziełeś to oni automatycznie Cię przepisują na następny rok

Jest obowiązek - dokument stwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzający opłacenie składki tego ubezpieczenia. Nie wprowadzaj w błąd :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Zasłużeni forumowicze
polisy OC nie ma obowiązku przy sobie posiadać, a jeżeli starej nie wypowiedziełeś to oni automatycznie Cię przepisują na następny rok

Jest obowiązek - dokument stwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzający opłacenie składki tego ubezpieczenia. Nie wprowadzaj w błąd :D

 

Nie ma obowiązku- brak polisy przy kontroli to 50 pln mandatu (brak dokumentu, niedawno był taki przypadek w Uwaga Pirat) a policja wysyła info do UFG aby sprawdzili czy delikwent tylko nie miał papierka OC czy nie zapłacił składki (i wtedy może zaboleć)

pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polisy OC nie ma obowiązku przy sobie posiadać, a jeżeli starej nie wypowiedziełeś to oni automatycznie Cię przepisują na następny rok

Jest obowiązek - dokument stwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzający opłacenie składki tego ubezpieczenia. Nie wprowadzaj w błąd :D

 

Nie ma obowiązku- brak polisy przy kontroli to 50 pln mandatu (brak dokumentu, niedawno był taki przypadek w Uwaga Pirat) a policja wysyła info do UFG aby sprawdzili czy delikwent tylko nie miał papierka OC czy nie zapłacił składki (i wtedy może zaboleć)

Jakby nie było obowiązku, nie byłoby mandatu za brak ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Nie do końca- wcześniej brak papierka oznaczał brak ubezpieczenia i UFG wchodził Ci na głowę, a policjant mógł zatrzymać pojazd (ale tego nie jestem pewien)

pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jednak do końca. Ustawa prawo o ruchu drogowym nakłada obowiązek posiadania przy sobie m. in. dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy o ubezpieczenie OC. Wynika to z art. 38:

Art. 38. Kierujący pojazdem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu wymagane dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego:

1) dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem;

2) dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu;

3) dokument stwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzający opłacenie składki tego ubezpieczenia;

4) zaświadczenie, o którym mowa w art. 95a ust. 1 pkt 2,

5) inne dokumenty, jeżeli obowiązek taki wynika z odrębnej ustawy.

Nie pisz więc, że nie ma obowiązku, bo ktoś Cię posłucha, nie weźmie ze sobą papierka i dostanie mandat :silenced: Rację masz co do faktu, że przed nowelizacją przepisów za brak świstka groziło odholowanie na parking. W zasadzie było to obowiązkiem policji. Teraz tego nie ma. Poza tym, gdy tylko papierka nie weźmiesz ze sobą, a OC będziesz miał, to UFG może Ci nafikać - oni naliczają opłatę karną tylko za brak OC, nie za brak przy sobie dokumentu podczas kontroli. Tak było kiedyś, tak jest i teraz.

 

Od siebie tylko dodam, że w wyniku nowelizacji powstała chyba luka prawna - brak jest teraz przepisu umożliwiającego odholowanie auta na parking, kiedy posiadacz pojazdu nie ma OC (nie chodzi o świstek, tylko o samo ubezpieczenie). Wylali dziecko z kąpielą? :duh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie tylko dodam, że w wyniku nowelizacji powstała chyba luka prawna - brak jest teraz przepisu umożliwiającego odholowanie auta na parking, kiedy posiadacz pojazdu nie ma OC (nie chodzi o świstek, tylko o samo ubezpieczenie). Wylali dziecko z kąpielą? :duh:

a kto ma odholowywac i kiedy, skoro wo UFG robi w swoim czasie i wysyla zawiadomienie z wezwaniem do wyjasnienia poczta? policjant wypisuje tylko 50pln, kto ma co holowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie tylko dodam, że w wyniku nowelizacji powstała chyba luka prawna - brak jest teraz przepisu umożliwiającego odholowanie auta na parking, kiedy posiadacz pojazdu nie ma OC (nie chodzi o świstek, tylko o samo ubezpieczenie). Wylali dziecko z kąpielą? :duh:

a kto ma odholowywac i kiedy, skoro wo UFG robi w swoim czasie i wysyla zawiadomienie z wezwaniem do wyjasnienia poczta? policjant wypisuje tylko 50pln, kto ma co holowac?

Właśnie dlatego przepisy zostały znowelizowane, bo ustawodawca doszedł do wniosku, że Policja ma obecnie techniczne możliwości sprawdzenia "od razu", kto faktycznie ma ubezpieczenie, a kto nie.

Zmiana ma na celu umożliwienie funkcjonariuszom policji uwzględniania innych niż wymienione w ustawie, dowodów zawarcia umowy ubezpieczenia OC. W sytuacji, gdy funkcjonariusze policji posiadają telefony i komputery z dostępem do internetu możliwe jest sprawdzenie, czy umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC została zawarta, np. telefonicznie. Nie ma uzasadnienia tak surowe karanie kierowców za brak umowy ubezpieczenia w formie papierowej. - cytat z uzasadnienia do projektu ustawy.

Kiedyś istniał obowiązek usunięcia auta z drogi już za samo podejrzenie, że OC brak. Teraz przepis ten został zlikwidowany, więc teoretycznie ktoś, kto nie ma OC, może zostać ukarany mandatem, może zostać ukarany przez UFG, ale może nadal poruszać się po drodze, co jest sytuacją wysoce niepożądaną i de facto krokiem wstecz w porównaniu z poprzednio obowiązującą regulacją. Bo chyba łatwo przewidzieć, co się dzieje w sytuacji spowodowania przez taką osobę wypadku. Głupotą byłoby tutaj odebrania uprawnienia do eliminowania takiego posiadacza pojazdu z ruchu.

 

Sprawdzenia, czy pojazd jest ubezpieczony, Policja nie dokonuje w UFG, bo UFG nie ma prawa Policji takich informacji udzielić, tylko w centralnej ewidencji pojazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mialem kontrole miesiac temu. nic nie sprawdza na miejscu. moze wystawic mandat i wtedy musi napisac pismo do UFG, to tyle co wiem w praktyce.

 

abstrachujac od tego, jakie sa scenariusze, ze pojazd moze nie miec OC w ogole?

 

dawny przepis, zeby za brak papieru na dzien dobry karac nie wiadomo jakimi kosztami byl poroniony. przepisy jakies musza istniec, ale bez przegiec. to tak jakby za brak dowodu osobistego wsadzac do aresztu. to tylko papier/plastik, jego obecnosc w kieszeni jest mniej istotna niz istnienie dokumentu, na ktory dany papie/plastik jest dowodem. przychod tez musisz miec udokumentowany, ale jakos nie musisz pitow nosic ze soba kiedy idziesz do sklepu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scenariusz, żeby auto nie miało OC? Proste - wypowiadasz umowę, nie zawierasz kolejnej. To samo przy nabyciu auta - kupujesz, wypowiadasz stare OC, nie zawierasz nowej umowy. Albo jeszcze inny przypadek - kupujesz auto bez OC. Niestety, zdarzają się takie przypadki, nawet na forach ludzie pytają, co w takich sytuacjach.

 

Pewnie, że przesadyzmem było holowanie za brak samego papierka, ale teraz z kolei przegięcie ma miejsce w drugą stronę - nietrudno sobie wyobrazić, co będzie, gdy ktoś, kto nie ma OC, skasuje drugiemu auto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Zalew- małe OT- nie ma obowiązku posiadania przy sobie dow. osobistego....

A nowelizacja w sprawie świstka ubezpieczenia jak dla mnie właśnie jest poroniona, tu raczej stanę po stronie maad13.

 

Maad13 - masz rację- jest obowiązek posiadania. Źle się wyraziłem, nie ma "dużych" konsekwencji za brak świstka OC w porównaniu z tym co przed nowelą.

pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalew- małe OT- nie ma obowiązku posiadania przy sobie dow. osobistego....

wiem, ale przez dlugi czas to bylo nadinterpretowane i duzo osob mysli ze trzeba miec. nie mowiac ze to upraszcza sprawe, mniej stania przy radiolce jak cie fiskaja i masz dowod niz jak cie sprawdzaja przez radio :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.