Skocz do zawartości

e36 - Włączanie swiatel kluczykiem


Garet

Rekomendowane odpowiedzi

W nowszych autach swiatla zregoly zaplają się automatycznie po zapołonie. Jak wsiądę znów do e36 to notorycznie zapominam przekrecić włącznik swiateł, a wiadomo ze za to mandat teraz nawet w dzień.

 

Jak przełaczyć w instalacji e36 żeby postojówki nie paliliy się po wyciągnięciu kluczyka i pozostawieniu włącznika swiateł w pozycji 2 (swiatłą drogowe)

a jednocześnie nie byly podswietlane zegary. Natomiast w pozycji 1 wyłącznika mają się palić postojuwki tak jak normalnie. Oczywiscie chodzi mi o jakiś prosty sposób bez przerabiana całej instalacji. Czy jakiś dobry elektryk z forum ma pomysł na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie zestaw do montażu świateł ''do jazdy dziennej".

Powinieneś dać sobie radę z podłączeniem(powinna być instrukcja). Jeżdżąc w dzień po uruchomieniu silnika będziesz miał światła mijania bez włączania świateł, ale nie będzie drogowych. Po zmierzchu włączasz światła w pozycji świateł mijania i masz światła mijania oraz normalnie możesz korzystać ze świateł drogowych. Nie wiem ile teraz kosztuję ale dwa lata temu około 30-40zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak dokłądnie działa zestaw, o którytm piszesz i nie widziłem tego nigdzie, ale z tego co piszesz wynika że jest to oparte o czujnik zmierzchowy,

ktory w dzień zapala swiatła a w nocy nie ( i trzeba właczyć je manualnie). Troche to nie to o co mi chodzi. Wydaje mi się ze w e36 mozna to zrobić prościej. Chce przełaczyć swiatłą raz w pozycję 2 i mają się palić niezleżnie czy noc czy dzien bez każdorozaowego przekrecania. Problem w e36 polega na tym tylko że po wyciągnieciu kluczyka i pozostawieniu włącznika w pozycji 2 - gasną wprawdzie swiatła mijania i drogowe ale palą się nadal postojóki i podświetlenie zegarów - co uważam osobiście za zupełnie nieuzasadnione i to chciałbym zmienić. PSądze że chodzi o przełaczenie kilku pinów we wtyczce włącznika - tylko nie chcę odkrywać ameryki i sam do tego dochodzić - moze ktoś to robił i wie co i jak przepiąć.

 

 

Taką fukcjonalność ma orginalny moduł BMW do wersji skandynawskiej

Wystarczyłoby wiec chyba na schemacie:

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=CA91&mospid=47437&btnr=61_0063&hg=61&fg=35?=pl

zastąpić wyłącznik o nr 61311393395

wyłacznikiem 61311393396

 

Tylko pewnie to gówienko kosztuje trochę a poza tym nigdzie ani włacznika ani schemciku które piny on zwiera.

Stąd mój post i prośba o jakiś schemacik do ręcznej przeróbki, kogoś ktoś to już zrobił sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu weź miernik, wybadaj na którym kablu (np z tych co idą do radia) jest +12 po przekręceniu kluczyka w pozycję zapłonu, potem ciągniesz ten przewód do odpowiedniej blaszki przy włączniku świateł (także sobie pomagasz miernikiem) i wtedy zawsze po przekręceniu kluczyka będą świecić. Jeśli bym zapominał zapalać tak bym zrobił, na szczęście pamiętam :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu weź miernik, wybadaj na którym kablu (np z tych co idą do radia) jest +12 po przekręceniu kluczyka w pozycję zapłonu, potem ciągniesz ten przewód do odpowiedniej blaszki przy włączniku świateł (także sobie pomagasz miernikiem) i wtedy zawsze po przekręceniu kluczyka będą świecić. Jeśli bym zapominał zapalać tak bym zrobił, na szczęście pamiętam :)

Sposob bardzo prosty ale wtedy swiatla beda sie swiecic nawet podczas sluchania radia na postoju :) oraz beda bardzo obciazac akumulator w zimie przy zapalaniu.

 

Ja sam mysle nad przerobieniem swiatel drogowych do jazdy (polaczyc je szeregowo i beda w dzien swiecic na pol mocy i bez postojowek), nie tak dawno ktos wlasnie dokladnie opisywal taki sposob.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja szeregowo nie połączę bo xenony na drogowych mam.

 

A co do świateł, łączysz je pod zapłon (czyli w pozycji której świecą się wszystkie kontrolki) a radio do pozycji w której zapala się jedynie kontrolka od poduszki i wskaźnik kilometrów. Jeden przewód ma napięcie +12 i przy odpalaniu spada ono do 0, wtedy radio nawet się wyłącza, jeżeli pod nim były by światła to nic by one nie obciążały. Idealny sposób to to nie jest, jeśli by się kombinować chciało to opcji podłączenia jest wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po tak kombinujecie z tymi światłami , nie lepiej zabudować diodowe światła do jazdy dziennej ?

Podłączenie jest banalnie proste , nie trzeba myśleć o ich zapalaniu są małych gabarytów i pobierają 1/10 prądu co światła mijania

do tego podczas jazdy w dzień świecą tylko te światła i nic więcej (zgodnie z nowymi przepisami).

http://images.spritmonitor.de/353206_2.png

353206.jpg?stamp=1263766861 795500.jpg?stamp=1505496641

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po tak kombinujecie z tymi światłami , nie lepiej zabudować diodowe światła do jazdy dziennej ?

Podłączenie jest banalnie proste , nie trzeba myśleć o ich zapalaniu są małych gabarytów i pobierają 1/10 prądu co światła mijania

do tego podczas jazdy w dzień świecą tylko te światła i nic więcej (zgodnie z nowymi przepisami).

 

Możesz rozwinąć myśl trochę? Zbudować to znaczy do obecnych kloszy zamontować diody, czy dać w miejsca halogenów czy jak? Jakąś fotkę albo coś takiego masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po tak kombinujecie z tymi światłami , nie lepiej zabudować diodowe światła do jazdy dziennej ?

Podłączenie jest banalnie proste , nie trzeba myśleć o ich zapalaniu są małych gabarytów i pobierają 1/10 prądu co światła mijania

do tego podczas jazdy w dzień świecą tylko te światła i nic więcej (zgodnie z nowymi przepisami).

 

Możesz rozwinąć myśl trochę? Zbudować to znaczy do obecnych kloszy zamontować diody, czy dać w miejsca halogenów czy jak? Jakąś fotkę albo coś takiego masz?

 

Mam takie lampy zabudowane w miejscu halogenów http://www.allegro.pl/item704162943_swiatla_dzienne_5_led_bmw_e30_e34_e36_e39_e46.html

Lampy takie muszą mieć homologacje europejską i oznaczenia RL lub DRL . Te z linku podłącza się do masy , plusa po stacyjce i plusa z postojowych.

Tu masz jeszcze dwa przykłady :

http://www.allegro.pl/item724157827_swiatla_do_jazdy_dziennej_daylight_2x5led_homolo.html

http://www.allegro.pl/item725209647_swiatla_dodatkowe_5_led_do_jazdy_dziennej_homol.html

Te ostatnie to chyba najtańsze godne uwagi.

http://images.spritmonitor.de/353206_2.png

353206.jpg?stamp=1263766861 795500.jpg?stamp=1505496641

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Nie wiem po tak kombinujecie z tymi światłami , nie lepiej zabudować diodowe światła do jazdy dziennej ?

Podłączenie jest banalnie proste , nie trzeba myśleć o ich zapalaniu są małych gabarytów i pobierają 1/10 prądu co światła mijania

do tego podczas jazdy w dzień świecą tylko te światła i nic więcej (zgodnie z nowymi przepisami).

 

Możesz rozwinąć myśl trochę? Zbudować to znaczy do obecnych kloszy zamontować diody, czy dać w miejsca halogenów czy jak? Jakąś fotkę albo coś takiego masz?

 

Zdjęcie zabudowanych świateł do jazdy dziennej led , tak to wygląda w słoneczny dzień u mnie.

Zgodnie z nowymi przepisami z 20 czerwca świecą tylko same bez pozycji tylnych i bez podświetlenia deski.

Gasną w momencie załączenia postojowych/mijania ale nie gasną przy mruganiu długimi.

 

http://img25.imageshack.us/img25/3587/dzienne.jpg

http://images.spritmonitor.de/353206_2.png

353206.jpg?stamp=1263766861 795500.jpg?stamp=1505496641

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Tak tylko gdzie zamontujesz sobie te światła jak masz halogeny?

Statki kosmiczne robicie z tych samochodów. :?

Kolego ja mam dla ciebie inną radę. Wiem na 100% że moża za pomocą interfejsów diagnostycznych (nie tych z allego za 250zł), zaprogramować tak że postojówki gasną po wyłączeniu zapłonu przy zapalonych mijania. Musisz oto popytać w dziale Diagnostyka Komputerowa. Nie jestem pewnien ale chyba w http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=97&t=65259 tym temacie się ktoś na ten temat wypowiadał, jak nie w tym po poczytaj inne bo na 100% czytałem tam o tym.

Porada druga: połóż sobie karteczkę na desce rozdzielczej w rogu : WŁĄCZ śWIATłA :D

UWAGA!Brak dachu!

"Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies." /Konrad Lorenz/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.