Skocz do zawartości

Jak dołożyć klimatyzację?


mike10

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym zamontować klimę do e36 316. Czy trudny jest taki montaż? Może ktoś robił już coś takiego i mógłby coś podpowiedzieć, doradzić? Na co uważać? Czy z każdego czterocylindrowego będzie pasować do mojego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc prawdę prawie taki sam koszt wyjdzie jeżeli sprzedaż swój samochód dołożysz i kupisz inny z klimą. Chodzi o to że:

1. Musisz mieć klimatyzację (chłodnica,pompa,wężyki itd) Koszt używanej ok 2000 zł

2. Musisz ją założyć - specjaliści biorą 500-700 zł przynajmniej u mnie chyba że jesteś złotą rązką wtedy potrzeba dużo czasu siły i wytrwałości

3. Ogólnie zastanów się czy warto zakładać może lepiej odłożyć i np. w przyszłym roku kupić coś lepszego z klimą ?

Moim zdaniem zkaładanie klimy jest opłacalne jeśli ktoś stwierdzi że lepiej jest samochud zajeździć do końca niż oddać za grosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze poszukaj na forum opisu, znajdź tanie części i sam załóż - nie przekroczysz 800 PLN ;-).

 

Ja założyłem sobie klimatronic jakiś czas temu i jestem bardzo zadowolony. Montaż przy odrobinie wcześniejszego przygotowania nie jest problemem.

 

Pozdr !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też nad tym myślę widziałem całe zestawy na allegro z gwarancją cena 700-1000zł co do montażu samemu nie zrobisz najlepiej jak masz znajomego mechanika który wieczorem przy pifku pomoże a ceny za montaż faktycznie oscylują nawet ok 1000zł co moim zdaniem przy odpowiedniej widzy i podejściu trwa maks 8-10 godzin więc wychodzi stawka za roboczogodzinę jak w ASO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz tak zrobić, a oczywiście wizyty w ASO nie bierzesz pod uwagę, to upewnij się, że dadzą gwarancję , spotkałem się bowiem z magikami, co niby robią całość na swoich częściach, ale skoro są to używki, to pomimo tego, że oni sami je wybierają i montują, to dają tylko gwarancję na montaż,a jak coś nie trybi to "sorry panie kochany, trzeba było nowe części brać"

 

O kurna, ale mi zdanie wyszło :clap: Normalnie jakby Manna czytał :roll2:

 

Zgadzam się z ostatnimi przedmówcami, założenie klimy w e36 nie jest wcale takie drogie (nie mówimy tu o ASO) i wcale nie takie czasochłonne, jeśli się wie co się robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka komentarzy osoby która sama zakładała :)

 

1. Mechanicznie bez stresu da radę zrobić samemu. Jedyna "praca" mechaniczna to "Wybicie" w podszybiu naciętego wstępnie w fabryce miejsca gdzie idą rurki łączące nagrzewnicę (a dokładniej zawór rozprężny i powrót) z elestycznymi wężami.

 

2. Mocowanie sprężarki i połączenia wszystkich weży to prosta sprawa. Komplet o-ringów w aso to koszt około 20-25 PLN.

 

3. Z ciekawostek - pamiętać należy o wymianie na nowe 3 szt. o-ringów przy "kryzie" wodnej (podszybie strona kierowcy).

 

4. Elektryka - W skrzynce bezpiecznikowej jest konektor do którego trzeba podpiąć

a) oryginalną wiązke klimy składającał się raptem z

- konektora do presostatu

- włącznika sprężarki

- Konektor sensora temp. w chłodnicy

- Konektor elektrowentylatora

b) Zrobioną przy piwku wiązkę ;-)

 

Trzeba dorobić kila bezpieczników (o ile pamiętam dwa lub trzy)

 

5. Jeśli części nie pochodziły z rozbitka nabicie polega na stworzeniu podciśnienia (najprostsza sprawa, to przerobienie sprężarki lodówkowej w pompę vaccum ;-)), i wpuszczeniu 1 kg czynnika R134a (jeśli nie masz znajomego z gazem po około 45 PLN/kg to ratuje się na allegro 1 kg w jednorazowej butli coś około 100 PLN)

 

 

Co do elementów głównych

 

1. Nagrzewnica kompletna z okablowaniem

2. Kratka nawiewu (z potencjometrem lub linką w zależnosci od nagrzewnicy)

3. Panel klimatyzacji

4. Wąż elastyczny od ściany grodziowej do sprężarki, wąż spreżarka chłodnica, wąż chłodnica osuszacz, przewód sztywny osuszacz - ściana grodziowa (z presostatem). Przewód sztywny ściana grodziowa - nagrzewnica

5. Osuszacz sam w sobie :)

 

 

No i to chyba tyle .... Jak wszystko jest jak należy instalacja to kwestia pól dnia miłej pracy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.