Skocz do zawartości

ręczna czy automatyczna?


diesel136

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych kolegów.

Posiadam.....na razie nie bmw (passat b5 tdi kombi)ale noszę się z zamiarem kupna e46 rocznik ok 2003-2004 i mam kilka pytań,przeszukałem dogłębnie forum (może niedokładnie)ale i tak kilka rzeczy mnie nurtuje,więc nie miejcie mi za złe jeżeli zadam pytania na które są już odpowiedzi.

Będzie to wersja kombi 2,0 diesel 150 km,mam wielką ochotę na automat a czytam tu na forum że raczej nie ma z nimi większych kłopotó(w przeciwieństwie do tiptroników w VW)a jeżeli są jakoweś to prosiłbym na co zwracać uwagę.

Czy ta skrzynie to tiptronik czy steptronik,bo różne widzę nazwy,chyba że znaczenie ma rocznik??

Kiedy był lifting w tych rocznikach??

Jak daje radę na śniegu,bo się troszkę boję.

prawko mam 20 lat,samochód mam aktualnie 12 ,ostatnie grupa VW ale tylnego napędu poza zamierzchłyni czasami(maluch) nie miałemwięc proszę o zrozumienie i porady.

pozdrawiam serdecznie

rafał z sosnowca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzić trzeba jak każdy automat, czy biegi wchodzą bez wyczuwalnych dodatkowych efektów, czy płynnie przechodzi w kickdown itd.

Na śniegu daje świetnie radę, tylko trzeba uważać, żeby się nie zawiesić, na śliskim w ogóle jest świetnie (szczególnie po przesiadce z b5).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzynia to steptronic, tiptronic to nazwa zarezerwowana dla grupy VW (dla Porsche ale Porsche dokupuje 20% akcji do 31%, które już posiadają i staną się wkrótce posiadaczem pakietu kontrolnego grupy VW).

 

Lifting w roku 2002

 

Nie bój się zimy ani mokrych nawierzchni chyba ,że zamierzasz założyć blokadę tylnego mostu (potocznie nazywaną szperą) w przeciwnym razie nad Twoim bezpieczeństwem czuwać będzie system DSC (taki ESP/ASR)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lifting w E46 był od jesieni 2001r ( rok modelowy 2002). Kup manual, w razie problemow wymieniasz kompletne sprzegło z robocizna za 1300 zł i masz spokoj na około 150 tys km, a automat jak sie zacznie psuc to naprawy kosztuja znacznie więcej. 320d ma 330 Nm wiec manualem nie trzeba duzo ''wachlowac''.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzić trzeba jak każdy automat, czy biegi wchodzą bez wyczuwalnych dodatkowych efektów, czy płynnie przechodzi w kickdown itd.

Na śniegu daje świetnie radę, tylko trzeba uważać, żeby się nie zawiesić, na śliskim w ogóle jest świetnie (szczególnie po przesiadce z b5).

 

mam nadzieję że tak będzie

 

m!xeR

napisał

 

Skrzynia to steptronic, tiptronic to nazwa zarezerwowana dla grupy VW (dla Porsche ale Porsche dokupuje 20% akcji do 31%, które już posiadają i staną się wkrótce posiadaczem pakietu kontrolnego grupy VW).

 

Lifting w roku 2002

 

Nie bój się zimy ani mokrych nawierzchni chyba ,że zamierzasz założyć blokadę tylnego mostu (potocznie nazywaną szperą) w przeciwnym razie nad Twoim bezpieczeństwem czuwać będzie system DSC (taki ESP/ASR)

 

hm,kolega ma taką (właśnie przed chwolą nią jeżdziłem,muszę powiedzieć że wrażenie dość pozytywne)i twierdzi uparcie że to tiptronik,a niby steptronik ma zmianę biegów przy kierownicy..........

 

renoraines

napisał

Lifting w E46 był od jesieni 2001r ( rok modelowy 2002). Kup manual, w razie problemow wymieniasz kompletne sprzegło z robocizna za 1300 zł i masz spokoj na około 150 tys km, a automat jak sie zacznie psuc to naprawy kosztuja znacznie więcej. 320d ma 330 Nm wiec manualem nie trzeba duzo ''wachlowac''.

 

dzięki,tylko miałem same ręczne skrzynie i chciałem spróbować ,,nie wachlować,,a czytam to forum od dość dawna i widzę że opinie o tych skrzyniach są OK

jeszcze raz dzięki koledzy i proszę jeszcze o opinie i komentarze

pozdrawiam

rafał z sosnowca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz ochotę na automat to kup sobie automat. Ważne jest żeby przestrzegać kilku podstawowych zasad przy użytkowaniu i będziesz bardzo zadowolony. Nie żyjemy w latach 80 ubiegłego wieku gdzie najlepsze samochody to proste samochody, które w razie co można naprawić młotkiem i przecinakiem. Już nie trzeba bać się wygody jaką daje automat. Przy prawidłowym eksploatowaniu automatyczne skrzynie wychodzą taniej niż manuale.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzynia to steptronic, tiptronic to nazwa zarezerwowana dla grupy VW (dla Porsche ale Porsche dokupuje 20% akcji do 31%, które już posiadają i staną się wkrótce posiadaczem pakietu kontrolnego grupy VW).

 

Co do nazwy to chyba jest na odwrót: to Porsche posiada patent na nazwę tiptronic, a grupa VW na jakiejś zasadzie wykupiło od Porsche możliwość korzystania z niej tak przynajmniej słyszałem w TV ;).

Pozdrawiam,

Kamil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak masz rację. Tiptronic to patent Porsche, a VW wykupiło go od Porsche tyle ,że wkrótce Porsche wejdzie w posiadanie pakietu kontrolnego grupy VW więc będzie to jeden wielki "twór" :)

 

dobrze, że to VW nie przejmuje Porsche bo inaczej to w 911 by były przyciski z passata :duh:

 

a co do pytania autora to śmiało bierz automat jak kupisz zadbanego i będziesz o niego dbał to będziesz zadowolony

Kamil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak się mają osiągi manuala a steptronika w 2,0d 150KM,czy jest duża różnica na minus w automacie,jak napisałem wcześniej dziś takowym jeżdziłem ale to tylko chwilkę,parę kilometrów i ciężko jest cokolwiek więcej powiedzieć ale po przejściu na tryb SPORT i ręczną zmianę(co oczywiste)dość ładnie autko szło,nie ma co narzekać???????

pozdrawiam

rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak się mają osiągi manuala a steptronika w 2,0d 150KM,czy jest duża różnica na minus w automacie,jak napisałem wcześniej dziś takowym jeżdziłem ale to tylko chwilkę,parę kilometrów i ciężko jest cokolwiek więcej powiedzieć ale po przejściu na tryb SPORT i ręczną zmianę(co oczywiste)dość ładnie autko szło,nie ma co narzekać???????

pozdrawiam

rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli by wierzyć danym, to w osiągach jest niewielka różnica - ok 0,3 sek mniej do setki, a prędkość maksymalna o 3km mniej.

Jednak spalanie jest większe miasto 7,7 manual / 9,2 automat, mieszany 4,5 manual / 5,6 automat.

Sam mam automat i prawie cały czas jeżdżę po mieście, ale i tak nie zamieniłbym się na manualną skrzynię - włączam D (drive) i tylko gaz - sama przyjemność z jazdy :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli by wierzyć danym, to w osiągach jest niewielka różnica - ok 0,3 sek mniej do setki, a prędkość maksymalna o 3km mniej.

Jednak spalanie jest większe miasto 7,7 manual / 9,2 automat, mieszany 4,5 manual / 5,6 automat.

Sam mam automat i prawie cały czas jeżdżę po mieście, ale i tak nie zamieniłbym się na manualną skrzynię - włączam D (drive) i tylko gaz - sama przyjemność z jazdy :lol:

dzięki ,a jaką masz wersję 136 czy 150KM,no i ile ci zjada po mieście przy spokojnej jeżdzie

pozdrawiam

rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 150KM pod maską.

Na razie moją Black Betty mam za krótko żebym "jeździł spokojnie po mieście" :twisted2: Cały czas ją "testuje" - tak żeby wiedzieć jaka różnica będzie po chipie.

I jak można by się spodziewać nie pali za mało - gdzieś w granicach 10-11l - z przewagą 11 ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z automatem nie problemów w zimie czy w lecie, osiągi tylko minimalnie gorsze ale duży komfort, możesz jechać i śmiało wcinać kanapsona;)

steptronic jest bardzo fajny

 

też tak właśnie myślę,boję się tylko awaryjnośći ale mało widzę na forum tematów z problemami ze steptronikiem,słyszałem że są to bardzo udane skrzynie

może wypowiedział by się ktoś kto dłużej użytkuje takiego automata

z góry dziękuje

pozdrawiam serdecznie

rafał z sosnowca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połowa nie miała do czynienia z automatem.

Zarzekają sie -tylko manual! tylko manual!Że niby automat odbiera radość z jazdy(co jest bzdurą)...

Wsiadają do autamatu i co?Zmieniają zdanie.Ze mną tak było,z wieloma znajomymi.Znam wiele ludzi którzy po przejażdzce automatem stwierdzili że to jest to!

Osiągi nie odbiegają bardzo od manuala,a jaki komfort.

Bierz to co Ci bardziej odpowiada.

Ja jestem za automatem.

Pozdrawiam

Może być każde auto,pod warunkiem że będzie to BMW...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połowa nie miała do czynienia z automatem.

Zarzekają sie -tylko manual! tylko manual!Że niby automat odbiera radość z jazdy(co jest bzdurą)...

Wsiadają do autamatu i co?Zmieniają zdanie.Ze mną tak było,z wieloma znajomymi.Znam wiele ludzi którzy po przejażdzce automatem stwierdzili że to jest to!

Osiągi nie odbiegają bardzo od manuala,a jaki komfort.

Bierz to co Ci bardziej odpowiada.

Ja jestem za automatem.

Pozdrawiam

 

ja też już jestem raczej ,,za,,tylko mam troszkę wątpliwośći----post wyżej

pozdrawiam

rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam okazje wpiac sie w temacik wiec to robie.

 

Poza BMW mam tez Passata B5 a Automacie bez tiptronic i powiem ze bardzo fajnie jezdzi sie na automacie fakt ze spalanie jest miedzy 0,5-1,0l wiekszy ale nie trzeba wachlowac jak kolega kilka postow wczesniej napisal...

 

Jedna z fajniejszych rzeczy w automatach to tempomat jedzie stała predkoscia i spalanie spada moj passat 1,9TDI na trasie pali okolo 7 a 8l

 

BMW na trasie pali 6,8l

 

Wiec jak najbardziej polecam AUTOMAT

 

Ale zdazylo mi sie uslyszec kilka opini ze do BMW to tylko MANUAL (nie chodzi oto ze automat jest wadliwy bo jest jak kazdy inny a glownie oto chodzi zeby wykrzesac zeniego potezna moc ktora posiada.BMW (benzyna) kreci sie do 5 - 5,5 tys obr/min

 

POzDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, od dwoch i pol miesiaca mam 330i steptronic i to moje pierwsze auto z taka skrzynia i powiem tak NIECHCE JUZ MANUALA :D a najlepsze jest to ze zawsze sie zarzekalem... tylko trzeba pojezdzic kilka dni a nie kilka minut. Do tej pory zadnych problemow z nim niemam ale niema co ukrywac mam go bardzo krutko i jeszcze jedno jak slucham opini ze gorsze osiagi czy cos to smiac mi sie chce,te roznice sa w ogole niezauwazalne(chyba ze wszyscy CI co tak twierdza co drugi dzien startuja na cwiartke to w tym momencie zwracam honor :modlitwa: ) a jezeli ktos niewierzy zapraszam na przejaszczke :jawdrop:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.