Skocz do zawartości

Problem z klimatyzacja


kedas1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam fanów BMW,

kolejny moj post poswiece klimatyzacji, mam nadzieje ze pomozecie mi rozwikłac ta niewiadomą. Od czasu gdy kupiłem samochód a mina juz jakis dobry rok mam zepsutą klime a mianowicie gdy naciskam przycisk nic sie nie dzieje, po wyłączeniu silnika i ponownym uruchomieniu klima sie odpala lecz na jakies 5sec i sie automatycznie wyłącza. Czy to moze byc brak freonu ?? Czy moze cos powazniejszego??

Za wszystkie odpowiedzi z Góry dziekuje !!

BMW - bedzie sie działo !!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale chciałbym dodac, ze watpie w jakołkolwiek prace spreżarki powniważ jej pracy przez te 5sec wogole nie słychac znak, ze cos działa daje tylko zielona dioda włącznika ;)
BMW - bedzie sie działo !!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od sprawdzenia szczelności i napełnienia układu. Jeżeli nie uruchamia się sprężarka, to wielce prawdopodobne, że nie ma czynnika.

Powodzenia.

Dokładnie. miałem/mam ten sam problem,klima przestała działać,nie świeciła się też dioda po dobiciu gazu wszystko wróciło do normy.Niestety u mnie jest jeszcze nieszczelność układu i wracam do punktu wyjścia,kłaniają mi sie odwiedziny w jakimś serwisie :cry2:

PS.Jak będziesz dobijał gaz zwróc uwage na jego rodzaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj na forum,ale z tego co wiem to jest r12 (stary ,już nie używany w klimatyzacjach) taki jak prawdopodobnie jest u Ciebie , oraz 134(?) czy jakoś tak...R12 dostaniesz u gości którzy zajmuja się chłodniami i lodówkami,a "nowy" w każdym serwisie klimatyzacji.Ktoś z forum zamienił stary gaz nowym tylko wymagało to dodatkowych "zabiegów".Poszukaj na forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze po podniesieniu maski na przedniej belce przy chłodnicy będziesz miał naklejkę z informacją jaki w twojej klimatyzacji jest gaz. Faktycznie są dwa rodzaje. Miałem podobny problem i w pierwszej wersji miał mi paść zawór ciśnieniowy. W cale nie musi być tak, że klima nie działa. Na uruchomionym silniku sprawdź czy działa sprężarka (po prawej stronie pod silnikiem). Jak naciśniesz włącznik powinny zmienić się obroty. Najlepiej jak pojedziesz do fachowca nie koniecznie domorosłego. Ja pojechałem do NORAUTO w Gdańsku i za 250zł, nabili i co najważniejsze oczyścili cały układ klimatyzacji. Jak nie oczyścisz tym bardziej po tak długim nieużytkowaniu po jej wyłączeniu z nawiewów będzie się wydzielał niemiły zapach ( jak miałeś kota to będziesz miał odniesienie). Pozdrawiam. :handshake:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja miałem podobny problem : dioda się zapalała na włączniku ale klima nie działała :(

 

diagnoza: nieszczelnośc w chłodnicy klimy i zatarty silnik wentylatora klimy :!: , brak gazu :!:

naprawa: nowa chłodnica klimy, nowy silnik z wentylatorem klimy + napełnienie =1100pln :jawdrop:

ps. sprawdz wentylator klimy bo podobno jak klima nie chodzi to rdzewieja i się zacierają :roll: a bez tego ani rusz :|

jak by BÓG preferował przedni napęd to byśmy chodzili na rękach ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KLima pierwsza sie spypie jak ktoś zaniedbuje auto, dlatego auto z "klimą do nabicia" traktuje jak szrot w momencie kiedy kupuje samochód.

 

Układ klimy bez czynnika - który składa się również z oleju smarującego sprężarkę, i utrzymującego uszczelki w stanie mokrym - rozwala się co raz bardziej.

Szlag trafia sprężarkę, uszczelnienia w niej, skraplacz i inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klima się sypie nie przez zaniedbanie, ale przez upływ czasu.

 

Chłodnica klimatyzacji jest najbardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych, ulega uszkodzeniu od kamieni, koroduje od soli sypanej zimą na drogi.

Standardowo po 6-10 latach jest do wymiany, bez względu na to, czy ktoś dbał o samochód, czy nie. Z tego też powodu nie warto kupować używanych skraplaczy, bo dziś szczelny a za rok może być do wyrzucenia. Nieszczelność skraplacza najłatwiej poznać po tłustych plamach na jego powierzchni lub, w skrajnych przypadkach, po wyciekach oleju. Oczywiście o ile w układzie jest jeszcze trochę czynnika z olejem.

 

Tak samo do uszczelnienia może być sprężarka, to już bardziej zależy od tego jak często klimatyzacja była używana a nie tylko od upływu czasu.

 

Ponieważ kupujemy samochody w podeszłym wieku, to na takie naprawy trzeba być przygotowanym.

Ja, po doświadczeniach poprzedniego auta, z góry założyłem, że chłodnica klimy będzie do wymiany - i tak w istocie było. Po wymianie klima chodzi od roku i szczelność trzyma.

 

Inna sprawa, to że jeżeli kupujemy auto z niesprawną klimatyzacją to uszkodzeń może być więcej. Pusty i nieszczelny układ powoduje nasycenie osuszacza wilgocią (do wymiany) i korozję elementów (sprężarki, parownika, skraplacza) od środka. Warto więc podjechać do warsztatu, nawet zapłacić za nabicie i sprawdzenie te 200zł, jeżeli układ nie ruszy - nie kupować auta. Wymiana sprężarki, chłodnicy, osuszacza, czujników, wentylatora czy elektroniki sterującej uczyni zakup auta nieopłacalnym.

E61 530d '04 (2015-?), E34 525TDS touring '95 (2006-2016), E30 325i '89 (1996-2006)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

witam

mam problem bo bylem nabic freonu i podczas nabijania powiedzieli ze sprezarka sie nie zalancza ,nie nabili do konca (nie wzieli kasy) bo powiedzieli ze jak sprawdze sprezarke mam przyjechac i dopelnia. A moze jest tak ze sie nie zalancza bo nie jest do konca nabita?? poza tym jak mam odpalony silnik i wlacze klimatyzacje to silnik dostaje malo zauwazalne wieksze obroty wiec chyba dziala :/ poradzcie co mam zrobic bo nie znam sie na klimatyzacjach

dzieki za opd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

po tych informcjach od doświadczonych użytkowników stwierdzam że chyba nie bede ruszał klimy w swoim wozie , bo nie działa , a poprzedni właściciel trwierdzi że działała ale auto stało ok.8 miesięcy i teraz nie dizała , czy to mozliwe ?

pozdrawiam Sławomir

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzacja nie jest układem idealnie szczelnym (dużo połączeń skręcanych, uszczelnienie wałka sprężarki), zawsze są małe ubytki czynnika chłodniczego, ale na kilka sezonów powinno wystarczyć.

Nie namawiam tu do jeżdżenia bez corocznego przeglądu klimy, tylko piszę jak jest.

 

W układzie klimatyzacji krąży czynnik chłodniczy i olej smarujący sprężarkę. Nie używanie klimy powoduje brak krążenia czynnika z olejem, czyli brak smarowania i wysychanie uszczelnień, zwłaszcza w sprężarce. To znacznie zwiększa ubytki czynnika.

Właśnie dla uszczelnienia i przesmarowania trzeba włączać klimę nawet zimą przynajmniej raz na 2 tyg. - raz na miesiąc.

 

Jeżeli auto stało 8 m-cy to rzeczywiście czynnik mógł uciec. Podjedź do serwisu klimy, zrobią test szczelności azotem i jak wypadnie OK to nabiją, będziesz wiedział na czym stoisz. Szkoda tak od razu rezygnować z komfortu.

E61 530d '04 (2015-?), E34 525TDS touring '95 (2006-2016), E30 325i '89 (1996-2006)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

co do niedzialajacej klimy pare moich spostrzezen:

moje autko stalo uwaga rok czasu pod chmurka nieuzywane i ogolnie to podupadla elektryka (przekazniki i niestety modul komfortu) przez to niedziala klima, elektryczne szyby z tylu i pare innych pierdol.

Co mnie cieszy po przeczyszczeniu stykow i bezpiecznikow i przelozeniu przekaznikow miejscami klima dziala :-) -kosztem wycieraczek ale czekam na nowe przekazniki juz kupione :D. Wczesniej sprawdzalem i wiedzialem ze klima jest nabita i sprezarka dziala problem byl miedzy sterownikiem a sprezarka - nie bylo napiecia - czas poswiecony na "naprawe" to 1 dzien.

 

Rada: poszukaj przekaznikow przeczysc styki (kup specjalny preparat do czysczenia i konserwacji na allegro) sprawdz modul komfortu mozliwe ze on padl tak jak i umnie.

 

Pozdrawiam,

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.