Skocz do zawartości

530XD GT madBMW-5

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
  • Autor
  • Moderatorzy

Niiedługo później w drodze na ferie posypał się wał, a właściewie połaczenie xDrive z wałem.

Na pocieszenie przejażdżka holwnikiem Scani i VW Turan jako zastępczy na ferie zimowe (po tygodniu szczerze znienawidziłem tego samochodu)

Problem w tym samym miejscu wału miał miejsce drugi raz i ten sam mechanik postanowił naprawić po swojemu na szybko. Dużo nie pytałem, bo po naprawie działał, ale przy kolejnej wizycie u mojego ulubionego mechanika sytuacja wyjaśniła się.

Guibo oryginalne jest aliminiowe z tulejami gumowymi. Zastąpione po drodze kilka razy, a finalnie z przodu i z tyłu są takie same. Śruby mocujące z ASO dorobiły się z kolei kleju do gwintów - czyli problem zaistniał nie tylko u mnie.

Finalnie do wymiany poszłu poduchy silnika, flansza do wału, uszczelniacz flanszy, 2x guibo + komplet nowych śrób na wszystko. Efekt jest znakomity, mikrodrgania zniknęły całkowicie, a odpalania i gaszenie po wymianie poduch działa mięciutko.

Na tyle starczyło czasu podczas pitstopu na 1,5 dnia. W kolejnym podejściu poduchy skrzyni (dolna i górna) i profilaktyczne wyważenie wału z wymianą podpory żeby zakończyć temat.

W międzyczasie pozbywam się boxa i chcę zamienić na nowszy model, dedykowany pod aero. Stary jest za głośny powyżej 120km/h - nie nadaje się na niemieckie autobany 😅

A w innych tematach - biorę się w wonej chwili za wygłuszenie drzwi i dachu wokół szyberdachu. żeby jeszcze poprawić wyciszenie.

 

c6GHNOf.jpeg

 

xt26klp.jpeg

 

uwv18Tz.jpeg

 

z7y5lI0.jpeg

Wszystkie części z datą produkcji samochodu - należała im się już emerytura, komplet na zmianę z ASO, bo czas naglił.

Opublikowano
  • Zasłużeni forumowicze
W dniu 23.03.2025 o 16:11, madseason napisał(a):

Niiedługo później w drodze na ferie posypał się wał, a właściewie połaczenie xDrive z wałem...

I było wyłączać xdrive'a? 😜

Dostał miodu od właściciela, po włączeniu i poszło koncertowo. 😉

Dobrze, że nikomu nic się nie stało i obyło się bez większych strat.

pzdr

yaz

Opublikowano
  • Autor
  • Moderatorzy

Pierwsze drzwi zrobione. Na Blachę zewnętrzną mata alu-butylowa 2.5mm, mata zamkniętokomórkowa kauczukowa 6mm. Pod boczek jeszcze upchałem otwartokomórkową w kilku miejscach.

 

iQfH65C.jpeg

 

U6zEsza.jpeg

Opublikowano
  • Zasłużeni forumowicze

A co Ty, teledyski będziesz w środku kręcił, że studio nagraniowe z tego auta robisz?😆

pzdr

yaz

Opublikowano
  • Autor
  • Moderatorzy
42 minuty temu, yaz napisał(a):

A co Ty, teledyski będziesz w środku kręcił, że studio nagraniowe z tego auta robisz?😆

Raczej w drugą stronę - muza dużo lepsza już jest.

Druga rzecz to znacznie ciszej przy prędkościach autostradowych, szczególnie niemieckich 😉

Jak okleiłem e61 to uznałem, że każde będę robił, bo warto jak ktoś lubi jeszcze wyższy komfort podrózowania.

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Co się szykuje ?

Opublikowano
  • Autor
  • Moderatorzy
4 godziny temu, rbk napisał(a):

Co się szykuje ?

No trochę tego będzie 😄

Czas przełamać to "piano black niewidoczne drewienko" i polepszyć trochę pusty dźwięk (w pierwszej kolejności "stage 1" czyli wymiana wszystkiego na Hi-Fi - dołożenie twiterów w drzwi i zestawu na środek.

Oklejenie winylem - może mi się spodoba, jak nie to wypad.

Później zabawa w puszczenie wiązki dedykowanej i dodanie wzmacniacza. No i kiedyś podmiana głośników na coś lepszego (bez wzmacniacza i tak nie ma sensu pakować się w coś innego stąd taka kolejność).

o6Jlr2g.jpeg

lPrXhj7.jpeg

 

 

Opublikowano
  • Autor
  • Moderatorzy

Prace ruszyły 🙂

Środkowe głośniki już siedzą, podpięte pod Tył lewy - i tył prawy + z założenia z efektem mono i możliwością regulacji.
Już słychać róznicę w dźwięku na plus, dźwięk jest o wiele bardziej przestrzenny i trochę dziwnie bo jedyni wysokotnowy póki co.

Zabawy z winylem ciąg dalszy. Idealnie nie wyszło, są niedoskonałości, ale klimat mega mi się podoba. Będę szukał podobnych dekorów w matowym drewnie, albo będę musiał się nauczyć lepiej kleić 😅

No i oczywiście po złożeniu wszystkeigo została garść śrubek do przykręcenia modułu radia... czyli jutro wybebeszanie jeszcze raz i zabieram się za głośni w drzwiach, a później oklejanie matami tylnych.

Ostatnie zdjęcie dziwnie oddaje kolor, już po zmroku robione.

 

gEyicX7.jpeg

 

FpIdMcd.jpeg

 

UO9GtT7.jpeg

 

pe7H261.jpeg

Opublikowano
  • Autor
  • Moderatorzy

Pierwszy sub wybebeszony i zamieniony na prawilny w nieklejonej obudowie. Stara wtyczka ma 4 piny nowa 2 - wystarczy zmostkować plusy i minusy.

 

iuwTHsZ.jpeg

AC74vDJ.jpeg

dx1Hulq.jpeg

Opublikowano
  • Autor
  • Moderatorzy

Podsumowując audio - jest lepiej, dźwięk jest pełniejszy, ale to nie to.

Na plus:
- Twitery i centralny
- Pudła basowe wytłumione, blacha pod siedzeniami tak samo
- Jakość audio można powiedzieć, że wzrosła z 20% na 50%
- Satysfakcja z wykonanej roboty

Na minus:
- Środkowy pierdzi przy większym basie
- Efekt dobry, gra dość czysto, ale przy większej głośności basy zdychają całkowicie - nie ma się co dziwić, cały przód jest na "jednym kablu"

To co trzeba finalnie zrobić i co jest w planach - Wzmak z DSP i pewnie wymiana głośników na jakieś nowe, te Hi-Fi niestety wyglądają jakby leżały dłużej w słabych warunkach, stąd może byc pierdzenie.

Ciąg dalszy pewnie w wakacje. Muszę jeszcze winyla dokończyć i tylne drzwi 😅

 

i0HxAyk.jpeg

Opublikowano
  • Zasłużeni forumowicze

Wg mnie fajnie siadła ta okleina.

Myślałem nad czymś podobnym u mnie, ale czeka w kolejce i pewnie się nie doczeka 😉

Zawzięty jesteś z tym graniem i tłumieniem. Żeby poczuć lepszą jakość to pewnie tak jak piszesz, trzeba nowe głośniki wrzucić + porządny wzmak.

Ja mam u siebie B&O, ale podejścia do nowych gratów i tak pewnie nie ma.

Niech służy nowe granie i cieszy ucho.

pzdr

yaz

  • 3 miesiące temu...
Opublikowano
  • Autor
  • Moderatorzy

Kilometry lecą, kolejny serwis porobiony, :

- olej w silniku (jak co 10 tysięcy)
- olej w skrzyni - dynamicznie tym razem 20l poszło żeby doprowadzić do odpowiedniego koloru - wygląda na to, że statycznie 30k km temu dużego wrażenia na skrzyni nie zrobił, więc warto było poprawić
- filtr paliwa, odpowietrzenie za pomocą bimmer-tool
- płyn wspomagania - 2 razy odciągnięty zbiornik wyrównawczy po porządnym pokręceniu i w końcu pojaiwł się zielony kolor. a kierownica zaczęła chodzić lżej
- klimatyzacja - pełen serwis z odgrzybianiem

 

A z dodatkowych rzeczy w ciągu ostatnich 2 miesięcy:

- miechy z tyłu - lewa strona siadała (dzięki Yaz za pomoc!)
- wyważanie wału po akcji z zerwaniem giubo rok temu - jeden krzyżak miał luzy, plus małe doważenie i malowanie w pakiecie
- czujnik ciśnienia za turbo
- rura odmy z oringiem pokrywy zaworów

- na szybko trochę wygłuszenia w nadkola udało mi się wrzucić przy okazji sprawdzenia klocków z przodu

 

 

IMG_20250807_171110_248.thumb.jpg.c5faa80066ec74d9e7f130fce1d3974a.jpg

 

IMG_20250805_144121_702.thumb.jpg.12819e6e510320d1e0eff59ddb4c74a4.jpg

  • 2 miesiące temu...
Opublikowano
  • Autor
  • Moderatorzy

Udało mi się dorwać fajny zestaw zimowy na 19' felgach w moim guście. Do tego odpowiednie wyposażenie garażowe i pit-stop poszedł jak po maśle. 

Ale, żeby nie było za różowo - muszę jeszcze kiedyś wymienić czujniki ciśnienia.

 

image.thumb.png.84d997e39cbb26f0f71baf3cd40cfff3.png

image.thumb.png.fba0be292952fdc7d4251825644d1230.png

image.thumb.png.25644f1b7a19ccdf2d0103e04959186c.png

Opublikowano
  • Zasłużeni forumowicze

Aura Cię zmusiła czy przepisy?

Ja jeszcze się wstrzymuję. Chcę dojechać letnie, a, że warunki sprzyjają to zimowy zestaw czeka pokornie na swoją kolej.

Czujnika brakuje Ci w letnich czy zimowych? Ja do swoich zimowych kupiłem komplet, bo nie było wcale. Nie musi być ori żeby działał z resztą systemu.

pzdr

yaz

Opublikowano
  • Autor
  • Moderatorzy

W sumie to już nie mogłem się doczekać, żeby zobaczyć furę na zimowych kołach i pobawić się zakupionym sprzętem, a druga sprawa, co za przyjemność kręcić koła jak już zima przyjdzie, uznałem że już wystarczająco chłodno i do tego słońce świeciło, więc nie zmarzłem 😆

Czujniki już kupiłem, niby mają być kompatybilne. Tylko czekam na termin, bo oczywiste, że teraz nigdzie nie mają wolnych - wszyscy zmieniają na zimówki 🙂

 

Opublikowano
  • Zasłużeni forumowicze

Dzisiaj widziałem takie gt na tych samych kołach i przez chwilę pomyślałem, że to Ty 😉

Ja jeszcze czekam ze zmianą. U mnie temperatury 14+ jak na razie, poza tym, nie chcę mi się.

Chyba zrobię komplet razem z wymianą oleju.

pzdr

yaz

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano
  • Autor
  • Moderatorzy

Lepsze audio zaczęło wchodzić.

Na początek przód i centralny z AXTONA, na czorny piątek trafiła się okazja, to czemu nie skorzystać.

W końcu prawilne rodzielenie na średnie i wysokie tony. Niestety na suba nadal idzie całe pasmo, ale to tylko wzmakiem z DSP da się oddzielić.

Pierwsze wrażenie - pięknie gra, mozna kręcić dużo wyżej, bo nie ma pierdziawy basowej w drzwiach. 

Ogólnie - o wiele lepszy dźwięk przez to rozdzielenie pasma! A to dopiero początek, reszta na raty, żeby sobie całego weekendu nie psuć. Ale u mnie tak ze wszystkim - powoli do przodu, następny krok to suby pod siedzenia.

W tylnych też warto by było dać odzielne, ale to muszę rozeznać się jak to wygląda z drugiej strony boczka.

 

DiCMPjl.jpeg

mfJul2X.jpeg

 

 

Opublikowano
  • Autor
  • Moderatorzy

I na ten moment projekt audio zakończony. Jedyne co może kiedyś jeszcze wpasnie to wzmacniacz DPS, ale do tego trzeba pruć cały tunel środkowy, żeby wiązkę dedykowaną położyć.

Suby znacząco poprawiły ilość i jakość niskich tonów, w końcu można powiedzieć, że gra bardzo przyzwoicie. Basy nie są męczącze i czuć jak głosniki popierdują pod dupskiem jak się podkręci na maxa. W tym momencie już jestem bardzo zadowolony z rezultatu.

 

bRSZ47l.jpeg

7tYHybE.jpeg

Opublikowano
  • Zasłużeni forumowicze

Ładnie. To jest dedykowany zestaw pod f07 czy kompletowałeś osobno?

pzdr

yaz

Opublikowano
  • Autor
  • Moderatorzy

Pod konkretne modele i roczniki robią te w drzwi - wchodzi dokładnie w te same miejsca.

Ale trochę mają dziwnie, do mojego teoretycznie według rozpiski powinny być takie jak w f10 - są inne, takie jak do g chyba. Na szczęście miałem to co wygrzebałem na przykład to dopasowałem wizualnie.

Suby są uniwersalne z tego co widziałem pod wszystkie modele i roczniki.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.