Skocz do zawartości

Okropny trzask z głośników


eudezet42

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Spotkała mnie niemiła wakacyjna przygoda.

Pierwszego dnia urlopu 1500km od domu, nagle z głośników wydobył się okropnie głośny trzask. Wygląda to tak, że obojętnie czy źródłem jest radio / mp3 / Spotify to nawet przy ustawieniu głośności na najniższy możliwy poziom, głośniki eksplodują głośnym chrobotem i trzaskiem, na który zwracają uwagę ludzie na ulicy, a co dopiero my w kabinie. Mam to już od 3 dni.

To samo występuje również, przy włączonym kierunkowskazie lub dźwiękach czujnika parkowania.

Zrobiłem kilka przejazdów w międzyczasie. Nieraz włączę auto i jest OK, a nagle w trakcie jazdy to się robi, co może zdrowo wystraszyć. Ale najczęsciej tak się dzieje od samego początku.

Najdziwniejsze, jest to, że ten trzask/hałas uderza jakby głośniki były ustawione na pełną moc, a wskaźnik głośności mam ustawiony na najmniejszy możliwy poziom. A nie tak jak normalnie w sprzetach audio, kiedy jest jakiś szum lub przebycie. czy trzask po prostu wzrasta wraz z podkręcaniem głośności.

Gruby szok, co tu się zadziało w praktycznie nowym aucie. Może macie jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe auto to nie ma co kombinować, tylko dawać do ASO, powinni ogarnąć temat. Takie zjawisko są nie tylko w aucie, ale i w innych urządzeniach audio, przeważnie spowodowane przez, zwarcie jakiś kabelków. Być może jakaś wtyczka nie jest wpięta do końca, bądź po prostu jakaś wada systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ASO podjade na pewno, tylko póki co jestem .. w Czarnogórze i jeszcze sporo jeżdżenia przede mną, a wierzcie mi, ze np.jadąc autostradą, wrzucasz kierunkowskaz a tu wjeżdża taki ryk, to można zdrowo się wystraszyć.

Muzyki nie będzie, a rodzina już wyczulona i gotowa na ryk z głośników jak włączę kierunkowskaz lub włącza się czujniki. 

Musimy jakoś dotrwać ale pierwszy raz spotykam się z czymś takim. Przerąbane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Koperpl napisał(a):

Takie zjawisko są nie tylko w aucie, ale i w innych urządzeniach audio, przeważnie spowodowane przez, zwarcie jakiś kabelków. Być może jakaś wtyczka nie jest wpięta do końca, bądź po prostu jakaś wada systemu.

Tak, tylko tu jest inaczej. Jeśli mamy jakieś zwarcie w sprzęcie audio to ono ew.trzask jest spowodowany stykaniem sie, bądź nie kabli, etc. i jest nieregularny, moglby np.objawiać sie przy jedzie po wybojach.

Natomiast tu ten trzask (czy ultraprzesterowany dźwięk) pojawia sie w konkretnym momencie gdzie idzie jakiś sygnał, np. Włączenie muzyki, włączenie kierunkowskazu czy czujników parkowania.

No i zwykle moc takiego trzaski/hałasu w sprzęcie audio jest zależna od ustawionej głośności, a tu mimo ustawienia jej na najniższy możliwy poziom (piewsza „kreska” w skali) uderza on z mała mocą sprzętu. 

Coś tu sie zadziałało chyba od strony systemu i sterowania głośnością (mam opcje nagłośnienia HiFi).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
27 minut temu, eudezet42 napisał(a):

Tak, tylko tu jest inaczej. Jeśli mamy jakieś zwarcie w sprzęcie audio to ono ew.trzask jest spowodowany stykaniem sie, bądź nie kabli, etc. i jest nieregularny, moglby np.objawiać sie przy jedzie po wybojach.

Natomiast tu ten trzask (czy ultraprzesterowany dźwięk) pojawia sie w konkretnym momencie gdzie idzie jakiś sygnał, np. Włączenie muzyki, włączenie kierunkowskazu czy czujników parkowania.

No i zwykle moc takiego trzaski/hałasu w sprzęcie audio jest zależna od ustawionej głośności, a tu mimo ustawienia jej na najniższy możliwy poziom (piewsza „kreska” w skali) uderza on z mała mocą sprzętu. 

Coś tu sie zadziałało chyba od strony systemu i sterowania głośnością (mam opcje nagłośnienia HiFi).

 

Nie wiem co na to gwarancja, ale odpiałbym moduł RAM na czas powrotu. To z niego wychodzą sygnały na głośniki. Prawdopodobnie jest w lewej, tylnej części bagażnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, luk_byd napisał(a):

Nie wiem co na to gwarancja, ale odpiałbym moduł RAM na czas powrotu. To z niego wychodzą sygnały na głośniki. Prawdopodobnie jest w lewej, tylnej części bagażnika

Dzięki za sugestie. Też myślałem o jakimś fizycznym wypięciu wzmacniacza/modułu. 

Skontaktuje się z serwisem i zobaczymy czy to zasugerują czy pomogą zdalnie w inny sposób. Bo powrót do PL dopiero za półtora tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, lucas48 napisał(a):

Może też da się umówić jakąś wizytę w ramach gwarancji w Czarnogórze? Widzę że mają jedno ASO, tylko pytanie czy gwarancja tam zadziała.

https://www.bmw-voli.me/sr/fastlane/dealer-locator.html

Tez o tym myślałem, czekam na odzew od polskiego dealera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze spróbować zrobić reset całego Infotainment

Aby wykonać reset komputera pokładowego, przy włączonym silniku prosimy wcisnąć i przytrzymać przycisk głośności – pokrętło (znajdujący się przy kokpicie) na około 30 sekund. Następnie prosimy poczekać, aż ekran zgaśnie, a system uruchomi się ponownie. Poprawnie wykonany reset symbolizuje dioda modułu SOS znajdująca się na dachu-powinna ona mignąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jestem ciekawe co z tego wyjdzie 😉 Nie chce krakać, ale się nie zdziwie jak w ASO będziesz miał z tym przygodę 😛 A tak na serio, jak dla mnie to chyba jedynie wyciągnąć bezpiecznik, 51 albo 35, nie pamiętam który. Chyba 51 jest od dźwięku?? Chyba że pomoże ten reset co podał kolega wyżej.

Edytowane przez Koperpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Koperpl napisał(a):

No jestem ciekawe co z tego wyjdzie 😉 Nie chce krakać, ale się nie zdziwie jak w ASO będziesz miał z tym przygodę 😛 A tak na serio, jak dla mnie to chyba jedynie wyciągnąć bezpiecznik, 51 albo 35, nie pamiętam który. Chyba 51 jest od dźwięku?? Chyba że pomoże ten reset co podał kolega wyżej.

Yyy porąbało mi się, miało być bezpiecznik F209 i te z grupy MEDIA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
8 godzin temu, Koperpl napisał(a):

Yyy porąbało mi się, miało być bezpiecznik F209 i te z grupy MEDIA

Nie wiem jak patrzysz i na jaki schemat, ale wg. newtis:

W G31 z MGU i modułem RAM za zasilanie odpowiada bezpiecznik F220 - 30A - po prawej stronie w bagażniku

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/g31-520d-tou/wiring-functional-info/body/audio-mode-video-mode-navigation-telephone-most-ring/sound-output2/supply-amp-amplifier/1VneZ2lGQf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, luk_byd napisał(a):

Nie wiem jak patrzysz i na jaki schemat, ale wg. newtis:

W G31 z MGU i modułem RAM za zasilanie odpowiada bezpiecznik F220 - 30A - po prawej stronie w bagażniku

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/g31-520d-tou/wiring-functional-info/body/audio-mode-video-mode-navigation-telephone-most-ring/sound-output2/supply-amp-amplifier/1VneZ2lGQf

Kolega ma chyba G30, ale to pewnie jeden pies. Owszem mogę się mylić, ale zdaje mi się że bezpiecznik F209 jest typowo od głośników. A F220 wyłączy mu tylko media, a zostanie chyba jeszcze dźwięk kierunkowskazów. Niech spróbuje któryś na pewno zadziała 😄

Edytowane przez Koperpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kontakcie z łódzkim serwisem mam już umówioną zaraz po powrocie wizytę na wymianę modułu RAM.

Na ta chwile odpuściłem zabawę w odłączanie bezpieczników czy kabli. Audio wyłączone całkowicie, czujniki przy parkowaniu wyłączam, a kierunkowskazów staram się w tej sytuacji używać rzadko co akurat na Bałkanach nie jest wielkim problemem 😄

Dzięki za odzew i wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
W dniu 7.07.2023 o 11:38, Koperpl napisał(a):

Kolega ma chyba G30, ale to pewnie jeden pies. Owszem mogę się mylić, ale zdaje mi się że bezpiecznik F209 jest typowo od głośników. A F220 wyłączy mu tylko media, a zostanie chyba jeszcze dźwięk kierunkowskazów. Niech spróbuje któryś na pewno zadziała 😄

Tak, jeden pies. 

Nie wiem skad bierzesz schemat ale pytanie czy patrzysz na MGU ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.