Skocz do zawartości

BMW F30 Retrofit kamery cofania


electro4

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.


Mam co prawda f32 prelci, ale elektronika ta sama. A tutaj więcej postów niż w dziale serii 4.


W moim aucie jest jednostka główna Entrynav (wersja bez nawigacji).


Ostatnio dodałem większy ekran (z 6.5 cala na 8.8 cala), duże pokrętło idrive i czujniki pdc przód i tył.


Teraz chcę dołożyć kamerę cofania. Według instrukcji EBA powinienem mieć opcję s 906, navi professional (oczywiście jej nie mam). Jak to wygląda w praktyce? Będzie jakiś problem żeby to zadziałało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Cos mi sie kojarzy, ze tylko w Professionalu moze byc kamera cofania, ale glowy nie dam. Jak faktycznie tak jest, to sprzedaj ten ekran i zaloz z Androidem. Tam kamera cofania kosztuje grosze i latwo ja dolozyc (nie tylko cofania ale przednia i boczne), a ekran wiekszy i masz wszystkie funkcje Androida.


PS. Wlasnie sprawdzilem w ETK i kamera cofania nie wyklucza sie wzajemnie z Entrynavem wiec chyba jednak sie da. Co najciekawsze nie ma zadnego modulu posredniczacego. Zasilanie ze skrzynki tej za kanapa tylna, CAN z FEM, a sygnal bezposrednio z Head Unita.


PS2. Juz sam nie wiem, bo ten schemat dotyczy dopiero chyba polifta, wiec wyglada ze przedflift ma normalnie modul osobny. Burdel w tym TIS jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos mi sie kojarzy, ze tylko w Professionalu moze byc kamera cofania, ale glowy nie dam. Jak faktycznie tak jest, to sprzedaj ten ekran i zaloz z Androidem. Tam kamera cofania kosztuje grosze i latwo ja dolozyc (nie tylko cofania ale przednia i boczne), a ekran wiekszy i masz wszystkie funkcje Androida.


PS. Wlasnie sprawdzilem w ETK i kamera cofania nie wyklucza sie wzajemnie z Entrynavem wiec chyba jednak sie da. Co najciekawsze nie ma zadnego modulu posredniczacego. Zasilanie ze skrzynki tej za kanapa tylna, CAN z FEM, a sygnal bezposrednio z Head Unita.


PS2. Juz sam nie wiem, bo ten schemat dotyczy dopiero chyba polifta, wiec wyglada ze przedflift ma normalnie modul osobny. Burdel w tym TIS jest.

 


Dzięki za odpowiedź. Ja też już sam zgłupiałem.


Dlatego odwołąłem zamówienie zestawu oem z demontażu. I zamówiłem zestaw z aliexpress. Działą jak MMI z bimmertech. Czyli jak kamera oem, tyle że bez kodowania itd.. A co ciekawe, można także podłączyć kamerę przednią. Na razie czekam na dostawę, ale dam znać jak to będzie w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dokładałem kamerę cofania do samochodu przed liftingiem z systemem S609A i okazało się, że moja jednostka centralna nie ma odpowiedniej wersji sprzętowej, aby działała kamera i musiałem ją też wymienić, więc najlepiej się upewnić demontując NBT HU czy jest kompatybilne z kamerą cofania. Ja kupowałem wiązki, moduł i kamerę z demontażu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Zasłużeni forumowicze
On 5/22/2023 at 8:58 AM, trumper said:

Ja dokładałem kamerę cofania do samochodu przed liftingiem z systemem S609A i okazało się, że moja jednostka centralna nie ma odpowiedniej wersji sprzętowej, aby działała kamera i musiałem ją też wymienić, więc najlepiej się upewnić demontując NBT HU czy jest kompatybilne z kamerą cofania. Ja kupowałem wiązki, moduł i kamerę z demontażu.

A pewny jestes ze nie wystarczylo przeprogramowac Head Unit? Nie chce mi sie wierzyc, ze BMW montowalo rozne sprzetowo HU Prof. dla kamery i bez, sczegolnie, ze jest tam osobny modul, ktory to obsluguje. Dokladalem kiedys w F10 z CIC kamere cofania i poszlo bez problemu, nawet nie musialem programowac jednostki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

No właśnie miałem już pisać, że niemożliwe żeby było tyle wariantów jednostek (z kamerą, bez kamery) skoro i tak jest dodatkowy moduł.

Wszedłem, szukam części i faktycznie jednostki są podzielone na takie z FA kamery i bez.....

Potem jednak zauważyłem, że i tak mają ten sam numer części 😄

Pewnie wystarczyło kodowanie.

Edytowane przez Kuj0n

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
On 6/3/2023 at 9:05 PM, Kuj0n said:

tak jest dodatkowy moduł.

Nie zawsze. Z NBT EVO przy kamerze cofania nie ma już modułu TRSVC. - wiem że nie dotyczy to Twojego przypadku, ale występuje w F30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 6/3/2023 at 9:05 PM, Kuj0n said:

No właśnie miałem już pisać, że niemożliwe żeby było tyle wariantów jednostek (z kamerą, bez kamery) skoro i tak jest dodatkowy moduł.

Wszedłem, szukam części i faktycznie jednostki są podzielone na takie z FA kamery i bez.....

Potem jednak zauważyłem, że i tak mają ten sam numer części 😄

Pewnie wystarczyło kodowanie.

Czyli jak się ma opcję S609A, to nie ma problemu w takim razie.

 

Ale co w moim przypadku? Kiedy mam Entrynav bez nawigacji ? 😄

Edytowane przez electro4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
19 godzin temu, luk_byd napisał(a):

Z NBT EVO przy kamerze cofania nie ma już modułu TRSVC.

Hmmmm... NBT EVO, kamera cofania i czujniki p+t.

Swoją drogą, nie wiedziałem że kamera cofania jest podgrzewana.

image.thumb.png.0de5ba91ffc8cf802016e446a274eb2a.png

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
1 hour ago, Kuj0n said:

Hmmmm... NBT EVO, kamera cofania i czujniki p+t.

Swoją drogą, nie wiedziałem że kamera cofania jest podgrzewana.

image.thumb.png.0de5ba91ffc8cf802016e446a274eb2a.png

ISTA pokazuje TRSVC ale jest to ICAM4, wbudowany w kamere - nie ma zewnętrznego modułu tak jak przy analogowych kamerach w NBT

Edytowane przez luk_byd
  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.