Skocz do zawartości

Finansowanie, leasing, wibor


peter08

Rekomendowane odpowiedzi

Nadeszły ciężkie czasy i może warto założyć nowy temat odnośnie finansowania.Ktoś obecnie jest na etapie poszukiwania dobrego rozwiazania dla swojej działalności?

Sam od kilku tygodni przeglądam oferty i nie jest ciekawie. BMW CL obecnie jest mega drogi i to jest opcja której dziś wg mnie wogóle nie warto rozważać.Dziś WIBOR 1M 5,7% i co będzie dalej?Ja znalazłem ciekawą opcje dla siebie z wykupem wliczonym w rate (kaucja gwarancyjna) wg mnie obecnie najlepsza dostepna opcja choć ma swoje wady. Jest jeszcze ciekawa opcja z Cofidisem i stałym oprocentowaniem nie opartym na wiborze...mnie tylko tutaj przeraża że to jest taki troche parabank....Ktoś ma jakieś doświadczenie z nimi?

Jakieś ciekawe inne rozwiązania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam obecnie CL na osobę fizyczną (prywatnie) i zastanawiam się by uciec z finansowania BMW poprzez wykup auta. U mnie to stosunkowo małe kwoty i tanie auto, ale wolałbym by takie pozostało niż oddać im jeszcze dodatkowe +20-30 tys. zł.


Dla osób które już mają umowy z BMW FS:

- osoba fizyczna może zamknąć leasing po 6 miesiącach,

- firmy po 24 miesiącach.


Wykup 105% lub 101% w przypadku zawarcia ponownej umowy z BMW lub specjalnej zgody - ja taką uzyskałem z uwagi na obecną sytuację. Nie ma zgody na przejście na stałą stope procentową - w przypadku kredytów chyba można tak robić?


Jedynie co przyszło mi do głowy to rozłożyć sobie część wykupu na raty poprzez kredyt gotówkowy w innym banku, który jest oferowany na stałej stopie. Kalkulacja pokazuje, że nawet to jest tańsze niż siedzieć dalej w BMW. Jedyne co się traci to gwarantowany odkup, po prostu zostaje się z właścicielem auta i rynek zweryfikuje ceny za 2-3 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Niestety leasing bardzo podrożał przez wibor.

Takie porównanie 2021 vs 2022 dla dwóch skrajnych opcji.

Opcja 1 leasing 35 miesięcy 30% wplaty wykup 1% oferty rok temu byly nawet na min 102.5% obecnie jest to okolice 110%.

Opcja 2 leasing 59 mcy 0% wpłaty wykup 40% rok temu oferty min 109.5% aktualnie jest to w okolicy 130% a takie właśnie leasingi często biorą firmy na duże inwestycję.


Jak ktoś ogarnął ostatnio coś fajnego i może się podzielić z forumowiczami to będzie cenna wskazówka bo wydaje się że nie ma dobrego wyjścia przy obecnym wiborze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co porównywać rok 2021 do 2022, podczas gdy w 2021 były rekordowo, bezprecedensowo niskie stopy procentowe przez COVID?

Jeśli ktoś podpisze w 2022 umowę na stałą stopę na poziomie 5-6%, a później w 2024 stopy spadną to dopiero będzie płacz.


Taka jest natura kredytów niestety. Owszem można kombinować itp. ale pytanie czy warto i czy nie lepiej przeznaczyć ten czas i skupić się na tym żeby zwiększać przychody.

110% wykupu to nie jest nic nadzwyczajnego, z reguły od lat przy stabilnych stopach trzeba było liczyć się z 106-107% realnych kosztów.

Ludzie się przyzwyczaili, żę od 2013 roku stopy właściwie malały lub były na stałym poziomie, a teraz klops.


Najtańszą opcją jest zakup za gotówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co porównywać rok 2021 do 2022, podczas gdy w 2021 były rekordowo, bezprecedensowo niskie stopy procentowe przez COVID?

Jeśli ktoś podpisze w 2022 umowę na stałą stopę na poziomie 5-6%, a później w 2024 stopy spadną to dopiero będzie płacz.


Taka jest natura kredytów niestety. Owszem można kombinować itp. ale pytanie czy warto i czy nie lepiej przeznaczyć ten czas i skupić się na tym żeby zwiększać przychody.

110% wykupu to nie jest nic nadzwyczajnego, z reguły od lat przy stabilnych stopach trzeba było liczyć się z 106-107% realnych kosztów.

Ludzie się przyzwyczaili, żę od 2013 roku stopy właściwie malały lub były na stałym poziomie, a teraz klops.


Najtańszą opcją jest zakup za gotówkę.

 

Dzięki za radę :) To teraz już zacznę zbierać gotówkę na M8, tylko mam nadzieję, że szybciej mi jej inflacja nie zeżre...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zakup za gotówkę nie jest najtańszą opcją dla droższych aut. Leasing pozwala odpisać z dochodowego 2x 150 netto gotówka 1x 150 netto.

150 netto dla jakiego rodzaju samochodu i jego ewidencji przyjąłeś? Przy pierwszym odpisie (drugim zresztą też) limit kwoty 150 netto(??) i jego proporcjonalne odliczenie do wartości początkowej/zakupu nie obowiązuje?

Te droższe auta, dla których najtańszą opcją jest obecnie wg Ciebie leasing, to do jakiej wartości?

Może napiszesz jeszcze ile faktycznie odliczysz z racji wykupu (druga transakcja), a ile odprowadzisz podatków po sprzedaży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Racja z leasingu odpiszesz proporcionalnie do wartości dopiero z wykupu 150tyś netto. Najlepsze wyjście to najem-leasing -wykup tak jak napisałeś ale jest to dość uciążliwe rozwiązanie.

Zakup drogiego auta 300+ i późniejsza sprzedaż na FV z podatkowego punktu widzenia nie ma sensu bo stracimy dużo więcej niż odpiszemy przy obecnych przepisach. Jedyna furtka to darowizna na koniec ale to też śliski temat i tylko przy JDG bo ze spółki już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jak wykupię pojazd jako towar handlowy, zamiast jako środek trwały. Dzięki temu od wykupu odlicze 100% VAT zamiast 50%, nawet jeśli w trakcie leasingu używałem pojazdu do celów mieszanych, prywatnie i firmowo.

 

O - to jest ciekawe rozwiązanie :8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jak wykupię pojazd jako towar handlowy, zamiast jako środek trwały. Dzięki temu od wykupu odlicze 100% VAT zamiast 50%

 

Zgadza się, ale przy sprzedaży auta, również zapłacisz 100% VAT tyle że od wartości na fakturze sprzedaży.


BTW, dużo osób tak robi. Zarobek w tym przypadku to różnica w wartości auta między zakupem a sprzedażą, zarówno po stronie PIT jak i VAT. Przy odsprzedaży auta, płacisz zarówno PIT jak i VAT ale od wartości w chwili sprzedaży - np. po 5 latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, "furtki" zostały pozamykane, pozostały tylko kombinacje i to temat bardziej dla radców podatkowych.

Im droższy samochód tym bardziej jesteśmy krojeni z kasy, jakieś tam korzyści podatkowe to dawno i nie nieprawda.

Busa z Renault teraz brałem i mają faktycznie promo leasing. Na stałej stopie koszt identyczny jak u całej konkurencji ze stopą zmienna, także jakaś tam korzyść jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy odsprzedaży jako środek trwały tez zapłacisz 100% VAT od wartości na fakturze sprzedaży.

Pomysł może i ok ale jak masz duża rate wykupu. Bo dla 1-10% nie wiem czy warto aż tak kombinować.

 


Jak ktoś chce jeszcze raz wejść w limit 150k przy wykupie to raczej ten wykup musi byc większy, inaczej oczywiście to nie ma sensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Przy odsprzedaży jako środek trwały tez zapłacisz 100% VAT od wartości na fakturze sprzedaży.

Pomysł może i ok ale jak masz duża rate wykupu. Bo dla 1-10% nie wiem czy warto aż tak kombinować.

 


Jak ktoś chce jeszcze raz wejść w limit 150k przy wykupie to raczej ten wykup musi byc większy, inaczej oczywiście to nie ma sensu

Dokładnie tak. Przy droższych autach wykup musi zostać 150tyś netto to jedyne sensowne wyjście aktualnie. Jeżeli ktoś odlicza 1/2 vat to trzeba po wykupie uznać za towar i nie amortyzować wtedy z wykupu odpiszemy całość. I tak jest to małe pocieszenie jak auto jest warte np 300 netto a sprzedaż aktualnie tylko na FV. Część kupujących z gotówką może się zgodzić na niższe FV ale też nie można przesadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Zasłużeni forumowicze

Panowie pytanie natury księgowo- podatkowej , a ponieważ dotyczy G20 , to pozwolę je zadać :

będąc baz VATowcem , i na ryczałcie w tym roku podatkowym - w poprzednim na podatku liniowym - , wykupiłem od BMW CL moje auto tym tygodniu , i chcąc go sprzedać już w lipcu , ile zapłacę podatku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytanie natury księgowo- podatkowej , a ponieważ dotyczy G20 , to pozwolę je zadać :

będąc baz VATowcem , i na ryczałcie w tym roku podatkowym - w poprzednim na podatku liniowym - , wykupiłem od BMW CL moje auto tym tygodniu , i chcąc go sprzedać już w lipcu , ile zapłacę podatku ?

 

Ciekawe pytanie szczególnie jeśli ktoś ma kilka różnych stawek podatku na ryczałcie…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Panowie pytanie natury księgowo- podatkowej , a ponieważ dotyczy G20 , to pozwolę je zadać :

będąc baz VATowcem , i na ryczałcie w tym roku podatkowym - w poprzednim na podatku liniowym - , wykupiłem od BMW CL moje auto tym tygodniu , i chcąc go sprzedać już w lipcu , ile zapłacę podatku ?

Raczej musisz pytać doradcy ale powinieneś zaplacić tak jak teraz masz opodatkowany ryczałt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytanie natury księgowo- podatkowej , a ponieważ dotyczy G20 , to pozwolę je zadać :

będąc baz VATowcem , i na ryczałcie w tym roku podatkowym - w poprzednim na podatku liniowym - , wykupiłem od BMW CL moje auto tym tygodniu , i chcąc go sprzedać już w lipcu , ile zapłacę podatku ?

Raczej musisz pytać doradcy ale powinieneś zaplacić tak jak teraz masz opodatkowany ryczałt.

 

Ale możesz być na kilku stawkach i którą zastosować do auta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
właśnie , mój doradca podatkowo- księgowy po dwóch dniach drapania się po głowie dzwonił do mnie z informacją, że w moim przypadku zapłacę 3% podatku za sprzedaż tego auta - moja stawka ryczałtu wynosi 14% - dlatego szukam potwierdzenia od kolegów z forum którzy zajmują się zawodowo tym tematem, czy faktycznie może mieć rację .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie , mój doradca podatkowo- księgowy po dwóch dniach drapania się po głowie dzwonił do mnie z informacją, że w moim przypadku zapłacę 3% podatku za sprzedaż tego auta - moja stawka ryczałtu wynosi 14% - dlatego szukam potwierdzenia od kolegów z forum którzy zajmują się zawodowo tym tematem, czy faktycznie może mieć rację .

 

Nie no jak jesteś na jednej stawce ryczałtu 14 to zapłacisz 14, nie wiem skąd wziął 3….

Może mieć też zastosowanie stawka wiodąca przy kilku stawkach…

Jak ci wpadnie przychód z auta to możesz też wpaść w najwyższy próg składki zdrowotnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no jak jesteś na jednej stawce ryczałtu 14 to zapłacisz 14, nie wiem skąd wziął 3….

 

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-sprzedaz-samochodu-firmowego-przez-ryczaltowca


art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.


Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% przychodów:

- z odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z tej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat, będących:

– środkami trwałymi podlegającymi ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

– składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, nie przekracza 1500 zł,

– składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych.


Nie zajmuje sie zawodowo ale sprawdzalem to z moim ksiegowym i jeszcze u jednego doradcy podatkowego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
sprawdzalem to z moim ksiegowym i jeszcze u jednego doradcy podatkowego...

Dzięki :cool2: właśnie oto mi chodziło , także jak trzech specjalistów zgodnie potwierdzili stawkę, to raczej będzie prawdą .

co do składki zdrowotnej masz rację burton23 , ale w moim przypadku nie ma znaczenia bo i tak płacę najwyższą stawkę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.