Skocz do zawartości

Finansowanie zakupu najem vs kupno


soffirm

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Przymierzam się do zakupu pierwszego auta z salonu nowego. Mam problem z wyborem finansowania - miałbym kilka pytań. Mam firmę i jestem na ryczałcie.


Autem chcę jeździć 3-4 lata i zrobić ~45000-60000km (szacuję) chciałbym zrobić to jak najmniejszym kosztem.


Księgowy powiedział, że przy najmie mogę odliczyć 50% vatu (opłata wstępna i raty).


Dostałem kilka ofert i wydaje mi się ze najem jest mało atrakcyjny lub czegoś nie rozumiem.


Oferta jaka mam w wersji z wpłata własna 35% i 0%


Wariant 0% wpłaty własnej:

Koszt samochodu 280 000

Rata 4693 pln

Wartość rezudualna 60.25%

Czyli przez 36m spłacam 168 948 pln (i z tego mogę odliczyć 19 429 pln VAT) na total: 149 519,8 pln za 36m


Wariant 35% wpłaty własnej:

Wpłata własna:98000

Rata:1710 pln

36m=159556 pln - VAT => 141 207 pln za 36m


Alternatywnie mogę kupić za gotówkę.


Wtedy 280000 i sprzedaż po 4 latach - realne jest chyba 50% wartości. (Vat odliczony przy kupnie, ale potem doliczony przy sprzedaży plus 3% wartości netto).


Wydaję mi się też ze BMW ma tez drogie finansowane (36m, volvo xc90 za 260000 z limitem km 50000 rocznie, kosztowało 4400 miesięcznie przy 0 wpłacie własnej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć


jak chcesz porównać koszt finansowania pomiędzy producentami lub bankami to musisz zsumować wszystkie raty i podzielić przez wartość transakcyjną. W BMW dla najmu 3 lata wychodziło z reguły okolice 107 - 108 % (czyli narzut finansowy 8% przez te 3 lata). Teraz się mogło pozmieniać bo stopy procentowe idą do góry. Ten parametr dość łatwo porównać pomiędzy bankami czy producentami, bo jak dla BMW wyjdzie 8% a dla Volvo 4% to już wiesz gdzie jest "taniej" bo produkt jest ten sam (finansowanie).


Rata miesięczna to imho inna kwestia bo tutaj to wypadkowa jaki rabat i RV dostajesz (60% po 3 latach to taki standard dla diesla chyba) no i oczywiście 1 tys BMW to nie to samo co 1 tys Volvo :)


A najem i kupno to jeszcze inna para kaloszy bo przy kupnie bierzesz na siebie ryzyko za ile uda Ci się to auto sprzedać na koniec. Raczej nie przyjmowałbym tutaj wartości rezydualnej za pewnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Jesli kolega podal cene wyjsciowa brutto, czyli 280 000 i po odliczeniu VAT wyjdzie go wynajem 140-150k na 3 lata to najtaniej wyjdzie kupic za cash jako auto prywatne, wogole nie bawic sie w jakies vaty i po 3-4 latach sprzedac. Zeby byc stratnym kolega musial by po 3-4 latach sprzedac taniej niz: 130-140k a to raczej sie nie wydazy bo samochody tylko drozeja.


Jest jeszcze jedna opcja ale troszke sliska i wymagajaca zabawy w kilometrowke itd... Wziac auto z odliczeniem VAT na 100% (odpowiednia deklaracja vat). Jak najwieksza wplata i odliczyc od tego 100% vat a po kilku miesiacach zmienic na uzytek mieszany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vat odliczasz przy kupnie połowę, a przy sprzedaży chyba trzeba cały VAT zapłacić.

jesteś na 3% ryczałcie to i tak już jesteś wygrany, kupuj za gotówę do majątku prywatnego ;)

 

Te 3% to podatek przy sprzedaży środków trwałych przy ryczałcie chyba. Czyli jesteś na ryczałcie, kupujesz auto ale nie masz kosztów bo ryczałt (ale odliczasz VAT) i jak sprzedajesz auto to masz 3% podatku mimo, że nie odliczyłeś kosztów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli kolega podal cene wyjsciowa brutto, czyli 280 000 i po odliczeniu VAT wyjdzie go wynajem 140-150k na 3 lata to najtaniej wyjdzie kupic za cash jako auto prywatne, wogole nie bawic sie w jakies vaty i po 3-4 latach sprzedac. Zeby byc stratnym kolega musial by po 3-4 latach sprzedac taniej niz: 130-140k a to raczej sie nie wydazy bo samochody tylko drozeja.


Jest jeszcze jedna opcja ale troszke sliska i wymagajaca zabawy w kilometrowke itd... Wziac auto z odliczeniem VAT na 100% (odpowiednia deklaracja vat). Jak najwieksza wplata i odliczyc od tego 100% vat a po kilku miesiacach zmienic na uzytek mieszany.

 

To rozwiązanie jest b. dobre jak ktoś wpłąci duzą kwotę ciekawe czy jak się da 1 lub 2 raty duże to czy też można to roliczyć na 100% i nap po 2 msc zmienić na vat26 mieszany w leasingu wtedy nie trzeba korygować vat bo w kredycie z tego co wiem to tak nie da się zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
W kredycie raczej nie, tylko leasing lub wynajem. Trzeba zrobić tak żeby pierwsze 2-3 raty i wpłata byly jak największe. Kolega rozważa zakup za gotówkę wiec dla niego raczej nie problem. Zebrać oferty usisiasc z kalkulatorem i policzyć. Nie ma innego wyjścia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vat odliczasz przy kupnie połowę, a przy sprzedaży chyba trzeba cały VAT zapłacić.

jesteś na 3% ryczałcie to i tak już jesteś wygrany, kupuj za gotówę do majątku prywatnego ;)

 

Jeśli sprzedaż nastąpi przed upływem 5 lat to można skorygować vat od faktury zakupu . Formalne zbycie samochodu jest zmianą wykorzystywania na cele działalność gospodarczej - czyli że wykorzystanie pojazdu zostało zmienione na wykorzystanie wyłącznie do działaności. Jeśli przy aucie za 100 k odliczyliśmy 50%VAT z 23 k to przy sprzedaży po 2,5 roku możemy dodatkowo odzyskać (60-30)*(23k/60)/2 - czyli 5745 pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje X5 albo CL z wpłatą 35% albo leasing 45%. Jednak ostatnio znajomy mi podpowiedział, że jak planuje posiadać samochód +5 lat na firmę to najwięcej odliczę (zakładając samochód powyżej 400k zł) biorąc najpierw samochód w CL na 24 miesięcy a później co zostanie to w leasing na 36 miesięcy (zakładając maksymalne opłaty wstępne) . Podobno można obejść temat limitu 150k bo najpierw wynajmujesz a później ciągniesz w leasingu. Co o tym sądzicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Wbijesz się na dwa finansowania, w jednym pojadą cie procentami na wynajmie w drugim na leasingu samochodu używanego który przynajmniej jak ja patrzyłem jest mniej korzystny. Po dwóch latach i tak samochód będzie więcej warty jak 150 k wiec i tak limit cie obejmie ale to nikt za ciebie nie powie, trzeba wziac kalkulator w rękę i policzyć. Wibor idzie do góry wiec finansowanie będzie coraz droższe. Trzeba o tym pamiętać. Dodatkowo w najmie i tak wyliczasz procent od wartości pojazdu wiec odliczenie przy aucie za 400k będzie symboliczne. Ze 30% raty najmu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.