Skocz do zawartości

Nagłośnienie w BMW G30


WASI

Rekomendowane odpowiedzi

  • Zasłużeni forumowicze

W E65, E60 i E90 subwoofery mają impedancję 4Ohm w przypadku Logic7.

Wynika to z użytej końcowki mocy - TDA1562Q.

Te z E65 mają wyraźnie większy układ magnetyczny od tych z E60/E90 czy F10

 

E65 nie dotykam, E60 jakoś się nie zdarzyło.

Zdaje się, że E9X po lifcie począwszy od Cica miały już woofery o wyższej impedancji coś koło 6-7-8 (nie pamiętam dokładnie) zarówno 677 jak i indyviduale. Nie mam tego jednak zapisanego. Kojarzysz?

 

WOW. Czy dobrze rozumiem, że jest możliwe zakodowanie B&W w iDrive i uzyskanie dzięki temu lepszego equalizera?

O jakim rzędzie kosztów rozmawiamy, jeżeli chodzi o dołożenie wzmacniacza z DSP do base audio LCI w wymienionym kompletem głośników?

Może być na PW. Rozważam ten manewr w niedalekiej przyszłości.

 

Zakodować B&W można na każdym MGU, ale działać będzie jedynie na aucie HK 688. Nie wiem czy w pełnym zakresie będzie działać (chyba te cudaczne tryby odtwarzania nie działają) ale EQ powinno.

Na Base i Hifi pojawi się w menu, ale działać nie będzie.


Co do cen - nie będę na forum "handlował" - nie jestem handlowcem, tylko gościem co spina technikę, żeby działała. Z tej pozycji absolutnie i z przekonaniem polecam UP8 od audioteca sprawdziwszy wszystkie dostępne porównywalne cenowo i też tańsze wzmacniacze wielokanałowe zdatne do współpracy z MGU base/Hifi.


Absolutnie kluczowe w przypadku każdego wzmacniacza DSP jest strojenie. Wzmacniacze/procesory audioteca mają najlepsze możliwe narzędzia dla strojącego o ile jest przeszkolony i z doświadczeniem. Każde dobre głośniki aftermarket pod BMW można tym piecem wystroić na malinowe granie. Z przyczyn zawodowych zdarza mi się jedynie stroić pod głośniki OEM i nasze i do takich mam porobione pliki konfiguracyjne DSP. Pełne strojenie z mikrofonem w ręku zajmuje mi około godziny na audiotecach - inne klocki potrafią mieć średnie, słabe lub nawet beznadziejne narzędzia do strojenia.

HK W F20, F21, F22 itp, Mini F56, i3, i8 i X2 miały suby 2Ohm HK :)

Individual w E70, E60, E90 suby miały 6,6OHm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Znajomy wysłał mi tą piosenkę z dopiskiem: pokochasz Logic7 w swoim BMW po tej piosence , i chyba ma rację , ta piosenka stworzona jest do logic7 i podobnych systemów :cool2:

Твои карие глаза: https://music.youtube.com/watch?v=bqRJr0EnmjI&feature=share

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Potrzebuję kupić dłuższy kabel USB do obsługo up7 z miejsca kierowcy. Jaka długość powinna być wystarczająca w g31,wzmacniacz w bagażniku oczywiście. Czy to musi być aktywny czy nie, 3.0 czy wystarczy 2.0 ?

 

3m dobrej jakości powinien wystarczyć do fotela kierowcy. Nigdy mi nie zabrakło ;). Żadnych aktywnych.


Udało mi się pożyczyć G20 MGU HK na dwa dni przed Świętami. W pierwszy dzień rozebrałem bagażnik i doszedłem do momentu sprawdzenia wtyczek wiązki plug and play - czy pasują. Jedna nie pasowała i musiałem trochę plastiku ze środka wyciąć - pociąłem sobie palec do kości... Przerwa na SOR itd... Co najmniej 28lat minęło od mojego ostatniego pocięcia paluchów nożem - widocznie była pora sobie przypomnieć BHP na następne 28lat.


Następnego dnia kolega mi pomagał, bo jedną ręką to co najwyżej kabel USB można wpiąć. Ustawiłem wejścia/wyjścia, wszystkie kanały zagrały (hura, wiązkę zrobiłem bezbłędnie), strojenie zrobiłem w 45min bez robienia de-EQ fabrycznego (brak czasu, sprawdziłem jedynie, że każda para kanałów miała inne EQ zaaplikowane) i mi się podobało granie. Auto było dla mnie dostępne na max 4h w których trzeba było zrobić strojenie, demontaż, poskładać - normalnie bym kilka godzin z przerwami poświęcił przy nowym systemie dla mnie. Mocy na woofery używając UP10 nie zabrakło. Głośność dla kogoś nie głuchego na 80% skali absolutnie satysfakcjonująca - chyba około 110dB na dole - wykresy na drugim laptopie. Ponieważ nie słuchałem wcześniej przez długi czas HK MGU - poprosiłem właściciela auta o opinię i wielokrotnie powtórzył, że gra lepiej, czyściej ETC i o ile chodził mu już upgrade po głowie - teraz wie, że warto. Bardzo mu się podobało granie co zawsze jest dla mnie lepszym wyznacznikiem niż to co sam myślę o swojej robocie, szczególnie w aucie, którego charakteru grania nie znałem jak własnej rękawiczki wcześniej. Wszystko robione z wyzerowanym EQ w iDrive oraz bez załączania Logic. Czasówki na głowę kierowcy. Na gorąco mogę powiedzieć, że styl grania wyszedł podobny co w Hifi MGU z naszym ampem i głośnikami który klienci określają jako wyraźnie lepszy od OEM HK MGU.


Także tego, branża straszyła, że bez zmiany fabrycznych wooferów na niższej impedancji nie wystarczy mocy używając UP10 z HK MGU - ja mam zdanie odmienne. Bez żadnego wyciskania ostatnich watów wyszło granie czyste i głośne. A że auto pożyczone oczywiście nawet przez głowę mi by nie przeszło sprawdzać czy już dochodzę do limitu możliwości głośników - czy jeszcze nie - zapasy mocy były nadal spore.


Ile taka informacja komu się tu na forum przyda nie wiem. Wiem, że audiotec właśnie wypuścił nowy DSP tool do UP8, UP10 z nowymi możliwościami algorytmicznego de-eq (różne przy różnych poziomach głośności) więc na bank znów będzie się jeszcze lepiej dało stroić BMW ich wzmacniaczami. Jak zawsze Audiotec zamiataja wszystkich jakby jeszcze nie byli najlepsi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Czyli można przez wymianę samego wzmacniacza poprawić zauważalnie jakość audio w HK :cool2: , teraz pytanie do Ciebie nie jako osoba która chce sprzedawać produkt , ale jako osoba z branży która zajmuje się profesjonalnie car audio: jakie są minusy takiego rozwiązania ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli można przez wymianę samego wzmacniacza poprawić zauważalnie jakość audio w HK :cool2: , teraz pytanie do Ciebie nie jako osoba która chce sprzedawać produkt , ale jako osoba z branży która zajmuje się profesjonalnie car audio: jakie są minusy takiego rozwiązania ?

 

Dobre podsumowanie, dokładnie taka jest moja opinia, wzmacniacz wystarczy do znaczącej transformacji dźwięku.


Minusy:

1. Cena.

2. Montaż wzmacniacza w sposób estetyczny i profesjonalny. Dobre wiązki wpinające się pięknie w fabryczną wiązkę to jeden element. Audiotec ma takie w ofercie do różnych wersji iDrive, i systemów audio. Nigdy nie pozwoliłbym instalatorowi ciąć kabli - wiele horror story już słyszałem. Popieprzą fazy, pomieszają kanały, polutują beznadziejnie i polepią taśmą - temu mówimy nie. Do Harmanów najprawdopodobniej trzeba będzie też pociągnąć zasilanie prosto z akumulatora. Booster dostaje 4mm2 zasilanie - może to wystarczy, w zależności ile mocy pchać na głośniki - tego jeszcze nie sprawdziłem.


Drugi element montażu - mocowanie wzmacniacza do karoserii w dostępnym miejscu. Zbliżony do stylu OEM wymaga zazwyczaj nie lada zachodu - szczególnie w autach iDrive7/8 MGU. Do każdej budy muszę zawsze prototypować nowy uchwyt. Idrive 6 i starsze do 676 Hifi przy użyciu wzmacniacza jak UP7/UP8 często można było oklepać standardowym adapterem - wysuwasz stary piec OEM, wsuwasz nowy - gotowe. Oczywiście można wzmacniacz położyć na piance tak jak tu:

ale spodziewam się, że 80% właścicieli w miarę nowych BMW nie koniecznie będzie to odpowiadać, a jak przypadkiem ASO to znajdzie przy okazji wyszukiwania rozwiązań nawet nie związanych z audio problemów - np. rozładowujące się aku z innego powodu - zaraz będą krzyczeć i obciążać kosztami usunięcie ampa. Jak znajdą ładnie zamontowany i tak go wypną, ale może przynajmniej nie będą wykręcać itd. a czasem nawet diler z USA zadzwonił i zapytał co to, jak to jest zrobione i na co może mieć wpływ jak człowiek z człowiekiem.


3. Strojenie. Jest 1000 różnych sposobów jak spier^%$$ć strojenie i jeden jak zrobić je dobrze. Robiąc tak jak Audiotec wskazuje początkowy efekt końcowy jest prima sort. Potem można zrobić dostosowania pod gusta właściciela i temat będzie zamknięty.


Także tego. Zawsze mówię, że z Audio jest jak z jedzeniem - dwie różne osoby używające tych dokładnie tych samych składników mogą osiągnąć znacząco odmienny efekt końcowy dania podanego na talerzu. Z mojego doświadczenia wynika, że i montaż i strojenie jest łatwo schrzanić. Pół biedy gdy używa się gotowych wiązek - wtedy można jeszcze źle ustawić jumpery wewnątrz wznacniacza, a przy strojeniu to na każdym etapie można coś zwalić mniej lub bardziej, więc kumpel z liceum co jest DJ'em i niby zna się na sprzęcie audio nie da rady ustawić takiego wzmacniacza jak UP10 prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

W E65, E60 i E90 subwoofery mają impedancję 4Ohm w przypadku Logic7.

Wynika to z użytej końcowki mocy - TDA1562Q.

Te z E65 mają wyraźnie większy układ magnetyczny od tych z E60/E90 czy F10

 

E65 nie dotykam, E60 jakoś się nie zdarzyło.

Zdaje się, że E9X po lifcie począwszy od Cica miały już woofery o wyższej impedancji coś koło 6-7-8 (nie pamiętam dokładnie) zarówno 677 jak i indyviduale. Nie mam tego jednak zapisanego. Kojarzysz?

Wg ETK subwoofery w E90 są takie same dla starszej opcji S677A(Top Hifi Logic7) oraz nowsze S688A(Harmann Kardon Surround sound). W starszej na pewno mają impedancję 4ohm.


Subwoofery w Top Hifi w E7x oraz F01 są inne od tych w S688A w F10 i F30. Wszystkie mają impedancję 8ohm. Jedynie tańsze systemy top-hifi/H-K mają suby o impedancji 2ohm. Wynika z użytego innego wzmacniacza(nie ma ona nawet światłowodu, bliżej mu do tego systemu hifi, który pojawił się z CIC )


Nie pamiętam jak jest w przypadku Bang&Olufsen i Bowers&Wilkins. Z tego co pamiętam w obu tych systemach subwoofery mają cewki 2,5" lub 3*(w B&W na pewno), a nie 2" jak w pozostałych wspomnianych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

W E65, E60 i E90 subwoofery mają impedancję 4Ohm w przypadku Logic7.

Wynika to z użytej końcowki mocy - TDA1562Q.

Te z E65 mają wyraźnie większy układ magnetyczny od tych z E60/E90 czy F10

 

E65 nie dotykam, E60 jakoś się nie zdarzyło.

Zdaje się, że E9X po lifcie począwszy od Cica miały już woofery o wyższej impedancji coś koło 6-7-8 (nie pamiętam dokładnie) zarówno 677 jak i indyviduale. Nie mam tego jednak zapisanego. Kojarzysz?

Wg ETK subwoofery w E90 są takie same dla starszej opcji S677A(Top Hifi Logic7) oraz nowsze S688A(Harmann Kardon Surround sound). W starszej na pewno mają impedancję 4ohm.


Subwoofery w Top Hifi w E7x oraz F01 są inne od tych w S688A w F10 i F30. Wszystkie mają impedancję 8ohm. Jedynie tańsze systemy top-hifi/H-K mają suby o impedancji 2ohm. Wynika z użytego innego wzmacniacza(nie ma ona nawet światłowodu, bliżej mu do tego systemu hifi, który pojawił się z CIC )


Nie pamiętam jak jest w przypadku Bang&Olufsen i Bowers&Wilkins. Z tego co pamiętam w obu tych systemach subwoofery mają cewki 2,5" lub 3*(w B&W na pewno), a nie 2" jak w pozostałych wspomnianych

Bang ma ok. 7ohm, Bowers chyba 4ohm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Po dłuższej zastanawianiu zdecydowałem się na modyfikację mojego audio HI-FI z modułem RAM. Zamontowałem wzmacniacz Match 8UP z wiązką do zestawu z modułem RAM oraz wymieniłem subwoofery na Focale. Maciej@BimmerTech wystroił mi cały zestaw (dzięki Maciek!).

Jestem bardzo zadowolony z modyfikacji. W poprzednim G30 miałem HK i w moim odczuciu zmodyfikowane HiFi gra nawet lepiej niż HK. Cały zestaw jest plug-n-play, więc przy odsprzedaży w ciągu 20 minut wracam do fabrycznej konfiguracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • Zasłużeni forumowicze
2 godziny temu, Enriquez napisał(a):

Nie znalazł by się tu ktoś, kto mógłby wystroić mi Match Up 8DSP? 

Masz może namiary na Macieja?

 

Jest na forum przeciez, pare postów wyżej jest jego post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

*update*

Wczoraj byłem na strojeniu DSP. Powiem tyle - nie spodziewałem się, że ten zestaw ma takie pier......cie. Podczas strojenia zasugerowali mi, żeby wygłuszyć całe wnęki, gdzie siedzą woofery pod siedzeniami (już zrobiłem) a także pociągnięcie dodatkowych przewodów do drzwi w celu oddzielenia tweeterów od mid-basów - czyli likwidacja zwrotnicy. W moim przypadku Match ma 3 nieużywane wyjśca - i właśnie 2 z nich chcę przeznaczyć na tweetery w drzwiach przednich. Dodatkowo zastanawiam się nad dodaniem głośnika centralnego i pociągnięcie wiązki do zwmacniacza. Jak myślicie - centralny ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
36 minut temu, Enriquez napisał(a):

*update*

Wczoraj byłem na strojeniu DSP. Powiem tyle - nie spodziewałem się, że ten zestaw ma takie pier......cie. Podczas strojenia zasugerowali mi, żeby wygłuszyć całe wnęki, gdzie siedzą woofery pod siedzeniami (już zrobiłem) a także pociągnięcie dodatkowych przewodów do drzwi w celu oddzielenia tweeterów od mid-basów - czyli likwidacja zwrotnicy. W moim przypadku Match ma 3 nieużywane wyjśca - i właśnie 2 z nich chcę przeznaczyć na tweetery w drzwiach przednich. Dodatkowo zastanawiam się nad dodaniem głośnika centralnego i pociągnięcie wiązki do zwmacniacza. Jak myślicie - centralny ma sens?

Zależy jakiej muzyki słuchasz i czy nadal będzie obsluga DTS / 5.1.

Mi się zdarzy słuchać koncerty i centralny ma duży sens 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.12.2023 o 11:09, Enriquez napisał(a):

*update*

Wczoraj byłem na strojeniu DSP. Powiem tyle - nie spodziewałem się, że ten zestaw ma takie pier......cie. Podczas strojenia zasugerowali mi, żeby wygłuszyć całe wnęki, gdzie siedzą woofery pod siedzeniami (już zrobiłem) a także pociągnięcie dodatkowych przewodów do drzwi w celu oddzielenia tweeterów od mid-basów - czyli likwidacja zwrotnicy. W moim przypadku Match ma 3 nieużywane wyjśca - i właśnie 2 z nich chcę przeznaczyć na tweetery w drzwiach przednich. Dodatkowo zastanawiam się nad dodaniem głośnika centralnego i pociągnięcie wiązki do zwmacniacza. Jak myślicie - centralny ma sens?

Ja wywaliłem beznadziejny kondensator npe z drzwi i wsadziłem filtry górnoprzepustowy trzeciego rzędu i dolno drugiego rzędu. Różnica jest kolosalna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
3 godziny temu, mimoon napisał(a):

Ja wywaliłem beznadziejny kondensator npe z drzwi i wsadziłem filtry górnoprzepustowy trzeciego rzędu i dolno drugiego rzędu. Różnica jest kolosalna. 

Możesz pokazać co dokładnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.