Skocz do zawartości

Jak zdjąć "nawiew"? - podświetlenie włącznik


Bastek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Członkowie klubu

Witam

 

Jaki sposób można zdjąć kratkę nawiewu przedstawioną poniżej?:

http://republika.pl/moje_bmw/inne/09.jpg

 

Białą strzałką oznaczyłem to co po wykręceniu śróby bez problemu wychodzi. Natomiast tam gdzie jest strzałka czerwona coś w samym rogu trzyma kratkę. Czy trzeba coś jeszcze odkręcić? Nie chciałbym sobie czegoś urwać...

 

A może ktoś z Was wie czy to pokrętło od włączania świateł (lub "ikonki" świateł) są podświetlane? Bo u mnie nigdy się nie świeciły i dlatego chcę to rozebrać żeby zobaczyć czy są tam żaróweczki... :)

Edytowane przez Bastek

Pozdrawiam

Bastek

Kiedyś: E21 315 '83, E34 520i '90, E34 525iA '92, E36 316i '95, E30 318iT '93, E46 325xi Touring, E91 325i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno tam gdzie masz czerwona strzalke nie ma srubki poprostu plastik sie dobrze trzyma deski w samym rogu jak odkrecisz dolna srubke zacznij wyjmowac od dolu z lewej strony samo powinno wyskoczyc zarowke masz zaraz kolo glownej wtyki oprawka powinna miec kolor bialy poprostu pociagnij za oprawke i ja wyciagnij...........
Wojz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu
Jest podswietlane ale z tego co pamietam to nie trzeba wyjmowac kratki choc nie dam sobie za to glowy urwac........

Chyba trzeba... :roll: Bo włącznik świateł i ta kratka wentylacyjna to jeden element...

 

Dzięki za podpowiedź :)

Pozdrawiam

Bastek

Kiedyś: E21 315 '83, E34 520i '90, E34 525iA '92, E36 316i '95, E30 318iT '93, E46 325xi Touring, E91 325i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ze nie włącznik swiateł jest wkładany w kratke wentylacyjna oddzielnie musisz sciągnać pokretło do przełanczania świateł delikatnie podwżyć i pod spodem masz plastikowa nakretkę którą odkręcasz i włącznik wyciągasz od spdu np. demontując element deski pod kierownicą - nad kolanami kierowcy. We właczniku masz jedą małą żarówke która wszystko oświetla.

Powodzenia i pozdr.

BMW to pełnia życia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu

Dzieki "eclipse" za pomoc, ale nie bardzo zrozumiałem... :roll:

 

1) W jaki sposób mam ściągnąć pokrętło od włączania świateł?

2) Co muszę delikatnie podważyć? To pokrętło?

3) Pod spodem czego jest plastikowa nakrętka którą muszę odkręcić?

4) Żeby wyciągnąć włącznik muszę rozebrać deskę?

Pozdrawiam

Bastek

Kiedyś: E21 315 '83, E34 520i '90, E34 525iA '92, E36 316i '95, E30 318iT '93, E46 325xi Touring, E91 325i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1) pokretlo od swiatelek musisz delikatnie pociagnac lub czys podwazyc i pociagnac, tylko nie stosuj malego srubokreta bo mozesz zrobic slad.

 

ad2) tak

 

ad3) plastikowa nakretka trzyma przelacznik, jak ja sciagniesz przelacznik wpadnie do srodeczka autka

 

ad4) nie deske, tylko oslonke pod deska. Jak sie troche schylisz bedziesz wiedial co sciagnac.

 

Pozdrawiam i odpisz czy sie udalo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Członkowie klubu
Pozdrawiam i odpisz czy sie udalo.

Udało się :D

 

Chyba najlepszy algorytm wymiany podświetlenia włącznika świateł wygląda tak:

1) odkręcamy 3 śruby mocujące osłonę pod kierownicą

2) podważamy delikatnie żeby nie porysować pokrętło od włączania świateł i ściągamy je ciągnąc do siebie

3) odkręcamy dużą plasikową nakrętkę

4) teraz możemy cały mechanizm włączania świateł (w kształcie walca) wyjąć "pod kierownicą"

5) mocnym ruchem odkręcamy wtyczkę (łapiąc mniej więcej w połowie "walca")

6) wymieniamy żarówkę :)

 

Mam nadzieję, że napisałem zrozumiale. Jakby były jakieś pytania to postaram się odpowiedzieć.

Pozdrawiam

Bastek

Kiedyś: E21 315 '83, E34 520i '90, E34 525iA '92, E36 316i '95, E30 318iT '93, E46 325xi Touring, E91 325i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 6 miesięcy temu...

Trochę stary post ale napisze bo właśnie wymieniałem żarówkę podświetlania świateł i może się komuś przyda opis jak to było u mnie. Wymieniałem jakoś inaczej niż czytałem w pozostałych postach. A wiec tak jak na zdjęciu wykręciłem śrubkę zaznaczoną białą strzałka. W miejscu zaznaczonym czerwona strzałka jest taki haczyk który trzyma się kokpitu więc trzeba powoli wyciągać przełącznik z nawiewem (u mnie jest złączony razem nie tak jak np. u eclipse czy Wojtech 325) w dół żeby go nie uszkodzić choć jest zrobiony dość solidnie ale zawsze to plastik. Jak już wyciągnąłem przełącznik odłączyłem kostkę od świateł przeciw mgielnych oraz odkręciłem kostkę od świateł (spoko patent z odkręcana kostka dużo wygodniej się wyciąga niż taką zwykła jak w przeciwmgielnych tym bardziej żę teraz mróz to w palce mrozi) wyciągnąłem sobie i rzeczywiście żarówka jest w takiej białej oprawce która jest wsadzona obok kostki od świateł (zimą radzę nie podważać plastiku bo się łamie ja wsadziłem taki bolec od gwintownicy i wyciągnąłem bo w tej oprawce jest taka dziurka chyba właśnie do wyciągania) jak już wyciągnąłem wymieniłem żarówkę podłączyłem wszystko wsadziłem i przykręciłem. Próbowałem robić tak jak pisał eclipse że podważyłem samo pokrętło ale chyba u mnie jest jakoś inaczej bo tam nic nie było po podważeniu a już na pewno niczego tam się nie dało wymienić bo wszystko plastikowe i po zgrzewane ze sobą. Może w rocznikach 96 było już trochę inaczej no nie wiem ale dziwi mnie taka odmienność budowy bo nawet jakbym odkręcił panel pod kierownica to nie mam jak wymienić tej żarówki i tak jak ja wymieniałem to jest chyba jedyny sposób żeby to zrobić w moim aucie.

Pozdrawiam i mam nadziej że się przydadzą informacje, szkoda że nie wziąłem aparatu bo lepiej by się to opisywało

Grzesiek

Tłumaczenia: niemiecki, hiszpański, włoski.

Pozdrawiam

Grzesiek

http://img53.imageshack.us/img53/3782/pict6529panoramaresize8pl.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wymieniałem tydzień temu.Myślałem, że będzie gorzej ale dałem sobie bez problemu radę. :wink: U mnie tez przelącznik świateł i kratka nawiewu to jeden element który sie zdejmuje po odkręceniu jednej śrubki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wcześniej nie zwracałem zbytnio uwagi co do podświetlenia włącznika świateł, lecz po przeczytaniu tych postów postanowiłem z ciekawości zobaczyć jak to u mnie wygląda :lol:

Wziąłem niezbędne narzędzia i ruszyłem w bój, odkręciłem włącznik świateł i wyciągnąłem razem z kratką nawiewu (wyjmujcie z umiarem w końcu to plastik) odłączyłem kostkę od halogenów i świateł.

Po wyjęciu tego "białego" bolca okazało się że żaróweczka była spalona, wymieniłem ją założyłem wszystko tak jak powinno być, przekręcam kluczyk w stacyjce i .................... świeci :P

Wielki szacunek za te posty :cool2:

http://img228.imageshack.us/img228/3276/tn1ir4.jpg


diamentschwartz metalic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też zawsze w tym miejscu było ciemno Ale po przeczytaniu waszych postów też wymieniłem zarówke i świeci. Przy okazji wymieniłem zaróweczke w pierwszej popielniczce i też jasnośc.To samo chciałem zrobić w 2 popielniczce ale tam nie widze przewodów. A u was są tam przewody??///??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...
Witam właśnie wymieniłem żaróweczkę przełącznika świateł mijania u siebie w Berci. Trzeba odkręcić śróbkę (biała strzłka) podważyć w lewym dolnym rogu kratke nawiewu i wyciągnąć całość. Od razu rzuci się w oczy długa oprawka którą poprostu wyciągamy. żaróweczkę wymieniamy (90groszy) i choinka normalnie. :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.