Skocz do zawartości

BMW Rheingold


kris1973

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,6 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • Zasłużeni forumowicze

Pewnie trochę szybciej, ale nie liczyłbym na to że będzie bardzo krótko, pisali na SSD o ponad 2 godzinach

Minusem jest to że jak się do rheingolda D 3.47.10 (a w zasadzie to juz znowu ISTA D) zrobi spolszczenie menu to pokazuje błąd bazy danych a w 3.41 do 3.44 nie widzi problemu.

zobaczę może uda się coś bazie zmienić aby nie pokazywał błędu i może w końcu pojawi się Polska baza danych ok 5 GB.

Ale pewnie niedługo na naszym forum też będzie dostępna ISPI NEXT na chomikuj ze wszystkimi instalatorami (wymóg microsoft net framework 4 i starsze wersje z 3.5)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

To zrób aktualizacje NCS modelu bmw za pomocą Coding tool nawet nie musisz kopiować plików tylko bezpośrednio z ispi next

C:\ProgramData\BMW\ISPI\data\TRIC\ISTA-P\BMW\Services\data\ecudata\ i tu masz modele bmw

sam skopiuje pliki dla NCS wszystkie w odpowiednie miejsce poczytaj ten temat viewtopic.php?f=48&t=260787

ale kodować starszą wersją można, tylko programować nie można, oczywiście sie nie zaleca się musiały by być naprawdę stare pliki aby powstały jakieś problemy

ściągnij Coding tool i masz szybką aktualizacje NCS i EDIABAS dla kodowania z SP-daten v54.3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Tylko jak ktoś ma zainstalowaną na starszą wersje ISTA P 2.53.5.003 native to niech nie instaluje ispi next admin client obok instalatora na tym samym systemie

Windows ponieważ Loader nie będzie wiedział jaka wersja ISTAP jest zainstalowana i wybierze ustawienia ISPI NEXT

Z ispi next też działa ... podobno trzeba też zainstalować nowa wersję Patched EDIABAS 7.3.0 jakaś wersja poprawiona chociaż ja nie znajduje różnić , oprócz tego że nie ma wyboru tylko STD:OBD COM 9 i USB-serial adapter też już zaznaczone nie ma żadnej opcji do wyboru. działa z INPA

Można zainstalować Standard tools 2.12 później Patched EDIABAS 7.3.0 później uzupełnić biblioteki w programach tylko nie kopiować całego EDIABASA tylko same ECU do EDIABASA z moich instalatorów można uzupełniać biblioteki ponieważ one nie zmieniają EDIABASA tylko same EDIABAS/ECU które w tym nowym jest całkowicie puste

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Rheingold ma część ispi next, dzięki temu można go uruchamiać bezpośrednio z windows np z pulpitu

Ispi next bardziej potrzebna jest do Ista P dzięki jej ista P jest uruchamiana tak samo jak Rheingold (Ista D) prosto

z pulpitu Windows, to jest taka baza dla tych programów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Com 9 musi być ustawiony w menadżerze urządzeń dla interfejsu i w EDIABAS/obd i nowy EDIABAS 7.3.0 microsoft net framework 2 zainstalowany (3.5 zawiera starsze wersje 2 i 3 w sobie) jak nie ma to doinstalować, zobacz w Panel sterowania >Sieć i internet>Centrum sieci i udostępnienia >Zmień ustawienia karty sieciowej >Połączenia lokalne 3 (tak jest u mnie u kogoś może być inna nazwa wyłącz i włcz urządzenie klikając na kartę icom emulatora sieci (oczywiście musisz miec Loader V2 z instalatorem sieci ) cały czas podłączony interfejs do USB

 

"If anybody is having trouble with the network tool on non-English systems, try this:

 

1. run network tool and wait for it to complete.

2. right click on the newly created network adaptor and rename it to "USB".

3. right click on it again > properties > select ipv4 in the networking list > properties. Manually change ip address to 169.254.0.8 and subnet mask to 255.255.0.0. Click ok, ok.

4. right click on the adaptor again and disable."

tłumaczenie.

Jeśli ktoś ma problemy z narzędzia sieciowego w systemach innych niż angielski, spróbuj tego:

 

1. Sieć uruchomić narzędzie i czekać na to, aby zakończyć.

2. kliknij prawym przyciskiem myszy na nowo utworzonej karty sieciowej i zmienić jego nazwę na "USB".

3. kliknij prawym przyciskiem myszy ponownie> Właściwości> wybierz IPv4 na liście sieci> właściwości. Ręcznie zmienić adres ip na 169.254.0.8 i maski podsieci na 255.255.0.0. Kliknij przycisk OK, w porządku.

4. kliknąć prawym przyciskiem myszy na karcie ponownie i wyłączyć.

 

wyłącz zaporę windows

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Ponieważ już pojawiła się na Polskim forum BMW ISPI NEXT (jeden z kolegów forum właśnie udostępnia wszystkim. więc postanowiłem napisać małą instrukcje instalacji.

podgląd na filmie

Instrukcja instalacji ispi next

Wymagania Procesor min. procesor dual core 1.8 MHz 1.8 MHz 4GB RAM ilość na dysku 200GB wolnego miejsca tylko na dysku C:\ (inaczej instalator nie zainstaluje ) zaczynamy od ISTA P , podłączona ładowarka do laptopa (instalator przerywa instalacje jak nie jest podłączony) Windows 7 32\64bit 8 i 8.1 32bit/64bit ale tak piszą nie widziałem instalacji na 32bit ale na Win 7 prof 64bit/ 3.2 GB RAM poszła instalacja ISTAP

 

Mamy cały czas dostęp do Internetu, instalatory będą pobierać niezbędne pliki podczas instalacji

1) Instalacja microsoft net framework 3.5 (Potrzebne są 2 i 3 a 3.5 Zawiera obie)

2) Instalacja microsoft net framework 4 dla ispi next

3) Instalacja microsoft net framework 4.5 Nie jest konieczna, ale się przydaje instalacja w kolejności

4) instalacja microsoft visual c++ 2010 x86bit i 64bit (vcredist_x86) vcredist_64

5) microsoft visual c++ 2012 64bit (vcredist_64) może być tez nowsza, ale w kolejności od najstarszej

6) instalacja java dla windows (jre-6u20-windows-i586-s) wklejmy do przeglądarki i ściągamy

 

Teraz dostępne pliki w instalatorze

 

7) instalujemy - 7z938-x64 (najnowszy 7-zip)

8) instalujemy winrar-x64-520

9) instalujemy – AdobeAIRInstaller

10) instalujemy - flashplayer_16_ax_debug

11) instalujemy - install_flashplayer16x32_mssd_aaa_aih

12) instalujemy - install_reader11_uk_mssd_aaa_aih

13) instalujemy - Shockwave_Installer_Slim

 

Po instalacji wszystkiego odcinamy dostęp do Internetu (nie jest to konieczne, ale lepiej)

 

14) wyłącz zaporę Windows (nie wolno jej wyłączać w usługach tylko w panelu sterowania) w razie nie możności zainstalowania ISTA D należy włączyć zaporę

Windows 7 64bit

PANEL STEROWANIA >SYSTEM I ZABEZPIECZENIA > ZAPORA SYSTEMU WINDOWS > WYŁĄCZ I WŁĄCZ ZAPORE WINDOWS

Zaznaczamy WYŁĄCZ w obu punktach > OK.

 

Z TOOLS folderu uruchamiamy pierwszy aktywator UnBlock > klikamy na wpis do rejestruunblocker „ zgadzamy się na dodanie kluczy do rejestru OK. OK

 

15) Instalujemy na domyślnych ścieżkach - BMW_ISPI_iLean_ISPI_Admin_Client_1.1.808.3 (Nie wolno po instalacji uruchamiać)

16) Instalujemy ISTA P - BMW_ISPI_ISTA-P_SYS_3.54.0.300 Oczywiście zgadzamy się na warunki instalacja potrwa na HDD jakieś 3 godz. na SSD szybciej może 2godz.

- po instalacji restartujemy komputer

- później znowu robimy aktualizacje - BMW_ISPI_ISTA-P_SYS_3.54.1.001 (Restart po instalacji) jakieś 1.5 Godziny

- znowu robimy aktualizacje - BMW_ISPI_ISTA-P_SYS_3.54.2.002 (Restart po instalacji) jakieś 1.5 Godziny

- znowu robimy aktualizacje - BMW_ISPI_ISTA-P_SYS_3.54.3.002 (Restart po instalacji) jakieś 1.5 Godziny do 2.5Godziny

NIE URUCHAMIAMY ISTA P

17) Instalujemy EDIABAS (lub Standard tools 2.12)Zaznaczamy STD:OBD COM9 odznaczamy v USB-serial adapter (jeśli nie mamy zainstalowanego interfejsu

K-D-CAN to instalujemy według instrukcji na COM9 (obowiązkowo na tym porcie COM)

- jeśli mamy nowy EDIABAS 7.3.0.msi to instalujemy zamiast standard tools 2.12 po instalacji możemy doinstalować resztę programów oprócz EDIABAS i uzupełnić biblioteki

W programach INPA i NCS jak również w EDIABAS/ECU tylko nie ruszamy reszty EDIABAS (NCS i EDIABAS/ECU z sp-daten możemy uzupełnić BMW CODING TOOL po instalacji ISTAP)

;#################

;# EDIABAS 7.3.0 #

;#################

 

;=============================================================================

[Configuration]

;=============================================================================

Interface = STD:OBD

 

#Interface = REMOTE

 

Simulation = 0

 

EcuPath = C:\EDIABAS\ECU

SimulationPath = C:\EDIABAS\SIM

TracePath = C:\EDIABAS\TRACE

TraceSize = 1024

 

ApiTrace = 0

IfhTrace = 0

; IfhnTrace = 0

 

; SystemTraceSys = 0

; SystemTraceBip = 0

; SystemTraceIfh = 0

; SystemTraceNet = 0

 

; BipDebugLevel = 0

; BipErrorLevel = 0

 

UbattHandling = 0

IgnitionHandling = 0

ClampHandling = 0

 

RetryComm = 0

SystemResults = 1

TaskPriority = 10

 

; CodeMapping = C:\EDIABAS\BIN\ansi2oem.tab

; LoadWin32 = 0

 

NetworkProtocol = TCP

 

; --- neu ab EDIABAS 7.2.0 ---------------------------------------------------

ShowIcon = 1

LogLevel = 0

TraceBuffering = 0

TraceHistory = 0

TraceSync = 1

; TraceWriter =

 

;=============================================================================

[TCP]

;=============================================================================

RemoteHost = 192.168.68.40

Port = 6801

TimeoutConnect = 2000

TimeoutReceive = 2000

TimeoutFunction = 10000

; TimeResponsePending = 5000

; DisconnectOnApiEnd = 1

; InitCmd0 = FE,04,00,03,01

; InitCmd1 = FD,05,00,03,01

 

;=============================================================================

[XEthernet]

;=============================================================================

RemoteHost = Autodetect

HeaderFormat = 0

TesterAddress = F4,F5

ControlPort = 6811

DiagnosticPort = 6801

TimeoutConnect = 20000

 

;=============================================================================

[ifhProxy]

;=============================================================================

Port = 6700

 

 

;#############################################################################

 

18) Instalujemy ISTA D ( Rheingold 3.47.10) instalator - ISTA_SYS_3.47.10.13054 uruchamiamy znowu na domyślnych ścieżkach jak na filmie

- po instalacji kopiujemy do C:\Program Files (x86)\BMW\ISPI\TRIC\ISTA\ folder z bazą danych SQLiteDBs

Po instalacji i kopiowaniu nie uruchamiamy ista D

19) Instalujemy - BMW_ISPI_HDD-Update_2.2.5449.17449 (Krótka instalacja)

20) instalujemy - BMW_ISPI_TRAC_KSD_14.12.1.0 (instalacja jest dłuższa jak pokaże się okno CMD klikamy spacje i czekamy na wypakowanie wszystko się same zamknie jak na filmie)

- Po instalacji wchodzimy do C:\KSD\ aplikacja z płytą KSD służy do uruchamiania KSD –wysyłamy skrót na pulpit

21) Kopiujemy plik ISTAGUI.exe.confing i zamieniamy z tam istniejącym w C:\Program Files (x86)\BMW\ISPI\TRIC\ISTA\TesterGUI\bin\Release\ wklejamy zastępując istniejący lub tak jak na filmie istniejący zmieniamy nazwą a nowy ISTAGUI.exe.confing wklejamy

- wysyłamy tez z tego folderu C:\Program Files (x86)\BMW\ISPI\TRIC\ISTA\TesterGUI\bin\Release\ skrót na pulpit aplikacji do uruchamiania isty z pulpitu ISTAGUI

Nie uruchamiamy jeszcze isty D

 

22) Kopiujemy Loader do C:\Program Files (x86)\Loader\ wysyłamy skrót na pulpit - nie uruchamiamy

- Jak mamy nowy Loader v2 z (BMW ISTA-P Loader) Emulatorem ICOM to kopiujemy go do tego folderu zastępując go, lub od razu do folderu tworząc folder w C:\Program Files (x86)\Loader\

Instalujemy też sieć do ICOM EMULATORA (podpinamy wcześniej interfejs K-D-CAN aby się połączyły) NetworkTool po instalacji jeszcze nie restartujemy komputera)

 

23) Kopiujemy pliki z Tools > \ Activates\ISPI Files\ wszystkie pięć plików i wklejamy tak jak na filmie do

C:\ProgramData\BMW\ISPI\Confing\Ilean\ISPI Admin Client\ wklejamy tutaj te pliki (folder ProgramData ukryty OPCJE FOLDERÓW/widok/ zaznacz pokaż ukryte pliki i foldery)

24) Kopiujemy z Tools \Changer\ kopiujemy aplikacje Volumeid i wklejamy do C:\Windows\System32\

- Pasek Start> wyszukaj> CMD.exe jak się pojawi to klikamy prawym myszki na URUCHOM JAKO ADMINISTRATOR

- po pojawieniu się okna CMD wklejamy do niego Volumeid.exe C: 20FE-8B77 i klikamy ENTER pojawi się aplikacja klikamy na Agree (zaznaczona) jak na filmie

Restartujemy komputer

25) Znowu dodajemy rejestr z pliku rejestru o nazwie ID – znowu restart komputera

26) Możemy teraz uruchomić wszystko z pulpitu ISTA D (rheingold ) konfigurujemy dla K-D-can

- ikona klucza na górnym pasku po uruchomieniu > wybieramy język który nam odpowiada i ostatnia zakładka VCI – zaznaczamy EDIABAS > OK.

27) Uruchamiamy ISTAP z loadera z pulpitu i za pierwszym razem konfigurujemy

Wybieramy język ISTA P ( rozdzielczość automatyczna) reszta wpisów niżej

Nazwę wpisuje się co się podoba, krótka nazwa literowa ,dalej BMWstreet , zip code i 123 i w drugim 1234

Dla tych co chcą zaznaczany też EXPERT MODE

(dla ICOM EMULATOR wcześniej podpinamy interfejs) powinien pojawić się na dolnym pasku po kliknięciu na niego wcześniej, przed uruchomieniem ISTY P ze znaczka BMW

Uruchamiamy ISTAP ze znaczka BMW - reszta jak w każdej ISTA P

Jak się nie możemy połączyć za pomocą ICOM EMULATORA to konfigurujemy go w sposób podany w poście wyżej ?

1. Panel Sterowania > Sieć i internet >Centrum Sieci i udostępnienia >Zmień ustawienia Karty Sieciowej > kliknij na nową utworzoną kartę sieciową (Połączenia lokalne x)

2. kliknij prawym przyciskiem myszy na nowo utworzonej karty sieciowej i zmienić jego nazwę na "USB".

3. kliknij prawym przyciskiem myszy ponownie> Właściwości> wybierz IPv4 na liście sieci> właściwości.

Ręcznie zmienić adres ip na 169.254.0.8 i maski podsieci na 255.255.0.0. Kliknij przycisk OK, w porządku.

4. kliknąć prawym przyciskiem myszy na karcie ponownie i wyłączyć. Podobno, jak jest ISTA uruchomiona i windows, nie jest w języku angielskim, to te ustawienia są niezbędne do pracy z Loader v2 i ICOM EMULATOR K-D-CAN

Edytowane przez Din76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Podobno dla E-sys i F-serii lepiej zakończyć aktualizacje na BMW_ISPI_ISTA-P_SYS_3.54.1.001

nowsze obcinają dużo plików i kodowanie F-serii jest utrudnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!Już chyba wiem dlaczego nie mogę się połączyć za pomocą Loader v2. Podczas pierwszego uruchomienia wybrałem język PL i rozdzielczość ekranu, a w trzecim oknie nic nie wpisałem :mad2: powinienem:

,,Nazwę wpisuje się co się podoba, krótka nazwa literowa ,dalej BMWstreet , zip code i 123 i w drugim 1234

Dla tych co chcą zaznaczany też EXPERT MODE".

Co zrobić by ruszyć to od nowa? usunąłem wszystko i zainstalowałem na nowo i po próbie uruchomienia mam taki błąd:

http://www.resizer.pl/17076.html

 

Dodam że na początku też źle robiłem bo uruchomiłem NetworkTool bez interfejsa i musiałem zmieniać nazwę oraz adres ip.Teraz już jest od razu połączenie o nazwie USB.

Wielkie DZIĘKI dla kolegi Din 76

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Zainstaluj wszystkie wersje microsoft net framework 3.5 do loadera jest potrzebna 2 a do ista 3 dlatego błąd sieci

ICOM wtedy chodzi dobrze jak po uruchomieniu i wybraniu sesji daje informacje,(usb interfejs podłączony, niepodłączony do samochodu) o nie wykryciu VIN, podaj ręcznie ,podajesz ręcznie, a on dalej szuka i nie wykrywa sterowników, dopiero kończymy na sucho sesje jak błąd CIP i EDIABAS, to coś nie tak, raczej ten wpis nie jest tak ważny,

Ja jednak zmieniłem nazwę sieci ICOM emulatora na USB i dopisałem IP ręcznie, sprawdź EDIABAS czy masz port 6801 i poprawne IP instalowałem tylko nowy EDIABAS 7.3.0

poprawiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ediabas zainstalowałem ten poprawiony ,nazwa sieci jest na USB,IP też dobre tylko jak zainstalować framework 3.5? gdy juz mam na kompie 4.5.Jak chcę zainstalować to podaje że jest już nowsza wersja :? Najpierw odinstalować nowsze? Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
To zrób tak i jeszcze raz zainstaluj od 3.5 i 4 nowsza nie jest ważna 4.5 jak każe odinstalować to odinstaluj, ale ja wielokrotnie instalowałem starsze nawet jak były nowsze i wszystko było OK, to jest jak 2 programy a nie aktualizacja starszej....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ediabas zainstalowałem ten poprawiony ,nazwa sieci jest na USB,IP też dobre tylko jak zainstalować framework 3.5? gdy juz mam na kompie 4.5.Jak chcę zainstalować to podaje że jest już nowsza wersja :? Najpierw odinstalować nowsze? Pozdrawiam!

Odinstaluj wszystkie. Wpisz w google framework 2, wejdź na stronę Microsoft. Ściągnij tylko 2 i zainstaluj. Tak samo z 4.

To się tak dzieje bo ludzie mają różne instalki windows. Czasem z service pack czasem nie. Do różnych wersji windy są różne wersje framework. Ale można wymusić kolejność zdarzeń. Jak instalowałem iste 3.53 z tym emulatorem na xp to miałem tak samo.

Wersja framework musiała być ta sama jaką użył autor loadera. To wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, ja nie mam frameworku 3.5. Mam loader który był razem z ISPI. Wszystko działa. Nic w systemie nie zmieniłem. Ediabas standardowy nie przerobiony.

Mam framework 4.0, 4.5.1, 4.5.2. Oraz vcredist 90 (chyba). System Windows 7, bo na XP z tego co wiem oficjalnie ISPI nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Koledzy, ja nie mam frameworku 3.5. Mam loader który był razem z ISPI. Wszystko działa. Nic w systemie nie zmieniłem. Ediabas standardowy nie przerobiony.

Mam framework 4.0, 4.5.1, 4.5.2. Oraz vcredist 90 (chyba). System Windows 7, bo na XP z tego co wiem oficjalnie ISPI nie działa.

 

Kolego jak coś piszesz to się dowiedz o co chodzi, chodzi o Loader v2 który jest razem z ICOM EMULATOR to raz , a ty masz starszy tylko do uruchomienia ISTA P, a dwa

to zależny jaki masz windows, niektóre windows-y maja starsze frameworku 3.5 już w sobie podczas instalacji, im lepsza wersja Windows np Profesjonal w tym lepiej jest uzupełniony,

Ja dodam jeszcze że do sprawnego działania potrzebne są tez aktualizacje z Microsoft, instalowałem niedawno Windows 7 64bit to ściągnołem 176 aktualizacje, tzw łatki do samego Windows, czyli musi być oryginalny Windows z kluczem, wielu instaluje na gołe instalacje Windows i dlatego są problemy .... oczywiście nie musi być prof.

Ediabas, nie jest potrzebny do ICOM i do Loader w wersji v1 jaki Ty zainstalowałeś, potrzebny jest do Loader V2 który ma wbudowany ICOM EMULATOR i do niego trzeba Ediabasa zmodyfikować ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, nie chciałem nikogo obrazić tylko jeżeli mówimy o całym zestawie ISPI to Rheingold działa nawet na zwykłym kablu przez k-line, a emulator ICOM jest potrzebny do ISTA P? Nigdy nie używałem emulatorow dla tego na tym nie znam się, ale co, da się przez emulator zaktualizować soft w samochodzie? Można emulatorem zastąpić ICOM?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Nie chodzi o obrażanie się, tylko o fakty, to że do ista d rheingold wystarczy zwykły fejs pisze na pierwszych stronach tego tematu, dzięki ediabasowi 7.3.0 (oczywiście nie do wszystkich operacji, niekiedy wymaga się aktywnego napięcia z ICOM)

Istap ma tylko ICOM nic więcej.....

Dzieki ICOM emulatorowi można aktualizować w trybie expert mode wybrane sterowniki, te które się aktualizuje bez złącza most, co można zobaczyć na drzewie sterowników w ISTAP podczas tworzenia planu aktualizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!Niestety nie dałem rady odpalić ISTA P za pomocą Emulatora Natywnego :? Nie poddałem się jednak i zainstalowałem ISPI NEXT i teraz ISTA p,ISTA d śmiga(Loader v2).Ogromne podziękowania za pomoc w instalacji oraz Wielki Szacunek za wiedzę dla kolegi Din76 :handshake:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.