Skocz do zawartości

Radio Professional a bluetooth


kubaj123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie odnosnie mikrofonu, mam kupione radio z bluetooth i caly osprzet poza mikrofonem i kablem. Sklaniam sie ku zakupowi mikrofonu i pokrywy kolumny z e93 tylko wszedzie sprzedawane sa mikrofony bez okablowania czy ten przewod miedzy radiem a mikrofonem ma jakas nazwe nr katalogowy, czy trzeba go samemu zmontowac a jesli tak to jakie wtyczki, piny musze zakupic? Z gory dziekuje za odpowiedz.

Potrzebujesz następujące elementy:

61316950266 - obudowa kierownicy z miejscem na mikrofon

84316977740 - mikrofon

61130005197 - przewód z pinem (4 szt)

61138384550 - wtyczka 12 pinowa

61138387206 - osłona wtyczki

 

Mam akurat taki zestaw na sprzedaż, elementy praktycznie nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • Odpowiedzi 86
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Witam,

jakiś czas temu wymieniłem swoje radio professional bez USB i Bluetooth, na takie które te opcje ma wbudowane.

Chciałem się podzielić wiedzą jaką nabyłem podczas wymiany i kodowania radia - wszystko robiłem sam więc da się, a ten post powinien trochę w tym pomóc.

 

Potrzebny osprzęt to:

- radio Professional z wbudowanym USB i Bluetooth,

- mikrofon z okablowaniem i wtyczką, w zależności czy chcecie w osłonie kolumny kierownicy jak e93 czy "normalnie" w panelu oświetlenia nad głową - to ważne bo mikrofony są inne,

- Jak mikrofon w osłonie kierownicy, to obudowa kierownicy z miejscem na mikrofon z E93. jak podsufitka to sam mikrofon (jakość dźwięku lepsza przy mikrofonie w panelu nad głową ja mam u siebie zestaw z E93 od kolegi "piodi" i też jest oki)

- gniazdo USB, AUX do podłokietnika wraz z przewodem (trzeba dołożyć przewód do USB).

 

Założenie wszystkiego jest raczej plug & play, ale dla ułatwienia podam link do filmu z youtube, na którym jest w miarę fajnie pokazane co i jak.

 

Po podłączeniu wszystkiego bardzo rzadko bywa że wszystkie funkcje są dostępne, więc potrzebne jest kodowanie modułu 2RAD.

U mnie nie działała żadna z funkcji więc musiałem kodować. Bywa że obie funkcje są dostępne od razu po podłączeniu, wtedy nie trzeba nic kodować.

 

Są dwie metody żeby uaktywnić funkcje USB i Bluetooth.

 

1) poszukać na necie kogoś kto to zrobi dla was, koszt myślę że około 100zł - dobrze jest powiedzieć że wie się co trzeba zmienić, co znacznie ułatwi sprawę. Tą metodę polecam!!

 

2) samemu - jako że ja męczyłem się z tym cały dzień, postanowiłem się podzielić informacjami i gotowym Win XP z inpą NCSem z SP DATEN 53 z 2014r. (jeżeli jest stare sp_daten, to nie da się zakodować radia). Wszystko jest dostępne jako w pełni działająca wirtualna maszyna do pobrania z mojego chomika "ukabul" w folderze BMW, podaję bezpośredni link: http://chomikuj.pl/ukabul/BMW

Spakowane w dwóch paczkach. Jest tam też nowy VMware 7 pod Maca (ja robiłem to z Maca) i mała instrukcja co i jak kodować krok po kroku, na Windowsa też bez problemu znajdziecie VWware lub jemu podobny. Jak kodujecie sami to oczywiście potrzebny jest kabelek - ja mam taki z allegro za około 100zł i zrobił robotę. Tak więc kodowanie samemu czy w warsztacie koszt będzie podobny, tylko frajda większa jak się coś samemu zrobi, a oprogramowanie i kabelek może się przydać do kodowania innych rzeczy, jak np. światła do jazdy dziennej itd. Pamiętajcie że kodujecie na własną odpowiedzialność !! I istnieje ryzyko że coś się wysypie.

 

wpisy do zmiany w module radia 2RAD to:

 

AUDIO_PLAYER_INBOX_ON_OFF --> to jest USB

aktiv

BT_MODUL_INBOX_ON_OFF --> a to Bluetooth

aktiv

 

Obydwa muszą być aktiv - wystarczy po edycji w notatniku zmienić nicht_aktiv na aktiv jak wyżej i wszytko będzie grało. Nie zmieniajcie nic poza tym, no chyba że wiecie co robicie.

Dodam jeszcze że wraz z wymianą radia polepszyła się jakość dźwięku, mimo że poprzednie radio również było professional.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie do osob ogarniajacych kodowanie. Padl mi mullf bez sim i zamontowalem pierwszy lebszy bo mial kolega na zbyciu. Lecz jego jest z sim. Podlaczylem i samochod poloczyl sie z tel. Moge dzwonic i odbierwc ale. Niemam ksiazki tel, nie pamieta ostatnich nr. Nie pokazuje na wyswietlaczu zasiegu bluetooth. Ale xziala przycisk sluchawki na kierownicy. I ponadto pokazuje brak tej sim. Czy uda sie to zakodowac zeby wszystko dzialalo w 100%. Dzieki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam zmieniłem u siebie radio z business na professional z BT , po zamontowaniu radio normalnie działa (paruje się z telefonem, działają przyciski,kopiuje kontakty) ale mam dwa problemy:

W radiu komendy głosowe są po włosku

Głośniki tylne grają bardzo cicho

Czy dam radę to ogarnąć kablem K+DCAN ? Ewentualnie może ktoś poleci magika z Częstochowy który potrafi to zaprogramować

Będę bardzo wdzięczny za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez mam pytanie , czy można dołożyć usb, tak abym mógł muzykę sobie puszczać? lub poprzez bluetooth?

 

Da się wcześniej wszystko opisałem.

Robiąc samemu, a więc bez kosztów robocizny jest to koszt około 800 zł (zależne od tego jak tanio uda ci się wszystko upolować) chyba że masz już bluetooth wbudowany to odpadnie kilka gratów i będzie ze 150 zł mniej.

wszystko na używanych oryginalnych częściach. Czas zależy od tego jak sprawny manualnie jesteś. Dochodzi jeszcze kodowanie które również opisałem.

 

Jest jeszcze opcja nr 2 zmiana radia na jakieś nie od BMW - koszta w zależności jakie radio będą podobne, opcja zdecydowanie łatwiejsza ale efekt to nieoryginalne radio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zmieniłem u siebie radio z business na professional z BT , po zamontowaniu radio normalnie działa (paruje się z telefonem, działają przyciski,kopiuje kontakty) ale mam dwa problemy:

W radiu komendy głosowe są po włosku

Głośniki tylne grają bardzo cicho

Czy dam radę to ogarnąć kablem K+DCAN ? Ewentualnie może ktoś poleci magika z Częstochowy który potrafi to zaprogramować

Będę bardzo wdzięczny za pomoc

 

 

Witam, jeżeli chodzi o cicho grające głośniki, trzaski czy inne zakłócenia to stawiam na to że auto z którego jest radio miało inny system dźwięku - trzeba to zmienić np z logic7 na taki jak masz u siebie, niestety nie da się tego zrobić z poziomu radia. trzeba to przekodować w NCSie (domyślam się że balans przód tył już sprawdziłeś i to jest ok). to samo tyczy się zmiany języka, o ile pamiętam trzeba wpisywać w języku jaki chce się uzyskać czyli zmiana na niemiecki - deutsch, na angielski - english itd. polskiego nie ma. te wszystkie zmiany robi się w pliku 2RAD Ja u siebie zmieniłem język na angielski ale po 2tyg wyłączyłem całkowicie bo słabo to działa.

Pliki z chomika trzeba ściągnąć w całości i odpalić w programie VMware, jest to wirtualny windows z całym potrzebnym oprogramowaniem, stworzony na OSx ale działa na wszystkich platformach.

wszystko co dotyczy radia zmieniamy w pliku 2RAD i pamiętać żeby robić kopie zapasowe, nie zmieniać więcej niż jedną rzecz w jednym kodowaniu - chyba że jesteś pewien co zmieniasz, niemal każda zmiana ma swoje skutki i łatwo się pogubić... powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Witam,

Potrzebny osprzęt to:

- radio Professional z wbudowanym USB i Bluetooth,

Mam radio Professional, ale brak portu USB i Bluetooth. Czy to znaczy, że musiałbym wymienić całe radio? Nie mogę dodać tylko jakiegoś modułu Bluetooth, tak jak piszą tutaj na pierwszej stronie? (plus kabel USB i mikrofon)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
Przymierzam się do zakupu radia professional i tu moje pytanie czym różni się kostka niebieska i czarna. Sprzedający poinformował mnie że radio z niebieską wtyką posiada bluetooth mimo iż na nalepce nie jest to napisane. Moim zdaniem jeżeli nie jest to napisane to radio nie posiada BT, czy mam rację?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-----///Moja galeria- BMW E90- M Pakiet LCI///------

http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=158&t=146363

Klik by powiększyć


e34a03810f04.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada fajnie ale jak działa to w rzeczywistości. Czy to rzeczywiście jest cyfrowe czy tylko lipa która podłącza sie do wyjścia AUX z tylu radia. No i czy nie lepiej dołożyć 100-150zl i miec ori radio z BT i USB?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam mam problem tzn po numerze vin pokazuje mi że mam na wyposażeniu S620A Voice control i S644A Preparation f mobile phone w Bluetooth

i za nic nie wiem jak podłączyć tel do auta.przesyłam zdjęcia co i jak wygląda pomoże ktoś???? co zrobić???

 

 

POMOŻCIE PANOWIE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Pozwolę sobie odgrzebać. Posiadam w bagażniku taki oto moduł.

7158abe10b19.jpg

 

Nie mam ani bluetoth, ani sterowania głosem, internetu,sos itd. Rozjaśnijcie w co mogę doposażyć samochód poprzez ten moduł. Wyczytałem ze do bluetoth wystarczy dołozyć mikrofon w lampkę i antenę do comboxa.

 

Jeśli ma to znaczenie to posiadam dużą navi profesional, usb w schowku i podłokietniku plus aux. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

 

Kupiłem professionala z bluetooth bez kabla USB i bez mikrofonu, muszę to dokupić.

 

Po podłączeniu radia przestawiłem język na angielski, ustawiłem stacje i połączyłem się bluetoothem.

Kontakty się zgrały i niby wszystko ok ale jednak nie do końca.

 

 

Nie wiem czy to tylko kwestia samego kodowania czy brak kabla USB czy mikrofonu ale nie umiem/ nie wiem jak słuchać muzyki z telefonu po bluetooth? ?

Może ktoś pod powie, będę wdzięczny :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem, to słuchanie muzyki po BT działa dopiero w modelach od 2010 roku, sam się nad tym zastanawiałem i zdecydowałem że nie ma sensu przynajmniej w moim przypadku kupowac całego modułu bluetooth tylko adapter BT do AUX który bez problemowo paruje się z telefonem działa jako system głośnomówiący a do tego streamuje muzyke. Oczywiście to co pisze może okazać się głupotą i ktoś po prostu nagadał mi takich bredni ( w sumie gdzieś to przeczytałem tutaj na forum)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje ale weź pod uwagę, że jakoś audio po BT i dodatkowo przez AUX jest najgorsza możliwa opcja. Jeżeli ktoś rzeczywiście nie patrzy na jakoś audio to BT stream lub BT podłączony pod AUX to najprostsza metoda. Różniąca USB a BT jest ogromna w jakości dźwięku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.