Skocz do zawartości

X-DRIVE - SLYNNA ZEBATKA CENTRALNEGO DYFRA


darjez

Rekomendowane odpowiedzi

Dystans nie ma wpływu , jeśli masz to E53 od 2003 wzwyż to nie ma problemu - mogą być tylko 2 zmienione ( reduktor ATC 500 ) to skompensuje

specjalizacja napędy X-drive , posiadamy oryginalne łańcuchy do X3 X5

kodowanie , diagnostyka

531 967 978

dla klubowiczów 10% zniżki na części , piszcie na private nie zawsze mam czas odpisać na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • Zasłużeni forumowicze
Dystans nie ma wpływu , jeśli masz to E53 od 2003 wzwyż to nie ma problemu - mogą być tylko 2 zmienione ( reduktor ATC 500 ) to skompensuje

 

Co za bzdura :mad2: Co ma niby atc500 skompensowac? Ty masz w opisie specjalizacja napedow x-drive :shock: Chyba kolejnego klienta nieuczciwie szukasz :nienie: X5 po lifcie tylko z aprobata bmw tzw gwiazdka na scianie opony i tylko 4ry nowe!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skad TY masz te dane ? Chyba w Twojej okolicy tak jest... Do mnie dzisiaj dzwonil klient,ze zmienil z tylu gumy na nowe i mu szarpie i stuka przy parkowaniu... Kazalem zmienic 4 szt. i wlasnie poczta leci do mnie flaszka wdziecznosci...

Takie farmazony o zelaznym wilku nakrecaja mi tylko Klientow i "olaboga" przeciez na forum powiedzieli,ze mozna...

:mad2:

 

NIE MOZNA MIESZAC OPON w napedzie 4x4 mowa o producentach.. Jesli masz rozne rozmiary opon przod/tyl to zapewne opony sa z *, dedykowane do BMW. Jesli szarpie na tych oponach, tzn,ze przod sie bardziej zuzyl wzgledem tylu i roznica wynosi powyzej 1cm..

 

KONIEC KROPKA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze patrzysz na jedna w okolicy, ja patrze i albo maja jednakowe albo z gwiazdka max 3 lata starsze.. Dystanse nie wplywaja, tylko obwod kola, wys. bieznika etc... Rozni producenci = rozne biezniki.. Chyba,ze sie komus uda wstrzelic np. w lyse pirellki na tyl i srednie micheliny na przod.. W obwodzie niewiele roznicy ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

http://bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?t=321222

 

Najlepiej wszystkie 4 takie same ten sam model równo zużyte. W temacie wyżej masz opisane co się dziej kiedy są różne. Nie polecam zakładania do tego napewno różnych rozmiarów chyba że chce naprawiac napęd.. Swoją drogą do E83 18' i taki niski profil to wygląd ponad wszystko, komfort żaden.

x3334a545255abac1e52.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomijając zerowy komfort to różnica średnic ponad 21mm nie wróży nic dobrego

sama średnica opon odbiega o -77 i -56mm od nominału 235/50/R18

mixy rozmiarów bmw dopuszcza ale tam różnica średnic jest raprem 5-7mm i wszystko w granicach nominału

 

Ja bym sobie darował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dokonałem wymiany zębatki około 12 tys.km temu. Objawy klasyczne - kontrolki etc. Od samego początku po wymianie słyszałem przeskoki i drobne zgrzyty (ale nic poza tym np.kontrolki cisza). Niedawno problem się pogłębiał, zaczęły powracać kontrolki. Chciałem pilnie powtórzyć naprawę lub zrobić polecaną regenerację, jednak od dwóch dni auto się trzęsie po odpaleniu (lewarek skrzyni biegów, odczuwalne drgania na kierownicy). Objawy wyraźnie narzucają interpretację że padło koło dwumasowe. Auto ma przejechane blisko 260kkm sam nim zrobiłem ponad 100kkm w dwa lata. Czy istnieje możliwość że koło dwumasowe padło m.in.z powodu złej kondycji dyferencjału? Czy to zwykły zbieg okoliczności..? Niestety po wymianie zębatki na 90% nie było kalibracji. Proszę o opinię. Po weekendzie zabieram się za diagnozę i naprawę.. jak to zrobić z głową. Sprzęt to X3 E83 z 2008 roku 2.0 diesel.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zdradzi ktoś jak ocenić kondycję sprzęgła w rozdzielaczu mając go wyciągnięte? Wiadomo pęknięcia, zatarte łożyska na łapkach itd. Ale np tarczki cierne jaka powinny mieć grubość?

 

EDIT: I jeszcze wiem, że idą 3 rodzaje łożysk głównych: 6210N, 6208C3 i 6207C3. Jedno z nich występuje podwójnie. Mógłbym prosić o wskazanie które?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam wszystkich! Jestem tu nowy choć forum zacząłem czytać już parę miesięcy temu jak i mnie spotkał temat szarpania w skrzynce xdrive. Niestety mam w swoim F07 GT skrzynkę ATC35L, w której wyeliminowany został problem słynnej zębatki. Są za to inne problemy. Natomiast temat xdrive zgłębiam już od paru miesięcy i chciałbym podzielić się z Wami swoimi spostrzeżeniami oraz doprecyzować pewne kwestie.

 

ADAPTACJA - z tego co wyczytałem w instrukcjach serwisowych/innych forach/podręcznikach itp., auto za każdym razem po "przekręceniu zapłonu" adaptuje swoją skrzynkę rozdzielczą. Ma to sens ponieważ za każdym razem przed jazdą mamy najświeższe ustawienia docisku i sił potrzebnych do sterowania dociskiem tarczek przez silnik. Adaptacja polega oczywiście na docisku od 0 Nm do wartości X Nm i musi się mieścić w zadanym przez producenta przedziale. To wiemy. Ale w takim razie jaki sens ma owa adaptacja serwisowa (np. robiona ISTA)...? Czy to co szumnie nazywamy adaptacją nie jest po prostu zwykłym testem xdrive, który sprawdzamy po wymianie/naprawie elementów...? Jeśli chcecie, to poszukam dokument źródłowy, który opisuje każdorazową adaptacje przed jazdą samochodem.

 

SZARPANIE XDRIVE - są skrzynki rozdzielcze z łańcuchem i bez. O ile potrafię sobie wyjaśnić szarpanie w skrzynce z łańcuchem (łańcuch przeskakuje bo jest zużyty/wyciągnięty - PAPIK bardzo fajnie to wcześniej opisał) to dlaczego w skrzynkach takich jak moja czyli ATC35L (są tam koła zębate!) skrzynka szarpie? Co tak naprawdę jest przyczyną? Trochę to rozkminiałem i na moje oko to albo są tak zużyte tarczki cierne (sprzęgłowe), że mają jakąś dziwną charakterystykę tarcia, albo łożyska (w tym dociskowe tarcze i ich łożyska) są po prostu luźne i to "jakoś" powoduje owo szarpanie. Jestem ciekaw Waszego zdania.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Witaj na forum.

Wedlug mojej wiedzy, naprawilem paredziesiat reduktorow nowej generacji:

1. Atc35l/45l to jest 3cia generacja systemu xdrive i praktycznie zawsze uszkodzenie objawia sie szarpaniem na prostej podczas przyspieszania z miejsca (jakby zaplony wypadaly), badz mocnym szarpaniem ale tylko podczas mocnych zakretow przy niskich predkosciach. Przewaznie bez jakichkolwiek kontrolek na desce.

2. Zwiazane jest to z uszkodzeniem systemu sprzeglowego.

3. Po przekreceniu kluczyka auto nie wykonuje adaptacji, nie sprawdza/ustawia na nowo system. Wedlug mojej wiedzy wykonuje sprawdzenie napiecia sprzegla w zakresie jaki byl zadany podczas kalibracji/adaptacji.

4. Kalibracja serwisowa w ecu Vtg jest po to aby po naprawie/wymianie nauczyc system na nowo wszystkich ustawien.

5. Adaptacja serwisowa jest po to aby zapisac nowe ecu(vtg) po wymianie reduktora oraz sterownika reduktora.

Z mojego doswiadczenia jest to dosc "ciekawy" system i sprawia wiele klopotow aby dobrze to wszystko naprawic i zestroic po wymianie....

Zapraszam do dyskusji :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kkx5 dzięki za odpowiedź:

 

1. co do objawów jest dokładnie tak jak napisałeś. Na prostej jak depnę mocno to zaczyna szarpać. Na zakrętach dzieją się różne rzeczy: już przy lekkim depnięciu zaczyna szarpać. Im mocniej skręce (ronda) i mocniej depne gazu, tym jest gorzej. Przy manewrach parkingowych mam wrażenie, że w ogóle to jest 4x4 usztywnione przód-tył, tak jakby xdrive skleił przedni wał z tylnym bez możliwości uślizgu na tarczkach sprzęgłowych w ATC35L. Aż czuć jak przednie koła się uślizgują. Ale dlaczego on tak to skleja? Ciekawi mnie również od strony technicznej dlaczego występuje efekt szarpania...? Moja teoria jest taka, że uszkodzona skrzynka skleja przód z tyłem za mocno, niepozwalając na jakikolwiek uślizg tarczek sprzęgłowych. Potem gdzieś te różnice w obwodach muszą być wytracone (koła, nawet nowe, nigdy nie są równe) i to poszarpuje bo zaczynają występować b. duże siły na tarczkach sprzęgłowych, które w końcu zaczynają "przepuszczać" te siły. Dobrze myslę?

2. możesz napisać co najczęściej się psuło w tym systemie sprzęgłowym? Zużycie tarczek czy może coś z dociskiem albo łożyskami?

3. rzuć okiem na wyjaśnienie z TISa https://www.newtis.info/tisv2/a/en/g11-750i-lim/wiring-functional-info/supply/supply-dme-engine-electronics/1VnYfwdBns tam jest opis dot. terminala 15 i niejako jakby całość się adaptowała przy każdym restarcie auta. Albo coś źle tłumaczę. B. ciekawe jest to, co napisałeś, że po odpaleniu kluczyka auto sprawdza tylko zadany zakres. Ale czy to wtedy miałoby jakiś sens...?

4. i 5. a czy to co piszesz jest możliwe jeśli pomiar dokonuje się w oparciu o efekt halla? nie jestem pewien na 100% ale nastawnik ATC35L to chyba nie jest serwomechanizm, który wie bezwzględnie (nawet po odcięciu zasilania a to jest odcinane po zgaszeniu zapłonu) w którym miejscu (położenie kątowe) się znajduje. Z tego co szukałem to ta generalcja (ale to trzeba by gdzieś potwierdzić) też opiera się na układzie hallowskim co oznacza, że aby ECU wiedziało w jakiej pozycji jest nastawnik (w jakim położeniu kątowym) to musi zrobić jazdę od 0 Nm do X Nm czyli tak naprawdę się zadaptować (czyt. nauczyć) czyli to samo co przy adaptacji/kalibracji serwisowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Hmm, to teraz z mojego doswiadczenia wyglada to troszke inaczej. Szarpanie wystepuje jak jest zbyt male zapiecie sprzegla. Wybite sa mocowania systemu sprzeglowego oraz zuzyty caly mechanizm sprzeglowy. Bardzo rzadko sa zuzyte tarcze sprzeglowe, a jak sa to sa bledy na desce i w idrive. Dlaczego wystepuje efekt o ktorym piszesz, na wstecznym zauwazylem wiele razy iz nie idzie cofnac autem tak sie blokuje, nie wiem. Lozyska praktycznie nigdy nie siadaja. Objawy sa takie same dla atc450 jak i atc350/35L wiec to czy maja lancuch (450) czy kola (35L) jest nie istotne.

Odnosnie dokumentu TIS, tlumaczysz dobrze, ale zarowno 1sza generacja jak i 2ga czy tez 3cia po wymianie reduktora nie pojedzie prawidlowo bez procedury kalibracji, sterowniki zawsze pamietaja stare ustawienia, wiec jesli byloby to automatycznie to po wymianie nie trzebaby bylo robic adaptacji tylko kluczyk on/off i po sprawie a tak nie jest. Wiem co mowi teoria ale w praktyce jest inaczej wiec albo maja softa do niczego i nie dziala tak jak powinien albo jest inaczej niz pisza i ecu nie sprawdza nowych ustawien tylko leci wedlug tego co ma DSC/ICM zapisane bo to one steruja calym VTG. Silniczek w 2/3ciej generacji jest silnikiem bezszczotkowym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w skrzyniach ATC400 jest możliwość ze silniczek nie ma "siły" żeby kręcić zębatka? I nie chodzi mi o uszkodzenia w skrzyni (zatarte łożyska itd) ale samym silniczkiem? Jak sprawdzić i potwierdzić ze działa on prawidłowo? Wiadomo mozna podpiąć na krótko ale cos konkretniejszego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.