Skocz do zawartości

E90, doposażenie w sensor deszczu.


stiviwonder

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Pogrzebałem dość sporo ale nie znalazłem podobnego tematu tak więc do rzeczy. Niebawem czeka mnie wymiana przedniej szyby i tak się zastanawiam czy jest możliwość dołożenia do mojego auta sensora deszczu, bo niestety nie mam tej opcji? Nie wchodzę w temat czy warto bo jest sporo na ten temat ale czy to są w miarę rozsądne koszty i co trzeba dokupić? Czy ten dodatek nie jest przypadkiem jakoś połączony z sensorem zmierzchu? Będę wdzięczny za podpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz sensor zmierzchu ?

Generalnie jeśli nie masz to potrzebny jest czujnik zmierzchu/deszczu bo to siedzi w jednym elemencie do tego wiązka kabli i do tego dźwignia od wycieraczek z przyciskiem auto. Co do kosztów to musisz szukać w używkach bo nowe są nie opłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

sory za odkop, ale przerabiam teraz to samo a nie znalazłem bardziej aktualnych tematów i nie chiałem zakładać nowego

 

czy dokładając czujnik zmierzchu i deszczu trzeba jeszcze jakieś dodatkowe moduły? jaką trzeba instalację dorabiać? dużo roboty? czy po prostu tylko wymiana części?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Witam. Przymierzam się do doposażenia w Czujnik RLS oraz FLA + Tempomat. Muszę i tak zmienić szybę w aucie a nie ma dużej różnicy cenowej z Czujnikiem czy bez. Wiem że potrzebuje do doposażenia "Moduł RLS" oraz wtyczke 61132359994 o kablach nie wspomnę :) które muszę podpiąć według schematów do FZD. Kodowanie : Dodajemy klucz wyposażenia $521 Kodujemy : Fzd, Nfrm and RLS (Pojawi się ten moduł po dodaniu wyposażenia ?? ) Tempomat będę dokładał dopiero za miesiąc od razu kupując go z przyciskiem Auto. Co Do FLA Już znalazłem lusterko . Potrzebuje do tego zestawu 61120434330 czy może wtyczki kupić osobno ?? Co do kodowania dodaje kod wyposażenia $5AC i koduje w CAS i NFRM. Gdzieś czytałem że czujnik deszczu może działać ze starym "Pająkiem" . Jeżeli czegoś mi brakuje lub muszę jeszcze coś zrobić proszę o poradę. PS: W aucie mam zwykłe lusterko i poosiada moduł świateł NFRM , Włącznik świateł bez "AUTO".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Zasłużeni forumowicze

A więc!

 

Sensor + żel do montażu go do szyby.

Czujnik deszczu zadziała ze zwykłą manetką od wycieraczek (nie będzie tylko diody sygnalizującej że jest włączony) - u mnie tak działało.

Jeśli światłą mają działać automatyczne - to przełącznik światęł.

 

 

Jeśli ma byc pięknie to przednią szybę i osłonę lusterka by zakryć czujnik.

 

Dołożenie to kwestia dorobienia 3 pinów w 4 pinowej wtyczce i pociągnięcie ich do FZD (jeśli masz).

 

Dalej już tylko kodowanie i śmiga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli sie zdecydujesz najlepiej kostki wziąść od dawcy tam gdzie bedziesz kupowal czujnik RLS poniewaz w Aso kostki sprzedaja po 10 sztuk. Jak masz już kostke od czujnika potrzebujesz przewody o srednicy 0.35 i konektory MQS. Wszystko podpinamy pod moduł FZD tak jak kolega wyzej pisal jezeli go masz. Po tej operacji wchodzimy do NCS i dodajemy do wyposazenia $521 w modułach cas i Frm. Trzeba również przekodowac do serii pustym .man moduły Cas . Fzd . Frm . Kombi . Jbbf . Jestem po takiej operacji i rowniez nie mam jeszcze manetek od automatu poniewaz bede doposazal w tempomat ale wszystko dziala jak należy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Witam koledzy mógłby ktoś podać schemat jak to połączyć, bo doposażam w sensor deszczu/zmierzchu ale nie wiem jak tą wiązkę przeciągnąć itp..

Przeciagnac ?

 

newtis.info

 

rls retrofit w google.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha już wiem te przewody od sensora deszczu idą do FZD który znajduje się pod Lampką oświetlenia wnętrza kabiny w pod suficie, ale jak już ktoś wyżej napisał idą do kostki sensora 4 przewody a tu wszyscy piszą o 3 przewodach, to jak to w końcu jest może ktoś rzucić schemat ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensorze deszczu masz 4 piny. Ale w kostce 4 pin ktora wchodzi w sensor deszczu podpiete sa tylko 3 kable do Fzd. Tak jak w schemacie. https://www.newtis.info/tisv2/a/en/e90-320d-lim/wiring-functional-info/body/wash-wipe-system/inputs/fn3FTo5. Masz tu schemat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
Że tak się brzydko wtrącę do tematu - a da się w tym NCS Dummy przestawić czujnik deszczu żeby był cały czas aktywy? Miałem tak w E46, a w E90 irytuje mnie że czujnik domyślnie jest nieaktywny :?
DSC_3573c_mini.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Hej chciałem się zabrać się w końcu za montaż rls, lecz po demontażu lampki nie ma żadnego wolnego miejsca na kostkę.

Pytanie czy wystarczy kupić nowy moduł fzd, czy trzeba coś dodatkowo?

ps. Auto ma szyberdach, nie wiem czy to istotne.


edit:

posiadam identyczną lampke jak ta w aukcji:

https://allegro.pl/oferta/przelacznik-szyberdachu-lampka-bmw-e90-e92-7935779590

Ktoś pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.