Skocz do zawartości

730i - spryskiwacze lamp (świateł)


tajger

Rekomendowane odpowiedzi

Witam koledzy,

 

 

Kupiłem troche gratów z rozbitego e32 z 90 roku - między innymi zderzak ze spryskiwaczami (wszystkie węże). U mnie nie ma tej opcji ponieważ auto wyjechało bez ksenonów. Ale myśle że to fajny potrzebny gadżet =).

Kilka pytań:

1) czy zmiana zbiornika to ciężka sprawa? musze zmienić na zbiornik z wyjsciem na dwa przewody na szyby oraz na przewody do spryskiwaczy lamp.

2) czy muszę kupić mocniejszy silniczek bo nie wiem czy ten standardowy będzie wystarczał do umycia lamp (chodzi o ciśnienie);

3) no i manetka, myśle że zmiana to nie problem, ale czy po wsadzeniu manetki od tamtego modelu do mojego od razu będzie leciał płyn na dysze od lamp czy musze od manetki pociągnać prąd do silniczka? - nie wiem czy przy "budowie" siódemek była pociągnięta instalacja by każdy użytkownik mógł sobie dokładać to na co miał ochotę.

 

Jeśli ktoś to robił proszę o sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,manetka jest inna,jak seryjnie wyszło na spryskach,to masz S to podobno spryski.Silniczek jak masz przed liftem jest inny,po lifcie tez inny.Przerabiałem to w 735,tam był inny silnik,ktos przerobił i to nie działało,myśle że inny zbiornik jest,no ale nie jestem pewny, spojrze u sibie w 750,to ci powiem co i jak :) PS, S to intensywne spryski,daje to coś ? :mrgreen:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj znac co i jak? moja wyjechała bez spryskiwaczy, ta od ktorej mam zderzak wyjechała ze spryskiwaczami. Moge mieć zbiornik oraz manetke ale musze miec pewność że jeśli to wsystko założe i podłącze będzie hulało. bez sensu wydawac kase tylko po to by nie działało. Myśle że silnik musi być mocniejszy by pchał płyn do dysz w zderzaka oraz na szyby.

 

Czekam na dalsze sugestie. :)

 

P.S. Jak używasz S to ponoć zalewa w cholere przednią szybę. Dosłownie ściana płynuc ale sam tego nie używałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,zobaczyłem w 730.Słuchaj tam są wężyki i jest jakby rozgałężnik, który idziesz do maski i do zderzaka.Myśle że nie ma różnicy niż w 730.Ale napewno inny zbiornik jest w 750 niż w 730.Co do tego S to już wogóle,jak spryskałem szybe, to nie musiałem, jej myc ręcznie na stacij.Mocne ciśnienie.Popatrz jak jest u ciebie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylu bzdur w jednym poście to jeszcze nie widziałem :-)

Po pierwsze manetka z literką S jest faktycznie od intensywnego mycia szyb, ale żadne ciśnienie się przy tym nie zwiększa tylko tyle że płyn podawany jest z tego mniejszego zbiorniczka do której powinniśmy zalać jakąś chemię do usuwania trudnych zabrudzeń z szyby typu owady itd.

Druga sprawa. Spryskiwanie lamp z halogenami jest to opcja która albo wychodziła wraz z ori xenonem albo jest to po prostu opcja dodatkowa która ktoś sobie kiedyś zażyczył. W Vinie jest to opcja S500A HEADLIGHT WASHER SYS/INTENSIVE CLEANING Inst.czyszcz.refl./Czyszcz. Intensywne. Działa ona co piąte lub szóste spryskanie szyby przedniej. Nie ma sterowania tą opcją na życzenie.

Trzeba też wiedzieć że są trzy rodzaje tego systemu. Różnice są w wężach i ich układzie. Mamy więc spryski do M30, M60 oraz M70. Nie wiem do końca jak to jest w M70 ale zbiorniczek jest z prawej strony podobnie jak w M60 więc prawdopodobnie rozkład węży w tych opcjach jest podobny. Zupełnie inaczej jednak jest w opcji M30, gdyż zbiorniczek do spryskiwania lamp i halogenów (dla uściślenia nie było opcji sprysków na same lampy lub tylko na halogeny, zawsze jest to układ na jedno i drugie) znajduje się z lewej strony auta na nadkolu.

Generalnie w skład zestawu wchodzi:

1. kompletny zderzak z całym systemem

2. dodatkowy zbiorniczek z pompką, która jest mocniejsza niż zwykła pompka do sprysków szyby i posiada dwa króćce

3. w M60 należy również zmienić zbiorniczek spryskiwaczy szyby przedniej z 2,5l na 5,5l gdyż ten posiada wyjścia umożliwiające połączenie go ze zbiorniczkiem do sprysków lamp i halogenów

4. czerwony wysoki przekaźnik od systemu spryskiwania lamp i halogenów. Na lewym nadkolu w komorze silnika znajduje się taka mała puszka z czterema przekaźnikami. Jeśli nie masz w aucie ani klimatyzacji ani systemu spryskiwania lamp i halogenów wówczas jest ona pusta. Jeśli masz klimę a nie masz opcji S500A wówczas w górnym rzędzie pierwsza kostka z lewej strony jest pusta. W nią właśnie należy włożyć ten czerwony przekaźnik (jednocześnie jest to informacja ze wiązka jest już w aucie wystarczy tylko dołożyć całą resztę żeby to działało

5. jeśli po włożeniu wszystkiego spryski nie działają to trzeba wiedzieć że system działa tylko przy zapalonych światłach, jeśli mimo to dalej brak oznak życia to trzeba jeszcze wymienić manetkę na taką z literką S.

Pokrótce to chyba cała pigułka wiedzy na temat sprysków lamp i halogenów w E32. Myślę że powinno to rozwiać wszelkie wątpliwości w tym temacie.

 

P.s. Gdyby potrzebna była jakaś część to można prawie wszystko jeszcze dokupić http://www.bmwstore.pl/pl/katalog/diagram/61_0024-spryskiwacze-reflektorow/i47350/kL/sA/r1993/m06

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dziś masz mieć paragrafy w dupie Ryba ! :) :cool2:

 

Dobra więc kierowałem się Twoimi wskazówkami:

 

1) Przekaźnik czerwony jest, mimo, że auto wyjechało z Monachium bez spryskiwaczy oraz ksenonów

2) Manetka z literką S jest

3) Drugiego zbiorniczka (nad lewym nadkolu) nie mam

4) Zderzak, który kupiłem jest z przewodami oraz instalacją która jest na bmwparts..

 

Zwracam tylko uwagę, że auto wyjechało bez spryskiwaczy i ksenonów z fabryki stąd brak zbiorniczka.

 

Pytanie ode mnie - drugi zbiornik z pompką już do mnie jedzie i teraz pytanie gdzie mam znaleźć prąd do tej pompki. W miejscu gdzie jest miejsce na zbiornik był parownik od gazu - gaz wyrzucony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz kolego z jakiej wersji silnikowej masz ten zestaw? Z opisu widzę że masz M30.

Kostka powinna być gdzieś w okolicy lewej lampy i powinna ona mieć na sobie plastikową zaślepkę. Wygląda ona jak kostka od świateł pozycyjnych. Są to dwa kabelki czarno-brązowy oraz czarno szary. Musisz je zlokalizować.

 

P.s. Szacun za wyrzucenie gazu!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza się mam m30.

 

Co do gazu uznaje tylko sekwencje. Ja miałem założone coś przez domowego gazownika, który tak naprawił parownik, że nic z niego nie zostało. :duh:

 

Wróćmy do tematu :)

Jak rozumiem w tej kostce jest prąd tak? A możesz bardziej sprecyzować gdzie szukać tej kostki? Jakie ma wymiary? Dzisiaj widziałem kostke z przekaźnikami która ma pokrywke, ale nie wiem czy o tej samej mówimy. Może zrobisz zdjęcie czego mam szukać i gdzie dokłądnie. Chociaż masz 740 więc myśle że zdjęcie raczej mi nie pomozę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej kostce będzie prąd dopiero po włożeniu czerwonego przekaźnika oraz w momencie piątego lub szóstego spryskania przedniej szyby.

Co do samej kostki to jeśli jej nie widzisz po otwarciu maski to proponuję wyjąć przednią lewą lampę i szukać luźnej kostki. Musi ona być w tej okolicy. Wróżką nie jestem ale ma ona chyba siwy kolor i tylko dwa piny.

Wciąż nie napisałeś jaka wersja silnikowa była w dawcy tego zderzaka ze spryskami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Czarek mam u siebie podłączone spryski lamp i halogenów oraz intensywne mycie. Intensywne mycie działa :D natomiast mycie szyb nie działa, nie xsenonów więc błąd spalonej żarówki odpada, pompka jest sprawna podłączyłem na krótko działa, przekaźnik włożony.

Masz jakieś pomysły?

Mamuuussiu a czemu ci ludzie klęcza?

......... bo to synku jedzie siódemka!

http://img355.imageshack.us/img355/6865/s5000290mz8.jpg

Leokadia, Amelia, Przemek, Marcin

http://7er.pl/customprofilepics/profilepic345_1.gif

WIELE SERC, JEDNO BICIE. BMW PONAD ŻYCIE

www.bmwteam.boo.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u siebie mam podobnie tylko ze nie mam intensywnego mycia założonego tj malutkiego zbiorniczka oraz węży na halogeny,pompke mam z m70 prekaznik czerwony oraz manteke z S od m30 oraz mały przekaznik w skrzynce bezpieczników,na szyby działa nacisne S to tez na szyby idzie ale na lampy niii wuja:(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u siebie mam podobnie tylko ze nie mam intensywnego mycia założonego tj malutkiego zbiorniczka oraz węży na halogeny,pompke mam z m70 prekaznik czerwony oraz manteke z S od m30 oraz mały przekaznik w skrzynce bezpieczników,na szyby działa nacisne S to tez na szyby idzie ale na lampy niii wuja:(

 

widzę, że nie udało Ci się rozwiązać problemu podobnie jak mi. rodzinabmw

Mamuuussiu a czemu ci ludzie klęcza?

......... bo to synku jedzie siódemka!

http://img355.imageshack.us/img355/6865/s5000290mz8.jpg

Leokadia, Amelia, Przemek, Marcin

http://7er.pl/customprofilepics/profilepic345_1.gif

WIELE SERC, JEDNO BICIE. BMW PONAD ŻYCIE

www.bmwteam.boo.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

rodzina,

sprawdzałeś czy masz sprawną manetkę?

kaliber,

sprawdziłbym ten czerwony, wysoki przekaźnik czy działa.

Truizm ale czasem warty przypomnienia - spryski lamp działają przy włączonych światłach i co 5 pociągnięcie manetki.

Jeżeli pompka działa na krótko, a w układzie nie to szukałbym właśnie najpierw w manetce, a później w przekaźniku i przewodach.

Miernik we wtyczkę od pompki sprysków lamp i pociągnąć manetką te 5razy i zobaczyć czy we wtyczce jest prąd.

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rodzina,

sprawdzałeś czy masz sprawną manetkę?

kaliber,

sprawdziłbym ten czerwony, wysoki przekaźnik czy działa.

Truizm ale czasem warty przypomnienia - spryski lamp działają przy włączonych światłach i co 5 pociągnięcie manetki.

Jeżeli pompka działa na krótko, a w układzie nie to szukałbym właśnie najpierw w manetce, a później w przekaźniku i przewodach.

Miernik we wtyczkę od pompki sprysków lamp i pociągnąć manetką te 5razy i zobaczyć czy we wtyczce jest prąd.

 

sprawdzałem i nie ma napięcia we wtyczce, w sobotę zaglądnę do manetki

Mamuuussiu a czemu ci ludzie klęcza?

......... bo to synku jedzie siódemka!

http://img355.imageshack.us/img355/6865/s5000290mz8.jpg

Leokadia, Amelia, Przemek, Marcin

http://7er.pl/customprofilepics/profilepic345_1.gif

WIELE SERC, JEDNO BICIE. BMW PONAD ŻYCIE

www.bmwteam.boo.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

W instrukcji dołożenia opcji do e34 w temacie instalacji sprysków lamp i halogenów jest informacja, że w niektórych wersjach aut, uruchomienie tego układu wymaga dodatkowego kodowania modułu centralnego.

Może w e32 jest podobnie i trzeba tę funkcję kodować??

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

To jest General Module czyli główny moduł auta. TUTAJ masz pokazaną lokalizację.

GM rozpoznaje jakie komponenty są w aucie i może jego reset pomógłby w odczytaniu obecności spryskiwaczy lamp. Reset polega na odłączeniu akumulatora na przynajmniej 10sek.

TUTAJ trochę informacji z innego forum. Co prawda o e34, ale dotyczy to też e32.

Edytowane przez yaz

pzdr

yaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sądzę, że to nić nie da. miałem odłączony akumulator na kilka godzin (jak samochód był u elektryka) i nic to nie dało

Mamuuussiu a czemu ci ludzie klęcza?

......... bo to synku jedzie siódemka!

http://img355.imageshack.us/img355/6865/s5000290mz8.jpg

Leokadia, Amelia, Przemek, Marcin

http://7er.pl/customprofilepics/profilepic345_1.gif

WIELE SERC, JEDNO BICIE. BMW PONAD ŻYCIE

www.bmwteam.boo.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.