Skocz do zawartości

328 luźny drążęk skrzyni biegów


arbuz229

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie występuje luz na drążku skrzyni biegów chodzi w lewo i prawo lewarek pozycje neutralną ma między 3 a 5 i nie istotne czy wybije wsteczny czy 5 czy jaki kolwiek inny bieg w 3 muszę wcelować bo wchodzi 5 ale i jeśłi wbije jaki kolwiek bieg to mam z 3-4 cm luzu w lewo i prawo biegi nie chaczą nie chrobolą tylko problem z drążkiem jest jest możliwość zę mechanizm jest do wymiany czy tylko i wyłącznie wyjęcie skrzyni ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz bardzo podobny temat. http://www.bmw-klub.pl/forum/viewtopic.php?f=72&t=67491&start=15

Co prawda nie do końca rozwiązany, ale wydaje mi się że bez wyciągnięcia skrzyni nic się nie poradzi. Ponieważ według mojej wiedzy nie ma żadnych regulacji zaraz przy "drążku zmiany biegów"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozbierz lewarek od góry i zobacz jak wygląda koszyczek który trzyma drązek. Od góry, ściagasz mieszek i gałke, potem wygluszenie piankowe, potem masz gume która izoluje. Ją wyciagasz z blachy (nie musisz ściagać jej z drążka) no i zobacz czy tam wszystko gra. Jak tak to auto na kanał i trzeba zajrzeć do cięgna które przenosi ruch drążka do skrzyni biegów, możesz tam mieć coś luźnego.

Miałem kiedyś tak że spadło mi tam takie zabezpieczenie i coś się obluzowało i drązek był calkiem luźny i latał na wszystkie strony ale biegi dało się wrzucać.

szukam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

a ja mam trzy problemy ze swoją skrzynią biegów:

 

1. standardowe nie wracanie z pozycji 5tego biegu - wymagane wyjęcie skrzyni i zestaw naprawczy za ~50 zł

 

2. czasem ciężko wchodzący pierwszy bieg

 

3. luźny lewarek skrzyni biegów, dosłownie chodzi jak taki 'kondon'. Biegi wchodzą normalnie, ale nie tak jak powinny, jakby coś było już wyrobione, tylko nie wiem co... Wsiadłem do kolegi e46 330cd z 2004r to jego lewarek skrzyni biegów chodzi jak marzenie, sztywno. Ma ktoś jakąś radę na coś takiego?

 

Kemot jakie zabezpieczenie Ci spadło, sprecyzuj jak możesz - chyba mam to samo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to na dole pod autem jak lewarek łaczy się z ciegnami skrzyni biegów. Mi to spadło i lewarek był luźny jak kij w wiadrze, biegi szło wrzucić ale ledwo.

 

Ogólnie u mnie też drążek luźno dość chodzi, w innych autach fajnie sztywno siedzi a mi się rusza na biegu dośc na boki.

szukam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie mam ten sam problem, nawet na biegu luźno rusza się na boki, nie jest sztywny jak przystało... co tutaj może być przyczyną? wybierak?

 

Jeśli tak to, które elementy mogły się wyrobić? Czy da się go zregenerować, czy trzeba wymienić cały?

 

http://realoem.com/bmw/diagrams/g/s/183.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podnieś auto i obczaj która z tych części może mieć luzy, poszarp te tuleje, szczególnie nr 7 http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=AL71&mospid=47634&btnr=25_0281&hg=25&fg=05 Sprawdź poduchy pod skrzynią i silnikiem, olej w skrzyni, zakładaj ten zestaw naprawczy. U mnie też lewarek ma luz prawo lewo na biegu mimo to skrzynia pracuje pięknie i biegi wchodzą jak w masło, nie ma opcji żeby w bieg nie trafić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info user2046

 

nie denerwuje Cie że lewarek lata prawo / lewo na wbitym biegu ? Mnie to strasznie irytuje :P Postaram się dostać na kanał dzisiaj i popatrze co i jak, przy okazji zdejme CDV ze sprzegła.

Koszt nowej tulei łożyskowej dźwigni zmiany biegów to 32 zł, a wymiana nie jest strasznie trudna, więc jeśli to jest przyczyną, to zrobię to od ręki.

 

 

 

Na forum Hondy Civic znalazłem coś takiego (gościu miał ten sam problem):

"Pościskałem krzyżak i wymieniłem ten czpień który trzyma wybierak przy skrzyni na śrube 8mm i jest sztywno."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

element 7 wiem jak wyglada jest to taki plastikowy biały koszyczek. W nim siedzi drązek zamocowany za pomocą kulki. Na pewno nie jest to źródłem tego luzu. Tam nie ma jak być luzu. Służy to tylko trzymaniu drązka w tej szynie i umożliwia mu ruch w każdą stronę.

 

Na pewno jakiś inny element powoduje ten luz. Luz musi być gdzieś dalej niestety. Patrzac na rysunek to za ruchy na boki odpowiadają czesci 2 i 3 i tam bym obstawiał.

szukam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Wyjmować nie wyjmowałem, ale wczołgajać sie pod auto, mogłem dotknąć wszystkich zaczepów kote trzeba odpiąć, wieć jest szansa ze bez opuszczania da rade to wymeinić, ale nie mam cześci więc tego nei robiłem, zoabcyzłem żę łacznik elastyczny zaczyna umierać wiec go najpierw msuze wymienić ;D u mnie w 2,8 jest naprawde spoko dojsćie do tych elementów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

ja wymieniałem sam element 7 (plastikowa tulejka) na wybieraku i widać poprawę, a był luz straszny jak widzieliście na moim filmiku na pierwszej stronie tematu

 

do tego zamontowałem zestaw naprawczy piątego biegu - różnica diametralna. Teraz piątka wchodzi leciutko i wraca zawsze na miejsce, a wcześniej to był horror

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Aby było jak z fabryki czyli dosłownei 0 luzu, mega sztywno tak jak w nowym aucie i teraz u mnie trzeba wymienić elementy:

5 - wybierak

7 - tuleja wybieraka

10 - podkładki teflonowe sztuk 4

ja wymieniłem jeszcze zapinki numer 11

 

Ogólnie u mnie ta kulka na oryginalnym wybieraku była już wytarta wyrobiona, było to widać po montażu koszyczka czyli numeru 7 na używany oryginalny wybierak i na nowy, na oryginlanym latało, na nowym jest sztywno.

 

Obecnie auto ma tak sztywny wybierak ze ci co prowadzą moje auto nie mogą uwieżyć ze w BMW tak może być :P A brat E46 tylko ze 2001 rok 2,2 coupe i tam jest to samo jak u meni było wcześniej więc mam porównanie z tym jak powino byc i jak wiekszosc e46 ma ;p

 

Jak ktoś bedzie kupował element numer 5 to proponuje kupic od e60 520d lub 545i będzie odrazu robił za lekki short shifter ja tak mam i jest mega :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.