SWAP SILNIKA M52b25 NA M40b18 Chciałbym opisać swap silników , przeczytałem i przeszukałem już dużo tematów z tym związanych ale nigdzie nie było do końca opisane może się komuś przydać . Co do opłacalności to każdy musi sobie sam obliczyć , do opisu podam ceny za które udało mi się dostać daną część . Dotyczy to BMW E36 z 1991 roku z silnikiem M40b18 które to BMW nie posiada klimatyzacji , ABS, .ESP, ani modułu komfortu jazdy ( ZKE ) . Dawcą silnika jest E36 z 1996 roku z silnikiem M52b25 w wersji Angielskiej która ma na wyposażeniu ABS , ZKE , klimatyzację oraz EWS’a . DANE OBU SILNIKÓW : model silnika - M40B18 pojemność - 1796cm ilość cylindrów - R4 moc (KW/KM/obr)- 83/113/5500 moment - 162/4250 przyspieszenie - 11.5 s spalanie - ok 10L (zależy od jazdy) model silnika - M52b25 pojemniość - 2494 ilość cylindrów - R6 moc (KW/KM/obr)- 125/170/5500 moment - 245/3950 przyspieszenie - ok 8 s spalanie - ???? Szukanie dawcy trwało dobre trzy miesiące miał być silnik m50b25 ale wszystkie które oglądałem były w opłakanym stanie , szukałem silnika zamontowanego w samochodzie celem sprawdzenia przed zakupem oraz za rozsądne pieniądze.Dodatkowym plusem jest jeszcze to że za cenę silnika można wynegocjować jeszcze parę części jak to było u mnie. Trafił mi się właśnie silnik m52b25 w dobrym stanie więc taki zakupiłem teraz widzę że wybór był trafiony. Zdjęcia dawcy oraz samego silnika po wyjęciu. http://i40.tinypic.com/29lokra.jpg http://i42.tinypic.com/2rntuzp.jpg Zdjęcia mojego oraz silnika przed wyjęciem i po. http://i42.tinypic.com/zyitya.jpg http://i43.tinypic.com/ld53a.jpg Spis potrzebnych rzeczy do swapa ; 1 Silnik ze skrzynią 2 Cały osprzęt silnika - wiązka ele silnika (z anglika do małej przeróbki) - filtr powietrza + przepływomierz - sterownik - ews (musi być kompletny) - węże chłodnicy - licznik z dawcy (tarcze można zmienić) 3 Lewarek zmiany biegów 4 Przednie poduszki silnika 5 Stabilizator 6 Wąż wspomagania pompa – zbiornik 7 Układ wydechowy ja mam oba tłumiki od 2.5 tds bez kata 8 Osłona górna chłodnicy z wlotem do alternatora Ceny pozycji : 1,2,3,4 – 2.5tyś zł 5 – 30 zł 6 – 70 zł 7 – 260 zł ( za dwa tłumiki) 8- 50 zł Spis rzeczy które można wymienić później : 1 Tylnie hamulce bębnowe na tarczowe od modelu 320 lub 323 2 Przednie hamulce na wentylowane 3 Przednie sprężyny Ceny pozycji : 1 – 200 zł (komplet na dwie strony z półosiami) Całe tylnie zawieszenie które kupiłem było całe zardzewiałe i zapieczone ale tarcze , klocki półosie były w idealnym stanie . po kilku godzinach czyszczenia i malowania udało się doprowadzić do stanu jak na foto. http://i42.tinypic.com/10htymh.jpg http://i39.tinypic.com/2h67bkw.jpg http://i39.tinypic.com/1zqwrgk.jpg Pozycja: 2 -220zł (tarcze 110zł + zaciski 110zł) Po długich poszukiwaniach udało mi się trafić zaciski +tarcze (szukałem wierconych) z rozbitego z tyłu E46 325 ,tarcze mają średnicę 300mm można również zamontować tarcze z 330 ale musiałbym zmieniać alufelgi w 16cal się nie zmieszczą Jak widać zaciski są zardzewiałe zato klocki jak nowe co do tarcz są równe bez większych śladów zużycia ale wszystko można odnowić jak widać na foto. http://i56.tinypic.com/t84rgk.jpg http://i55.tinypic.com/2nr0fpz.jpg http://i54.tinypic.com/11gkmro.jpg Trochę odbiegłem od tematu ale chciałem pokazać że za niewielkie pieniądze można dostać dobre części tylko trzeba czasu i szczęścia . Wydech kupiłem nowy z E36 2.5TDS bez katalizatora średnica jest ta sama jak w m52 i pospawałem tak jak widać na foto . http://i46.tinypic.com/20tosac.jpg MECHANIKA Każdy kto posiada garaż i trochę chęci może to zrobić ja robiłem to sam tylko przy wkładaniu silnika potrzeba więcej osób .Przy wkładaniu silnika z anglika potrzeba odkręcić lewą łape silnika i uważać na układ kierowniczy przechodzi na styk . Na poduszki pasuje idealnie oraz mocowanie wału w obu silnikach jest na małym krzyżaku a więc zostawiłem wał z m40 oraz tylni dyfer (mała głowa) z półosiami. Lewarek trzeba zmienić od m52 jest krótszy .W moim przypadku trzeba jeszcze zmienić wąż wspomagania pompa –magiel w m52 jest inna pompa . Porównanie stabilizatorów http://i49.tinypic.com/rtde6r.jpg Pasujące rzeczy : 1 Wał napędowy 2 Dyfer 3 Półosie 4 Chłodnica , wentylator 5 Tylnie poduszki na skrzyni Pozycje 1,2,3 – zawsze można zmienić ELEKTRYKA Podpięcie wiązki silnika z kabinową , musimy tylko do złącza kabinowego dodać jeden pin w pozycje Nr.7 Zielony kolor idze on do EWS’a i bez niego nie odpalimy silnika . Złącze wpinamy nie przejmujemy się że w złączu od strony silnika mamy więcej pinów są to od klimy , ABS’u którego nie posiadam . EWS podpinamy zgodnie ze schematem najlepiej w obudowie pod bezpiecznikami i przekaznikami do ews’a potrzeba sterownik , modulator , pierścień oraz kluczyki ze stacyjką jeśli jej nie mamy kluczyki będzie trzeba przykładać do pierścienia .Celem odpalenia auta. EWS Na schemacie mamy jak podpiąć EWS'a. Fioletowy - główny przekaznik Brązowy - modulator sygnału z pierścienia Jasno zielony - zaznaczono bezpieczniki pod które musimy się podpiąć równolegle w te same kolory przewodów Ciemno zielony - idze do złącza przy bezpiecznikach ( X20 ) niżej na zdjęciach pokazano który pin należy dołożyć jest go brak w złączu kabinowym pin nr7 NIebieski - jest to złącze X20 gdzie podpinamy się szeregowo pod pin nr 20 (czarny) Żółty - przecinamy przewody idące od stacyjki do złącza X20 najlepiej to zrobić przy stacyjce , nie jest to wymagane ale zawsze lepiej mieć jakieś zabezpieczenie przed kradzieżą ( odcina zasilanie) Czerwony - moduł konfortu ZKE jeśli go nie mamy to nie podpinamy nic http://i46.tinypic.com/sbrity.jpg http://i50.tinypic.com/15quiop.jpg Na zdjęciu zaznaczony jest pin nr7 który musimy dołożyć do złącza kabinowego jest on od EWS http://i44.tinypic.com/mie4pg.jpg Tutaj mamy złącze silnikowe z pinami które będą nie wykorzystane - ABS , klima oraz na zielono zaznaczony EWS http://i39.tinypic.com/9hhu94.jpg Silnik już w aucie widać niepasujący stabilizator http://i42.tinypic.com/1z35hrt.jpg Efekt końcowy zostało tylko przymocowanie osłony kabli do podszybia http://i49.tinypic.com/296g7ph.jpg http://i46.tinypic.com/2lwq53l.jpg PODSUMOWANIE Czy taki swap się opłaca trzeba przeliczyć cenę sprzedaży własnego auta i zakup nowego co Idze z ryzykiem nie wiemy co kupimy a każdy wie czym jeździ .Ja mam zamiar zmieścić się w 3.3 – 3.5 tyś zł . Opis dotyczy swapu z M40b18 na M52b25 .Jeśli mi się coś jeszcze przypomni to uzupełnię . PS PODZIĘKOWANIA DLA OSÓB KTÓRE ODPISYWAŁY NA MOJE PYTANIA NA FORACH BMW. Dzięki nim doprowadziłem swap do końca.