Skocz do zawartości

opony zimowe

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Mam pytanie dotyczace opon na zime, obecnie mam felgi aluminiowe 17 cali z oponami letnimi, myslalem kupic opony o takim samym rozmiarze albo cale kola o rozmiarze 16 cali z oponami zimowymi i nie wiem co zrobic. Czy 17 daja rade zima czy lepiej mniejszy rozmiar i nie niszyc felg aluminiowych zima?

Pozdrawiam

Opublikowano
Przeczytaj sobie moj post troszke nizej. Ja drugi raz do tego auta kupiłbym 17..
Opublikowano
  • Autor
czyli to ze wezsza opona na zime to nie prawda?
Opublikowano
  • Zasłużeni forumowicze
Ja używam 16 -tek. Po pierwsze znacznie większy wybór opon (rozmiar 205/55/16) i zdecydowanie niższa cena. Z moich obserwacji wynika, że na zimę lepsze są trochę węższe - zresztą 16-tki to właśnie standardowy rozmiar do tego samochodu.
Opublikowano
  • Autor
czyli lepiej kupic cale kola 16 z oponami zimowymi?
Opublikowano
czyli to ze wezsza opona na zime to nie prawda?

 

prawda prawda. W zimie na śniegu czy błocie pośniegowym istotny jest nacisk jednostkowy dlatego lepiej wybrać węższe opony niż szersze.

 

generalnie jestem zdania aby na zime wybrać najwęższą oponę stosowana w danym modelu w danej wersji silnikowej.

 

najlepiej mieć całe koła na zmiane niz męczyć opony to raz a dwa opony 16" są tańsze niż 17"

 

Podam przykład: przyzwoite przeciętne opony kosztuje 400 PLN w rozm. 205/55/16 gdzie jeszcze rok temu kosztowały ok 280 PLN (cholernie zimówki podrozały), te same opony w rozm 225/45/17 kosztują 620/szt

Edytowane przez Natek

sadzomiotacz pędzony gnojówką


Sprzedam swoje BMW E91 320d 163 KM 2006 390 kkm, Navi Prof., panorama, bezwypadkowe, zadbane, pewne. Info - priv

Opublikowano
  • Autor
czyli szukam cale kola 16, dzieki wielkie za pomoc. :D
Opublikowano

Niby kiedyś się mówiło, że węższa lepsza... teraz okazuje się, że szersza lepsza... i tak w koło Macieju ;)

 

Ja na zimę mam 16" całe koła lato 17" ale co z tego, że koła 16" jak zawiecha niska i brzuchem ryję po śniegu :)

 

Pzdr.

Opublikowano
Niby kiedyś się mówiło, że węższa lepsza... teraz okazuje się, że szersza lepsza... i tak w koło Macieju ;)

 

Ja na zimę mam 16" całe koła lato 17" ale co z tego, że koła 16" jak zawiecha niska i brzuchem ryję po śniegu :)

 

Pzdr.

 

przecież wielkość felgi nie ma tu znaczenia. Jeśli jest większa felga to jest mniejszy profil opony i sumarycznie wychodzi praktycznie na to samo.

sadzomiotacz pędzony gnojówką


Sprzedam swoje BMW E91 320d 163 KM 2006 390 kkm, Navi Prof., panorama, bezwypadkowe, zadbane, pewne. Info - priv

Opublikowano
Sumarycznie tak, ale nie wyobrażam sobie jazdy np na profilu 35 zimą :)
Opublikowano
  • Zasłużeni forumowicze

Do mnie minimalny rozmiar opon to 225/45R17...i całe szczęście że nie mniejsze.

Na początku żałowałem że nie wchodzą R16 bo miałem komplet z E46 touring, ale w E91 zdecydowanie lepiej wypadają R17 (chodzi mi o jakość prowadzenie, pokonywanie zakrętów, większa stabilność i zdecydowanie mniejsze bujanie auta).

Przy wyborze rozmiaru opon weź też pod uwagę że zimą około 90-95% jazdy odbywa się po niezaśnieżonej i nie oblodzonej drodze, więc węższe opony sprawdzą się lepiej tylko na niektórych odcinkach dróg.

Ja kupiłem używane felgi alu za 1200zł i nowe opony 225/45 za ... za 350 zł szt (połowa ceny rynkowej) - Hankook Winter Icept Evo W310 94V XL (naprawdę polecam, jakość prowadzenie jak na oponach letnich - żadnego pływania i bujania).

Jeśli ktoś decyduje się na opony nie Run On Flat to zdecydowanie niech kupi z oznaczeniem XL - opona sztywniejsza i trudniej ją uszkodzić oraz prowadzenie auta będzie mniej "gumowate".

BMW E36 1991 Limuzyna 325i 2005↔2007

BMW E46 2002 Touring 320d Lift 2007↔2010

BMW E91 2006 330d 2010↔2018

BMW E81 2007 118d 2015→

BMW F31 2014 325d 2018→

BMW F30 2013 316i

 

 

Opublikowano
  • Autor
i juz zalatwione, kupilem 16, chcialem na aluminiowych felgach ale niestety nie bylo zalozylem stalowki i wyglada to okropnie :( , ale moze beda mieli w nie dlugim czasie to moge wymienic z doplata bez problemu na aluski :D. Rozmiar opony to 205/55/16, nie zwrocilem uwagi czy jest xl ale nie buja autem, trzyma sie drogi dobrze wiec jak na razie jestem zadowolony, zobaczymy jak bedzie na sniegu. Roznica mniedzy run flat a normalna opona jest kolosalna, teraz nie wali tak na dziurach, na zime normalne a na lato tylko i wylacznie run flat bo wtedy nie jezdze po naszych cudownych drogach :)

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

Konto

Nawigacja

Szukaj

Szukaj

Skonfiguruj powiadomienia push w przeglądarce

Chrome (Android)
  1. Stuknij ikonę kłódki obok paska adresu.
  2. Stuknij Uprawnienia → Powiadomienia.
  3. Dostosuj swoje ustawienie.
Chrome (Komputer)
  1. Kliknij ikonę kłódki na pasku adresu.
  2. Wybierz Ustawienia witryny.
  3. Znajdź Powiadomienia i dostosuj swoje ustawienie.