Skocz do zawartości

Modyfikacja car audio w F11 Touring


select-automotive.pl

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 70
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • 1 rok później...
  • Zasłużeni forumowicze
Harman Automotive wchodzi w grupę Harman International. Do tej grupy należy także Harman Kardon.

Harman Automotive jest m.in. producentem wzmacniaczy do systemu Bowers&Wilkins w G30/G11:

 

Mam pytanie, jak uwazasz, jak czujesz.


Które głośniki są lepsze?

Te z F15/F07/F01 (czarne ala karbon) czy F10 (czarne gładkie, z srebrnym środkiem) - chodzi o midy 10cm HK/TopHIFi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W F11 ze standardowym audio da się jakoś w łatwy sposób wpiąć w tylne głośniki (w podsufitce) by złapać sygnał HIGH do wzmacniacza aktywnego?


Robiłem takie coś w moim poprzednim aucie był dobry efekt (C5 x7 bez suba w bagażniku).

 

Lepiej kupić kable HLAC i wpiąć się pod fotelami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpięcie się pod głośnik pod fotelem pewnie wiąże się z wyjmowaniem tego fotela, prawda?


Niestety przez najbliższe kilka miesięcy nie będę mógł nawet pomyśleć o tak ciężkim wyzwaniu dla moich pleców i dlatego przyszły mi na myśl głośniki w podsufitce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
W F11 ze standardowym audio da się jakoś w łatwy sposób wpiąć w tylne głośniki (w podsufitce) by złapać sygnał HIGH do wzmacniacza aktywnego?


Robiłem takie coś w moim poprzednim aucie był dobry efekt (C5 x7 bez suba w bagażniku).

 

Lepiej kupić kable HLAC i wpiąć się pod fotelami.

W przypadku systemu stereo nie ma to znaczenia. Do każdego głośnika dociera pełne pasmo.


W przypadku HIFI i wyżej mamy wzmacniacz po lewej stronie bagażnika i najprościej tam się podłączyć



 

Harman Automotive wchodzi w grupę Harman International. Do tej grupy należy także Harman Kardon.

Harman Automotive jest m.in. producentem wzmacniaczy do systemu Bowers&Wilkins w G30/G11:

 

Mam pytanie, jak uwazasz, jak czujesz.


Które głośniki są lepsze?

Te z F15/F07/F01 (czarne ala karbon) czy F10 (czarne gładkie, z srebrnym środkiem) - chodzi o midy 10cm HK/TopHIFi

Szczerze mówiąc nie porównywałem ich bezpośrednio. Za to mogę polecić głośniki z Bang&olufsen i Bowers & Wilkins(seria Gxx). Między Logic7, a wspomnianymi słychać różnicę jak podłączamy 1:1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W F11 ze standardowym audio da się jakoś w łatwy sposób wpiąć w tylne głośniki (w podsufitce) by złapać sygnał HIGH do wzmacniacza aktywnego?


Robiłem takie coś w moim poprzednim aucie był dobry efekt (C5 x7 bez suba w bagażniku).

 

Lepiej kupić kable HLAC i wpiąć się pod fotelami.

W przypadku systemu stereo nie ma to znaczenia. Do każdego głośnika dociera pełne pasmo.

 

Ma dość duże znaczenie - pracochłonność. Jeśli podepniesz się pod głośniki w podsufitce to i tak musisz ciągnąć kable do głośników ze wzmacniacza pod fotele (chyba najbliższe bagażnikowi miejsce gdzie są kable do głośników w drzwiach i psedo niskotonowych) . No chyba, że chcesz wzmocnić tylko sygnał do głośników z podsufitki, ale to bez sensu. Mówię oczywiście o podstaowym audio, bez fabrycznego wzmacniacza w bagażniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce tylko sygnał do wzmacniacza, ma się uruchamiać razem z całym systemem audio.


Mam aktywny subwoofer i po prostu chcę go podłączyć, wystarczy sygnał z głośników z podsufitki. Tylko nie mogę znaleźć schematu zasilania, jak poprowadzone są kable od nich.


Takie coś mam, nawet z zapalniczki można zasilić. A robi ogromną różnicę jeśli chodzi o niskie tony https://i.imgur.com/wDRgD55.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Rozumiem kolego ,że masz zestaw STEREO....????

Masz po jednym głośniku w przednich drzwiach , subwoofer pod siedzeniem i z tyłu w podsufitce...???


Jeśli tak , to w tym miejscu ( zdjęcie poniżej ) masz kość w której znajdziesz zasilanie na głośniki ( drzwi przednie i subwoofer ) + przewód wzbudzający .

FEnI0QTE

CTUW1yKA

Lewy głośnik.....

- pin nr.4 ( PLUS ) , kol.przewodu czarno - czerwony

- pin nr.5 ( MINUS ) , kol.przewodu czarno - brązowy


Prawy głośnik....

- pin nr.6 ( PLUS ) , kol.przewodu niebiesko - czerwony

- pin nr.7 ( MINUS ) , kol.przewodu niebiesko - brązowy


Wzbudzenie wzmacniacza....

- pin nr.17 ( RAD_ON ) , kol.przrwodu czarny lub czarno - biały



Jeśli chodzi o zasilanie wzmacniacza to ja osobiście zasilił bym go bezpośrednio z akumulatora + bezpiecznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Na szczęście pod tapicerką śmiało można pociągnąć kabel i nie będzie go widać.


A zasilanie to oczywiście że z akumulatora, w końcu to BMW.

W cytrynie nie miałem jak pociągnąć zasilania to dałem przez zapalniczkę w bagażniku z dodatkowym bezpiecznikiem. Mimo że prąd z zapalniczki bez problemu by wystarczył bez żadnych obaw o przepalenie instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Jeszcze jedno. Jak widać , przewody od głośników są zwijane ze sobą , w tzw. warkocz. Dobrze by było abyś przygotował sobie taki zestaw przewodów . Pin nr. 4 i 5 zwiń ze sobą , pin nr. 6 i 7 tak samo .

Następnie te dwa komplety przewodów do głośników + piąty przewód wzbudzający ułożył wzdłuż siebie i owinął taśmą parcianą .

Według schematu , przewody od głośników są przekroju 0,75mm2.

Przewód ( RAD_ON ) to 0,5mm2.


Jeszcze jedno , w pierwszej kolejności sprawdź czy wskazana przeze mnie kość istnieje bo to różnie jest z instrukcjami.

A i zwróć szczególną uwagę na miejsca przez które chcesz przeprowadzić okablowanie . Jeśli nie będę to oryginalne miejsca/kanały to istnieje duże prawdopodobieństwo ,że przewody mogą ulec przetarciu/zniszczeniu. Chodzi mi o to ,aby nie było jakiegoś niepożądanego pożaru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Ma dość duże znaczenie - pracochłonność. Jeśli podepniesz się pod głośniki w podsufitce to i tak musisz ciągnąć kable do głośników ze wzmacniacza pod fotele (chyba najbliższe bagażnikowi miejsce gdzie są kable do głośników w drzwiach i psedo niskotonowych) . No chyba, że chcesz wzmocnić tylko sygnał do głośników z podsufitki, ale to bez sensu. Mówię oczywiście o podstaowym audio, bez fabrycznego wzmacniacza w bagażniku.

Autor pytania raczej chce podłączyć subwoofer aktywny w bagażniku, wtedy foteli ruszać nie musi ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie pytanie o subwoofer w bagażniku. Mam w f10 Harman Kardon, dla mnie wszystkie te systemy fabryczne to porażka, nie ma nic lepszego niż system odseparowany z wysokiej półki, wygłuszanie drzwi dwa wzmacniacze i sub w bagażniku.


Wrzuciłem do f10 stary dobry subwoofer do bagażnika wzmacniacz oddzielny, sygnał z spod siedzeń przez konwerter. Ni cholery nie ma basu tylko trzeszczą blachy, natomiast jak bagażnik się otworzy to dopiero w kabinie ładny basik gra. Odwracałem fazę, wyłączałem w ustawieniach harmana, i nic

Co może być przyczyną? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie podłączyłem ten subwoofer aktywny z high level input z głośników w podsufitce i gra to bardzo cicho. Bass jest taki jak powinien ale mimo że gain jest na maksa to nie gra to głośniej niż subwoofery spod siedzeń.


A powinno grać głośno bo to tylko kradnie sygnał i zasilanie idzie z zewnętrznego wzmacniacza.




Czyżby na te małe głośniki w podsufitce leciał jakiś słabszy sygnał i trzeba się wpiąć w głośniki spod siedzeń? Ewentualnie na tamte głośniki idzie sygnał wysokotonowy i wzmacniacz źle go odbiera




///////EDIT/////



więc jeśli ktoś chce podłączyć subwoofer aktywny do standardowego audio to musi się wpiąć w głośniki pod siedzeniami, tam idzie sygnał niskotonowy i subwoofer gra tak jak powinien. Głośniki w podsufitce dostają w takim razie sygnał wysokotonowy albo jaki bardzo słaby i subwoofer gra bardzo cicho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Może ktoś wie

Pytanie dotyczy F10 z Harman Kardon

Czy da się wyprowadzić kablem analogowy sygnał ze wzmacniacza ( w końcu musi być przecież zmieniony z cyfrowego na analogowy na końcowe stopnie mocy )

Przetworniki wysokonapięciowe najprościej wiem, ale sygnał z głośników podobno mocno obcięty jest poniżej 60 Hz , tak piszą w na bimmer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Może ktoś wie

Pytanie dotyczy F10 z Harman Kardon

Czy da się wyprowadzić kablem analogowy sygnał ze wzmacniacza ( w końcu musi być przecież zmieniony z cyfrowego na analogowy na końcowe stopnie mocy )

Przetworniki wysokonapięciowe najprościej wiem, ale sygnał z głośników podobno mocno obcięty jest poniżej 60 Hz , tak piszą w na bimmer

Przecież ze wzmacniacza wychodzi sygnał analogowy.

WCHODZI po MOST,

WYCHODZI analog.


Jeśli chcesz nie wzmocniony to rozkręcić i przed końcówki wziać (choć i tak będzie już po DSP)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Może ktoś wie

Pytanie dotyczy F10 z Harman Kardon

Czy da się wyprowadzić kablem analogowy sygnał ze wzmacniacza ( w końcu musi być przecież zmieniony z cyfrowego na analogowy na końcowe stopnie mocy )

Przetworniki wysokonapięciowe najprościej wiem, ale sygnał z głośników podobno mocno obcięty jest poniżej 60 Hz , tak piszą w na bimmer

Wątpię, żeby tak wysoko były odcięte subwoofery. 60Hz co najwyżej może być podbite, żeby sprawiać wrażenie większej ilości "mięcha" w basie.

W E39/E38 13cm głośniki miały filtr subsoniczny na 40Hz, wątpię, żeby 20cm w F10 były cięte wyżej.



Spokojnie możesz pobrać sygnał z wyjść na subwoofery używając konwertera. W E93 tak zrobiłem klientowi. Nie odczułem, żeby 12" brakowało zejścia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
tak myślałem. dzięki za info.

na allegro wyhaczyłem oryginalne subwoofery z wersji Hi Fi. po wymianie samych subwooferów dzwięk jest już o wiele lepszy.


zastanawiam się teraz nad wymianą centralnego głośnika z przodu na coś takiego:

https://audio-system-polska.com.pl/zestawy-dedykowane/bmw/f10-f11/co80bmw


i gitarki powinny hulać :)

 


Montaż subwooferów z wersji HIFI do podstawowego systemu stereo wymaga jakichś modyfikacji czy po prostu wystarczy wypiąć stare i wpiąć nowe ? Jakie numery mają subwoofery z wersji HIFI ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.