Skocz do zawartości

głośniki bmw e34


wryl

Rekomendowane odpowiedzi

witam wiem ze fabryczne glosniki przednie w nogach maja 130mm i planuje ich wymiane na HERTZ HSK 130 ktore wlasnie tyle maja tylko ze ich glebokosc montazowa to 65mm wejda i zmieszcza sie za maskownica? Głosniki chce kupic przez internet i chce miec pewnosc ze bedzie wszystko pasowac pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam u siebie DCX na przodzie glebokosc montazu 56mm - weszly bez problemów, te HSK mają 65mm, wiec roznica nie jest jakas ogromna... czy wejda na 100% nie wiem, bo mi kolega montował, ale 9mm to chyba nie jest dużo, wiec jakby co to na wcisk pewnie wejdą :P

nie zal ci 600zl na glosniki? wydasz polowe tego i tez bedziesz zadowolony, a reszte lepiej dolozyc do hifi w domu :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ci po 100W rms głośnika jeśli Twoje radyjko jest niewydolne:

z mocą radyjek to jest tak:

zakładając napięcie 12 V i głośniki 4 omy mamy

I=U/R --> 12v / 4om = 3A

P=UxI --> 12v x 3A = 36 W

 

wiec mamy 36 W ale jako ze wydziela się ciepło (czyli są straty) co oznacza ze efektywność spada o ok 1/3 czyli tak naprawdę mamy 24 W

oczywiście na tym nie koniec,

odbiornik składa się z wielu elementów których sprawność nie osiąga 100%, ponadto wiele elementów charakteryzuje się tym ze wraz ze wzrostem temperatury tracą na sprawności (np. tranzystory które są odpowiedzialne za moc), niektóre elektroniczne elementy są w stanie znieść obciążenie maxymalne tylko chwilowo a nie w sposób ciągły dlatego się ogranicza ich pułap sprawności.

Oczywiście to nie wszystko, ale z grubsza można przyjąć ze to są znowu straty rzędu 1/3 mocy czyli tak naprawdę uzyskujemy moc rzędu 14-17 W i to z dobrego radioodbiornika i przy założeniach const. 12V i 4 om

Wiec nie ma co się napalać na 100W RMS :norty:

http://www.autocentrum.pl/gfx/awc/petrolicons/1999768810_1.gif

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem nie znam sie, wiec sie nie wypowiem. te glosniki i tak byly by podpiete pod wzmacniacz bo z tego co sie orientuje nie ma radia ktore swoim wzmacniaczem moglo by je pociagnac drugi wzmak pod suba no dobra ale odbiegamy od tematu :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba coś pomyliłeś. Dlaczego 12V dzielisz na 4ohm?

Wydaje mi się że, pobór mocy przez radio to 12V * 10A, czyli masz 120W, i po odliczeniu strat wychodzi około 15W na głośnik

Jeśli się mylę proszę poprawić i jasno wyjaśnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Chyba coś pomyliłeś...

2.Wydaje mi się że...

 

1. Oj chyba nie, w sposób który podałem wylicza się natężenie prądu (I=U/R czyli po polsku natężenie= napięcie/opór) :wink:

2. Wydaje mi się że Tobie się źle wydaje, fakt w sposób który podajesz wylicza się moc... :roll: pytanie tylko:

 

Skąd wziąłeś 10A przez które mnożysz 12V z instalacji ? Tylko nie mów proszę że taka wartość ma bezpiecznik :norty:

 

Na potwierdzenie tego co napisałem wcześniej:

http://www.focusklubpolska.pl/index.php?/=audio5

 

Link z obcego forum taktujący o fizycznych zagadnieniach wokół CA, zamieszczam w celach informacyjnych, nie jestem autorem tamtego tematu.

Edytowane przez kamilf

http://www.autocentrum.pl/gfx/awc/petrolicons/1999768810_1.gif

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z wzorów które są ogólnie dostępne na lekcjach fizyki w gimnazjum i liceum tak wynika, tzn. mają one identyczną moc przy tym samym natężeniu prądu :wink:

 

Moc to wynik mnożenia napięcia (czyli owych 12V) przez natężenie, dlatego ich moc w zależności od natężenia może się różnić.

http://www.autocentrum.pl/gfx/awc/petrolicons/1999768810_1.gif

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię szczerze żeby było to 120W, bo to naprawdę sporo mocy.

 

Po za tym po raz kolejny wzór na natężenie I=U/R czyli I = 13,7/2 (przyjąłem optymalne wzorowe warunki napięcie 13,7 V, bo silnik pracuje i jest to napięcie ładowania i głośnik z oporem 2 Ohmy).

Przy takim założeniu wychodzi natężenie 6,85 Ampera.

 

Czyli moc= 13,7V x 6,85A = 93,84 W!!!

Moc dzielimy na 4 kanały ~94 W/4= 23,5 W na kanał :wink:

 

Pamiętaj tylko że to moc bez strat :norty:

http://www.autocentrum.pl/gfx/awc/petrolicons/1999768810_1.gif

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie jeszcze, że końcówki mocy można mostkować.

Fakt przy 12V i głośnikach 4 ohm niewiele można uzyskać - tego się nie przeskoczy - za niskie napięcie zasilania końcówki.

Dlatego końcówki mocy są mostkowane - moc na wyjściu wówczas rośnie, przy zachowanym napięciu zasilania.

Problem, że aby uzyskać sensowną moc - należało by tych końcówek pomostkować oooooooooooo..... i jeszcze trochę.

Można też zastosować przetwornicę napięcia (odpowiedniej mocy!!!)- podnieść te 12V do "sensownych" 40-50V. Wówczas pozostanie "tylko" problem dostarczenia odpowiedniej ilości prądu - między innymi kable zasilające, ale też skądś trzeba ten prąd mieć!!!

Aby uzyskać na wyjściu 2x100W należy dostarczyć wzmacniaczowi około 350-400W papu - a alternatory w piątkach dają zdaje się około 80-90A, z tego 30% pobierze CA?? Rachunek jest banalny 400W/12V=33,3A.

Zatem, należało by przede wszystkim zastosować alternator około 120A, no i aku "nieco" większe.

 

A co się dotyczy samych radioodbiorników samochodowych (CD/MP3/SD/USB - nieważne) - tam nawet nie ma miejsca na radiator, aby wychłodzić końcówkę mocy - rzekome 4x50W.

 

 

Swoją drogą - skąd się bierze taka mania mocy??? W dawnych czasach grałem sobie na gitarce elektrycznej podłączonej do 50W wzmacniacza lampowego (z głośnikiem o skuteczności 102dB) - jak przekraczałem 50% na głośności to perkusista się nie słyszał!!! Teraz co prawda gram na basie, który jest nieco gorzej słyszalny (tak niestety odbiera dźwięki ucho ludzkie), ale 100W mocy wzmacniacza także wystarcza w zupełności.

 

Polecam raczej zainwestowanie w dobre głośniki do seryjnej instalacji. Warto zdawać sobie sprawę, że każde 3dB więcej to DWUKROTNY wzrost głośności!!!!

Przy tych realnych 15W na kanał (kolega kamilf dobrze tu napisał) i głośniku około 100dB (lub więcej) będzie w aucie ogień w szopie, a i alternator da radę :)

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.