Skocz do zawartości

320d zatkany katalizator, odma?


pawel28

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich podobnie.

Mój problem wygląda następująco. Zaczęło się od tego że samochód był coraz słabszy na wyższych biegach i ekonomizer dochodził na 4 biegu do 12litrów a jeszcze tydzień wcześniej do 20litrów. Byłem przekonany o tym i wracałem do domu na kołach około 70 km. Objawy narastały. Na koniec podroży samochód wkręcał się na luzie jedynie do 2.5 tysiąca. Zauważyłem wtedy tez ze wydech jest zimny i nie odprowadza spalin. Demontaż wydechu i okazało się że przytkany jest katalizator. Problem został rozwiązany ale objawy się nie zmieniły. Nie można wkręcić go powyżej 2,5 tys obrotów a czasem go nawet dusi i gaśnie. Spaliny wychodzą przez wydech oraz gdzieś pod maską. Moje pytania:

1. czy mogą to być objawy zapchanej odmy?

2. kupić wkład/filtr odmy czy całą?

3. spaliny znalazły sobie jakieś ujście w okolicy turbosprężarki. wiem ze ciężko to pewnie ocenić ale czy może to być wydmuchana uszczelka pod kolektorem wydechowym?

4. jaka jest szansa że turbosprężarka ocalała?

5 czy mógł się uszkodzić układ tłokowo-korbowy?

 

Starałem się znaleźć podobny problem ale nie było czegoś takiego. Zapytacie penie czemu po prostu tego nie rozbiorę? W tej chwili jestem poza domem i dopiero w piątek się tym zajmę i cichłbym wiedzieć co mniej więcej kupić . W tej chili na pewno odmę i zbiornik podciśnieniowy przy elektrozaworze turbo( stopił się pod wpływem temperatury). Wiem że zawaliłem sprawę tym wracaniem na kołach.

Z góry dziękuje za wszelkie sugestie, rady, podpowiedzi czy też linki do podobnego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tryb awaryjny ponieważ sterowanie turbiną padło [stopiony catch tank... nie ma przekazania podciśnienia na zawór N75]. Co do spalin spod machy do sprawdzenia: wypalenie się orurowania recyrkulacji spalin, naturalnie łącznik elastyczny wydechu i wężyk dolotowy z ODMY. Jak rozwiązałeś problem z katem?? Odpowietrznik na razie zdemontuj i wymień sam wkład filtrujący. Nie sądzę, aby silnik padł... masz po prostu awarię sterowania turbiną spowodowaną wysoką temperaturą i tyle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kupuj zbiorniczka podciśnienia ! po prostu go pomiń ... dużo ludzi jeździ bez ... trzeba zdiagnozować silnik .... jedź do kogoś kto ma pojęcie nie wymieniaj nic w ciemno ....

SPECIAL REMAPPING SERVICE - SOFTWARE ENGINEERING - IDA PRO


Chiptuning Łódź


ŁÓDŹ BYDGOSZCZ BIRMINGHAM LONDON


https://www.tc-performance.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za zainteresowanie i przepraszam że dopiero teraz ale nie mam swobodnego dostępu do internetu.

yoshimura01

Katalizator w obecnie jest pusty. Ten pierwszy niedaleko za turbosprężarką. Wkład był skruszony z jednej strony i taki spory płat ceramiki przesunął się i całkowicie przesłonił resztę wkładu. Czy może tak zostać czy powinienem zastąpić pustą obudowę jakąś rurką ewentualnie czymś innym?

Łącznik elastyczny jest raczej OK, miałem przednią część wydechu w ręce, pozostałe dwie lokalizacje ujścia spalin sprawdzę. Czy po wymianie mechaniki silnik sam wyjdzie z trybu awaryjnego czy potrzebuje komputera?

TC

zbiorniczek jest tani, nie jest problemem dla mnie kupić,

Mieszkam w takim miejscu ze trudno o kogoś z komputerem, Jest w okolicy ktoś z pojęciem ale termin na podpięcie kompa oscyluje ok 2 tygodni a na razie wymienię to co gołym okiem wygląda źle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK może zostać pusta pucha. Ważne jest czy ten ceramiczny skruszony monolit nie uszkodził wirnika turbiny... sprawdzałeś jego stan?? Do udrożnienia jest jeszcze jeden środkowy kat. U mnie łącznik też wyglądał na w miarę OK, ale zrób test: na pracującym silniku przytkaj rury wydechowe jakąś szmata i obserwuj co się będzie działo przy łączniku... jestem w 99% przekonany, że łącznik jest wypalony i przepuszcza spaliny. Jest to jedna z wielu wad modelu E46. Tak silnik wróci do siebie po naprawie. WAŻNE!!! wymień wszystkie wężyki układu podciśnienia! Ja na Twoim miejscu zakupiłbym catch tank i zamontował go tak jak fabryka przykazała :cool2: Przed zakupem warto sprawdzić przepływ przez zbiornik... jest to typowy "dławik" czyli przepływ jest tylko jednostronny.

Co do kompa to proponuję zakup wlasnego intefejsu... koszt żaden, a po drugim podpięciu się zwraca :cool2: Sama obsługa jest prosta i odnosi się do kilku kliknięć. Oprogramowanie jest łatwo dostępne na 4um. Moim zdaniem nie ma co czekać i trzeba działać! Ja brałem u tego gościa i śmiało mogę go polecić: http://moto.allegro.pl/interfejs-tester-bmw-dis-inpa-na-usb-instrukcja-i1632477371.html

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp. Turbina wygląda dobrze z obu stron. Ma minimalny luz ale taki był na pewno wcześniej, to znaczy przynajmniej przez ostatni rok. Ten catch tank to jest ten zbiornik podciśnieniowy? Wężyki mogą być dowolne zbrojone czy kupić oryginalne w ASO? Rozumiem że drugi katalizator tez mogę "naprawić" w ten sam sposób i zostawić wydech bez nich?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak można śmiało wypatroszyć kat środkowy. Wężyki sylikonowe 3m długości na cały układ o średnicy 3mm np u niego: http://allegro.pl/przewod-podcisnienia-sfs-dolot-nie-samco-3mm-i1630910322.html Wiadomo docinać do oryginalnych wymiarów. Tak, Catch tank to ten zbiorniczek podciśnieniowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre rady. Bilans naprawy: wymieniłem wężyki podciśnieniowy, zbiornik podciśnieniowy, uszczelki pod kolektorem i całą odmę. Poza tym "naprawiłem" oba katalizatory. Wszystko jest :cool2: . W każdym razie samochód jeździ i przyspiesza chyba lepiej niż przed usterką. Jestem super zadowolony. Gdyby ktoś miał jakieś pytania to chętnie odpowiem.

Mam jeszcze dwie wątpliwości

1 strasznie gwiżdże turbo, czy wina pustej puszki katalizatora?

2 jaką wersje inpy potrzebuje by zdiagnozować M47? bo w mojej nie ma takiego silnika.

Dziękuje raz jeszcze za okazaną pomoc. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie do końca. Niby się łączy z autem ale co chwile wyskakuje jakiś komunikat, coś w stylu że nie ma odpowiedzi sterownika. Nie miałem dziś zbyt wiele czasu by na to poświęcić więc pewnie coś robię źle ze względu na pośpiech. pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 9 miesięcy temu...
  • 7 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.