Skocz do zawartości

320d 150KM cięzko wchodzą biegi 1, 2, 3...


chojrakrock

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od niedługiego czasu jestem użytkownikiem BMW E46 320d 150KM z 2004r. Ostatnio zrobiłem trasę 1200km i wszystko jest pięknie tylko mam wrażenie, że ciężko mi wchodzą początkowe biegi, później jest już lepiej. Czytałem trochę i wydaję mi się winne mogą być poduszki od skrzyni biegów, spotkał się ktoś z takim przypadkiem? Auto kupiłem jako uszkodzone (bity przód) wyrwało poduszki na silniku, ale te na skrzyni wyglądały ok, więc nie wymienialiśmy. Drugie podejrzenie to skrzynia (synchronizatory) albo może sam olej w skrzyni? Macie jakieś sugestie, bo aż boję się szybko zmieniać biegi, aby nie zaczęło mi wszystko trzeszczeć.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może Ci po prostu sprzęgło siada? zapnij 3 bieg--> zaciągnij ręczny--> spróbuj ruszyć. Jeśli silnik zgaśnie to sprzęgło będzie OK, jeśli będzie ślizgać i utrzymywać motor w działaniu tzn że sprzęgło padło i stąd problemy z biegami. Oczywiście przyczyną mogą być te nieszczęsne poduszki. Synchronizatory dawałyby o sobie znać głośnym gruchotaniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam nie jestem zadowolony z pracy skrzyni na tych biegach, nie mam żadnego gruchotania, ale dość często cieżko wchodzą

nie robiłem takich testów, jednak mam tak od zakupu - jakieś 3 lata, w tym czasie myśle że sprzęgło by już siadło

wymieniałem olej - był straszny syf, paprawa jest ale nie taka jak bym chciał....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim sensie wchodzą ciężko zgrzyta skrzynia czy czujesz jakby wybierak nie mógł trafić w swoje miejsce podczas wybierania biegu bo jeśli to drugie wymień tulejke na wodziku czyli tą pod samochodem od drążka zmiany biegów u mnie było to samo nie precyzyjnie wybierał pchałeś drążek na położenie jedynki a luz na tulejce powodował że wybierak trafiał miedzy 1 a 3 bieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim sensie wchodzą ciężko zgrzyta skrzynia czy czujesz jakby wybierak nie mógł trafić w swoje miejsce podczas wybierania biegu bo jeśli to drugie wymień tulejke na wodziku czyli tą pod samochodem od drążka zmiany biegów u mnie było to samo nie precyzyjnie wybierał pchałeś drążek na położenie jedynki a luz na tulejce powodował że wybierak trafiał miedzy 1 a 3 bieg

 

kolego, mógłbyś wskazać dokładnie która to tulejka na schematach z realoem.com albo podać numer części?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim sensie wchodzą ciężko zgrzyta skrzynia czy czujesz jakby wybierak nie mógł trafić w swoje miejsce podczas wybierania biegu bo jeśli to drugie wymień tulejke na wodziku czyli tą pod samochodem od drążka zmiany biegów u mnie było to samo nie precyzyjnie wybierał pchałeś drążek na położenie jedynki a luz na tulejce powodował że wybierak trafiał miedzy 1 a 3 bieg

 

Dobrze to ująłeś, czuje jakby nie zawsze dobrze trafił, najgorzej z 1, 2, 3 reszta wydaję się w porządku. Dasz radę pokazać tą tulejkę na schemacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Odgrzewam i podpinam się pod temat. U mnie koni mniej (silnik 136KM), ale problem ten sam. 1 i 2 wchodzą czasem bez najmniejszego oporu, aż zbyt lekko, a czasem mało precyzyjnie, jakby lewarek nie mógł "trafić". Wsteczny bez problemu. Żadnych zgrzytów w skrzyni podczas zmiany biegów, również w przypadku problemów ze zmianą. Problem występuje również na wyłączonym silniku, więc sprzęgło póki co odrzucam. Jakieś pomysły?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacierające się sworznie uruchamiające biegi w tulejkach skrzyni biegów. Temat znany i teoretycznie prosty w naprawie

http://mclub.la/zfs5d320z_transmission_repair/

http://webspace.ringling.edu/~dplassma/bmw_diy/shift_pins/shift_pins.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narobić się trochę trzeba :) ............ info w mojej galerii :wink: .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja dosłownie wczoraj przerabiałem temat luźnego lewarka i nieprecyzyjnej zmiany biegów w 320d.

Wymieniłem tulejkę 7 i nie było zbytniej poprawy. Po inspekcji od dołu okazało się, że wyrobiony jest sam łącznik nr 9, tulejka w samym wybieraku i podkładki teflonowe były ok.

http://static.bmwfans.info/images/epc/MTYwOTQ3X3A=.png

Jak widać na schemacie element jest nierozbieralny, ale dla chcącego nic trudnego:)

Trzeba zeszlifować zanitowaną końcówkę przegubu przy skrzyni biegów i znajdują się tam 2 tulejki teflonowe które się wycierają. Ja dotoczyłem nowe tulejki z brązu i po założeniu wszystkiego luz nie występuje w ogóle, precyzja zmiany biegów wzrosła o 100%.

Niestety żeby się dobrać do kołka łączącego wybierak ze skrzynią trzeba odkręcić mocowanie skrzyni. Nie ma potrzeby jej opuszczania, ale bez mocowania jest zdecydowanie więcej miejsca na ręce. O odkręceniu osłony pod skrzynią nie piszę, bo uważam że to oczywiste. Samo wymontowanie łącznika to zabawa na 30 minut.

(O=00=O)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, powiedzcie, czy tuleje #7 da się wymienić od wewnątrz - demontując mieszek i gumową osłonę czy trzeba to zrobić od spodu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, powiedzcie, czy tuleje #7 da się wymienić od wewnątrz - demontując mieszek i gumową osłonę czy trzeba to zrobić od spodu?

Dobra już wiem. Nie da się tego zrobić bez wchodzenia pod autko. Dzisiaj się za to wziąłem i wymieniłem 7, 2x10 i 11.

Dla zainteresowanych opis i zdjęcia:

viewtopic.php?f=159&t=191741&p=1690170#p1690170

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.