Skocz do zawartości

318ti Compact - nie działające światła i czujniki


Beowolf

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

ostatnio z racji koniecznych napraw blacharsko lakierniczych oddałem samochód do blacharza... Jak się okazało blacharz "papudrak" naprawił mi uszkodzenia (i to bardzo dobrze) ale zepsuł elektrykę...

 

Nie działa:

Lampka w schowku,

Lampka w liczniku,

Przy otwieraniu drzwi kierowcy nie uruchamia się lampka przy suficie,

Chyba czujnik w siedzeniu kierowcy też nie działa - po wyłączeniu zapłonu odpala się lampka w podsufitce, ale gaśnie po 30 sec. czyli tak jakby nie było nikogo w pojeździe...

 

I pytanko co mi padło... Jakieś czujniki czy po prostu muszę znaleźć i wymienić jakiś bezpiecznik...

 

W kwestii licznika to pewnie muszę wymienić żarówkę, ale co z pozostałymi elementami?

 

Z góry dzięki za pomoc.

- Bóg stworzył BMW bo wie co dobre.

- A pozostałe samochody?!

- Bo wie co to poczucie humoru :D


BMW E36 318ti Compact z silnikiem M44B19 w kolorze "Magnetic Blau"... mrrr... ;)

http://www.motostat.pl/user_images/31525/icon3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Sprawdź żarówki na początek. Co do lampki górnej, to sprawdź, czy jej pstryczek jest na położeniu środkowym, blacharze często wyłączają światełko, żeby się nie świeciło jak mają cały czas otwarte drzwi. Niby proste, ale mało kto zwraca na to uwagę. W fotelu kierowcy nie ma żadnego czujnika afaik. Przejrzyj bezpieczniki i sprawdź próbnikiem, czy wszędzie jest prąd. Co do otwierania drzwi to sprawdź krańcówkę.

 

Pozdrawiam

p.s. proszę nie przeklinać, musiałem wyedytować Twój post! :P

Przeczytaj moje artykuły:

Test 530d F10, przekrojowy o E30 i E36

http://img40.imageshack.us/img40/1371/renoma.jpg

http://images.spritmonitor.de/310241.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy otwieraniu drzwi kierowcy nie uruchamia się lampka przy suficie,

Chyba czujnik w siedzeniu kierowcy też nie działa - po wyłączeniu zapłonu odpala się lampka w podsufitce, ale gaśnie po 30 sec. czyli tak jakby nie było nikogo w pojeździe...

Tak ma być jeśli przełącznik lampki jest w środkowej pozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trochę źle ująłem...

 

przy otwieraniu auta drzwiami od strony kierowcy nie uruchamia się lampka w podsufitce, w przypadku otwierania drzwi od strony pasażera zapala się lampka i jest ok...

 

ufo000000 - a po wyłączeniu zapłonu lampka w podsufitce nie powinna czasem zgasnąć dopiero jak kierowca wstanie z fotela??

 

 

Pozdrawiam.

- Bóg stworzył BMW bo wie co dobre.

- A pozostałe samochody?!

- Bo wie co to poczucie humoru :D


BMW E36 318ti Compact z silnikiem M44B19 w kolorze "Magnetic Blau"... mrrr... ;)

http://www.motostat.pl/user_images/31525/icon3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję sprawdzić krańcówkę w drzwiach od strony kierowcy. Tam za ryglem zamka na słupku jest taki pstryczek, który powinien wejść do środka przy zamykaniu drzwi.

 

Usterki, które mi przychodzą do głowy mogą być następujące:

a) uszkodzona krańcówka [zaśniedziałe styki w środku, whatever]

b) za płytko wchodząca krańcówka [nie ma styku] - to może być spowodowane np. przytartym plastikiem

 

W celu sprawdzenia, ustaw oczywiście przełącznik na lampce tak, jak być powinien, otwórz drzwi kierowcy [lampka powinna świecić], wciśnij palcem ten przełącznik w krańcówce i poczekaj kilkadziesiąt sekund - jeśli nie gaśnie, opcję "b" możemy wykluczyć.

 

 

Lampka powinna gasnąć ok. 30 sek. po wyłączeniu zapłonu [założenie jest takie: gasisz samochód, lampka świeci, daje Ci 30 sekund (chyba, że otworzysz drzwi), wysiadasz. Jak chcesz sobie poświecić dłużej, musisz włączyć lampkę - takie jest "myślenie lampki"].

 

Jest jeszcze taka ciekawostka, którą niedawno odkryłem, może nie wszyscy wiedzą: jeżeli drzwi są otwarte dłuższy czas [kilkanaście minut?], impuls "otwarcia" zanika - tzn. sytuacja wygląda następująco:

- pozycja przełącznika: oświetlenie wewn. wyłączone

- drzwi są otwarte przez dłuższy czas [lampka nie świeci]

- przełącznik na pozycję środkową [drzwi cały czas otwarte] - lampka nie świeci. Trzeba zamknąć drzwi, po ponownym otwarciu lampki zaświecą.

Wydaje mi się, że to jest takie zabezpieczenie serwisowe przed wyładowaniem akumulatora - jeżeli samochód stoi z otwartymi drzwiami dłuższy czas [np. serwis], to lampka zaświeci tylko w położeniu stałego świecenia.

 

Może nic odkrywczego, ale wcześniej tego nie wiedziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.