Skocz do zawartości

Przeróbka klimy r12->r134a - jakie adaptery?


dixen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam zamiar przerobić swoją klimę na gaz r134a.

już mniej wiecej wiem co i jak trzeba wymienic.

pozostaje tylko problem, jakie mają być adaptery ?

znalazłem na allegro adaptery do bmw ale nie będą pasować.

na google.pl poszukałem i są ale rozmiary:

LP - M10x1 M10x1.25 oraz jakieś calowe

HP - M12x 1 M13x1 i też jakieś calowe

jednak u mnie w aucie są takie same zewnętrzne gwinty na LP i HP (przy pomiarze suwmiarką wychodzi 11mm)

prosze o podanie prawidłowych rozmiarów oraz najlepiej linków do przykładowch adapterów, które będą pasować.

moje auto to e34 520i 24V vanos, 11.92r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o przeróbkę to musisz wymienić:

- wszystkie o-ringi

- osuszacz

- wstawić adaptery (lub wymienić węże na takie, które mają odpowiednie wyprowadzenia)

- sprężarkę (jednak nie we wszystkich przypadkach, ponieważ niektóre się nadają do r134a, listę pasujących powinieneś znaleść na internecie)

- olej w klimatyzacji na pełny syntetyk, np PAG100

- przyzwoicie byłoby wymienić węże, ponieważ stare zostaną bardzo szybko zniszczone przez nowy czynnik chłodzący.

 

W przypadku, gdy spręzarka będzie pasować, należy ją wykręcić, opróżnić ze starego oleju, wyczyścić i zalać nowym olejem w odpowiedniej ilości. Wszystkie te informacje są w internecie.

 

Nie wiem tylko jakie mają być adaptery.

Prawdopodobnie pojadę na jakiś serwis klimy i wymienię węże na takie z końcówkami r134a.

 

Powodzenia

 

Pozdrawiam

 

 

 

 

Znalazłem właśnie informację, że oryginalny KIT r12->r134a BMW, do modeli po 9.1992r. nie zawiera nowych węży klimy, tylko same adaptery, co wskazuje na to, że są przystosowane pod r134a tak jak większość sprężarek w tym modelu (widać BMW przygotowało się na zmianę przepisów co do czynników chłodzących), jeżeli chodzi o auta sprzed 9.1992r. to jeszcze nie doszukałem się tej informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja przejściówki kupiłem w serwisie klimatyzacji samochodowych, 35zł za sztukę. Trzy dni temu nabiłem klimę, węży nie ruszamy, oringi pewnie masz już założone zielone, przynajmniej ja tak miałem (auto z 04.92r.). Osuszacz wymieniłem, sprężarkę zalałem Pag 46 bo taki zaleca denso, wlałem przez port ssący 60 ml, resztę uzupełniłem maszyną. A co do przechodzenia na r134a przez producentów samochodów to taką wiedzę że będzie w 93 roku przejście na r134a mieli już w 87 roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest powód wymiany osuszacza?

 

Sam mam zamiar naprawiać moją klimę i przy okazji przejść na R134a, więc zbieram informacje na ten temat. O-ringi rozumiem, że można rozpoznać po kolorze lub ew. wymienić w ciemno dla świętego spokoju. Moja E34 jest z 04.92 i mam wątpliwości które części mogę zostawić, a które mam zmienić, żeby nie narobić większych szkód niż te co są teraz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny artykuł, jednak jeden z linków w nim nie działał. Udało mi się jednak znaleźć ta stronę i wrzucam działający link. Jest bardzo przydatny, ponieważ zawiera numery kompresorów niezgodnych z R134a nie tylko w E34, ale także E23, E24, E30, E32...

 

http://www.koalamotorsport.com/tech/article-airconditioning.asp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osuszacz filtruje czynnik i olej w układzie i pochłania wilgoć.Po każdym rozszczelnieniu klimy powinno się go zmieniać lub co 2-3 lata. Natomiast przy wymianie czynnika na nowy to już jest to obowiązkowe ponieważ stary osuszacz ma w sobie dużo starego oleju mineralnego połączenie go z olejem syntetycznym powoduje powstanie mazi i powoduje on zapychanie się układu a w skrajnych przypadkach nawet zatarciem sprężarki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.