Skocz do zawartości

klakson i spryskiwacz w touringu E30


Tescobar

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dwa problemy z elektryką w touringu (316i, 1991).

Pierwszy to niedziałający spryskiwacz szyby przedniej. Silniczek spryskiwacza jest sprawny, bezpieczniki OK, włącznik przy kierownicy też OK, a jednak nie daje się uruchomić spryskiwacza. Dodatni biegun silniczka jest cały czas podłączony tam gdzie trzeba (+12 V przez bezpiecznik). Uruchomienie spryskiwacza powinno polegać na zwarciu ujemnego bieguna do masy przez przełącznik przy kierownicy. Niestety, gdzieś po drodze między przełącznikiem a silnikiem połączenie się urywa. Przełącznik sprawdzałem i wszystko w nim jest OK, łącznie z podłączeniem masy. Pod kierownicą są jakieś kostki (złącza) - tam też wszystko wygląda tak, jak powinno. Którędy dalej idzie kabel do silniczka? Są tam jeszcze po drodze jakieś inne kostki? Dodam, że jeśli się zewrze minus silniczka z masą, to spryskiwacz się uruchamia, a wraz z nim wycieraczki - zatem ta część połączeń, która idzie od silniczka do sterownika wycieraczek nie ma przerwy.

 

Druga sprawa: klakson. Przełącznik przy kierownicy działa prawidłowo, bezpieczniki w porządku, ale dźwięku nie ma. Nie sprawdzałem samego klaksonu bo nawet nie wiem, gdzie jest. Gdyby działał, to bym go namierzył na dźwięk:-) Gdzie szukać, jak zdemontować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Grzebiąc przy swoim autku widziałem tylko dwa miejsca w których wiązki kabli wchodzą do kabiny jedno pod skrzynką z bezpiecznikami, drugie po przeciwnej stronie też mniej więcej na tym samym poziomie. Kable w tym miejscu łączą się z komputerem ukrytym nad schowkiem więc to raczej cię nie będzie interesować w tym wypadku. Pozostaje przejrzeć odcinek przewodu od bezpiecznika do spryskiwacza. Ale najpierw na twoim miejscu i tak wymienił bym bezpiecznik na nowy i sprawdził czy na pewno styka oby dwa końce przewodu.

 

Gdzie jest klakson nie wiem (pewnie gdzieś przy zderzaku) ale dzisiaj sprawdzę to dam ci znać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego klakson masz zaraz za nerką musisz odkręcić kratki i tam jest klakson odkręć klakson i sprawdź na krótko tj. bezpośrednio pod akumulatorem. Spryskiwacz to najpierw sprawdź czy w skrzynce bezpieczników w miejscu bezpiecznika odpowiedzialnego za spryskiwacze bodajże nr 5 chyba 30A w momencie spryskiwania pojawia się prąd. jeżeli nie to przełącznik zespolony /połączenia kabli/kable a jeżeli jest to skończyła się pompka innej możliwości raczej nie ma :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

witam tez mam problem ze spryskiwaczem tylko jest on troszke dziwny

ponieważ

pompka działa , przełącznik też działa a co najciekawsze kiedy odłącze kabelki od pompki i włącze spryskiwacz to jest na nich napiecie i wtedy wycieraczki włączają sie automatycznie a po podłączeniu pompki juz nie

co to moze być czy moze to byc wina tego przekażnika ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem identyczną sytuację. Nie działał klakson i spryskiwanie szyby.

Okazało się, ze złącze na kolumnie kierownicy po prostu się zasyfiło.

Kupiłem spray do czyszczenia styków elektrycznych.

Rozpiąłem kostki, napsikałem, wytarłem i poskładałem. Od tamtej pory (4 lata temu) jest ok.

 

Ściągasz osłonę pod kierownicą i widzisz kostki przymocowane na wsuwany zatrzask do kolumny kierownicy.

Można odkręcić jeszcze dół naby kierownicy ale do tego trzeba odkręcić kierownicę

Uwielbiam stare kwadratowe trumniaki ze stajni BMW i jeżdżę E30 z wyboru a nie z przymusu!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.