Skocz do zawartości

E91 320d świece żarowe


lalka281

Rekomendowane odpowiedzi

Napisałem the end ale przypadkowo znalazlem jeszcze posta z forum audi a3. chodzi konkretnie o najnowszy silnik 2.0 Tdi. Cyt. " W 2.0 tdi jest specjalny sterownik swiec ktory odpowiada za zasilanie świec, wykrywa ich usterki i wyłącza w razie potrzeby. Sterowany jest w ze sterownika silnika świece początkowo zasilane są napięciem 11V które stopniowo zmniejsza się do 2V.

Dlatego w 2.0 nie powinno sie sprawdzac swiec poprzez zasilenie ich z aku bo mozna spalic poza tym sterownik wyrzuci bład przy uszkodzeniu swiecy."

__________________

Powered by CompSport

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim aucie był nieduży problem z zapaleniem, silnik zakręcił raz, prawie zaskoczył i rozrusznik jeszcze musiał dokecić raz, zeby sie uruchomił załkowicie. Miałem spalone 3 z 4 świec.

 

Jesli choć jedna świeca nie grzeje to wymieniłbym już komplet. No chyba, ze auto jest praktycznie nowe. Należy też pamiętać, ze jeśli świeca nei grzeje to nie zawsze musi to być problem spalonej świecy, czesto jest to tes problem przekaźnika.

sadzomiotacz pędzony gnojówką


Sprzedam swoje BMW E91 320d 163 KM 2006 390 kkm, Navi Prof., panorama, bezwypadkowe, zadbane, pewne. Info - priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj u mnie w garażu było około -9 odczyt z termomertu w samochodzie i żadna kontrolka czy napis

informujący że świece grzeją sie nie pojawiła :?:

przycisnełem przycisk start i auto po 2 sekundach kręcenia odpaliło , więc już zgłupiałem przy jakiej temperaturze te świece grzeją :?: :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi świecami to rzeczywiście jest dziwnie. Można zrobić test czy rzeczywiscie grzeją. Wsadzasz klucz i bardzo szybko naciskasz start bez sprzegła wiec jakbyś uruchomił zapłon ale bez rozrusznika. Grzanie świec powinno sie pojawić, przynajmniej u mnie tak było. Choć wcześniej kontrolki grzania nie uświadczyłem.

 

Jak wsadziłem dziś rano kluczyk (było -15) i bardzo szybko nacisnałem start z wciśniętym sprzęgłem to kontrolka grzania świec sie zapaliła ale praktycznie od razu silnik zaczał sie uruchamiać. Kręcił jeszcze zanim zgasła kontrolka (co jest dla mnie dziwne) chyba ze to jakies opóźnienie zgaszenia kontrolki. Bo przeciez silnik nie powinien zacząć krecić dopóki świece sie nie nagrzeją.

 

Jednak jestem zdania, ze przy pierwszym uruchomieniu silnika jak jest bardzo zimno to po włożeniu kluczyka świece są podgrzewane nawet jak nie naciśniemy przycisku start. Tłumacze to tym, ze jak już nacisniemy przycisk start + sprzęgło to silnik zaczyna sie uruchamiać momentalnie a powinna być choć sekundowa zwłoka na nagrzanie świec. Ktos może zweryfikowac tą teorię?

sadzomiotacz pędzony gnojówką


Sprzedam swoje BMW E91 320d 163 KM 2006 390 kkm, Navi Prof., panorama, bezwypadkowe, zadbane, pewne. Info - priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kontrolka swiec sie pojawia musisz poczekac do jej zgasniecia i wtedy dopiero wcisnać starter. To tak samo jak przy stacyjkach kluczykowych. Swiece grzeja się same a jesli potrzebny jest dluższy czas przy b.niskich temperaturach wtedy kontrolka pokazuje o ile dłużej trzeba grzać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wcisne przycisk start bez sprzegla i czekam jak zgasna wszystkie kontrolki to symbol swiec zarowych sie nie pojawia. Dopiero jak wcisne start z wcisnietym sprzeglem to w momencie odpalania pojawia sie doslownie na jedna lub dwie sekundy kontrolka swiec zarowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem w tym, ze jeśli wcisniesz start z wciśniętym jednocześnie sprzeglem to silnik niezwłocznie zacznie sie uruchamiać. Nie można przecież z wcisniętym sprzęglem wcisnać start i na cos czekać bo to nie ty decydujesz o rozruchu tylko komputer.

sadzomiotacz pędzony gnojówką


Sprzedam swoje BMW E91 320d 163 KM 2006 390 kkm, Navi Prof., panorama, bezwypadkowe, zadbane, pewne. Info - priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a widzisz tak nie podchodziłem do tematu, po prostu zawsze z wciśnieciem sprzegła wciskalem start. Nie kojarze zeby przy wsunięciu kluczyka i wciśnięciu sprzęgla zeby zapaliły sie kontrolki i żeby auto czekalo już tylko na rozrusznik. Ale sprawdze.

sadzomiotacz pędzony gnojówką


Sprzedam swoje BMW E91 320d 163 KM 2006 390 kkm, Navi Prof., panorama, bezwypadkowe, zadbane, pewne. Info - priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano procedure odpalania rozpoczełem od tego że najpierw włączyłem zapłon po około 4-5 sec.

wcisnełem rozruch auto zapaliło momentalnie ale żadna kontrolka od świec się nie zapaliła,

wczoraj odpalałem jak zawsze bez włączania zapłonu tylko odrazu przycisk start to rozrusznik momentalnie zaczął kręcić i po około 2-3 sec. auto odpaliło,więc morał jest taki że chyba warto najpierw włączyć zapłon

i po paru sekundach dopiero start.

Ale według mnie to szkoda że BMW wymyśliło jakieś dziwne kombinacje z tym grzaniem świec powinno być

jak w innych autach: zapłon,kontrolka świec,odpalanie wszystko przejrzyście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale według mnie to szkoda że BMW wymyśliło jakieś dziwne kombinacje z tym grzaniem świec powinno być

jak w innych autach: zapłon,kontrolka świec,odpalanie wszystko przejrzyście.

 

A mi sie wydaje, że dobrze że BMW wymyśliło programik, który robi czynności wstępne (grzeje świece od razu po otwarciu drzwi) bez udziału człowieka. Nie trzeba wtedy czekać na zgaśnięcie kontrolki grzania świec i ew. na inne rzeczy.

 

Wsiadasz, wciskasz start i jedziesz. Rozwiązania z BMW po jakichś pięciu latach pojawiają się i w innych markach.

Pozdrowienia od lenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skąd ta pewnosc, ze świece grzeja sie po otwarciu auta? zatem jak wytłumaczysz, ze otwieram auto, wsuwam kluczyk i po nacisnieciu przycisku zapalają sie kontrolki i jednocześnie silnik sie uruchamia a kontrolka grzania swiec wciaz świeci, gaśnie po sekundzie

sadzomiotacz pędzony gnojówką


Sprzedam swoje BMW E91 320d 163 KM 2006 390 kkm, Navi Prof., panorama, bezwypadkowe, zadbane, pewne. Info - priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie widziałem, żeby zapalił mi się wskaźnik grzania świec żarowych. Może dlatego, że nie wsiadam zbyt szybko do samochodu. W opelku po przekręceniu kluczyka świece palą się na mrozie 2-3 sek. A w BMW musiało to być wcześniej, przed włączeniem kluczyka, bo nie zapala się wskaźnik świec, jak normalnie wsiądę.

 

Zrobię eksperyment z szybkim wsiadaniem, żeby zaskoczyć komputer na czynnościach o których mówiłem.

 

Pozdrawiam,

 

H.

Pozdrowienia od lenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli otworzysz auto, wsuniesz kluczyk i naciśniesz szybko pstart bez sprzęgla to przy takiej temperaturze na zewnątrz jestem pewien, że kontrolka swiec zapali sie na chwile

sadzomiotacz pędzony gnojówką


Sprzedam swoje BMW E91 320d 163 KM 2006 390 kkm, Navi Prof., panorama, bezwypadkowe, zadbane, pewne. Info - priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rowniez nie widzialem jeszcze kontrolki grzania swiec, nawet po caly dniu postoju na -12 C. Natomiast zawsze jak odpalam, to napierw wlaczam zaplon, poczekam az zgasna kontrolki, nastepnie odpalam silnik. Mam automat, takze zeby wlaczyc zaplon nie mozna naciskac hamulca, z hamulcem odpala odrazu (tak jak w manualu ze sprzeglem).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Dołączę się do tematu i zapytam co w E90 oznacza świecąca przez chwilę przed odpaleniem silnika kontrolka

 

http://bezwypadkowe.net/imgcache/3962.png

(fotka znaleziona w sieci, przykładowa)

 

?

 

Po nocy pod gołym niebem (minus nie wiem ile stopni C) kontrolka zapaliła się, odpaliłem silnik (wydaje mi się, że bez problemu, było tak jak zawsze) i bez niecodziennych atrakcji odjechałem.

To jest kontrolka podgrzewania świec żarowych - w każdym dieslu taka jest.
Dzięki za odpowiedź. Tak mi się właśnie wydawało, ale wolałem upewnić się, że to nie znak, że za x km zbliża się wymiana świec czy też inna czynność serwisowa.

 

Autko 99% nocy spędza w garażu, gdzie zimą jest nie mniej niż 8 st. C. Kontrolka zapaliła się, tak jak pisałem wcześniej, po nocy pod gołym niebem przy ujemnej temp. Zaświeciła się tam, gdzie zapala się np. informacja o spadku temp., o kończącym się płynie do spryskiwacza,... czyli między prędkościomierzem i obrotomierzem, na dole. Bardzo rzadko parkuję pod chmurką, dlatego chyba pierwszy raz się z czymś takim spotkałem :).

Kontrolka zapaliła się jeszcze raz, ale tym razem zauważyłem, że na monitorze I-Drive'a, na pasku, od lewej pojawił się napis Preheating, please wait! Gdybym wtedy to zauważył, to nie pytałbym, czy to to to, czy to coś innego ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli otworzysz auto, wsuniesz kluczyk i naciśniesz szybko pstart bez sprzęgla to przy takiej temperaturze na zewnątrz jestem pewien, że kontrolka swiec zapali sie na chwile

 

Nie zaświeci sie - testowałem kilka razy. Dopiero jak wciśniesz sprzegło pojawia sie na 1 sek.

Auto 24h/dobe mam na dworze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym bywa różnie, zauważyłem u siebie, ze czasem sie zapali kontrolka bez sprzegła a czasem nie i dopiero jak wcisna sprzegło i przycisk to zapali sie na chwilke przed uruchomieniem. Ale zalezy to głównie od temp na zewnatrz

sadzomiotacz pędzony gnojówką


Sprzedam swoje BMW E91 320d 163 KM 2006 390 kkm, Navi Prof., panorama, bezwypadkowe, zadbane, pewne. Info - priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja próbowałem i przy -2st i -10st czy -15st. Zawsze gdy włozyłem kluczyk i wciskałem start bez sprzegła zapalały sie tylko kontrolki i zaczynał mrugac reczny. Gdy wcisłem sprzęgło zapalała sie kontrolka swiec i silnik startował.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Przeczytałem wiele postów i nie znalazłem nic w nich z tego, co u mnie się dzieje wiec pytam osobiście :)

Posiadam bmw x3 2.0d z 07 roku. Problem jest ze świecami żarowymi a konkretnie z tym, że po przekręceniu kluczyka zapala się kontrolka od "grzania świec" po czym szybko gaśnie. Nie ważne czy jest +20 C, czy -10 C. Rożnica jest jednak w tym, że przy ujemnych temperaturach silnik odpala normalnie, po czym szybko gaśnie. Zupełnie tak jak te świece by nie grzały. Co zrobić? Słyszałem, że trzeba spr jakiś sterownik do świec, ale gdzie on się dokładnie znajduje?? Ewentualnie bezpiecznik (przeczytałem gdzieś że jest gdzieś koło sterownika od silnika czy coś, ale nie wiem gdzie się takowy znajduje. Znalazłem bezpiecznik od świec 50A w schowku, ale jest dobry)??. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

silnik się uruchamia i po jakim czasie gaśnie? W pierwszych sekundach pracy pracuje równo czy tak jakby którys z cylindrów nie pracował?

 

najlepiej podepnij auto do komputera i odczytaj błędy, możliwe, ze problem leży w świecach zarowych czy sterowniku albo może byc problem np z czujnikiem położenia wału. Wyeliminuj najpierw świece.

sadzomiotacz pędzony gnojówką


Sprzedam swoje BMW E91 320d 163 KM 2006 390 kkm, Navi Prof., panorama, bezwypadkowe, zadbane, pewne. Info - priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.