Skocz do zawartości

Akcyza od 19 lipca!!!


Rekomendowane odpowiedzi

  • Zasłużeni forumowicze

czy nie lepiej zalatwiac sprawe przez agncje celna - pamietam kiedy ja sprowadzalem samochod zaplacilem 50 zl i nic mnie nie interesowalo

 

czy w ogole ktos z was odwolywal sie na pismie od decyzji UC odnosnie wysokosci akcyzy (podstawy opodatkowania)? wszyscy biadola, ale pokornie zgadzaja sie z decyzjami najnizszych w strukturze UC urzednikow... chodzi mi oczywiscie o przypadki, gdy dysponujecie legalnymi fakturami, umowami na kwoty mniejsze niz jakies ich tam wyliczenia

Run flats? NEIN, DANKE!


Yn0sTYR.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 295
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • Zasłużeni forumowicze
czy nie lepiej zalatwiac sprawe przez agncje celna - pamietam kiedy ja sprowadzalem samochod zaplacilem 50 zl i nic mnie nie interesowalo

 

czy w ogole ktos z was odwolywal sie na pismie od decyzji UC odnosnie wysokosci akcyzy (podstawy opodatkowania)? wszyscy biadola, ale pokornie zgadzaja sie z decyzjami najnizszych w strukturze UC urzednikow... chodzi mi oczywiscie o przypadki, gdy dysponujecie legalnymi fakturami, umowami na kwoty mniejsze niz jakies ich tam wyliczenia

 

tak ja sie odwolywalem i co z tego?? nie oplacisz nie dostaniesz kwitka i nie zarejestrujesz auta. klocic sie mozna a auto bedzie stalo i gnilo. to jest ten problem. i oni to wykorzystuja. mi wg ich glupich obliczen braklo 500 zl na umowie kupna i musze bulic 2800 akcyzy zamiast 2100 wg umowy

🙃🙃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
mozesz dostac kwitek i wystapic z wnioskiem o stwierdzenie nadplaty - przy legalnych dokumentach (umowy, faktury) srednio rozgarniety prawnik / doradca podatkowy chetnie wezmie te sprawe, bo skarb panstwa zaplaci jego wynagrodzenie

Run flats? NEIN, DANKE!


Yn0sTYR.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozesz dostac kwitek i wystapic z wnioskiem o stwierdzenie nadplaty - przy legalnych dokumentach (umowy, faktury) srednio rozgarniety prawnik / doradca podatkowy chetnie wezmie te sprawe, bo skarb panstwa zaplaci jego wynagrodzenie

 

Teraz przepisy się zmieniły o czym mówimy i w świetle prawa celnik MOZE zaśpiewać kwotę z cennika KIEDY CHCE, bo od niego zależy. Ja dostałem wezwanie do zmiany kwoty do akcyzy + o wycene rzeczoznawcy potwierdzającą tą kwotę. W razie niedostarczenia do 7 dni, celnik nalicza kwotę z cennika swojego i tyle, odwołanie nic nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Zodiac, pisalem juz o nowym brzmieniu przepisow na tym forum (nie ma sensu ich znowu przytaczac), to co piszesz, to stanowisko jakie moze prezentowac celnik, natomiast nie ma ono nic wspolnego z przepisami

Run flats? NEIN, DANKE!


Yn0sTYR.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bono --> wszystko fajnie, tylko ze rozmawialem z celnikami i powiedziano mi, że procedura jest następująca: jeśli nie podam swoje wyceny i odwołam się od ich kwoty, zgodnie z nowym prawem powoływany jest przez UC rzeczoznawca, który określa wartość auta. Jeśli jest wieksza niż jakiśtam procent niż u mnie na umowie, ja pokrywam jego koszta. I od opini rzeczoznawcy nie ma już odwołania.

 

Nie mowie że skonczylem prawo z wyróżnieniem, mowie to co wiem, a wiem że za bardzo nie ma pola do manewru. Chociaż to moze zależeć też od UC i celników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

a co ma rzeczoznawca do tego, ze np. kupiles samochod taniej w DE ze wzgledu na wejscia rodzinne w bmw? to jest przyczyna, ze wzgledu na ktora cena rozni sie od cenny rynkowej i rzeczoznawca tego nie moze zakwestionowac

 

w ramach przedstawienia dowodow, mozesz okazac regulamin wg ktorego pracownicy bmw kupuja samochody taniej itp.

 

odwolanie zawsze jest mozliwe - do izby celnej, wsa, nsa

Run flats? NEIN, DANKE!


Yn0sTYR.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bono, co oznacza operacyjnie "wystąpić o wniosek stwierdzający nadpłatę" ?

 

Widać w tym przepisie, a raczej jego wykonywaniu sprzeczności, wyczuwam je chociaż na razie nie potrafie ich nazwać :)

Kluczem pewnie będzie odpowiednie nazwanie tej sprzeczności.

 

Pytanie też takie mi sie nasuwa - czy Infoexpert dotyczy wyłącznie Polski, jako powiedzmy dokument coś tam systematyzujący (ceny aut) ? Czy może całej Europy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym prawie jest wiele sprzeczności, pierwsza razaca w oczy to nierowne traktowanie aut ze wzgledu na litraz o cym juz pisalem, bo przecierz wszyscy wiemy ze z ekologia ma to tyle wspolnego co nic. Drugi najnowszy bubel to ten INFOEXPERT. Musze zajrzec jak zmieniala sie ustawa o naliczaniu akcyzy czy dalej jest zapis o umowie i kwocie na niej czy moze juz go wymazano, bo jezeli jest dalej zapis ze kwote akcyzy nalicza sie od kwoty na umowie a gdzies tam dalej jest cos o infoexpercie to chyba przepis jest sprzeczny wewnetrznie co czyni go martwym. A moze zawiązemy jakies kolko i bedziemy wysylac nasze prace do brukseli ? :) Moze sie uda cos wywalczyc dla ludzi i dla nas przy okazji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Boogie

 

art. 75 Ordynacji podatkowej - Jeżeli podatnik kwestionuje zasadność pobrania przez płatnika podatku albo wysokość pobranego podatku, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku.

 

BZQ

 

obowiazujace przepisy w zakresie akcyzy (w tym, to co sie zmienilo) bylo przytaczane na forum, rowniez w tym watku, rowniez przeze mnie - zastosowano konstrucje spotykana w innych ustawach podatkowych, tj. gdy podstawa opodatkowania odbiega od tego co urzad uwaza za odnosnik, to urzad ustala cene; nalezy pamietac, ze podatnik nie jest bezbronny i moze udowadniac, ze istnieja przeslaki uzasadniajace taka a nie inna podstawe opodatkowania

Run flats? NEIN, DANKE!


Yn0sTYR.jpg?1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może koledzy orientują się, czy do wyceny pojazdu w UC brana jest pod uwagę wartość bazowa wg np. INFO-EXPERT, czy skorygowana o przebieg, wyposażenie itp. ?

To bardzo ważne, gdyż np. zwiększjąc przebieg można w znacznym stopniu obniżyć wartość samochodu (np. dla 530d z 2001 przy podaniu przebiegu 270 tys.km wartość spada o 5500zł)

Artekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może koledzy orientują się, czy do wyceny pojazdu w UC brana jest pod uwagę wartość bazowa wg np. INFO-EXPERT, czy skorygowana o przebieg, wyposażenie itp. ?

To bardzo ważne, gdyż np. zwiększjąc przebieg można w znacznym stopniu obniżyć wartość samochodu (np. dla 530d z 2001 przy podaniu przebiegu 270 tys.km wartość spada o 5500zł)

Są już nowe druki wpisuje się wyposażenie itp.

kiedyś


E32 730

E36 318

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> akrystian

 

A nie wiesz może, czy druki wypełnia się samemu, czy przy celniku, ewentualnie czy on je wypełnia? chodzi mi o to, czy mogę nakłamać odnośnie wyposażenia i przebiegu, czy jest to jakoś weryfikowane np. poprzez oględziny auta? Nie jest problemem pogonienie licznika do przodu (u mnie 120zł), tylko po co mieszać w aucie, skoro wierzą na gębę :)

Artekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
>> akrystian

 

A nie wiesz może, czy druki wypełnia się samemu, czy przy celniku, ewentualnie czy on je wypełnia? chodzi mi o to, czy mogę nakłamać odnośnie wyposażenia i przebiegu, czy jest to jakoś weryfikowane np. poprzez oględziny auta? Nie jest problemem pogonienie licznika do przodu (u mnie 120zł), tylko po co mieszać w aucie, skoro wierzą na gębę :)

 

nic nie sprawdzaja. auta nie musisz pokazywac. patrza na umowe a i tak licza wg swoich stawek, nie interesuje ich co masz w aucie i jaki przebieg. maja swoja tabelke i tyle.

🙃🙃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Przedwczoraj opłacałem akcyzę od swojego e36 323.Zapłaciłem 2300 zeta.Auto wycenili mi na 17000 złotych złodzieje.Przebieg i wyposażenie ich nie interesowało tylko rocznik i pojemność.

 

ja za e46 328 zabulilem 2850 w infoexpert stoi po 29tys to podzielili przez 1,22 i pozniej przez 1,136, wyszlo niecale 21 tys i od tego zaplacilem akcyze. dowiedzialem sie ze jeszcze moga odjac 30 % dla samochodow wartcyh do 20 tys zl i 20 % dla samochodow powyzej 20 tys zl. mi odjecli te 20 proc i wyszlo cos 16750 a na umowie mialem 16250 :jawdrop: wiec nie zmiescilem sie no i zabulilem od 21 tys akcyze, myslalem ze mnie trafi na miejscu :duh: o 500 zl mniej na umowie niz mozna max i przez to zabulilem ponad 500 zl wiecej akcyzy!

🙃🙃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli będzie pewnie jak do tej pory w urzędach celnych - co kraj to obyczaj.

Dziś dzwoniłem do swojego celnego i facet powiedział, że biorą pod uwagę przebieg i wyposażenie.

>> feel_x

Z tego co piszesz wynika, że algorytm przedstawiony przez jednego z kolegów działa średnio? Czy może mnożnik 0,8 to właśnie te 20%, które mogą odjąć?

Artekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Czyli będzie pewnie jak do tej pory w urzędach celnych - co kraj to obyczaj.

Dziś dzwoniłem do swojego celnego i facet powiedział, że biorą pod uwagę przebieg i wyposażenie.

>> feel_x

Z tego co piszesz wynika, że algorytm przedstawiony przez jednego z kolegów działa średnio? Czy może mnożnik 0,8 to właśnie te 20%, które mogą odjąć?

 

 

niby tak. tylko teraz pytanie gdybym zmiescil sie w tych 20 % to pewnie by mi powiedzieli ze 15 albo 10 %.... bo w koncu nigdzie tego nie ma przepisami uregulowanego. jak beda chcieli skroic to i tak skroja...

🙃🙃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"moga odjac 30 % dla samochodow wartcyh do 20 tys zl i 20 % dla samochodow powyzej 20 tys zl" - to ciekawe, bo w ustawie stoi jak wół, że do 33% mogą tolerować różnicę wartości.

Ustaliłem, że wartość bazowa 530dT z 2001 to 35800zł. Daje to 3513zł akcyzy do zapłacenia, trochę niefajnie :(

Edytowane przez artekk
Artekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
"moga odjac 30 % dla samochodow wartcyh do 20 tys zl i 20 % dla samochodow powyzej 20 tys zl" - to ciekawe, bo ustawie stoi jak wół, że do 33% mogą tolerować różnicę wartości.

 

pokaz mi te ustawe... poza tym powiedza ci ze juz ci odjeli 22 i 13.6 od kwoty bazowej...

🙃🙃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak nie kijem, to pałką.

Nie wiem co robić, poczekam chyba do września, gdy pojawią się nowe stawki, na razie wykupiłem krótkoterminowe OC i śmigam szukając wyjścia z tej paranoicznej sytuacji.

Artekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Czyli jak nie kijem, to pałką.

Nie wiem co robić, poczekam chyba do września, gdy pojawią się nowe stawki, na razie wykupiłem krótkoterminowe OC i śmigam szukając wyjścia z tej paranoicznej sytuacji.

 

nie wiem czy wiesz ale masz 5 dni od daty na umowie do przedstawienia papierow w urzedzie celnym! i nie ma innej opcji. musisz zlozyc wniosek ale nie musisz placic kazdy dzien zwloki to kara w wysokosci 0,04% ja tez kupielm auto dokladnie tydzien temu. i specjalnie z holandii musialem go zwiezc do polski popodpisywac wszystkie papiery aby mogli zalatwic wszystko bez mojej obecnosci i szybko spowrotem do NL do roboty. musisz przedstawic im wniosek o zaplate akcyzy. liczy sie data na umowie!

🙃🙃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym nie ma problemu, piszesz oświadczenie kiedy przekroczyłeś granicę i po kłopocie, zawsze można też nową umowę napisać. Złodziejskie państwo mnie okrada, a ja mam mieć skrupuły.... Po wyliczeniach okazuje się, że podanie w urzędzie celnym faktycznej ceny, jaką zapłaciłem za auto (nie mówię o tej, która wpisał mi Niemiec na fakturze) spowoduje, że celnik i tak zrobi mi domiar :) Mało tego, żeby zapłacić choć odrobinę mniejszą akcyzę, niż ta, która wynika info-experta, musiałbym sam zwiększyć sobie kwotę na umowie... To jest chore.
Artekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zgodziłem się z wyceną UC.

W ciągu trzech dni miałem odpowiedzieć dlaczego się nie zgodziłem i nie było tam mowy o żadnym rzeczoznawcy więc uzasadnienie napisałem sam.

Co będzie to będzie.

Pewnie teraz przyślą swojego rzeczoznawce.

Jak wyceni do 33% powyżej mojej kwoty na umowie to za niego nie zapłacę jak powyżej będę cieńszy o jakieś 400 zł.

Poza tym akcyzę zapłaciłem od kwoty na umowie i autko już zarejestrowane.

Udało mi się załatwić wszystko w 1 dzień.Choć w WK liczyłem sekundy do zamknięcia kasy.

Czekam co będzie dalej.

:wink:

[E34] 525i - 1989

[E32] 730i - 1988

[E32] 740iAL - 1992

[E38] 730iA - 1994

[F32] 430dA - 2015

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.